| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Nemanželské dítě v minulosti

 Celkem 29 názorů.
 Viola 


Téma: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 9:13:33)
Kdysi se do rodného listu novorozence vyplňovala i kolonka LOŽE, tedy manželské či nemanželské, podle toho, zda rodiče novorozence byli sezdáni. Kdy se od toho upustilo a hlavně - co nemanželský původ přinášel v praxi?
Svobodná matka byla v ostudné situaci, protože nemanželské dítě bylo hanbou pro celou rodinu. Tedy pro rodinu oné matky, otec dítěte hanbu, pokud vím, nijak výrazně neměl.
Na samotné dítě se společnost taktéž dívala s despektem, ale mělo to na něj i nějaký úřední dopad (kromě dědictví), kdy by bylo v něčem ze zákona znevýhodněno?
Měl nemanželský původ na člověka (krom neformálně společenského odsouzení a z něj plynoucích věcí) i nějaký další dopad?
 holka anonymka 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 10:10:30)
nejsem expert na historii, ale společenské odsouzení rovnalo se téměř trestu smrti. Matka byla často svou rodinou odsouzena, vyděděna.. Často nemohla najít práci - jen hodně podřadnou (služebná apod.). Nemohla tedy dítěti poskytnout ani vzdělání. Měli sotva kde bydlet, co jíst. Většinou odjížděli žít na venkov (matky sloužily i s dětmi na statcích) - ve městě se přežívalo hůř (nebylo hlídání dětí apod.). Děti nebyly nemanželské, ale parchanti. Matky pak často podléhaly i nemocem, protože neměly na lékaře, tudíž z dětí byli vykořisťovaní sirotci.
 Alraune 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 12:16:35)
Podle toho, o kterém období mluvíme. Moje babička měla nemanželské dítě a sama nemanželským dítětem byla... ji osobně to nijak nepřekáželo, narodila se na začátku minulého století, 1904 tuším.
 Kudla2 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 10:32:58)
Kdysi jsem procházela stare matriky z doby pred sto lety.

Z manželských deti do dvou let zemřelo sem tam nekteré, z tech, které nemely v kolonce otce, se dvou let nedožily cca tri čtvrtiny.

Ty matky to musely mít nesmírně těžké.

Take se dalo díte legitimovat dodatečné a mnozí to i dělali - otec se k dítěti u porodu prihlasil a vzali se treba za pul roku.
 Monty 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:09:35)
Kudlo,
před sto lety už tak moc ne.
Ono záleželo na prostředí, kde se to dítě narodilo.
Třeba ve městech u "lepších lidí" bylo zvykem posílat nemanželské děti na vychování k příbuzným nebo známým na venkov, šlechta se takhle zbavovala nemanželských dětí běžně, prostě je někam šoupli na vychování (zajímavý je případ nemanželské dcery Kateřiny Zaháňské, "paní kněžny" z Babičky; ta si začala s milencem vlastní matky, o hodně starším a ženatým Gustavem Armfeltem, tajně porodila tuším v Hamburku dceru a té se po čase ujala Armfeltova manželka... a když chtěla Kateřina dceru v době její puberty zpátky, tak to dcera odmítla s tím, že zůstane u své matky, "jediné matky, kterou zná") a zpovzdálí dohlíželi.
Na venkově bylo podstatný, s kým to dítě ženská měla, pokud s někým "jejího stavu", tak se to až tak dramaticky neřešilo (před těmi 100 lety), hodně dětí bylo legitimováno sňatkem později, protože tehdy se nemohli lidé brát tak snadno jako dnes, horší bylo, když to bylo dítě "od pána" nebo byl otec neznámý...
 Monty 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:13:06)
Jo, a ještě tohle, taky jsem to už psala - v chudých oblastech bylo běžné, že si rodiny braly odložené a nalezené děti na vychování, protože za to dostávaly nějaký malý obnos, ale právě tyhle děti umíraly nejčastěji. V matrikách jsem našla, že si jedno takové dítě vzali moji praprarodiče, ještě jako malé miminko, a umřelo jim asi do dvou měsíců. Matriky jsou toho plné - schválně ti zkusím najít, jak takový záznam vypadal.
 Monty 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:18:03)
Buchli,
tu knížku mám taky, a ještě můžu doporučit, jestli tě tahle oblast zajímá "Z dějin české každodennosti". ~;)
 Monty 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:16:24)
Matriky jsou toho plný:

 EvaMarie 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 10:34:39)
Myslím, že záleží, o jaké době se bavíme. Asi trochu jiné po,ěy byly ve středověku a např. poč. 20. století.
Babička byla nemanželská, nar. 1914 v Sarajevu, její matka pracovala jako zdravotní setra, otce v dokladech neuvedla. Co si pamatuji z vyprávění, její maminka se měla co otáčet a částečně z tohoto důvodu babičku vychovávala její babička na vesnici na Vysočině, když babička odrostla, poslali ji do Vídně ke svobodné tetě (měla lukrativnější zaměstnání než matka babičky) a ta jí zajistila vzdělání.
 Bouřka 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 10:44:13)
No, můj prapraděda byl nemanželský. Otec byl zámožný, tak prý koupil jeho matce hospodu, aby měli z čeho žít. Jinak ono jak v který době a v jakém prostředí. Když čte člověk životopisy uměleců, tak nemanželské děti měl kde kdo, s jejich matkama i žili, ale do svatby se jim bohémům nějak nechtělo. Levobočci šlechticů byli taky dost tolerovaní.
 Monty 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:01:12)
Doporučuji skvělou knížku Alexandry Navrátilové "Narození a smrt v české lidové kultuře", tam najdeš spoustu zajímavých informací.
Vzpomínám si třeba, že tam píše, že v některých oblastech bylo zvykem dávat nemanželským dětem "neobvyklá jména", obyčejně taková, která připadala na den jejich narození - proto se třeba Klement Gottwald jmenoval Klement - byl nemanželský a narodil se na Klementa. Dělalo se to proto, aby se to dítě okamžitě odlišilo od ostatních, takže vlastně stigma na celý život.
 Monty 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:10:46)
Buchli,
jo, já vím, už jsme se o tom bavily, nicméně Gottwald se fakt narodil na Klementa, byl nemanželský a dělalo se to tak. ~;)
 Viola 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:29:22)
Nevím, ale dát jméno podle data narození, myslím, bylo časté, obvyklé a ne "za trest". Třeba Jan Kubiš (otec obuvník, rodiče sezdaní, obyčejná vesnická rodina) je narozen 24. června, dodnes je to svátek Jana, počítám že tehdy taky.
 Monty 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:32:54)
Violo,
tak já to tedy opíšu z té knihy:
"Ve Slezsku panoval starý zvyk pojmenovat neslubné dítě podle křestních jmen svatého (světice), na kterého se narodily, např. Spiridion, Pantaleon, Emerich, Opundecian, German, Dysmas atd., takže tyto děti se mohly poznat již podle křestních jmen."
 holka anonymka 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:42:40)
Pantaleon Vocátko, že? Strakonický dudák....
 Monty 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:44:25)
Vocílka.
A ještě mne napadl Dysmas Šlambor, později Viktor Ponrepo. :-)
 Monty 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:34:58)
Buchli,
jj, přesně tak to bylo. ~;)
 Viola 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 12:21:40)
Jo, přesně to mě napadlo, když Monty vybalila ty šílený jména - že asi tohle čerpali z ne-normálního kalendáře, ale nějakého extra církevního nebo kdoví co to bylo za kalendář.
Zas moc nechápu kdo tedy ta jména vybíral. Logicky bych čekala, že jméno vybírají rodiče, když otec chybí, tak jméno má logicky právo vybrat matka. Proč by, už sama dost zoufalá, ještě dál trestala dítě i sebe tak blbým jménem, které je děcku dalším cejchem?
Kdo to mohl vybírat - matka dobrovolně?
 Monty 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 12:26:38)
Violo,
matky se obvykle křtu vůbec neúčastnily, děti se křtily bezprostředně po narození a matka po porodu do kostela nějakou dobu vůbec nesměla, takže i kdyby to fyzicky zvládla, nešlo to.
Jméno vybíral nejčastěji kmotr/kmotra, mohli dát na matčino přání, ale nemuseli. A když bylo nemanželský, tak asi často ani nemohli, třeba v tom Slezsku. Prostě dodržovali tradici. ~;)
 Viola 


vida 

(10.7.2014 12:39:06)
A vida. Jak se v církevních zvycích vůbec nevyznám, tak jsem nějak matně tušila, že jméno vyberou rodiče a druhé jméno určí (nebo předá svoje) kmotra.
Takhle to má vcelku logiku.
No stejně chudáci matky i děti, tedy aspoň chudáci matky, co k nemanželskému děcku přišly ne úplně vlastní volbou.
 Binturongg 


Re: vida 

(10.7.2014 19:22:22)
Violo, když byl farář pes, šílené jméno vymyslel on sám a nikdo nemohl říct ani popel.

To musel být docela adrenalin - zesláblá po porodu, psychicky na dně, hanba pod střechou, všichni na matku plivou a ještě ke všemu to překvápko, co jí přitáhnou z kostela za nešťastníka! ~8~
 Monty 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 12:28:15)
To byl normální kalendář, tehdy byly kalendáře jen církevní, v pozdějších dobách si měla kalendář dělený na katolický, evangelický a někdy i pravoslavný. Platí furt, jen se to už do běžných kalendářů nepíše. ~;)
 Monty 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 12:30:42)
Kdysi jsem tu o tom měla i článek:

http://www.rodina.cz/clanek3988.htm
 Binturongg 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 19:19:44)
Jenůfka je krásné jméno! A na Moravě i na Vysočině bývalo dost běžné...
 Evelyn1968,2děti 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:10:16)
Moje babička byla nemanželská r.1922, byla nadaná, její učitel domlouval prababičce, aby ji dala studovat, ale musela jít už v mládí sloužit do Prahy.

Do smrti dávala důraz na učení, studia, a svým dcerám, když byly mladé, i mně~;) ještě v 80. letech zakazovala jen kouknout na kluka, než dostuduju.
 Viola 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 11:24:14)
Fořt je nějaká profese lesnická, neznám přesnou hierarchii kdo byl komu v lesnictví podřízený, kolik měl pod sebou hajných atd. Dle netu je fořt lesník v hodnosti nadlesního, což mi taky nic moc neřeklo.
Babi moc na výběr neměla, s andělíčkářkou by riskovala život či alespoň další neplodnost, sirotčinec mohl být pomalá truchlivá smrt pro dítě, z dnešního pohledu nezřídka týrané děti, co nedožily dospělosti.
 Binturongg 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 19:19:06)
Důsledek to mělo třeba ten, že si dítě v budoucnu nesmělo vzít, koho chtělo a byl to cejch.
A byl to cejch, i když se narodil pohrobek, jehož rodiče se nestihli vzít, ač chtěli a všichni to věděli.

Jednu z mých předkyň přivedl do hanby šlechtic poměrně známého rodu.
Když porodila, čili měla její dcera v rodném listu to nemanželské lože, provdal ji za jednoho ze svých podřízených.
Dcerka vyrostla mezi jinými dětmi u dvora, a když se zamilovala do nějakého feudálního synka, zjistilo se, že se vdávat nemůže, resp. ne tak "vysoko", neb jest nemanželská.
Nakonec spolu utekli a měli nemanželského pradědečka - ten už kupodivu potíže neměl a stal se z něj běžný buržoust :)
 Ajlina 
  • 

Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 20:46:41)
Nemanželská byla i Božena Němcová, proto ty dohady, kolik že jí bylo let, když šla poprvé do školy a v kolika letech se vlastně vdávala. Její matka byla služka ve Vídni a tam s pánem, u kterého sloužila, prostě otěhotněla. V té době naprosto běžný jev. Vrátila se domů, porodila nemanželskou dceru a znovu odjela do Vídně, kde se potkala s Panklem. Ten bych ochoten si ji vzít i s dcerou, ale byla nemanželská, a tak jí chtěli připravit normální život. V Kladsku proto uplatili jakéhosi venkovského faráře a ten ji 3 roky po narození zapsal do matriky. Proto se traduje, že Barunka šla do školy jako tříletá a vdávala se v necelých 18 letech, teda krom toho, že to byla nemanželská šlechtična, daná do rodiny panské pradleny na vychování. PR měli obrozenci docela vymakané.
 Lexi. 


Re: Nemanželské dítě v minulosti 

(10.7.2014 23:07:35)
"Na samotné dítě se společnost taktéž dívala s despektem, ale mělo to na něj i nějaký úřední dopad (kromě dědictví), kdy by bylo v něčem ze zákona znevýhodněno? "
- Jak v které době. Ve středověku a v raném novověku např. nemanželské děti (respektive chlapci) nemohli studovat na univerzitě. Myslím, že ještě v 19. století nemanželské "děti" nesměli pracovat jako úředníci. A jak již bylo zmíněno, nesměli dědit.
Zrovnoprávnění manželských a nemanželských dětí proběhlo až po roce 1918 (tj. po rozpadu Rakouska-Uherska, po vzniku republiky)

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.