| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Proč roste oblíbenost francouzštiny?

 Celkem 58 názorů.
 Arabelak 


Téma: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 8:30:52)
Ahoj, také se vám zdá, že roste oblíbenost francouzštiny? Myslím při volbě druhého cizího jazyka ve školách. Ostatně i zde nedávno proběhla diskuze, že dítě bylo zařazeno do němčiny a rodina je nespokojená, protože chce francouzštinu. Zdá se mi, že mladí a jejich rodiče dávají přednost francouzštině nebo španělštině před němčinou. Moc tomu tedy nerozumím, zvláště u rodičů, kteří francouzsky neumějí a asi netuší, že ten jazyk je celkem obtížný, pokud nemají jazykově nadané dítě. Němčina může být těžší na členy a pády, ale výslovnost je jasnější. U francouzštiny je několik druhů výslovnosti e, že Čech to těžko rozliší a ta výslovnost je problematická, protože dost omezuje porozumění oběma stranám. Navíc nerozumím moc motivům, proč francouzštinu v našem prostředí studovat. Já francouzsky umím, ale přijde mi, že pro práci je to využití opravdu velmi malé, s němčinou se nedá vůbec srovnat. V ČR není tolik francouzských firem jako německých, kulturně se také francouzština nijak neproniká, proto nerozumím té volbě. Španělština je to samé, tak se dá ale říct, že španělsky se mluví kromě Brazílie v celé Latinské Americe, no ale zase, jak se to využije? Francouzština se využije ještě v Africe.
Opravdu nechápu volbu francouzštiny jako druhého jazyka. Já ji měla na gymnáziu jako třetí volitelný jazyk, a po NJ a AJ mi přišla snad nejhorší. Pro dítě bych v českém prostředí FR vůbec nevolila, ale dala bych AJ a NJ. Proč preferujete FR? Vždyť má minimální využití a je těžší, takže ve formě druhého jazyka se dítě sotva naučí základy, pokud není milovník jazyků nebo nechodí na jazykové školy a tím jazykem nežije.
 Valoria 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 8:43:19)
Ja preferuju spanelstinu, francouzstinu a rustinu. Nemcinu nesnasim, neumim a nechci a plete se mi s anglictinou. Pro dceru jsem chtela vsechno jen ne nemcinu. Kazdy ma proste jine preference. Me nemcina prijde zbytecna, nebot anglicky se da temer vsude. Ja teda ani nejsem zastanece druheho jazyka pokud to neni jazykova skola. Myslim ze by mely deti umet aspon jeden jazyk poradne nez dva na urovni skolky.
 Arabelak 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 8:59:25)
To je divné říct, nesnáším, neumím a nechci, ne? Trochu dětinské, ne?
 Valoria 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 9:08:59)
Proc detinske? nemcina se mi proste nelibi, nedari se mi ji naucit na nejake komunikativni urovni, je mi protivna. Holt preferuji jine jazyky nez vetsina.
 Dana 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 12:16:09)
Povinný druhý jazyk na ZŠ je všeobecně v neoblibě, alespoň u mých dětí a dětí, které znám. Na většině škol se bere jen tak, aby se neřeklo, a učitelé na něm většinou ani příliš neprudí. Myslím si, že to byla blbost ho zavádět jako povinný. Měl zůstat jako nepovinný, pak by tam alespoň chodil ten, kdo má zájem. A podle toho se k němu také přistupuje. Francouzština zní pěkně, němčina hrozně, tak si vybereme francouzštinu. Vždyť je to jedno, stejně se tam naučíme jen základy.
 Arabelak 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 8:58:28)
No právě, a ještě si myslím, že Češi ani moc na dovolenou do Francie nejezdí. I z důvodů vzdálenosti a ceny a nabídky zájezdů, takže FR nevyužijí v Evropě ani na dovolené. I když v Tunisu a Egyptě ji vlastně využijí dost.
 Lída+2 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 9:02:50)
Třeba španělština....technická...strašný problém někoho sehnat.....za mě super nápad, protože ty lidi nejsou......

A jinak já dětem s jazykem nepomáhám, takže mi je celkem jedno jaký si vyberou a co mají. Pokud je problém....seženu odborníka.

Zastávám názor, že není nic horšího, než učit své dítě cokoliv pravidelně.....ty moje na to prostě nejsou.

A druhý jazyk, který v technickým oboru člověk užije je ruština. Roky a víc něž si tady na rodině kdokoliv myslí.....
 Lída+2 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(21.5.2019 5:12:52)
Romano, no je přece jasné, že děti s tím začnou jako s jazykem- od základů a později k tomu lehčeji se doučí ty technické věci....než, když neznají NIC a musí se to složitě učit v dospělosti.......

(zase za každou cenu rýt, že....)

že já na tu rodinu lezu.-....

 Hanka 75 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 20:52:24)
Lído, já ruštinu mám ráda a velmi snadno se mi učila, jako jazyk se mi líbí a baví. Ale říkala jsem si, že bz mi nebyla k ničemu, takže kdybys mi napsala v čem bych se s ruštinou uplatnila, kde má smysl, hodně by mi to pomohlo, možná bych se do ní s chutí pustila.Předem díky.
 Lída+2 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(21.5.2019 5:20:14)
Hanko, mě tady už pár let přesvědčují, že lžu.....jsem to říkala známému, který má klávesnici polepenou azbukou a nechápal NIC......

Manžel nedávno dokonce někomu kupoval klávesnici,aby si to vždycky přepojil.....píše nějaké předpisy a je to pohodlnější.

Firmy co dodávají elektro technologie....různého druhu....vyváží Brazilie, Kuba, Rusko, Gruzie, Ukrajina.....většinou jsou to elektrárny, nebo letiště.....

Další známý asi 4 se učí už od 2013 španělsky.....každou chvíli jsou na Kubě.....

Když jsem vlezla do práce, nepotřebovala jsem jazyk žádný....později AJ. NJ vůbec. Pak jsem použila ruštinu a paradoxně taky by se mi hodila v 2014 španělština od té doby bych jí už nepoužila.
 Vítr z hor 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(21.5.2019 6:39:20)
Kamaradka se diky rustine skvele uchytila v Parizi. Tam je to vzacny jazyk, takze byla jedina uchazecka o jiste misto, skocili po ni a pracuje tam dodnes.
 Mariana +2 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 9:28:45)
Nepozoruju to.
Měli jsme teď na druhý jazyk na výběr němčinu, francouzštinu a ruštinu. Většina jde na němčinu nebo ruštinu. FR prý asi ani nebudou pro malý zájem otvírat.
Ale důvodem je spíš to že je to těžký jazyk.

Mít jazykově nadané dítě, pokud bych věděla že by to zvládalo, tak bych ale tu francoužštinu vybrala, právě aby se to naučilo jako mládě, v dospělosti pak takto těžký jazyk už učí těžko. Ty základy už mu zůstanou. Ale stejně nevím zda bych chtěla aby to dítě mělo na "známky". Spíš bych to viděla u nadaného na mimoškolní jazykovku.
Já se ji učila jako dospělá, takže představu co obnáší celkem mám.

I když to samý se dá říct i o těch ostatních jazycích, azbuku se pak už člověk taky asi nenaučí.
Ale mám standardní děti, nebo spíš lehce nestandardní - dyslektiky, takže my zůstaneme u toho co možná nejednoduššího.

Z hlediska praktického - tedy užitečnosti a domluvy do budoucna bych ji ale řadila po angličtině na druhé místo. Španělština, italština se dají později doučit, se znalostí angličtiny snáze.

Jelikož anglicky se dnes domluví prakticky všude, v zahraničních firmách jedno jakého původu je to obvykle univerzální jazyk.

Němčina je podstatná pokud by člověk chtěl jít do Německa/Rakouska pracovat. V obchodním a cestovním kontaktu se člověk domluví anglicky. Takže němčinu chápu u hraničních regionů jako nejlogičtější volbu.

Ale ve Francii, no tam se ty základy jazyka hodí.

Ale stejně si nejsem jistá jestli je rozumné mít tak brzo druhý jazyk, jestli by nebylo lepší kdyby jim přidali hodin na tý angličtině. Alespoň když vidím jak to funguje u nás na škole. Trochu tragédie, a ještě jim teď bude motat hlavu další jazyk.
 Termix 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 9:30:19)
Druhý cizí jazyk si děti vybraly samy. Němčina se ani jednomu nelíbí. Takže jedno dítě má francouzštinu a jo, bojuje s ní děsně, druhé dítě bude mít od nového školního roku španělštinu. Sama neumím ani jeden z těchto dvou jazyků, ale přece je nebudu nutit učit se cizí jazyk, který nechtějí. Až přijde čas, že němčinu budou potřebovat, určitě se ji naučí taky.
A důvod? Líbí se jim melodie těch jazyků, a i když do Německa a Rakouska jezdíme často, mají pocit,že se rsm lehce domluví anglicky.
 Lenka Pražanda 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 9:39:04)
Kéž by. Já vybírala ZŠ právě proto že to byla jediná škola v okolí kde se učila Fr místo NJ. Než se dítě dopracovalo na druhý stupeň, francouzštinář odešel a přijali němčináře ~:(~n~ Na střední to samé. V srpnu mi volali, že pro malý zájem (5dětí) se Fr třída otevírat nebude a máme si vybrat Nj nebo Šj. Takže se mi dítě povinně! učí jazyk který nechce a nevyužije ~o~
 Monika 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 11:27:58)
Ale to přeci vůbec nemůžete vědět, jestli jazyk využije nebo ne. Chápu, že dítě (nebo ty?) chtělo jiného,ale hodit se může samozřejmě jakýkoliv jazyk ...
 Adda6a 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 9:47:48)
Nedokazu posoudit jak se meni jeji oblibenost a jestli roste, ale svym detem jsem vysvetlila jeji dulezitost a moje silne doporuceni at francouzstinu zvladnou plynule. Pokladam ji za nevyhnutelnou pro budouci solidni uplatneni v Evrope. (Ano, chapu ze muj vyklad slova solidni se bude lisit od vykladu jinych lidi.)
 Adda6a 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 11:43:01)
A teda nejedna se vubec o zajem o kulturu, cestovani, nebo historicke souvislosti.
Faktem je, ze 3 mesta ve kterych sidli temer veskery parlament Evropske Unie, tj Brussels, Strassbourg a Luxembourg, jsou vsechny frankofonni!
 Vítr z hor 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 10:23:02)
Mraková? ~;)

Dnes už spousta lidí myslí globálněji a nemíří k nejbližšímu pásu, tudíž je francouzština celkem logicky zvolený komplementární jazyk. Francouzská kultura je ve světě velmi oblíbená, francouzské školy dávají vzdělání lidem z celého světa – je to společné téma a druhý jazyk mnoha lidí. Zejména mezi vzdělanými lidmi je zcela běžná. Mnohokrát jsem s někým z třetí země musela mluvit francouzsky, protože uměl líp než anglicky.
Němčina je naproti tomu omezená na okolí naší kotlinky a maximálně na pár argentinských vesnic, kde žijí před- a pováleční uprchlíci z Německa.

Výslovnost francouzštiny je velmi čistá, jasná a jednoznačná, teda pokud člověk dotyčný jazyk opravdu umí – jinak mu to splývá stejně jako ruština, němčina, čínština a podobně.
Románské jazyky mají stejnou gramatickou logiku, takže o důvod víc pokračovat po prvním románském jazyce dalším.
 Brambram,Gábi12/04,Marek10/06 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 10:33:26)
Za mě - protože jí dcera chtěla. Hoří pro ní od třetí třídy, od čtvrté kroužek,od páté jako druhý jazyk, teď je v prvním ročníku šestiletého gymnázia, kde má jako hlavní jazyk francouzštinu. Jde si jasně za svým, chce vysokou ve Francii a chce tam žít. Na gymnáziu otvírají jednu třídu, naplnili jí, mají pravidelné setkání absolventů a uplatnění a často velmi zajímavé, našli všichni. Nemyslím, že by to byl zbytečný jazyk a opravdu nebudu nutit dítě učit se jazyk který se mu nelíbí, byť by měl v našem státě asi lepší využití. Nadání na jazyky má, když ho jo bude potřebovat, tak se naučí.
 Vítr z hor 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 11:07:48)
Já jsem to brala tak, že máme pro příštích 8 let vyřešeno, ale holky tu francouzštinu fakt chtějí, tak vymýšlím, co s tím. Jedna dcera chce na českou drilovací VŠ, druhá je polyglot a bohém a chce studovat někde v zahraničí – FR, USA, ES, UK... Jestli tu školu nakonec ještě později nezměnit...
 Hanka 75 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 21:01:19)
No je fakt, že v USA se francouzština učí prý nejčastěji (možná mne někdo opraví, že to není pravda) jestli ano, tak pak je to jakýsi elitní jazyk (s čímž by asi souhlasili francouzi :-)) a s tím příliš nesouzním), ale na druhou stranu němčina je jazykem filozofů, sociologů.. takže, kdo potřebuje číst takovouto literaturu v originále, tak pro něj je němčina praktická. Možná to platí i pro technické obory.
Já bych si vybrala pro sebe němčinu, dítě bych k ní směrovala, ale také bych se řídila kvalitami učitele franc. a němč. příp. dalšího jazyka, protože yvláště u dítěte je učitel důležitý. A konečné royhodnutí bych nechala na dítěte, jeho vlastní motivace je velmi důležitá.
 Cimbur 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 10:37:12)
Dítě chtělo a chtělo. Ruštinu volili jen tři lidi ze třídy, takže se nakonec otevírá pouze němčina a francouzština. Já jeden románský jazyk ovládám, resp. jsem v minulosti ovládala celkem dobře, takže jí doufám pomohu, manžel se shodou okolností v práci fr. jako čtvrtý cizí jazyk začal učit.
 Federika 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 11:18:16)
Nevím, jestli roste obliba francouzštiny. Nesetkala jsem se s tím. Na všech školách, teď, i ped pár lety, jsou nejdřív obsazený jiný jazyky, včetně třeba čínštiny a fran. zůstává nenaplněná.
 Vítr z hor 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 11:27:52)
Taky mám pocit, že to je marginalizovaný jazyk. Na G8 jsem čekala víc než jen 5 zájemců o francouzštinu (z toho 2 jsou mládežnice)...
 Latté 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 11:18:27)
A proč by neměla růst? Je sice malinko těžší a výslovnost obtížnější, ale to je bohatě vyvážené tím, že to je krásný jazyk, melodický, krásná země,Francouzi jsou milí lidé (i když poněkud laxní, ale aspoň zase nejsou tak vycukaní jako my...určitě se dá na tu jejich povahu zvyknout).V minulosti nebylo tolik učitelů francouzštiny nebo nebylo dost kvalitních, tak se tolik FrJ nevyučovala, dnes je to jiné, takže pokud je k dispozici skvělý učitel FrJ a dítěti se ten jazyk líbí, zajímá se o tu zemi, tak je to ideální volba. A když pak rodič vidí, jak po roce výuky FrJ dítě z naprostého začátečníka už vpohodě mluví v jednoduchých větách, zpívá písničky, má úplně úžasnou výslovnost a úspěšně opravuje i výslovnost a znalosti své matky, která se kdysi učila FrJ několik let a vše téměř zapomněla a dnes umí úplné prd (tedy pasivně ano, gramatiku ano, rozumí, ale mluvit a výslovnost nic moc), tak je to čirá radost! Navíc když dítě má 2. jazyk FrJ, tak se to tolik neplete s angličtinou jako třeba němčina. Samozřejmě s výhledem do budoucna je jasné, že ta němčina vzhledem k blízkosti našich německých sousedů bude taky brzy na pořadu dne a někdy časem třeba i další jazyk dle libosti (Italština - nádherná a podobná francouzštině,Španělstina - lehká a taky dobře naučitelná pro toho, kdo už francouzštinu umí a nebo i ta Ruština - lehká, slovanský jazyk, já ji kdysi dávno milovala, maturovala jsem povinně z ní a tehdy jsem jí mluvila téměř stejně jak česky - bez přípravy o čemkoliv a jakdlouhokoliv). Každý jazyk se hodí a čím víc, tím lépe...
 Vítr z hor 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 17:16:47)
Mne by zajimalo, jestli se da zacit s dvema jazyky zaroven - tj. s francouzstinou (soukrome pro zabavu 90 minut tydne) a nemcinou (ve skole na drsnacku na znamky). Nasla jsem jazykovku u skoly, jedna mladeznice mi tu totiz knuci, ze si nedokaze predstavit zivot bez francouzstiny. Asi by si ji predstavovala instatni v prasku... za rok uz si chce povidat.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 17:30:06)
Ty máš úžasný děti, neznám děti, které by s chtěly učit dobrovolně cizí jazyk.
 Vítr z hor 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 17:31:41)
Kdyby jeden... leze to do penez ~;)
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 17:48:51)
To ten sport taky a praktický využití to nemá.
 Monika 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 17:50:25)
Sport že nemá praktické využití?
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 17:53:17)
A jaký ?
 Monika 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 18:19:01)
Ty považuješ za praktické využití, jen pokud se tím jde živit? I taková možnost tu je (profesionální sport, trénování jiných, učitelství TV, nezbytná kondice pro službu v armádě, u policie atd.), ale já tedy považuju pohyb za velmi praktickou nutnost a trochu sportovnější pohyb než procházky s rodiči za velice důležitou věc pro celý život a obzvlášť pro puberťáky.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 19:16:09)
Myslela jsem na uživení. Jinak proti sportu nic nemám, manžel je vrcholovej sportovec, reprezentant, takže o tom dost vím. Synovi jsem to všechno radostně platila, ale jazyky jako koníček, to mi přijde takový hezký.
 . . 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 17:38:26)
Takové děti znám (nejen odtud). Je to "normální" zájem jako třeba chtít hrát na nástroj, dělat sport, krmit hady myšma...
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 17:52:42)
To je hezký koníček v praxi takový děti neznám, vlastně ani dospělý.
 Monika 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 17:49:12)
Pokud o to dcery fakt stojí, klidně bych je do té jazykovky přihlásila, jestli tedy nemají už různých "kroužků" bůhví kolik. V nejhorším je zase (po odchození zaplaceného) odhlásíš, ne? Ale trvala bych i na rozumném přístupu ke školní němčině, žádný bojkot a znechucování ...
 Adda6a 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 18:00:42)
Nase zakladka dela dva jazyky zaroven uplne od zacatku - francouzstinu a spanelstinu, nevidim problem. Ted uz je starsi dite na gymplu a taky ma oba dva soubezne a jako nepovinny predmet ma treti jazyk, ze ktereho chce i maturovat. Kdyz se chce vsechno jde.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 11:20:38)
Proč ne? Druhý jazyk se většina dětí stejně pořádně nenaučí, ať je to němčina nebo francouzština. A naučit se jazyk opravdu dobře je skoro stejně těžké, ať jde o jakýkoli jazyk. Pravda, angličtina má poměrně jednoduchou tu basic level.

Pokud jde o to umět trochu promluvit a potěšit tím obchodního parnera, je asi pravděpodobnější, že se člověk setká s německy mluvícími. Ale Francouzi si svého jazyka považují a někdy těžko nesou, jak jejich kdysi opravdu světový jazyk vytlačila angličtina, takže mohou ocenit snahu mluvit, ale může je naštvat jeho komolení, kdo ví. U Němců nevím, jak moc komunikaci v jejich jazyce ocení.

Francouzštinu jsem se učila na gymplu, němčinu trošičku, neumím ani jedno.

Španelština je možná trochu jednodušší, působí tak na mě, ale neučila jsem se jí.

Celkově to u druhého jazyka beru tak, že pokud dítě nemá samo jasno kam bude směřovat, což na základce nebo nižším gymplu má málokdy, je to skoro jedno. Když to dopadne tak, jak to většinou bývá, je jedno, jaký jazyk se učí a skoro ho neumí. A když je talent na jazyky a naučí se ho dobře, hodí se skoro každý jazyk.
 Monika 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 11:35:52)
Nevím, jestli oblíbenost roste nebo ne, ale nevidím žádný problém v tom, pokud se někdo chce učit francouzsky, španělsky nebo jinak místo němčiny. Pro každý jazyk umím najít nějakou výhodu, i když osobně pro mě by byla francouzština taky až poslední z uvedeného (a i třeba za ruštinou). Syn si ani nevím proč jednoznačně vybral španělštinu (začínali s 2. jazykem už v 5. třídě) a kvůli ní šel i na teoreticky "méně prestižní" 8G a je z ní stále ještě nadšen (měl štěstí i na učitelku, naopak němčináři si u nich hodně stěžují), jiní mohou být nadšeni (nebo nenadšeni) z jiných jazyků. Na synově gymplu vyšly tuším skupiny skoro přesně, jak škola nabízela - polovina němčinářů po čtvrtině Fj a Šj, jen několi málo dětí bylo zařazeno proti své volbě a to myslím, že tedy skončili na němčině ti, co chtěli Fj a Šj? Francouzština by se teoreticky mohla hodit právníkům, i když v praxi fakt jen některým, dřív to byl jazyk pošt a dopravy (to už teď asi ne?), někoho samozřejmě může zajímat přímo francouzská kultura, dějiny, literatura apod., tipuju, že cestování nebude ten hlavní důvod ....
 Monty 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 12:32:18)
Tak syn chtěl FJ v době, kdy ještě váhal v budoucím profesním směřování, pro jedno by se mu francouzština hodila. Nakonec se ale rozhodl jednoznačně pro to druhé a "nechal" si jako druhý jazyk ruštinu.
 Vítr z hor 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 12:55:29)
Španělština vlastně není lehčí než francouzština, je mnohem těžší (víc časů). Učitelé jsou ale nasáklí pohodovější kulturou, dokážou člověka rozmluvit dřív než ve francouzštině (mě ve francouzštině rozmluvila Venezuelka, ta by mě nakonec naučila i tu němčinu ~:-D ).
Ti, kdo se začínají učit španělsky, ale předpokládají jednodušší jazyk a častěji s tím seknou, když přijdou na to, že to zas tak lehké není. Málokdo třeba užívá ve španělštině subjuntivo. Ale když k němu dorazí francouzštináři, tak už většinou subjonctif dají a nechápou, proč by to měl být problém.
 Vítr z hor 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 13:36:43)
U holek ve škole teoreticky šance na naučení 2. jazyka je. Druhý jazyk budou mít 1. rok 2 hodiny/týden, pak 7 let 3 hodiny/týden.
 Federika 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 13:40:32)
Moje děti se rozhodně druhej jazyk naučily dobře. Záleží na škole.
 darinaa 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 13:08:10)
Francouzsky se domluvíš s více lidmi po celém světe. Každý Němec dnes mluví slušně anglicky.
 Federika 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 13:13:09)
Darinooo,
jen ne ti, u kterých to potřebuješ kvůli práci~:-D
Vystudovala jsem tlumočnictví. S němčinou jsem měla a mám vždycky hodně práce, ti, co studovali se mnou fráninu, si po čase dodělávali němčinu a dnes tlumočí i s tou němčinou, s fráninou málo.
 darinaa 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 13:26:55)
Já jsem v posledních 20 letech spolupacovala s několika německými firmami, tvořili nějakých 80% odběratelů a většinou veškerá komunikace probíhala v angličtině.
 Federika 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 13:29:26)
Já pro ně pracuju pořád, k angličtině se uchylujou velmi neradi, pracovní jazyk u Němců u Rakušanů němčina. Tlumočníků jako máku:-)
 Marika Letní 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 13:27:52)
Myslím, že neroste. Jen se asi stane méně často, že by někdo, kdo chtěl NJ skončil u FJ. A ještě se asi kvůli tomu tak nerzčiluje. NJ nějak víc dráždí. Osobně ji nemám ráda, ale kdybych měla volit mezi NJ a FJ, tak se nerozmýšlím ani vteřinu...jasně NJ. Mnohem lépe využitelná.
 Arka 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 14:28:17)
Asi je dobrá jako druhý jazyk pro ty, co mají odpor k němčině a jsou prakticky zaměření. U francouzské firmy máš šanci na vyšší pozici jen když mluvíš plynně francouzsky, španělština je mnohem lehčí, ale míň využitelná.
Já měla pořadí rusky (povinně), anglicky (to mě nadchlo), německy (z praktických důvodů, ale není mi fyzicky dobře, když se ten jazyk učím, zkrátka se mi zvedá žaludek), španělsky (miluju ten jazyk), francouzsky (zkrátka je to sexy, ale jsem zatím začáteční) a další jazyky se učím kvůli dovoleným (italsky, švédsky)

 Adda6a 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 14:35:24)
Lidi, kde chodite na to ze spanelstina je mnohem lehci nez francouzstina?
 Arka 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 14:54:28)
Když jsem se začala učit španělsky, tak jsem měla pocit, že se učím podruhé česky. Neříkám, že je tam jednoduchá gramatika, ale ten jazyk mi šel sám, udělala jsem si státnice, tlumočila a šlo to samo. To o francouzštině tedy vážně říct nemůžu, tam mi to samo opravdu nejde. Za mě tedy lehčí španělština je (a nebo mi konečně dochází, proč se můj táta, černovlasý, hnědooký, snědý, narodil dvěma modrookým blonďákům a na mě ve Skandinávii pokřikovali španělsky ~t~
 Adda6a 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 17:14:53)
Haha :) taky bych v tom hledala nejakej duvod jinej nez ze je lehci :)
 Mariana +2 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(21.5.2019 8:49:38)
Mně teda přišla výrazně, ale výrazně, ale výrazně lehčí :)

Žádné španělské předky určitě nemám.

Je teda pravda že ji umím nejvýš na takové velmi jednoduché konverzační turistické úrovni.
Ale nějaký ty základy mám a když se ocitnu v španělsko mluvící zemi tak s pomocí oživení nějakých slovíček se jakž tak domluvím a u protějšku dovodím co mi tak asi říká.

Za to u francouzštiny tam je to horší a to jsem se učila možná i dýl, ale nedovodím v mluvené formě teda skoro nic. Leda něco velmi krátkého a jednoduchého, jinak se vzápětí ztratím. Když tak porozumím rámcově vo co go u nějakého psaného textu.

Oba jazyky jsem se zkoušela naučit v dospělosti, sama, tedy v jazykovce, za peníze. Tedy žádná školní pruda, motivace dobrovolná a zhruba stejná.
Ale španělština šla tedy fakt snáz.
 1kulička 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 16:33:34)
Mám francouzštinu ráda, mě naopak vyhovuje, přišla mi vždy lehčí než angličtina. Asi to bylo tím, že jsme měli skvělou francouzštinářku, co nám zařídila i výměnný pobyt.
Ale strašně mě mrzí, že jsem se neučila německy, využila bych to víc než francouzštinu, přece jen s námi sousedí 2 německy mluvící státy. Francouzštinu občas použiju, ale dobrá angličtina je základ a s ní zas ty další jazyky tolik člověk nutně nepotřebuje. I v případě, že dělá pro Němce - oni mluví taky slušně anglicky.
Ale za každý jazyk jsem ráda, teď mám možnost využít trochu i ruštinu a přijde mi to super.
 Tizi 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 18:47:49)
V okolí to nepozoruji. Syn si vybíral druhý jazyk sám, vybral si němčinu. Ve škole se ještě učí ruština a španělština. O francouzštinu byl nejmenší zájem, takže francouzštinu neučí. Nejvíce žáků chtělo němčinu. Mně osobně se němčina nelíbí, ale synovi ji schvaluji, je to praktické. U mne v práci by byla plus, byť firemním jazykem je taky angličtina. Vyžili bychom ji u dovolených, jezdíme rádi na lyže do Alp. Není to úplně pravda, že se všude v německých zemích domluvíš v pohodě anglicky. Někteří provozovatelé penzionu mluví anglicky špatně a neradi.

Já osobně mám ráda španělštinu, a protože jsem strávila několik měsíců v Jižní Americe, tak jsem ji i využila, zvládala jsem ji na běžné turistické úrovni, což je ta "lehká" úroveň. Ale zvládnout dobře gramatiku je těžké a já ji za lehký jazyk nepovažuji.
 . . 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 18:58:15)
Jo, penzion v Alpách - to jsme zažili. Komunikaci předem po e-mailu vedla paní anglicky, ale když jsme dorazili na místo, byl přítomen pouze její otec, který mluvil pouze německy. Zachránila to naše (dospívající tehdy) dcera s několika lety nj jako druhého jazyka. Jinak by to byla fakt prekérka, protože pan domácí nám chtěl sdělit různé pokyny, informace, a dokonce si i trochu "jentak" popovídat ~t~
 Koliha velká 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 19:24:02)
Francouzština je hezká, ale nevím, proč se ji učit, pokud člověk není jazykový fajnšmekr. Já mám část příbuzných Francouze a část Američany. Na škole jsem se učila rusky, německy, anglicky a latinu. Vylezla jsem s tím, že jsem uměla školáckou němčinu, zbytek naprd. Protože daleko víc styků máme s Německem, Rakouskem (výlety, denní tisk), mnohem víc oceňuju znalost jazyka našich nejbližších a největších sousedů. Anglicky jsem se naučila mimoděk při práci, protože běží víc v angličtině než v češtině, ale nemám ten jazyk ráda, splývá mi, zní mi, jak když má někdo horkou bramboru v hubě. Jsem schopna přednášet, vyučovat a publikovat, ale nikdy jsem si angličtinu neoblíbila. Němčinu mám prostě radši. Kdybych měla říct, jaký další jazyk bych nejspíš potřebovala, byla by to vietnamština (odebrat občas anamnézu byť s tlumočníkem je porod), ruština (taky nemám ráda, špatné zkušenosti s Rusy a Ukrajinci) a arabština ~t~
 Ráchel, 3 děti 


Re: Proč roste oblíbenost francouzštiny? 

(20.5.2019 22:10:23)
právě, že se často francouzština ve škole neotevře pro malý zájem, takže bych neřekla, že roste její oblíbenost

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.