| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Leff, to je zajímavé, že sis nechala protilátky takhle zjišťovat v pravidelných rozestupech.
Interpretovat to je ale problém. Obecně nejde interpretovat absolutní hladinu protilátek (přilepím Ti text, kterým jsem to vysvětlovala kamarádovi). Ale vypovídající hodnotu by mohla mít dynamika změn. Což u Tebe jakoby "je". Ale - aby to mělo nějakou vypovídací hodnotu, muselo by být jisté, že je to dělané za stejných podmínek - tj. ve stejné laboratoři, stejným typem testu, od stejného výrobce.... A pokud možno v Tvém "stejném zdravotním stavu", protože při některých nemocech se mohou jednak nespecificky zvyšovat protilátky proti jiným nemocem (mmj taky třeba v těhotenství :) ). A také některé laboratorní testy protilátek mohou mít zkříženou reaktivitu s některými blízce příbuznými viry, tj. pokud bys byla infikovaná takovým virem, teoreticky by Ti to mohlo udělat výkyvy hladiny i proti covid (byť u soudobých testů už by měla být ta zkřížená reakce vcelku vychytaná, ale u těch starších být mohla).

No a pokud by všechny tyhle podmínky byly splněné, pak by byla skutečně reálná intepretace, kterou popisuješ - tedy že jsi byla podruhé covid infikovaná, ale infekce byla bezpříznaková a zlikvidovaná celkem rychle Tvou paměťovou imunitou po první infekci (protilátky + další složky imunitního systému). Jenže to se prostě na základě těchto údajů nedá bohužel říct.

Tady je zmíněný text s vysvětlením "protilátek" - navazoval na určitý kontext, takže místy může vyznívat trochu krkolomně.

------------
"chtít uznávat protilátky" je v současné situaci nesmyslné. Je to totiž požadavek na něco, co zatím předčí současné vědecké poznání. Je to požadavek na něco, co ještě nebylo objeveno. "Protilátky" totiž jsou mnoha typů. Liší se třídou a hlavně specifickým vazebním místem. A proti každému patogenu (včetně viru) v těle každého člověka vzniknou (přesněji zmnoží se klonálně-selektivní proliferací) plazmatické buňky produkující protilátky proti celé řadě antigenních epitopů (epitop je nejmenší "kousek" patogenu, prezentovaný rozpoznatelný receptory imunitních buněk) na daném patogenu. A část z nich jsou "slepé výstřely" - vytvoří se proti epitopům, které nijak neovlivní funkčnost viru, ani nezafungují jinými cestami stimulace imunitní reakce (třeba aktivace NK buněk). Jen určitá část z nich má reálný efekt v boji proti viru jako takovému. Především se jedná o protilátky tzv. neutralizační, které virus, no, jak z názvu vyplývá, "neutralizují", tedy naváží se na "hlaveň jeho zbraně" a tím mu zabrání infikovat lidské buňky. A pouze tyto skutečně funkční protilátky jsou ukazatelem toho, zda člověk má/nemá nějakou míru imunity proti reinfekci. A tady je onen limit - my totiž v současné době žádný test, který by je uměl určit, NEMÁME. Ne, že ho nemáme v konkrétní laboratoi, v ČR, v Evropě... ne, prostě - ten test zatím neexistuje, nebyl vyvinut. Ano, v rámci některých studií byly použity různé testy schopné typy protilátek diferencovat (spíš kvalitativně než kvantitativně, zatím) a nepochybuju o tom, že z některé z těchto prací posléze bude vyvinut použitelný plošný test, s validovanou senzitivitou a specificitou a tak malým rozptylem laboratorní chyby, aby mohl být podkladem právního rozhodnutí. V současné chvíli to ale prostě není, a proto to není možné.
Takže kvantitativní test - není. Nelze "uznávat protilátky", nemáme to jak změřit, zatím. Za sebe tipuju, že rozumný test by mohl vzniknout tak v řádu měsíců, ale do té doby to nejde. U protilátek po očkování je situace jiná. Nevytvoří se totiž takový koktejl mnoha typů protilátek (protože virus je velký a má na sobě mnoho epitopů, zatímco vakcína ne, ta zprostředkuje jen maličký výsek), jako u onemocnění covid, ale všechny by měly být proti S proteinu. Tím není automaticky řečeno, že všechny jsou neutralizační. Ale ta pravděpodobnost je obecně vyšší, že neutralizační budou.
Pak je tu samozřejmě další problém, a tím je hladina volně cirkulujících protilátek x paměťových B-buněk schopných protilátky tvořit (pozor, to není ta "buněčná imunita", jak se leckde objevuje! Buněčná imunita je Tc-zprostředkovaná a je to prostě něco jiného, co už by neúměrně prodloužilo můj už tak nevkusně dlouhý text:) )

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 0+8= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.