| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

A jít od základů - těžko na ni bafneš - jak se účtuje emisní ážio a ona vysype účty na MD/D, když neví, co je akcie, co je emise, co je ážio.

Ale zaúčtovat realitu - (bez DPH) chceš mít na fesťáku stánek s občerstvením. Co musíš udělat? (koupit třeba někde v Makru chipsy, sušenky, pití, abych je pak mohla (s příslušnou fesťákovou přirážkou) prodat) Jak to proběhne? (půjdu do Makra, nahážu to do košíku a u pokladny zaplatím - jak? kartou nebo v hotovosti) A oni co? (dají mi účtenku). Fajn a účetně jsme udělali co? (nakoupili jsme zboží a zaplatili jsem v hotovosti=z pokladny). Takže máme co? (víc zboží a míň peněz) A doklad máme jaký? (účtenku z pokladny obchodu) Když jsme majitel/zaměstnanec firmy, tak končíme tím, že ji "hodíme" (tu účtenku) do ruky účetní. A co ta účetní s ní udělá - jak ji zaúčtuje? (zboží do plusu/pokladna do mínusu, čili 132/211 nebo 132/221 (to jsem si musela najít, to samozřejmě nevím, protože každej normální člověk má účetní program a čísla účtů z hlavy neví)...


Výborně... A ted mám to už ve stánku, přijde zákazník, tu tatranku si ode mě koupí a zaplatí mi v hotovosti/kartou... Takže co? (ubyde mi zboží - mám o tatranku míň, ale přibydou mi peníze (v pokladně nebo na účtu). já mu co? (vystavím účtenku, kterou pak hodím po paní účetní). A ona co? (zaúčtuje ji přesně obráceně - tedy na úbytek zboží a na přírůstek v pokladně/bance - tedy 211/132 nebo 221/132)

Fajn a co když jsem už plátce DPH... (tak k tomu holt přihodíme účet s DPH)

A co ještě musím? Pronajmout si stánek. A to je co? No, zaplatím třeba obci nebo majiteli pozemku nájemné... A jak? No, on mi dá fakturu na nájemné a já mu ji (nejspíš z účtu) zaplatím... Takže co? Mě ubydou peníze (nepřibyde mi žádný majetek) a jemu přibydou peníze... Nene, abys mu mohla zaplatit, tak první musí on co? Aha, nejdřív mi od něj do mailu přijde faktura. Výborně. A tu zaúčtuju jak? .... A pak mu ji zaplatím. A to zaúčtuju jak? ... A když tam bude DPH, tak jak?

Fajn a kdybych chtěla na tom fesťáku prodávat vlastní langoše, nebo ohřívat párky, tak musím co? KOupit mouku, droždí, kečup... No, ale protože mouku a kečup zákazníkům neprodávám, tak to není zboží, ale co? Materiál. Hurá. Takže nákup mouky... zaúčtuju jak? A aby z mouky... byly langoše, tak asi budu mít v nákladech ještě co? No, asi elektřinu nebo plyn, abych měla na čem rozpálit olej a usmažit je. A to z hlediska dokladů probíhá jak?


Jak už jsem psala, mám v práci jednu tu mladou, absolventku OA, a takhle s ní musím mluvit... Ona sice z účetnictví odmaturovala, ale tohle třeba vůbec nechápe... (u nás sice to není o stánku, ale o službách, takže s ní mluvím v "jiných" kategoriích a nechci po ní samozřejmě účetní kódy z hlavy, ale prostě má strašný problém převést realitu na papíry a papíry na realitu...). Tak mám pocit, že to na těch OA učí strašně teoreticky, že ty děcka si prostě pod těmi větami tu realitu nepředstaví a pak se to nesmyslně biflují. A vzápětí zapomenou a vůbec nechápou, proč se to vlastně učí.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.