Přidat odpověď
Rodinova, babi, Rose - proč předpokládáte, že tyhle otázky jsou cílené na "moje pravda x kolektivní pravda"? Možná je to fakt neobratným překladem, protože mám pocit, že v angličtině to bývá formulované trochu jinak, spíš ve smyslu přesvědčení než pravda.
A vnímám tohle rozhodování (na které směrovaly ty otázky) jiným způsobem. Tedy jako snahu oddělovat "přesvědčení, názory, postoje" od "člověčí podstaty" a přistupovat v diskuzi o nějakém rozporu nejdřív k té "člověčí podstatě" a potom teprv k "přesvědčením, názorům, postojům". Takže primárně při neshodě se snažit rozpoznat, co je ten druhý zač, jestli není třeba v opozici kvůli nějakému úplně zástupnému problému, který ho žene do nějakých "principů být proti", třeba je on v cizím prostředí a já ne, třeba je mu blbě... nebo cokoli podobného. Prostě ve vyjednávání nejdřív snaha sladit "člověčí podstaty", abychom se jako obě strany cítili lidsky dobře, a pak teprv vršit argumenty a poměřovat jejich hromady :) A pak samozřejmě už argumentovat vprospěch svého pohledu co to dá :D
Ale pokud se nepodaří "člověčí podstaty" nějak přijatelně sladit, tak odsunout - "dát přednost" (jak bylo v tom testu) argumentaci a nejdřív řešit nekomfort protičlověka/ů :) Takhle ten obsah teda vnímám, no.
Předchozí