| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Sociální čtení a Makaton

 Celkem 12 názorů.
 Ananta 


Téma: Sociální čtení a Makaton 

(21.4.2010 16:48:46)
Prosím nevíte někdo jak probíhá sociální čtení nebo výuka jazykem Makaton popřípadě Bliss? Mám tady k tomu nějaké psaní, ale nerozumím tomu jak to přesně probíhá. Jak se s tím v praxi pracuje, děkuji.
 Zazi (1+1+1) 


Re: Sociální čtení a Makaton 

(21.4.2010 17:12:38)
Ananto,
je to hodně složité, ale zkusím. Pokud to bude nepřesné, omlouvám se, ale napíšu to, jak to vnímám.
Makaton - pro lidi, pro které je mluvená řeč příliš složitá, z nějakého důvodu ji nejsou schopni ovládat dostatečně pro své potřeby. Ten, kdo Makaton učí (v českých podmínkách, v Anglii to nějak spojují s piktogramy, ale jak reálně nevím), normálně mluví a současně u klíčových slov použije i manuální znak. Existuje osm nebo devět úrovní (jakoby lekcí), dohromady je to přes tři sta znaků. Makaton je vždy navázán na znakovku té které země, to je základní podmínka jeho aplikace do nějaké země. No a ten, kdo se ho učí, tak odkoukává, pasivně postupně přijímá, dá se vést i ruce (ale to vyhovuje jen někomu). Na jaké úrovni pak dotyčný Makaton zvládne, je individuální, může mu pomoci v porozumění, může ho sám aktivně využívat, může jím doplňovat svou, z nějakého důvodu nedostačující potřebám řeč.
Sociální čtení - znám jen teoreticky, u člověka, který není schopen číst běžným způsobem se fixuje alepoň přímé spojení - text a příslušná realita (nápis WC, supermarket, drogerie atd.)
Bliss - poměrně intelektuálně náročný systém, který z několika základních a graficky jednoduchých znaků (vlnovka, čárka, oblouček atd.) jejich kombinacemi vytváří složitý alternativní systém komunikace. Lze samozřejmě využít i v omezené podobě, ale tam jsou pak asi piktogramy či něco podobného efektivnější.
Neslyšela jsem zatím o nikom, kdo by ho reálně používal, pokud o někom někdo víte, prosím, dejte vědět, taky by mě to moc zajímalo.
 Ananta 


Re: Sociální čtení a Makaton 

(21.4.2010 17:34:11)
Zuzi, děkuju moc, jen ještě otázka...

Makaton..."normálně mluví a současně u klíčových slov použije i manuální znak."

A používají ty manuální znaky pak i ti postižení nebo je má u sebe jen ten vyučující, jako jestli se dorozumívají vzájemně. Dorozumívají se pak třaba tímto způsobem i s rodiči a okolím, zvládnou ho používat? Ono se to týká hlavně MR že?

Blis bohužel nevím, já to potřebuju znát teoreticky, v praxi jsem to nikdy neviděla.
 jituše 


Re: Sociální čtení a Makaton 

(21.4.2010 17:41:45)
U Makatonu - na rozdíl od znakové řeči - je výhoda, že znaky nemusí být přesné. Znakovka přesně stanoví postavení prstů i pohyb ruky. U Makatonu, může dítě pro slovo používat i "vymyšlený znak", nebo upravený znak, což je dobré pro děti, které nemají přesnou koordinaci rukou.
 Zazi (1+1+1) 


Re: Sociální čtení a Makaton 

(21.4.2010 17:47:21)
Jituše,
mě se pro tohle líbí termín, že dítě "šišlá rukama". Není úplně korektní, ale mně se líbí.
 jituše 


Re: Sociální čtení a Makaton 

(21.4.2010 17:50:00)
Ale je to celkem výstižné. Ono defacto rukama šišlá - nepřesně znakuje. Zrovna jako "mluvící dítě" neřekne třeba děda, ale dada, tak dítě, které používá makaton, si pro slovo děda nalezne vlastní znak, který nemusí korespondovat s předepsaným znakem.
 Ananta 


Re: Sociální čtení a Makaton 

(21.4.2010 17:47:55)
To je zajímavé, jen jak to potom chápu ostatní když to není jednotné?
 jituše 


Re: Sociální čtení a Makaton 

(21.4.2010 17:52:20)
Dítě většinou začíná komunikovat v rodině a v zařízení (školka, škola), kde probíhá komunikace mezi rodiči a učiteli. Ti si předávají informace a sjednotí se používání znaků (i piktogramů). Dítěti, které začíná mluvit, také okolí často nerozumí.
 Ananta 


Re: Sociální čtení a Makaton 

(21.4.2010 18:09:54)
To je pravda :-) děkuju
 Zazi (1+1+1) 


Re: Sociální čtení a Makaton 

(21.4.2010 17:44:45)
Ananto,
slyšela jsi podrobněji o znakování s batolaty? Princip je totiž úplně stejný (tedy to, co se reálně v Čechách používá). Makaton byl původně určen pro dospělé s MR, jeho použití je ale v současné době mnohem širší.
My jsme Makaton používali s dcerou s MR. Nejdřív na nás jen koukala, časem znaky sama reálně používala, postupně současně nepřesně mluvila a znakovala a teď už hlavně jen mluví. To je ale ideální stav, různí lidé dojdou k různým úrovním a různě dlouho na nich setrvávají.
Kdybys chtěla podrobný popis toho, jak to u nás bylo, napiš na mail pod nickem, sem se mi odkaz dávat nechce.
 Ananta 


Re: Sociální čtení a Makaton 

(21.4.2010 17:47:06)
Zazi, byla bys moc hodná. Můj mejl je a.farkova@seznam.cz.
 Iubi 
  • 

Re: Sociální čtení a Makaton 

(1.9.2012 21:35:55)
Zazi,

hodně by mě zajímalo, jestli se dá někde sehnat příručka Makatonu.. Také bych to ráda vyzkoušela.. I.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.