Přidat odpověď
V zásobnících je dost plynu na několik měsíců, přesněji se to moc říci nedá, protože to záleží na počasí. Při průměrné spotřebě pokrývá kapacita zásobníků cca třetinu (až 40 %) roční spotřeby. Roční spotřeba je včetně léta, takže přes zimu to nejsou 4 až 4,8 měsíce, ale třeba 2 - 2,5. Takže záleží také na tom, jak se ta čísla podají, která hodnota se uvádí. Zásobníky jsou momentálně opravdu skoro plné.
Pokud snížíme spotřebu plynu o 15 %, vydrží prostě o 15 % času déle, což může být těch pár týdnů do konce zimy, abychom na jejím konci skutečně nezmrzli. Asi jako kdybys měla na 100 dnů jenom 85 tisíc korun, ale tvoje běžná spotřeba byla tisíc korun na den, tak by ses musela uskromnit na 850 korun (o 15 %), abys vyšla, a nedošly ti peníze po 85 dnech.
Plyn opravdu patří vlastníkovi, nikoli tomu, kdo provozuje zásobník plynu. Zásobník je prostě sklad, který si vlastník plynu pronajímá. Asi jako když máš zlato v sejfu v bance, tak je pořád tvoje, nikoli té banky.
Stát mnoho plynu nevlastní, a ano, teoreticky si tu může obchodník s plynem uložit plyn, který pak prodá jinam. Ale není to častý scénář (přeprava plynu také něco stojí, takže to pak není rentabilní).
Jak zhruba vypadá ta roční spotřeba plynu a její průběh během roku včetně podílů kdo zde:
https://energetika.tzb-info.cz/19606-spotreba-zemniho-plynu-v-roce-2018 (je to sice starší, ale pěkně zpracované).
(Celková kapacita zásobníků na našem území napojená do naší sítě je v současnosti cca 3,7 mld. m3.)
Předchozí