| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

TaJ jo to se občas stane, ale zrovna dnes jsem na fb čhmu četla toto-viz níže - je to docela zajímavé a vysvětluje to ty zvláštnosti. Mě spíše fascinuje že tady lije a srážkoměrná stanice je od našeho domu vzdušnou cestou 200-300 m, u práce ji mám hned vedle a ono fyzicky prší a pak se dívám na souhrn srážek a tam nula.

Pohlédněte s námi „pod pokličku“ meteorologickému radaru. Tohoto důležitého pomocníka při předpovídání dešťů a bouřek představuje Hana Kyznarová z radarového oddělení ČHMÚ.
ℹ💧❄️ Bouřkový radar pomáhá zjistit, jestli ve sledované oblasti prší. Zařízení vysílá elektromagnetické vlny a ty se rozptýlí o kapky deště nebo částice ledu. Čas, za který se část vlny stihne vrátit zpět, vypovídá o vzdálenosti od radaru. Protože víme, jak silný pulz jsme vyslali a jak silný se vrátí, dokážeme určit i sílu toho cíle. „Síla toho ""cíle"" závisí na počtu oblačných částic a jejich velikosti," říká odbornice. Když už jsou k dispozici data o oblačnosti, vzorcem se vypočítá, kolik srážek dopadne na zem," dodává.
👉 Není to ale vždy jednoduché. V cestě signálu se totiž mohou objevit různé objekty – třeba hory nebo např. bezdrátový internet. Většinou se rušení daří odfiltrovat, ještě než data shlédnete.
🔎💡 Jaká další znepřesnění je třeba vzít v potaz a jak zkorigovat předpověď pro co nejpřesnější výsledek?
👉 Třeba v létě se někdy stane, že se např. na snímcích z radaru objeví slabý deštík nebo oblačnost, i když je jasno. „Pachatelem“ bývá silná ranní inverze, která elektromagnetické vlny odráží v nepřirozených úhlech.
👉 V létě se také může stát, že déšť změřený radarem se vypaří dřív, než vůbec stihne dopadnout na zem.
👉 "Třeba v zimě se může stát, že oblačnost je velmi nízko a radar i tím nejnižším paprskem tu oblačnost ""přestřelí"" a vlastně ji nevidí. Může se stát, že třeba mrholí nebo sněží a radar nic nevidí," vysvětluje odbornice.
🔎 Co tedy s tím? Meteorologové kombinují při předpovědích data z různých zdrojů.
V tomto případě lze správnost radarových dat kontrolovat díky srážkoměrným stanicím. Ty totiž zaznamenávají množství srážek, které skutečně dopadlo na zem.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.