Přidat odpověď
A co používat za nádobí - to je věc nároků a možností.
Já používám teflonové pánve pouze na palačinky. To není problém, protože palačinka pokryje celý povrch a plynule odvádí teplo a tím pádem se teflon nepřehřeje a nerozkládá. Teflon je výborný vynález. Využila bych ho teoreticky i na sázená vajíčka a podobné věci, ale na to mám tu teflonku moc "palačinkově" velkou :)
Cokoli jiného, co potřebuju na předehřáté pánvi prudce opéci, dělám na obyčejné železné pánvi. Jo, je to pánev, co se musí "zajet" (= nebýt zcela odmaštěná), ale po takových 10 prvních ohavně se přichytávajících jídlech se stane taky nepřilnavou. Chce pak svou péči, tedy mytí pouze vařící vodou a vysušení, žádný jar.
Podobná varianta je litinová pánev. Stejná péče, lepší akumulace tepla a třeba na maso lepší, ale zase těžká a drahá.
Teflonový povrch jsou i všechny ty povrchy označované jako "žulové, kamenné...". To je taky teflon, jen proti otěru zpevněný příměsí minerálních částeček.
neteflonové jsou většinou keramické povrchy, ale je ptořeba si počíst obal, někdy je tzv. "keramický" taky teflon, jen zpevněný keramickou drtí.
Pravé keramické jsou vlastně smaltované. Jsou taky fajn, ale "nepřilnavost" je daná jen tím, že mají z výroby extra hladký povrch a tak se žádné bílkoviny nezdrcávají v nerovnostech povrchu (což je podstata přichytávání), ale velmi rychle se jim povrch ochodí, vzniknou nerovnosti a začne se to chytat. Životnost železné/litinové pánve výrazně přesahuje životnost průměrného člověka. Životnost keramických pánví nedosahuje zpravidla ani životnosti křečka.
Předchozí