| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

no - to je teda sakra těžká otázka :D V obecném měřítku netuším vůbec, mám co dělat s tím, abych svůj vlastní život učinila spokojeným :)
A jsou to různé věci dohromady. Všechny jsou důležité, v různých životních obdobích se některé dostávají do popředí, jindy je vystřídají zas jiné.
Je pro mě důležité postupně se porovnávat se svou osobní minulostí (ostatně, sousední diskuse o péči v nemoci je zrovna jedna z toho), tak, abych o ní věděla, nepokoušela se ji vytěsnit, utéctpřed ní (v různých podobách útěku, včetně extrémního vymezení se do opačných pólů nebo tak), a abych to špatný, co mě potkalo, dokázala pojímat jako něco, z čeho můžu vyjít s vědomím, že mi to i něco dalo, něco dobrýho (třeba zvýšenou vnímavost vůči lidem, kteří prošli něčím podbným, a možnost jim dodat nějakou formu podpory), a že to, jestli si z toho to něco dobrýho vyloupnu, je dneska, v dospělosti, už čistě moje volba. A tenhle pocit, že mám volbu, že můžu tohle rozhodnout a uskutečnit já, mi přispívá výrazně k pocitu spokojenosti.

S tím souvisí další důležitý zdroj mé spokojenosti - pocit spoluzodpovědnosti za "svůj kousek světa", a vědomí, že mám možnost něčím přspět svýmu blízkýmu okolí, a někdy i nějakým širším způsobem "veškerenstvu":) Je to pro mě důležitý třeba i v oblasti pracovní, velmi mi záleží na prospěšnosti práce a podle toho si ji vybírám.

Další věc je potřeba být srovnaná s svým svědomím - jak udělám něco, co mě ve svědomí žere, tak moje spokojenost jede z kopce jak naložený sáně :D

Celkově mi je blízká franklovská logoterapie a důležitost smyslu v životě (ovšem hledání smysluplnosti je stejně obtížný jako hledání spokojenosti, ne-li víc :D). Každopádně když se cítím v daném okamžiku smysluplně, tak se zároveň začnu cítit spokojeně. Obráceně to nefunguje :)

Pomáhá mi hledat smysl v drobných každodennostech, určitá úcta a vděčnost vůči světu. Podívání se na běžný věci novým pohledem (prakticky - si třeba občas hraju na turistu v Praze, místo abych spěchala na tramku, tak koukám na Prahu, jako bych do ní přijela s děsně drahym zájezdem ~:-D A podobně třeba v lese, nebo někdy si takhle uvědomím nějakej moment s dětma a mužem a tak)

Ke spokojenosti mi taky hodně přispívá tvůrčí nastavení, dokážu zažít až skoro závrať v myšlenkovém flow, v malování... a tak. Ale i třeba v péči o zahradu, nebo pečení nějakého komplikovaného zákusku, nebo i třeba i vytvoření hezkého prostředí kolem sebe, takže dokážu najít spokojenost i v úklidu ~t~, kdy vytvořím kolem sebe lad (to teda ale rozhodně ne vždycky a závrať z toho nehrozí ~:-D)

A vůbec nejdůležitější zdroj mojí spokojenosti jsou vztahy s lidma a lidi vůbec. Jak s dětmi a mužem (a několika příbuznýma, s nimiž jsem se rozhodla zachovat kontakty), tak s přáteli, k těm nejbližším mám vztahy myslím blízké podobně, jako to vnímám vůči sourozenci. Čisté a vřelé vztahy jsou pro mojí spokojenost myslím úplně zásadní.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.