Opět tady je otázka, proč řešit kapesníky.
Taky by třeba mohl zřizovatel (tedy do 31. 12. 2023 stále ještě ředitelka školy) zvýšit úplatu za vzdělávání a z vybraných peněz zcela legálně hradit kapesníky.
Cenu za kapesníky by tedy rodiče neplatili v obchodě, ale normálně školce, a protože se úplata za vzdělávání obvykle zaokrouhluje, tak by velmi pravděpodobně nakonec zaplatili mnohem víc.
(Peníze od zřizovatele mají stejné určení jako platby rodičů na vzdělávání a v účetnictví se nerozlišuje, zda ty kapesníky šly ze zdrojů zřizovatele či ze školkovného. Pokud by kapesníky stály cca 200 Kč a rodič platí 10-12 měsíčních plateb, školka by patrně nezvýšila úplatu o 20 Kč měsíčně, ale o mnohem víc.)
Čili opět je nesmyslné bouřit se proti kapesníkům, naopak má smysl poradit rodinám v nouzi, aby požádaly o odpuštění úplaty za vzdělávání.
"Vítězem" této žabomyší války by totiž byli rodiče, kteří by nemuseli nosit kapesníky, ale zaplatili by za ně mnohem víc a učitelka by je i nadále vydávala centrálně.
(Navíc by měla ve skříni všechny krabičky stejné, líp by se to tam rovnalo, nemusela by se s nikým dohadovat a dostávala by menší množství najednou třeba každé čtvrtletí.)
Ostatně si myslím, že válka o kapesníky stejně skončí tak, že rodiče zaplatí víc, školka bude mít klid a ČŠI si odškrtne další vyřešený problém.