Re: Sociální čtení a Makaton
Ananto,
je to hodně složité, ale zkusím. Pokud to bude nepřesné, omlouvám se, ale napíšu to, jak to vnímám.
Makaton - pro lidi, pro které je mluvená řeč příliš složitá, z nějakého důvodu ji nejsou schopni ovládat dostatečně pro své potřeby. Ten, kdo Makaton učí (v českých podmínkách, v Anglii to nějak spojují s piktogramy, ale jak reálně nevím), normálně mluví a současně u klíčových slov použije i manuální znak. Existuje osm nebo devět úrovní (jakoby lekcí), dohromady je to přes tři sta znaků. Makaton je vždy navázán na znakovku té které země, to je základní podmínka jeho aplikace do nějaké země. No a ten, kdo se ho učí, tak odkoukává, pasivně postupně přijímá, dá se vést i ruce (ale to vyhovuje jen někomu). Na jaké úrovni pak dotyčný Makaton zvládne, je individuální, může mu pomoci v porozumění, může ho sám aktivně využívat, může jím doplňovat svou, z nějakého důvodu nedostačující potřebám řeč.
Sociální čtení - znám jen teoreticky, u člověka, který není schopen číst běžným způsobem se fixuje alepoň přímé spojení - text a příslušná realita (nápis WC, supermarket, drogerie atd.)
Bliss - poměrně intelektuálně náročný systém, který z několika základních a graficky jednoduchých znaků (vlnovka, čárka, oblouček atd.) jejich kombinacemi vytváří složitý alternativní systém komunikace. Lze samozřejmě využít i v omezené podobě, ale tam jsou pak asi piktogramy či něco podobného efektivnější.
Neslyšela jsem zatím o nikom, kdo by ho reálně používal, pokud o někom někdo víte, prosím, dejte vědět, taky by mě to moc zajímalo.
Odpovědět