| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Živnosťák a souběh s DPP, DPČ

 Celkem 8 názorů.
 better 


Téma: Živnosťák a souběh s DPP, DPČ 

(22.9.2019 21:51:35)
Zdravím, kdo se prosím orientujete, poradíte?

Pracuju sama na sebe na živnostenský list. Chtěla bych to omezit a postupně změnit na vedlejší příležitostnou činnost, ale nejde to ze dne na den.

Jak nejvýhodněji postupovat?
Asi určitě HPP na částečný úvazek je nejlepší, že?

Teď mám nabídku na práci buď na dohodu o pracovní činnosti, nebo dohodu o provedení práce. Ale nějak se v tom ztrácím, co a jak bych odváděla? Tím by ŽL stále zůstal jako hlavní?

Díky, kdo za radu tomu, kdo ví a poradí :-)
 Monika 


Re: živnosťák a souběh s DPP, DPČ 

(22.9.2019 22:08:44)
Z jakého hlediska to má být nejvýhodnější? Pokud jde o postupný přechod z práce na ŽL k zaměstnání (plus případně přivýdělek na ŽL) je to asi jedno. Jinak záleží na tom, jaká ta práce na na DPP/DPČ má být, kolik za to budeš brát ... DPP může být max. na 300 hod za rok, DPČ až na poloviční úvazek. Z DPČ se normálně odvádějí zálohy na daň a sociální a zdravotní, z DPP do 10.000,- Kč měsíčně jen srážková daň. Neexistuje ani žádný zásadní důvod, proč bys nemohla nastoupit normálně do pracovního poměru (třeba na menší úvazek), pokud ti to někdo nabídne. Jenom tedy, pokud by ta práce v pracovním poměru měla být ve stejném oboru, jako tvoje podnikání, měl by to zaměstnavatel schválit ...
 better 


Re: živnosťák a souběh s DPP, DPČ 

(22.9.2019 22:18:27)
nejvýhodnější...no nevyznám se v tom, jak s odvody. Tohle o čem uvažuju by spíš rozsahem bylo na DPČ, příjem nad 10tis., takže bych dál odváděla zálohy na SP a ZP na ŽL jak odvádím dosud a z té DPČ by to odváděl zaměstnavatel a já si podávala normálně sama ročně DP jako dosud? Nebo by se ten příjem počítal do daňového přiznání k ŽL? Jesli v tomhle nejsou nějaké háčky, co a jak je nejlepší...
 Monika 


Re: živnosťák a souběh s DPP, DPČ 

(22.9.2019 22:31:46)
Háčky v tom snad ani nejsou. Pokud budeš pracovat na DPČ, bude za tebe všechno odvádět zaměstnavatel, na konci roku ti předá přehled příjmů a provedených srážek a ty to zapíšeš do svého daňového přiznání, které jako OSVČ stejně podáváš - příjmy se ve výsledku připočtou k příjmům, srážky k zálohám, co platíš jako OSVČ, a něco vyjde - přeplatky nebo nedoplatky - pravděpodobně v závislosti na úspěchu v podnikání. Pokud nechceš vyloženě podvádět (zatajovat příjmy), tak se na tom nic jiného nevymyslíš ... Samozřejmě proti příjmům z práce na DPČ/DPP nemůžeš uplatňovat žádné náklady, ale to je ti asi jasné ... Rozdílů mezi podnikáním a závislou prací je samozřejmě víc, ale to je na diplomku ~;)
 better 


Re: živnosťák a souběh s DPP, DPČ 

(22.9.2019 22:52:57)
skvělé, děkuju ~x~
 .libik 


Re: živnosťák a souběh s DPP, DPČ 

(22.9.2019 22:35:19)
Tak záleží na tom, jaké máš zisky z podnikání za letošní rok (při rozhodování o tom, jestli označit DPČ za hlavní činnost a tímpádem rozhodnout o výši zálohy na pojištění, abys pak nedoplácela)

Udělat to lze a to oznámením pojišťovně a OSSZ ideálně na ŽÚ (uděláš to najednou), zaměstnavatel ti v tom případě ošetří mzdu tak, abys odvod zdravotního P byl v zákonné výši (alespoň z minimální mzdy).
 Danik78, P+D 7/09, H 4/11 


Re: živnosťák a souběh s DPP, DPČ 

(23.9.2019 9:12:05)
Moje nejčerstvější zkušenost, řeším/řešila jsem to samé.

Stačí z DPČ nebo DPP odvádět sociální a zdravotní (nahlásila jsem jednomu ze zaměstnavatelů, že chci odvádět z jakékoli částky, tzn. např. i ze 4000kč), donést potvrzení na ZP a SP a ŽL je vedlejší. Dost mě to překvapilo, ušetřím několik tisíc měsíčně. Já jsem prakticky na ŽL odváděla víc jak polovinu příjmu na SP a ZP. Na SP se vejdu do těch cca 70tis/rok, takže najednou místo 2200kč neplatím nic, na zdravotní z výdělku.
 better 


Re: živnosťák a souběh s DPP, DPČ 

(24.9.2019 8:06:31)
Danik78, a není to jen tak, že sice ušetřím na zálohách měsíčně, ale pak to stejně všechno doplatím po vyúčtování DP?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.