Přidat odpověď
Liaa,
jenomže ty "ženy v domácnosti" musely prokázat, že rodina má uričtý příjem - nemohly zůstat doma jen tak. A v tabulkových příjmech zase těch chlapů, kteří měli nadprůměrné příjmy, tolik nebylo. Moje babičky chodily do práce - různé více méně nekvalifikovné věci (jedna se dodatečně vyučila prodavačkou) - protože zase za první republiky nebylo obvyklé, aby holky studovaly - a to moje babičky měly osvícené rodiče, jedna měla měšťanku (tj. nešla ve třinácti do služby), druhá dokonce učitelák. Byly jak ta Scarlett - vychované v jednom společenském systému, který se prudce změnil.
Rose,
není to blbost, neumíš číst... nikde netvrdím, že krkavčí matky neexistovaly před tím, nebo že za totáče nebyly hezké funkční rodiny. Ani nesvaluju vinu na režim. Píšu o tom, že naši rodiče a prarodiče si prošli šílenými věcmi (jako třeba válka) a že to poznamenalo i funkčnost těch rodinných vztahů. A to, jaké zkušenosti a dovednosti si z rodiny odnesli.
A píšu to jako jedno vysvětlení toho, proč je těch nefunkčních vztahů "tolik". Ty lidi si prošli různými pekly a peklíčky (můj pradědeček byl alkoholik - jenomže byl v první světové válce, s prababičkou se seznámil ve vlaku, když se vracel z války a jel za manželkou svého nejlepšího přítele - vezl jí nějaké věcí po jejím mrtvém manželovi). To že byl ve válce neomlouvá, že byl alkoholik - ale je to určité vysvětlení - ten člověk měl za sebou velmi traumatickou zkušenost.
Jako možná, že ty jsi zrovna osoba, s kterou by takové věci nehly a vesele by kráčela dál životem - ale spousta lidí poznamenaných byla. Lidi, kteří přišli o své blízké, přišli o své majetky (třeba sledovat, jak ti odvádějí krávy do JZD - a jak je tam trápí hlady zavřené v hnusném smrdutém chlívu), žili leta ve strachu (z Gestapa a pak z komunistů), pak zřejmě nebyli usměvavá sluníčka radující se ze života.
Předchozí