| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

To je úplně "jednoduché"

Dle ustanovení § 742 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „NOZ“), platí, že „hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.“

(podle starého OZ to tak nebylo, vnosy se zásadně nezvyšovaly, takže podle právní úpravy platné do 31.12.2013 bys měla nárok na přesný 1 000 000 Kč navíc, zbytek by šlo rovným dílem)...


Čili i v jednoduchém případě, kdy byt se koupil za 2 000 000 Kč, z toho 1 000 000 Kč bylo jen mých a druhý 1 000 000 společných, a díky "inflaci" se hodnota bytu zvýšila na současné 4 000 000 Kč, tak bych

a) původně - dle starého OZ - prostě dostala 1 000 000 (ten svůj zpět) + 1 500 000 Kč (půlku zbytku)... "Inflační" 2 000 000 by se prostě mezi nás dělily rovným dílem.

b) Podle nového OZ už se inflace do vnosů zohledňuje... Čili - jestliže můj 1 000 000 Kč byl pořízovací hodnotou poloviny bytu, pak při prodeji bytu za 4 000 000 Kč bych měla mít nárok na 2 000 000 (50% hodnoty bytu) + 1 000 000 - polovinu zbytku. Tedy "inflace" "z mých peněz" je můj užitek, dělí se "jen inflace ze společného majetku".

POZOR - je otázka, co je zvýšení hodnoty "inflací" a co je např. zvýšení hodnoty ze společných prostředků - čili např. jsme byt rekonstruovali (ze společného), nebo třeba manžel na něm odmakal hromadu vlastní práce a tím se jeho hodnota zvýšila atd. atd. atd.

Výše uvedený jednoduchý případ platí tedy pouze pro "inflaci" - tedy zvýšení ceny vlivem obecné cenové hladiny...

V praxi je to o něčem úplně jiném - klasicky - pozemek je můj ještě před manželstvím, stojí na něm starý dům. Za manželství starý dům zboříme, část cihel použijeme na stavbu nového, zbytek materiálu + práce koupíme ze společných, kus peněz na stavbu má jeden i druhý naspořeno ještě před manželstvím, na zbytek máme hypotéku, která ještě není zcela zaplacená ... vznikne krásná "novostavba", která časem ještě inflačně naroste v ceně... a pak se nám rozváděj. A počítej, kolik kdo má nárok z toho baráku... (myšleno, počítej, když se nedohodnou a má se to žalovat). Je to prostě v kopru...

Zlatý "komunisti" v tomhle ~t~ ~t~

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-6= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.