| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Spoluvlastnictví zděděné nemovitosti

 Celkem 24 názorů.
 karina1 


Téma: Spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 8:21:01)
Tatínek zemřel a já jako jediná dcera jsme s mojí matkou - otcovou manželkou - dvě jediné dědičky rodinného domu. Dům má 2 bytové jednotky a je v zanedbaném stavu. S matkou se nějak nemůžeme dohodnout o dědictví. Je psychicky nemocná, názory a nálady mění ze dne na den, jak je zrovna naladěna. Původně jsem si myslela, že výlučným vlastníkem domu bych byla já s tím, že matka by v domě - v tom bytě ve kterém celý život s otcem bydlela a bydlí - měla doživotní právo užívání. Jinak bych se o vše starala já. Po tom, jak složitá je domluva s mojí matkou o čemkoliv - vidím řešení v tom, ponechat podílové spoluvlastnictví nás obou s tím, že si uzavřeme dohodu o užívání nemovitosti (každá budeme užívat svoji bytovou jednotku dle svého uvážení) a na údržbě společných prostor se budeme společně podílet. Máte s tímto někdo zkušenosti? S podobnou dohodou o užívání nemovitosti spoluvlastníky? Při předběžném řízení o dědictví u notáře jsem byla nepříjemně překvapena. Jednala se mnou jen slečna asistentka, která nevěděla nic, resp. nic mi neporadila. Budu ráda za každý názor a upozornění na úskalí.
 Janinka a dvě princezny 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 8:41:13)
těch pro a proti je tam hodně
Pro - budete na to dvě a pokud jste schopné se domluvit tak péče o takový dům bude snazší, pokud ještě nejsi vdaná a dětná pak blízkost maminky může později znamenat velkou výhodu pro tebe a ještě později pro ni pokud bude třeba se o ni starat i při zachování vlastního soukromí
Proti - finance, pokud je maminka nemá bude těžší financovat opravy, pokud jste spoluvlastníci měla by např. střecha jít napůl, pokud ještě nejsi vdaná a dětná tak může v budoucnu dělat problémy to že máš muže (který se mamince nelíbí nebo se maminka nelíbí jemu) a děti (které zlobí, jsou hlučné, nechce s nimi trávit čas nebo ti je naopak bude rozmazlovat)
verze, že to bude tvoje a maminka má jen právo dožití přináší komplikace třeba při prodeji atd.
 susu. 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 8:53:45)
Asi ti patří jen čtvrtina toho domu, pokud to nebylo řešeno jinak.
Půlka patří matce, protže SJM, až druhá půlka se dělí mezi vás dvě.
 byvala radka 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 8:54:59)
tak záleží, jestli byl předtím dům v SJM, tak bys ani neměla stejný podíl, matka by byla vlastnicí větší části domu
jestli to bylo jen tátovo, tak máte každá polovinu
 77kraska 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 9:00:38)
spoluvlastnictvi je hrozna vec, zvlast s nekym, s kym se neda domluvit

notari je to jedno - pokud se s matkou nedohodnete, komu co pripadne, tak to rozdeli podle zakona a dal nic neresi...nebude vam radit ohledne vaseho spoluvlastnictvi

Vy se muzete pred notarem dohodnout, treba ze cely barak bude Tvuj
 77kraska 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 9:02:13)
pokud je matka psychicky nemocna, tak by mozna bylo v jejim zajmu, aby ji byla omezena svepravnost
 Kudla2 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 9:02:37)
tak bez ohledu na právní řešení asi údržba domu bude převážně na Tobě (předpokládám, že matka asi moc v balíku nebude), a vystěhovat ji asi taky nepřipadá v úvahu (taky bych to neudělala).

Nechat to celý matce je riziko, aby to bylo celý Tvoje, je asi nereálný (asi bych na to v jejím případě taky nepřistoupila).

Jsem laik, takže to beru jen po tý lidský stránce, ale mně to vychází jako že se budeš tak či onak starat o všecko a modlit se, aby se máti nezbláznila natolik, že by tu svou půlku přepsala nějakýmu frajerovi.
 Analfabeta 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 9:07:36)
My máme se synem dům půl na půl, ale všechny finance do domu stejně platí on. Vždyť to nedělá pro mě, ale pro sebe, jednou to stejně zdědí a já na to nemám, platila jsem dostavbu, ale na nutnou rekonstrukci jsem fakt už neměla.
Pokud na tom budu dobře sezdravím, tak tu snad dožiju.
 Janinka a dvě princezny 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 9:21:51)
pokud máte dobré vztahy a nehrozí, že by syn chtěl maminku vykýblovat, proč mu to nedaruješ? Později dost ušetří za odměnu notáři.
 Analfabeta 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 11:28:36)
Janinko, dědic v 1.kategorii stejně dědickou daň neplatí, takže to není třeba.
 LenkaCh 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 11:36:15)
Daň skutečně neplatí, ale odměnu notáři ano a ta se odvíjí od výše děděného majetku. U nemovitosti to není obvykle zrovna malá částka.
 Janinka a dvě princezny 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 12:56:42)
přesně tak, takže pokud to není ruina v Horní Dolní, ale normální barák v ceně x milionů bude odměna notáři x desítek tisíc a to je škoda. Ono to pak lítá - pohřeb, pak notář, pak vyklízení po zemřelém. Ale slyšela jsem i názor "když dědí, tak ať si to zaplatí" - nesdílím ho
 byvala radka 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 13:56:07)
no tak rozhodně je lepší si nemovitost nechat, je spousta případů, kdy i hodné děti se vdaly, oženily a najednou bylo vše jinak
kolik bylo případů, že rodiče dali byt, barák dětem a pak fičeli do domova důchodců...
proti tomu jsou notářské poplatky sranda
 Hanka 75 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(28.1.2018 11:33:10)
taky bych nedarovala, jen kvůli notářským poplatkům... nemít pak nic,nikdy nevíš do jaké situace se syn dostane, byť teď hodný.
 77kraska 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 9:09:00)
Kudlo, proto pisu: matce omezit svepravnost, pokud je to s ni spatne

nebo ji presvedcit, aby dum nechala dceri a matka by tam mela dozivotni uzivani

ale s barakem bude prace a naklady na udrzbu, proto radim zvazit sve financni moznosti a vyuziti baraku a pripadne barak prodat, pokud na to clovek nema, aby ho udrzoval

 Dari79 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 9:35:38)
Notář s vámi fakt asi moc nebude probírat vaše rodinné vztahy. Buď přijdete s nějakou dohodou, nebo to rozřízne podle zákona.

Podle zákona - buď byl dům v SJM a potom opravdu matka má "zdědit" 3/4 domu a ty 1/4, nebo byl dům výlučně otcův (třeba ho dostal darem od svých rodičů...) a potom opravdu dědíte každá 1/2.

Dědickou dohodu můžete uzavřít jakoukoli, když se na tom domluvíte, tedy buď celý dům ty, celý dům ona, nebo na ty půlky... Tohle za vás nikdo rozhodovat nebude. Když se nedomluvíte, rozhodne notář podle zákona - viz výše.

Určitě tam s váma nebude řešit, jestli má a kdo z vás peníze na opravu střechy ani to, jestli spolu dokážete žít v jednom domě a tak.

Ani my to tu nerozhodnem, to musíš vědět ty, jestli tam obě bydlíte a hodláte bydlet, kdo z vás má kolik peněz (může mít), kdo z vás je schopen a ochoten se fyzicky starat - taky mám barák a vím, kolik peněz, času a energie to žere. Taky jak dlouho asi bude maminka ještě naživu, jestli ty tam chceš zůstat na furt atd. atd. atd.

Problém u spoluvlastnictví i u "věcného břemene" dožití je v tom, že na dům si v zásadě nemůžeš vzít hypotéku, kdybys třeba chtěla si půjčit třeba milion na opravu domu. S "věcným břemenem" to nikdy na zástavu vhodné nebude, u spoluvlastnictví byste to musely podepsat obě dvě.

Právně samozřejmě jde i dům rozdělit na "bytový dům" se dvěma právně samostatnýma bytama, ale to je jednak celkem drahá sranda a jednak u obvyklého dvougeneračního bytového domu dost nepraktické. To je taková ta tvoje idea, každý má svoji jednotku a o společné výdaje se dělíme...

Čili - kdyby se na to maminka dívala prakticky a ty bys v budoucnu nepotřebovala hypotéku a v tom domě chtěla zůstat, opravdu by bylo nejlepší přepsat to celé na tebe a jí tam nechat služebnost dožití... Ale k tomu ji nutit nijak nemůžeš. Nebude-li se na toto tvářit, tak holt nechat dědictví proběhnout podle zákonných podílů, právně budete spoluvlastnice a jak si to zařídíte v praxi - kdo bude co financovat a tak, už bude čistě na Vás... Nebo bych to neřešila teď, když je maminka možná v depresi ze smrti manžela, nechala bych to říznout dle zákona, však kdykoli v budoucnu může maminka na tebe svůj podíl převést i darovací smlouvou...

 sevenofnine 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 9:43:42)
Nechápu proč si myslíš, že by Ti měl patřit celý dům. Pokud byl v SJM tak Ti bude patřit 1/4 nikoliv celá bytová jednotka (t.j. 1/2), takže nějak nechápu smlouvu. Maminka chodí do práce? Na to je duševně zdráva dosti? Nebo z čeho usuzuješ, že není duševně v pořádku? Že je nevyrovnaná a mění nálady je trošku málo, takových lidí znám ... Na tvém místě bych nechala proběhnout dědictví popř. bych si zaplatila právníka pokud se ti na tom něco nezdá, každopádně smlouvu by ti měl stejně sepsat právník.
 karina1 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 11:35:39)
Ahoj všichni. Upřesním:
v domě s matkou nebydlím, mám svoje vlastní bydlení vyřešeno.
Dům má dva byty, každý v jiném patře.
V domě bydlí 50 let moje matka - s otcem jako manželé ,dokud žil, bydleli v jednom z bytů.
Jedná se o dědictví, jsme dvě dědičky - každá zdědí polovinu domu. V domě bydleli moji rodiče, otec zemřel - dům byl výlučně jeho - nespadá pod SJM.
Nemám malé děti, naopak - matka je stará a nemocná ( i psychicky), dosud jsem se o vše starala já, je zvyklá, že celý život za ni někdo něco vyřizoval - ro.
Matka má úspory v řádu stovek tisíc Kč - já nemám. I proto má asi pocit, že chce o všem rozhodovat a jako důchodkyně v domácnosti má hodně času přemýšlet o tom, jak se mít dobře a nemít starosti. Když po mně něco chce, umí být vstřícná a milá. V opačném případě hodně zlá - bez zjevné příčiny. Určitě v tom hraje roli i počínající demence.

Vzhledem k chování mojí matky ke mně - došla mně trpělivost, vztahy se kazí a to hodně. Nedá se s ní na ničem dohodnout. Co platí jeden den, je za týden úplně jinak.
Vím že spoluvlastnictví nemovitosti bývá hodně problémové. Proto jsem vznesla dotaz, zda máte někdo zkušenost o ošetření takového stavu smlouvou přes právníka - dohodou o užívání společné nemovitosti (matka ve svém stávajícím bytě, já budu užívat druhý - prázný - byt). Společné prostory budeme řešit společně.
 Janinka a dvě princezny 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 12:59:36)
i pokud dohodu uzavřete - oficiálně, tak se budeš s maminkou soudit pokud ji nedodrží? Jinak její dodržování nevymůžeš.
 Dari79 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 16:18:24)
Jestli tam teda nebydlíš, opravovat to chtít nebudeš (nebudete) a po smrti matky spíš počítáš s tím, že to prodáš, tak tím spíš bych to teď vůbec neřešila.

V dědictví bych to nechala napsat na poloviny. Matka tam i nadále bude bydlet sama, tobě to bude "jen" patřit. Dohodu v tom případě si nemyslím, že nějakou potřebujete... Inkaso celé bude nadále platit matka, když je jediná, kdo tam bydlí, stejně tak běžnou údržbu.

Kdyby náhodou teda maminka přišla s myšlenkou, že se vymění třeba celá střecha, na čemž už byste se měly podílet obě jako spoluvlastnice, tak byste se domluvili na tomto konkrétním případě, ne?

Jinak - samozřejmě, že si můžeš objednat u právníka i obecnou dohodu tohoto typu, čili máme dům v podílu, ty tam bydlíš proto budeš platit inkaso a běžnou údržbu, když budou výdaje přesahující třeba 50.000,- Kč (čili např. výměna plynového kotle atd.), tak musí být odsouhlaseny oběma + zaplatíme je napůl... To není nic složitého, to by se tak do 5000 Kč určitě pořídilo. Klidně tam může být i to, že ona má právo výlučně užívat místnosti a, b, c a ty d, e, f a společné je g, h, i... Ale to bych považovala za smysluplné třeba u rozvedených manželů, kteří jsou nuceni i nadále spolu bydlet, než v domě, kde reálně bydlí jen maminka. Ale samozřejmě to všechno sepsat jde...

Nebo teda můžete uzavřít dohodu o rozdělení na ty bytové jednotky, ale to jsem už psala, to je horší sranda (osobně se domnmívám, že fakt úplně zbytečná, to snad by mělo smysl jen v případě, že bys tu svoji jednotku chtěla třeba pronajímat...), tam bych počítala s náklady tak kolem 15.000,- Kč (stavební výkres, schválení na stav. úřadu a na katastru, sepis smlouvy...).

Obě smlouvy samozřejmě musíte podepsat obě, čili na tom musí být shoda. Já osobně bych to prostě vůbec neřešila.
 Mariana +2 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 19:47:54)
Takovou smlouvu jako máš na mysli to bývá, vyskytuje se to v případech bytových domů, které nejsou rozděleny na jednotlivé bytové jednotky (v katastru). Každý pak vlastní nějaký id podíl s právem užívání konkrétního bytu a dalšími právy a povinnostmi. a takto se to i prodává dál. Ale není to moc rozšířené a ani moc praktické, takže většina domů to rozdělení na jednotky postupně udělala.

u rodinných domů je to spíše neobvyklé, ale je to víceméně totéž, právník ti určitě bude schopen něco takového sepsat.

jako asi to může být užitečné, pokud tam sama nebydlíš můžeš byt třeba pronajmout. Může se totiž stát, že budeš muset platit napůl opravy a nutnou udržbu, resp. měla bys, tak aby bylo z čeho.
 karina1 


Re: Jak na spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(26.1.2018 21:58:56)
Děkuji, asi to opravdu bude nutné řešit s právníkem.
Ano, bydlet v domě (zatím) určitě nebudu, je ve špatném stavu a ten prázdný byt je i momentálně neobyvatelný.
U matky se projevuje počínající demence, sama jsem docela nemile překvapena, že na tom opravdu není dobře. Takovou dohodou chci alespoň částečně předejít budoucím konfliktům.
 Hanka 75 


Re: Spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(28.1.2018 11:25:11)
hlavně počítej s tím, že matka (pokud je nevyrovnaná) může svůj podíl komukoli cizímu darovat či odkázat
tj. z tohohle podílu by pro tebe bylo výhodnější to co tě napadlo první (ovšem musela by se dobrovolně svého dědictví vzdát v tvůj prospěch, což samozřejmě záleží čistě na ní)
j
 karina1 


Re: Spoluvlastnictví zděděné nemovitosti 

(28.1.2018 15:14:08)
Máš pravdu. Dnes je divná doba a pro hodně lidí nemusí být problém získat si přízeň staré senilní důchodkyně. Myslím ale, že předkupní právo bych měla já - jako spoluvlastník, takže bych se o takovém kroku minimálně včas dozvěděla. Já spoléhám na to, že by ale nechtěla přijít o své soukromí s tím, že by půlku baráku obývali cizí lidi. Ona tam nechce vůbec nikoho.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.