Pozadu nezůstávaly ani české země, kde začali zlato využívat již Keltové ve 2. až 1. století před naším letopočtem. Ti získávali zlato rýžováním, nejvíce v jižních a středních Čechách na Otavě, Volyňce, Blanici a Vltavě, ale také na západě Čech, Českomoravské vrchovině a ve Slezsku. Z doby keltského osídlení pocházejí archeologické nálezy zlatých mincí zvaných duhovky a také různých zlatých kroužků, drátků či spirál. Jeden z největších keltských pokladů byl nalezen u Podmokel na Berounsku, kde v roce 1771 sesuv půdy odkryl téměř padesát kilogramů zlatých mincí. Dvě stovky duhovek vydal také vrch Hradiště mezi Stradonicemi a Nižborem.
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.