| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Okolíku,
nejsem zamrzlá v představách školství, které jsem zažila před rokem 1989. Po revoluci jsem ještě sama učila, pak jsem leta pracovala v britské škole - a moje děti si prošly zase americkým systémem... myslím, že ze školství jsem toho viděla dost.

A třeba zrovna v britském školství byl ten systém nastaven tak, že ve čtyřech letech děti nastupují do tzv. "reception" - jakési předškolní třídy, která zároveň slouží jako vyrovnávací - aby se srovnaly děti, co jsou od půl roku v daycare nebo "jeslích" a školkách, s dětmi, které byly do těch čtyř let "doma". A pak je tedy v pěti letech první třída a tak dále - ale ty ročníky jsou uskupené po 2 -3 do určitých stupňů. A je to právě tak, že to dítě musí (mělo by) dosáhnout určité úrovně vzdělání na konci těch dvou až tří let - ale jestli se to naučí v prvním roce stupně nebo v druhém, už se tolik neřeší. A když máš slovní hodnocení (ve smyslu, že ten učitel napíše odstavec o tom, co dítě umí a neumí třeba z angličtiny), tak tam ani není ten stres z pětek v první třídě. Navíc pokud je ve škole málo dětí, dají se ročníky spojovat - ty, které jsou v tom stupni.

Nevolám po malotřídkách, ale po poněkud pružnějším systému vzdělávání. Ten britský mi přijde s tím nástupem ve čtyřech letech brutus, přijde mi to brzy. Americký má podobně přípravu - kindergarten" - pro pětileté děti. Která je "zadarmo" (tj. platí se už z městského / státního rozpočtu) a bývala vesměs nepovinná - nicméně lidi tam děti dávali (neznám snad nikoho, kdo by se rozhodl KG přeskočit) - právě proto, že to zase byl určitý mezistupeň - u nás (liší se to stát od státu, školní distrikt od distriktu) to bylo na tři hodiny denně a hodně ještě "školkové" - ale přitom už se tam jela základní písmenka, a takové ty obecné znalosti (měsíce, dny, čas), základní počty a tak - takže do první třídy šli už všichni trochu zpracovaní - a už zaběhlí v nějakém systému hodin, přestávek, různých předmětů atd. Btw, i v tomhle systému, v poměrně velké škole (cca 500 dětí KG - 5. třída) v milionovém městě byla malotřídka (spojení čtvrťáci a páťáci - byly tři normální paralelky čtvrťáků a tři paralelky páťáků - a jedna spojená - protože to tak mezi těmito dvěmi ročníky vyšlo s počty dětí).

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.