| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Zzeno, ja nevim, jestli vedomost je umet neco pojmenovat. Myslim tedy, ze neni, ze to jeste nevim o te veci vubec nic, jen mi to umoznuje o tom komunikovat. Kouzlo se tim asi neztraci.
Jeden muj oblibenec (reditel institutu complexnich systemu) rekl, ze Galileo zabil vesmir, ale ze vesmir zas oziva ve svete komplexnich systemu a deterministickeho chaosu. Mne prijde, ze to usmrceni byl konec naratitvity, kdy planety byly bohy, bojovali, milovali, spradali intriky, proste zili. A v pribehu, kdyz se neco nepovede, neda se to zit znova od zacatku, jako by se nic nestalo, to nelze, ale chybu lze odcinit, vinu smyt, lasku probudit, jen se to neda za stejnych podminek zopakovat. Veda, ktera v dobe Galilea vznikala, byla ale na opakovani za stejnych podminek zalozena. Pokus se dela zas a znova a az kdyz to vychazi stejne, tak to musi byt schopen udelat i nekdo jiny nekde jinde. A musi to probehnout stejne. A to je z narativniho casu, tedy casu skutecnych nevratnych promen, vytrzene. Co se tim poznavalo, bylo opakovatelne, reversibilni, predikovatelne, ale nebylo to zive, bylo to mechanicke. Proto to umoznilo prumyslovou revoluci.

Myslim, ze drsny a smutny priklad je prvni a jediny pokus zakladatele moderni vedecke metody Francise Bacona. Nasledkem toho experimentu pry zemrel, byla nak moc zima a prochladl nebo tak neco. Muj takovy blby pocit je, ze se to skutecne povedlo, vcetne te smrti. To je totiz ukazka limitu te motody: neco je nevratne, neco se proste opakovat neda. Lidsky zivot treba.

Muj dojem je, nemam to vubec nicim podlozene a nejsem na to zadny odpbornik ani nic, jen takovy dojem proste, ze zpusob mysleni rane vedy, reprodukovatelnosti, mechaniky, se prenesl na to, jak vnimame nejen ty vyrobene veci, ale lidi, prirodu, spolecnost. Je to opakovatelne, nejedinecne, je to reprodukovatelne, muzu to zahodit a opatrit si presne to same. Nema to zadny pribeh, minulost ani nepredvidatelnou budoucnost. At uz jsou to veci nebo clovek v korporatu nebo stromy nebo zivocichove. V dusledku i planeta.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.