Sheyla + 2 |
|
(9.8.2009 14:25:37) Dobrý den,
jsem v tomhle "problému" nováček a sháním nějaké rady.
Dcerka (20 měsíců) měla v červnu silnou alergickou reakci na ATB (Augmentin) (ATB měla během roku a půl cca 6x). Dostala ho na ORL. Hned po první dávce se dostavil průjem, po druhé osypání na 1/2 těla. Naše dětská MUDRa doporučila v podávání ATB pokračovat. Další den ale vyrážka byla o dost horší, průjem také a dostavily se křeče v bříšku. Na pohotovosti změnili ATB na Sumetrolim a za pár hodiny byla vyrážka úplně pryč. Průjem ale trval dál (6x-8x denně stolice). 14 dní byla dcerka na přísné dietě (rýže, odvar z rýže a mrkve, banány, suché brambory..). Začalo to být lepší, ale jakmile jsem jí dala zpět UM, průjem a křeče byly hned zpět. V lékárně mi doporučili AL110 a opravdu to dost pomohlo. Nesmí dostat ale ani kousíček sýra, jogurtu, mléka ... Nechala jsem jí udělat výtěry ze zadečku a vše je OK. Naše dětská Dr. měla dovolenou a zastupující doktorka mi řekla, že je to DOČASNÁ alergie na laktozu. Doporučila dál dávat AL110.
Je to už téměř 2 měsíce a já netuším, čím jí pomoci, jak dlouho to může trvat a jestli to bude lepší.
Dcerka má sníženou imunitu, brala při ATB Broncho-Vaxom (prý také zatěžuje střeva). Dávám jí lactobacily, dnes dostala první dávku Probiotických kapiček...
Co ještě můžu udělat kromě hlídání stravy? A dá se něčím nahradit mléko, sýr, jogurty ...? Mám strach, aby jí to nechybělo :-( A ani vlastně pořádně nevím, v čem všem jí hledat.
Případně... může mi někdo poradit, jak se dá intolerance na laktozu zjistit? Dočetla jsem se, že jen odběrem vzorku tkáně ze střeva. Opravdu to nejde jinak?
|
Sheyla + 2 |
|
(9.8.2009 14:32:28) doplnění - během roku a půl měla různá ATB, až nyní v červnu poprvé Augmentin. Už na některá předtím měla alergickou reakci ve formě vyrážky. Průjem jsme vždy "vyléčili" lactobacily.
|
Dandy+Vojtíšek a 3 Mušketýři |
|
(9.8.2009 14:55:14) NO nemusí to být jen reakce na laktozu, ale taky klidně na kravskou bílkovinu. A testy jsou na nic ... nepomůže ti nic, než sledovat. Testy totiž mnohdy vyjdou negativní (třeba u kravské bílkoviny) ale dítě to prostě nesnese - protože má nesnášenlivost a ta se z krve prostě nepozná. Malý má alergii "jen" na vajíčko, ale když sní cokoliv z mléka okamžitě se osype a má průjem (jako miminko dokonce kakal krev). Takže .... existuje Pepti umělá výživa-mléko (můžeš zkusit jesli nebude vadit)... teď už zas nevím kolik si psala že prcek má ale tuším 20 měsíců - takže to nehroť .. ve 2 letech už prostě mléko nemusí. Spoustu dětí mléko přestane pít a hotovka a když prostě nesnese sýr a jogurt tak ho nedostane. Můj malý nesmí nic mléčného od 5 týdnů (byl do dvou let kojený) ale sýr ani jogurt nezná a 3x klepu na dřevo je stále zdravý a naprosto fit. Vápník dostává jinou formou - hodně zeleniky, luštěnin ... vše co vím, že má hodně vitamínů a vápníku prostě dostává. Nedám mu nic u čeho nejdřív nepřečtu složení (bacha na syrováku - dost často bývá i v margarýnech ...) kupovat jen nějaké rostlinné tuky bez příměsy mléčních bílkovin, pokud nebude vadit soja existují sojové dezerty a jogurty .... dá se koupit sojové mléko, rýžové mléko ... s tím jde vařit, péct .. nebo prostě jednoduše dávat pít místo "sunaru". Vyloženě hodně sojou bych nekrmila - i když ty řeči že se nemá moc dávat dětem prý nejsou vůbec podložené ... ale tím rýžovým mlíkem vůbec nic nezkazíš. Však vyzkoušej a uvidíš ... u nás byly po vysazení mléka výsledky brzo patrné ... syn je bez ekzému, veselý, nestěžuje si na bolení bříška ... Na alergo jsem přestala chodit po té, co mu jen věčně brali krev a pomoc stejně nebyla ... akorát ho to stresovalo a mě taky a testy jsou stejně polovičaté když ukáží jen alergii ale ne nesnášenlivost. Sama jako matka určitě přijdeš na to co mu vadí a co ne. Časem po úplně bezmléčné dietě pak můžeš zkust trošku jogurtu nebo překvašeného "mléka" ... třeba se to časem zlepší ... velký pokrok přichází po 3 roce kdy dozrávají střívka a celkově organismus. Nejdřív to bude vypdat hrozně složitě a budeš mít pocit že dítku nemáš co dát jíst ... ale to se vše vyvrbí a přijde ti to tak prostě přirozené. Malý nesmí sušenky, čokoládu... no a .. je spoustu věcí co může tak se prostě naučil že některé věci jsou "bléé" a prostě to nesmí. Hodně se mě už chodí ptát jesli to může papat ... někdy by něco snědl kdybych mu to nevzala - ale snažím se doma nemít nic co by nesměl. Hůř venku na hřišti kdy si děcka nabízejí sušenky atd. Tak věčně nosím v kapse něco co on může a nabídnu mu to když je nějaký takový "problém" že mu někdo něco dává co on nesmí. U nás je to horší ještě v tom, že nesmí ani vajíčka.
Třeba to bude jen dočasné než se zase osídlení střev dostane do normálu po té antibiotikové bombě
|
|
|
Dandy+Vojtíšek a 3 Mušketýři |
|
(9.8.2009 14:58:22) Jinak teda bacha na šunku (dost často mívá sušené mléko) opravdu co nemá složení nekupuj. Bacha na pečivo ... chleby občas mívají syrovátku ... u rohlíků si musíš zjistit přímo v pekárně. Já hodně peču pečivo sama tak v tom není problém a místní pekárna do rohlíků nedává nic - ani mléko ani vajíčka - takže ty můžem.
A ještě bacha na hovězí - může se tam projevit zkřížení alergie ... malému třeba vadí i hovězí maso - pravděpodobně stejná bílkovina jako v mléce. A mléko určitě nenahrazuj alespon zatím než se vše zklidní jiným mlékem (kozím atd.) .... raději dávej jen rostlinné ... zkoušej tak za cca 3 měsíce kdy bude malá úúúplně v pohodě a v malém množství a určitě ne přímo rovnou mléko.
|
eLeSka |
|
(9.8.2009 15:36:52) Mame zkusenost, dcera ma "docasnou" nesnasenlivost uz 2roky. Postupne jsme presli na bezlaktozove produkty minus L. Syry, jogurty, tvaroh, mleko (da se sehat uz i v Tescu) nebo i DM drogerie ma ve svych bio produktech bezlaktozove mleko.
HOdne stesti
|
|
|
kili | •
|
(9.8.2009 15:40:36) píšete trochu chaoticky, těžko se v tom orientuji, ale zkusím reagovat :
- na ORL dostala Augmentin proč ? Lékový exanthem po Augmentinu nikdy nevyprchá za pár hodin. Pokud měla průjem, pak bylo podávání atb ústy stejně marné. To, co popisujete, odpovídá spíše virové střevní infekci, s vyrážkou bývá spojen infekce adenovirová
- "snížená imunita", to je takový nicneříkající, ale oblíbený pojem, chtělo by to přesnější diagnosu
- bylo vhodné řádné vyšetření příčiny průjmu včetně se zaměřením na celiakii
- žádná alergie na laktosu není. Laktosa je mléčný cukr, který je normálně po požití štěpen na jednoduché cukry glukosu a galaktosu, které jsou pak dále tráveny a vstřebány střevem. K tomu štěpení je třeba enzýmu, zvanému laktáza, která je obsažena v nuňkách střeva (a také v ženském mléku), naprosto raritní je její vrozené chybění, kdežto její chybění následkem střevního zánětu je poměrně časté, laktása reaguje na poškození střevní buňky ze všech enzýmů nejcitlivěji a ve většině případů se po čase její tvorba upravuje k normálu poté, co se zvládne střevní zánět, pokud průjmy trvají déle, jako např. při rotavirových nebo lambliových infekcích, pak je vše výraznější.
- Když se laktosa neštěpí, kvasí ve střevě a produkty toho kvašení dráždí střevo, strhávají vodu a vzniká začarovaný kruh, který je třeba rozetnout
- eliminace laktosy, zejména tekutého mléka, ze stravy je první počin, sýrů bych se moc nebál, ani jogurtů s živými bakteriálními kulturami, pokud je bude bezproblémově snášet, pak je možno po čase znovu do stravy zařadit mléko v postupně pozvolna zvyšujícím se množství
- intolerance se dá zjistit právě tak, jak jste ji zjistila, jsou možné i laboratorní testy (laktosová zátěžový test, měření vodíku ve vydechovaném vzduchu), nejexaktnější je histochemie, ale ta dá obrázek jen o bioptované tkáni, nikoli o celém střevě, což by bylo v případě laktosové intolerance zapotřebí.
|
|
|