| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Já mám, s ohledem na své klienty, přehled o důchodech slušný:

roky narození píšu kvůli představě, kolik let pracovali v komunismu a kolik v kapitalismu

např. muž (nar. 1957), celý život pracující v nekvalifikovaných pracích, ale pracující - letos necelých 17 000 Kč

žena (r.nar. 1958) - pracující jako středoškolská pedagožka - loni 21 500 Kč (letos počítám s valorizací a přihozeným výchovným ještě víc)

paní (nar. 1955) - pracující v nekvalifikovaných profesích - loni do 15 000 Kč (letos s valorizací a výchovným) navýšeno na cca 17 000 Kč

x POZOR - paní (nar. 1944 - čili pracující podstatně větší část v komunismu) - také kvalifikace nijak "excelentní" - má důchod letos 20 653 Kč (loni 18 300 cca)...

Myšleno, že tito všichni, kromě té paní učitelky, nebyli ani vysokoškoláci, pracovali v normálních profesích (typ prodavačka, dělník...). Skoro všichni, tito "běžné profese", nijak zvlášť kvalifikované, se důchodem (pokud tedy pracovali jako zaměstnanci) pohybují v horizontu 17 - 20 000 Kč. (Což je mimochodem částka, za kterou pořád ještě spousta lidí i normálně chodí do práce - v čistém... Takže určitě si nemyslím, že důchodci z řad lidí ze standardních profesí, jsou nějak nedoceněni).

Ale i já znám i kolegy, např. některé notářky, které dostaly důchod kolem 22 000 Kč... Čili ty "nůžky" důchodů se stále více zavírají a klidně jsem ochotná věřit tomu, že VŠ vzdělaný p. Zeman, za komunismu tuším pracoval v nějakém vědeckém ústavu, ... poslanec, premiér..., má důchod nijak oslňující...

Ale jistě, ti z nás, s vyššími příjmy, sice nečekají, že (pokud se důchodu vůbec dožijeme) důchod dostaneme na úrovni skoro 100% mzdy, kterou bychom měli, kdybychom do práce i nadále chodili, ale můžeme si jistě našetřit, zabezpečit nějaký majetek v produktivních letech atd. O tom žádná...

Jde o to, že pro spoustu lidí v takto běžných profesích je lepší být v důchodu, protože dostanou skoro totéž, jako kdyby do té práce chodili a přitom do ní chodit nemusí... Navíc v současné době jsou valorizace důchodu mnohem častější a vyšší, než zvyšování normálních mezd. (Já teda třeba zaměstnancům od ledna přidala, ale určitě jim mzdu nezvyšuju 3x do roka, jako se zvedají v posledních letech důchody...).

No, a navíc řada důchodců nad rámec důchodu dostane různé sociální dávky (příspěvek na bydlení, příspěvek na péči, když už mají třeba nějaké zdravotní problémy), spousta jich pak žije třeba někde u rodiny, takže taky ne každý důchodce si musí nutně platit tvrdý komerční nájem... Prostě jako i u běžných pracujících lidí, každý holt to má nějak.

Rozhodně si nemyslím, že existuje jednolitá skupina "ubohých důchodců".

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.