| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

zaujalo mě to výročí - ale taky pár událostí, které k tomu Díkuvzdání vedly.

Ve zkratce - Pilgrims vyrazili na Mayflower až v září 1620, takže do Ameriky přijeli příliš pozdě (prosinec), navíc se "netrefili" a místo ve Virginii skončili v Massachusetts - v místě, kde jsou fakt kruté zimy. Přes zimu jich spousta zemřelo - 58 z původních 102. Přežili asi jen díky tomu, že našli indiánskou vesnici - která celá vymřela na nějaký "mor" (jedna teorie praví, že Evropani nebyli schopní kolonizovat Ameriku po objevení - že se to podařilo právě až o 200 let později, kdy původní obyvatele prokosil mor).

První zajímavá událost - Pilgrims sepsali Mayflower Compact - když jim došlo, že je to fakt průšvih a že pokud nebudou jednotní, tak nemají šanci přežít - v podstatě si zvolili "vládu" a zavázali se "vládu" poslouchat - v Evropě se tenkrát teoretizovalo o konceptech něčeho takového, ale v praxi to byla království - zároveň tahle "vláda" měla mandát jen tím, že lidé zavázali ji poslouchat.
Pilgrims se spřátelili se s místním kmenem a s tím uzavřeli na jaře 1621 smlouvu - která vydržela padesát let (než ohrnete nos nad padesáti lety - jak dlouho vydržely Versaillské dohody?).
Třetí zajímavý bod je, že první dva roky toto společenství fungovalo jako komunitní - prostě socík - ale už po prvním roce si všimli, že mají "ulejváky" - a po dalším roce rozdělili půdu jednotlivým rodinám a opustili centrální plánování a hospodářství s tím, že je lepší a produktivnější, pokud si jednotliví lidé sami rozhodují o tom, co budou pěstovat a jak budou hospodařit.
Čtvrtý zajímavý bod je Díkuvzdání - ne, že by nábožensky založený společnostech (a v té době jiné v podstatě nebyly, než náboženské) nebylo běžné vyhlašovat svátky a modlitby a díkuvzdání v případě nějaké katastrofy nebo naopak úspěchu - ale jedenáct měsíců po přistání, s tím, že ztratili 60% lidí - a přesto se dokázali radovat a oslavovat, že přežili, že se jim podařila sklizeň, že mají mír s Indiány - to je neuvěřitelné (a tak mě napadá, proč fňukáme a stěžujeme si my?). Na oslavu pozvali Indiány - těch přišlo devadesát (osadníků bylo 44) - a přinesli zvěřinu (mimo jiné pět srnců) - takže oslava se protáhla na tři dny. V rámci oslav byla vojenská přehlídka, zpěvy, tance - a sporty - docela by mě zajímalo jaké "sporty" se provozovaly v roce 1621 mezi anglickými puritány a indiánským kmenem Wampanoag? Myslíte, že hráli fotbal (ten americký, pochopitelně) :-))

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.