| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diagnóza autismu v dospělosti

 Celkem 27 názorů.
 Ráchel, 3 děti 


Téma: Diagnóza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 10:41:55)
Píšu článek a potřebovala bych se zeptat na pár otázek těch z vás, kterým byl diagnostikován autismus až v dospělém věku.
Zajímá mne následující:
1. co tě vedlo k tomu, že ses nechal/a diagnostikovat.
2. jak se ti povedlo najít odborníka, který tě diagnostikoval, jak dlouho jsi čekal/a, než měl volno
3. co sis od diagnózy sliboval/a
4. co ti diagnóza přinesla.

Chápu, pokud se někomu nechce psát takhle veřejně, můžete mi klidně napsat na email
rachel zavináč samuelcz tečka com

Moc díky!
 Ráchel, 3 děti 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 20:31:54)
až ho napíšu, měl by vyjít na psychologie.cz
 rišulka 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 18:58:21)
Ráchel, taky bych si chtěla prosím přečíst, až bude hotovo - jestli dáš vědět, kde se dá najít.

Jinak já sama ti odpovědět nemůžu, dg nemám, ale při životě s autistou si připadám "nakažená" - myslím to tak, že kdyby mě někdo teď testoval, zřejmě by mu něco na mě "vyšlo".
Ale takto jsi to zase nemyslela ty.

Každopádně se často mluví o původu, už je vyvrácen názor, že pas způsobuje očkování a etiologie se přikládá genetice. Byli jsme na ni před lety, měl Riška myslím šest, sedm, tak nějak. Dostali jsme velice obsáhlý dotazník a čas několik měsíců. Během té doby jsem obcházela rodinu a vyptávala se, doplňovala, údaje o rodinné vazbě několik "kolen" v linii, tj. rodiče babičky plus její sourozenci. Dnes už víc, že i přes rozsah, ten dotazník moc vypovídající hodnotu neměl - takové celkem obvyklé otázky na nemoci a důvod úmrtí, ale už ne na povahové rysy a zvláštnosti, které by inklinaci k pas naznačovaly. Riškovi tam nic nevyšlo, přesto dle testů u psychologa dg má a v běžném životě je na něm evidentní. Tím myslím chování, řeč, způsob chůze a pohybu, způsob uvažování a myšlenkové sledy, tedy nic, co ti řekne odběr krve.

Za sebe jsem přesvědčena, že autism má moje sestra. Na tuto úvahu je schopna konverzace, vlastně si to myslí taky, ale těžko říct, zda povahou nebo z titulu této nemoci, to bere tak - já jsem já, no a co (poměrně rozčilující postoj no), žádné potvrzení nepotřebuje, nechce, nevyhledává. Celý život je nemluvná, neumí se zapojit, nemá přátele, dje jakoby "prázdná", v rodině tak nějak "vlaje". V posledním víc než roce má obrovské manželské problémy, svoje k tomu řekla dvěma větami, víc se na řešení nepodílí - jsem jediná, komu se velice omezeně "svěří", přesto nedokážu říct, jestli jí vůbec na tom záleží.
To je asi jedno, jde o to, že jsem tu kolikrát psala o našem despotickém otci a je možné, že u sestry to není dg, ale jeho vliv. Jsme každá jiná, což může být normální, ale ten rozdíl je propastný a není to černá a bílá, ale jako by byla úplně jiný druh nebo z jiné planety..

Proto mě moc mrzí, že se (zatím) nikdo neozval (snad pro tvou potřebu budeš mít něco v tom meilu), prptože přesně zadané otázky by mě moc zajímaly. Bez dg ti lidé nějak fungují, třeba s nálepkou "divný", někdo je samotář, puntičkář, perfekcionista, uklízecí maniak (zlehčuju) - co ta dg změní, v čem pomůže, co ulehčí?
 Ráchel, 3 děti 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 20:35:42)
něco mi došlo do mejlu a sbírám odpovědi i jinde.
nechci sem zatím psát, co jsem posbírala jinde (+ jaké mám v tomto směru zkušenosti s některými klienty), abych odpovědi neovlivňovala
jinak někdy je těžké rozlišit, co je autismus, co třeba nějaká porucha osobnosti a co třeba postraumatická stresová porucha. od toho je případně diagnostika, ale tu musí případně dotyčný samozřejmě chtít.
 Hr.ouda 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 21:18:31)
To není pravda

inteligenti Asperger se naučí jazyk cizího kmene a dá to normálně do mrazáku


inteligentní Asperger se učí nápodobou, pozorováním, i přímým vysvetlěním od někoho, kdo chápe, o co jde

inteligentním nemyslím nic výjimečného ,co by trhalo tabulky

Asperger se může docela dobře socialozovat a učí se celý život, nebo dokud mu to stojí za to

jsou hypotézy, že dívek s AS je diagnostikováno zhruba čtyřikrát méně ne proto, že by jich čtyřikrát méně bylo, ale že se umí lépe učit splynout

po pravdě řečeno - sama nevím, jak na ti jsem, hodně věcí jsem se naučila z pssychologických knih a zpetné vazby od lidí, hlavně té explicitní ve stylu - jsi nejaká rezervovaná ~t~~t~~t~


 Koliha velká 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 21:42:55)
Mne by zajímalo, jak ten Asperger pozná to "horší oblečení". Mně tohle říct, budu dlouze hloubat, co je to "horší" a které ze skříně by to mělo být ve vztahu k tomu, co mám na sobě. Jo, jasně - teplejší, tenčí, bílé, černé, bez ponožek,rozepnuté, zapnuté. Ale horší? Jako špinavější? Vytahanější? Děravější? Něco takového mám a pokud mám tak špatné oblečení, proč bych měla mít ještě horší? Overdressed? Špatně barevně sladěné? To už si autista nevezme na sebe sám od sebe...

To je hodně nepovedená hláška vymyšlená neurotypiky, aby se to uvádělo jako příklad doslovného autistického plnění pokynů.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 22:06:05)
můj syn s Aspergerem by nic takového neudělal ~;)
 Yuki 00,03,07 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 22:16:51)
ten papír občas usnadní komunikaci třeba se školou, a hlavně dá jistotu, že člověk "má důvod" být jiný, nedělá to schválně, není drzý, ale upřímný, protože to jinak neumí

syn je taky hraniční, papír nemá, protože ho nebylo potřeba, ale jiný je, ale s věkem se to zlepšuje

nezapomenutelná historka je třeba z jeho asi 12 let, kdy za ním přišla babička, on byl sám doma, a babička se ho ptala, proč nemá tepláky (bylo to v zimě). A on jí na to odpověděl, že nenašel ponožky a napřed se přece obouvají ponožky a až potom tepláky.
Ponožky nenašel proto, že nebyly v šuplíku, ale byly ještě v koši s čistým prádlem.

A podobných historek je spousta,ale ponožky vedou v oblibě :)
 rišulka 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 22:58:22)
kdoto, jaké terapie myslíš? pomůže to i nám nebo jen as, je to u nás, kdo to vede, jak to funguje?~o~
 rišulka 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 23:43:18)
to je "středisko výchovné péče"? U nás má dost dobrou pověst, ale myslela jsem, že je zaměřené na jiné problémy, hlavně adhd, výchovné a ty vyloučené, jako ne tak specializované k tomu pas. Další organizace, co tu jsou, mají terapie placené (dost) nebo právě tu ABA, kterou neskousnu (samo taky za dost).
Nejvíc věřím té naší psycholožce, ale ta už terapie nedělá, je zahlcená prací, nadto funguje i jako soudní znalec a pro ospod, proto se u ní dočkat papírové zprávy trvá i měsíce. Ona vlastně zakládala před dvaceti lety naši školu, právě pro takové děti, které vypadají normálně, jsou "hraniční" (lmp tehdy), na zvláštní to není a v normální se trápí. Oproti vám tedy máme aspoň v tomto klid a vlastně štěstí Riška je tam moc spokojený. Tehdy z těch prvních rodičů vytvořřili jakýsi spolek, ale k nim se taky připojit nemůžeme, dnes už ty "děti" mají přes třicet let..
Doufám, že se Ráchel nezlobí.. :) a kdoto, děkuji za všechny odpovědi
 Ráchel, 3 děti 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 22:14:41)
no testování necelou hodinu je kapku o ničem.
 rišulka 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 22:52:53)
přesně tak, asi tři hodiny, Riška chodí co rok, mívá to ve dvou i třech sezeních. Nevím, jak ty testy vypadají, je tam s ní sám, tak ho nemůžu předpřipravit, ale po těch letech si asi i něco pamatuje a opakuje odpovědi.
Napoprvé mu taky dali AS, ale po roce, se sníženým intelektem, přehodnotili na PAS, myslím atyp (to jsou kategorizace!), že nemůže být toto spojení, as má normální nebo vyšší iq.
Odborníky jsme taky potkali - on není autista, on se dívá do očí/on se netočí/dokonce ví, co se kolem děje, mluví.. no

Nechápu pořád, jak je to s těmi doktory - psycholog mu věnuje tolik času, dělá s ním tolik práce, na dalším sezení konzultuje se mnou, vytvoří obsáhlou zprávu, je to x hodin. Pak slyším jiné, jak ji haní - á ta udělá autistu z každého (i o aple se to říká). A vrchol psychiatr. První druhá naprosto tristní. Třetí, respektuje zprávu psychologa, ale co vlastně dělá? Deset minut pokecá s Riškou, nechá ho něco napsat, spočítat (asi ověření deficitu, řeči, mentálního), pak se mnou a předá mi recept na léky - kde je ta "práce"?
 rišulka 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 23:34:16)
kdoto, taky tam chodíme jen pro ten papír, potřebuju ho na posouzení lpk, dávají nám na dva roky..
Ještě jsem chtěla uvést ten velký nesoulad mezi těmi dr - psycholožka mi říká, jak to je, ta mentálka je jako useknutá ruka, prostě nedoroste, držte ho v pohodě, vyhněte se tlaku, kašlete na výkon, známky, jen ať je spokojený a nejde nám do afektu, mluvíme hodně i o budoucnosti, závislosti na mě, jeho soběstačnosti a pravděpodobném id, myslím, že mě tak připravuje / naopak psychiatra, hrozný tlak, všechno se může změnit, pracujte s ním, opakování a upevňování pomůže, naučte ho toto a tamto (zavázat tkaničky, umýt nádobí, vařit čaj aj nemyslitelné).

Léky jsem taky proti, ale všechno přišlo postupně. Nejdřív epi. Bohužel tam to být musí.
K tomu se až ve škole přidal Ritalin - katastrofa, osm dní blil a potácel se, psychiatra vinila mě, že toto se musí vydržet a že přeháním, pak dala jiné (s odstupem několik měsíců), už nevím, taky nesedělo.
Pak Strattera, to bylo taky pěkné peklo, psala jsem tehdy i tady, prý dlouhý nástup účinku, mi se za čtyřti dny úplně změnil před očima, začal slintat, zakopávat, mluvil furt bez přestání, opakoval, co slyšel, ode mě nebo v radiu, nespal, ale byl hrozně unavený, málem průhledný, pátý den se osypal od hlavy k patě a začal se škrábat - psychiatra nás poslala na dětské, že to v životě neviděla, že to je spála enbo tak něco, že to k ní nepatří. Vysadila jsem hned a ještě horší byly potom abstinenční účinky, trvalo to přes dva měsíce, úzkosti, strach, hlavně na zvuky, vztek šílený, mlátil hlavou do stolu, zdi, země, házel věci, poprvé (a naposled) mířil i proti mě, hodil po mě židli.
S novou psych jsme už řešili jen adhd, nasadila psychotika, risperdal, taky špatná odezva, hodně špatná, taky jsem psala i tady, nyní má tiapridal.
Je to šílená anabáze, která nikoho nezajímá, už je to pryč, ale přesto se na tom musí stavět. Co skončila škola, zkusila jsem ubrat, jsou to kapky, až na polovinu, efekt byl okamžitý, zvýšená úzkost, nezachytitelný tok myšlenek, zmatená řeč, šílená hybnost. Byla jsem vyčerpaná za pár dní a začala to postupně vracet zpět - s lítostí a pláčem..

Abych nekončila tak černě, ta epi se vytratila, min rok jsme věnovali ubírání léku, od listopadu je na nule, nebere - v lednu kontrolní eeg - a dobrý ~R^
 A. Andrs 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(29.4.2020 7:47:07)
Risulko, mam obrovsky respekt pred tebou, co uz si se synem dokazala. Jenom kdyz to ctu, co jste si museli prozit s leky, tak se mi dela spatne. Jenom me to utvrzuje v nazoru, ze vubec netusime co leky/psychofarmaka delaji s mozkem cloveka, u zdravych lidi a u nemocnych o to vice. Je dobre, ze jste to vychytali a berete jen to nejnutnejsi.
 Hr.ouda 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 21:20:36)
mne by zajímalo, jak bych dopadla, kdyby mne někdo dosla do spárů nekdy v mém raném detsví ~t~~t~~t~

hodně věcí spojených s normálním fungováním s lidmi jsem se naučila vědomě , zámerně, cíleně až v pozdějším věku

v dětsví jsem si nejlíp rozuměla s lidma nad 60 ~t~~t~~t~
 Len 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(29.4.2020 16:19:53)
Risulko, proc je to rozcilujici postoj? Mam stejny, komu se to nelibi, tak v mem zivote byt nemusi, ja se bez lidi uplne obejdu. Na nemluvnosti vidim jen pozitiva, touhu zapojit se kamkoliv nechapu a tak dale. Promin, ale takovehle reci o jinych lidech vyslovene nesnasim.
 Koliha velká 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 21:05:57)
Ráchel, já jsem dostala diagnózu PAS v dospělosti. Bylo mi skoro čtyřicet.

Co mne k tomu vedlo? Celoživotní potíže. Hlavně úzkosti, sociální fobie, jako úplně malá jsem neměla zájem o své vrstevníky, společnou hru, byla označována za línou a zlobivou, v dospívání jsem balancovala na hraně sebevraždy. Bylo to, jako bych byla zavřená ve skleněné bublině, ve které křičím a ječím úzkostí a tluču rukama, ale zvenku každý vidí jen spokojeně se usmívající děvčátko, protože ho tak chce vidět.
V péči odborníků jsem byla od dvaceti, jen co se mi podařilo odejít od rodičů do většího města, kde byla psychiatrie dostupná. Úzkosti a emoční problémy se zlepšily, byla jsem dokonce i dva měsíce ve stacionáři a těšila jsem se, že brzy všechno doženu, jenže roky letěly a vše, co pro každého bylo nevýznamnou rutinou, pro mne i tak znamenalo abnormální vypětí. Když mi bylo asi 35, musela jsem konstatovat, že jsem vlastně nepokročila nikam. I na stupidní telefonát k zubaři jsem se připravovala třeba dva měsíce (potřebovala jsem promyslet různé scénáře dle toho, kdo to zvedne, co mi řekne, co odpovím já, a na vše se adaptovat). Brzy jsem byla na prahu vyhoření. Nová terapeutka po čase sama navrhla kolegyni, co předtím pracovala v Aple a uměla diagnostiku i dospělých. A to po mém dotaze, zda můj handicap může být vrozený, protože i přes intenzivní snahu a spolupráci se nic nedělo a bylo vidět, že občas terapeutku vyvádím z míry (kdo zná impulzivní autiodpovědi, ví ~t~)
Dlouho jsem nečekala, do příštího týdne. Taky tomu odpovídala cena. Kromě mne chtěla mluvit i s někým z rodiny.
Od diagnózy jsem si neslibovala nic a sama o sobě nic nepřinesla, ví o ní kromě odborníků jen manžel, jinak nikdo. Vzhledem k tomu, jaké povědomí o poruchách autistického spektra v populaci existuje, musela bych být padlá na hlavu, abych to někde roztrubovala, zvlášť v práci. S diagnózou jsem se musela nějakou dobu srovnávat, protože jedna z variant byla, že mám docela handicap z dětství, protože to stálo taky za suchý z nosu, ale to by šlo ještě napravit, kdežto PAS je konečná. Až časem jsem se začala docela bavit, kolik věcí, kterými se liším a které se mne snažili různě "odnaučit" a vytlouct je ze mne, patří k Aspergerovu syndromu a přestala jsem se na sebe tlačit tam, kde jde vlastně o prt ~t~
 Ráchel, 3 děti 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 22:12:43)
Koliho, díky moc, to je pro mne opravdu velmi cenné. ~x~ Překvapuje mne, jak rychle jsi dostala možnost diagnostiky, obvykle lidé čekají minimálně rok.
Mohu něco z tvých zkušeností citovat v článku, samozřejmě anonymizovaně?
A ještě mne zajímá, jen pro mou potřebu (mám dítě s AS), co ti nejvíc pomohlo fungovat v běžném životě? naučila ses zavolat tomu zubaři třeba? :-)
 Yuki 00,03,07 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 22:19:11)
Ráchel, mýmu synovi nejvíc pomohlo fungovat v běžným životě to, že chtěl něco dokázat - aby mohl cestovat, nesměl se ztrácet (už ztrácí jenom věci a i to bylo horší), aby mohl jet na matematický tábor, musel se zvládnout o sebe postarat, aby mohl...
všechno musí mít důvod
 Ráchel, 3 děti 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(29.4.2020 7:30:30)
Yuki, to je super, že něco chce. Bohužel tahle vůle mého syna s úderem puberty opustila.
 Koliha velká 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(29.4.2020 19:51:48)
Ráchel,klidně použij.
Naučila, samozřejmě vyřídím, co je potřeba, ale potřebuju na to nějaký čas, nic mi nejde spontánně a pod tlakem a nedělám věci nezbytné, třeba že bych si někam volala jen tak nebo měla nějaké koníčky spojené s nutnou spoluprací s někým jiným.
 rišulka 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(28.4.2020 22:36:52)
Koliho, prosím tě moc, mohla bys mi odpovědět na pár věcí?

- "...handicap může být vrozený..." - co ses dověděla, je to genetické?, není podstatné, někomu se to prostě stane
- "PAS je konečná.." - dost fatální vyjádření, sama píšeš dál, jak se s tím dá pracovat, u AS lépe, chápu v tvém kontextu.

ALe nejvíc mě zajímá ten tvůj závěr - tlačit tam, kde jde vlastně o prd - byla jsem na školení o ABA terapii a nesedí mi to, chápu, že může pomoct, dejme tomu u nemluvících dětí, ale na děcko, s kterým se celkem domluvíš, mi to přijde jako nátlak, navíc není úplně blbé a ptá se a vysvětlit přetvářku a masky (neříkej, že je někdo tlustý, škaredý, smradlavý.. aj), pasovat ho do slušných rolí (pozdrav - proč - bo se to má - ale on mi ublížil/učitelka - je to slušnost..), ovládat ho formou odměn (prý motivace), bonbonek jak pro pejska, to mi nesedělo. Samozřejmě nějakou elementární slušnost chápu a vedu ho k ní, ale úplně "ohýbat" ho nechci ani neumím. Takže jaké jsou ty věci, kde jde o prd? Kde můžu z výchovného hlediska ubrat? Riška si nereguluje sám, ptám se za sebe, ta role je na mě a je to dost náročné, snad bys mi ulehčila :)
 Koliha velká 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(29.4.2020 20:30:41)
Rišulko, já nevím, co by platilo pro Rišku a co platilo na mne, to určitě bude nesrovnatelné, už jen proto, že i ten autismus u žen vypadá jinak než u chlapců. ~d~ Já jsem se snažila vždy mezi lidi zařadit a protože jsem v mladých létech žádné povědomí o autismu neměla a neměl o nikdo kolem mne, skřípalo to jak tupý nůž o kámen. A tak mi nezbylo než trénovat a trénovat a pozorovat a zkoušet si, jak lidi mluví, tváří se, dodnes u filmů hloubám, jak kdo věděl, kdy měl promluvit, proč teď udělala osoba pauzu a pak mluvila dál a nebyl to neverbální pokyn, aby začala hovořit druhá osoba... Jenže to těžko do dítěte vmáčkneš násilně.
Nevím, co je ABA terapie, nechci, aby mne někdo předělával na něco, co nejsem, vrozený handicap se prostě neodstraní a mám holt nějaký strop, za který se nedostanu. Mám mizernou krátkodobou paměť, stresuje mne kontakt s cizím člověkem a rychlé rozhovory, špatně je čtu a neumím reagovat a jdu do shutdownu, nemohla bych nikdy být třeba číšnicí, kadeřnicí, letovým dispečerem nebo psycholožkou. Kdybych měla třeba nerozvinuté sociální dovednosti kvůli sociální izolaci nebo depresi v dětství, to se dá dohnat.

Moji rodiče a okolí obecně má třeba i poměrně přesné představy, jak jíst, co jíst, kdy a kolikrát se mýt, jak vypadá a chová se správná žena a co tak lidi musí bavit. Ale to už je taková nadstavba, kde jde opravdu o prd... nebo o sociální přijetí, pokud Tě vůbec něco takového zajímá.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(2.5.2020 18:56:25)
Koliho, " Mám mizernou krátkodobou paměť, stresuje mne kontakt s cizím člověkem a rychlé rozhovory, špatně je čtu a neumím reagovat a jdu do shutdownu"
tak to je přesný popis mého syna. jak jsi se popasovala s tou špatnou krátkodobou pamětí prosím tě?
 Koliha velká 


Re: Diagnoza autismu v dospělosti 

(29.4.2020 20:38:13)
A ta genetika - i psycholožka se shodla, že moje máma, které bude letos 80, nejspíš tuto diagnózu bude mít taky. Liší se od své společenské a mondénní rodiny jak bílá vrána, vdávala se až před čtyřicítkou, mozek má uspořádaný jako počítač, ale co se týče lidí a co má s nimi dělat, málokdo je tak nejistý a nervózní jako ona. I mou výchovu řešila přes knihy, co byly zrovna dostupné, protože žádný vlastní instinkt nebo pocity vlastně neměla, sama to přiznala.
 Mája+kluci 07, 11 


Re: Diagnóza autismu v dospělosti 

(29.4.2020 15:27:26)
Ráchel, nevím, jestli sem ještě nakoukneš, píšu se zpoždění, ale dřív jsem nestihla.
Mám staršího syna diagnostikovaného AS a díky němu jsem posledních 10 let strávila důkladným studiem dostupných materiálů a literatury. Až poté jsem si uvědomila poměrně zajímavé věci:
Můj otec (t.č. přes 70 let) je krystalicky ukázkovým Aspergerem, mohl by být šablonkou většiny typických projevů. IQ tak 160, vědecká kariéra, k tomu naprostá neschopnost sociálního cítění - společností posuzovaná jako arogance, zlovolnost, vyčuranost a nevím co ještě. Typické pohybové stereotypy, obrovské problémy se stravováním (hromadu věcí nejí, byť je z poválečné generace), 1000 dalších věcí.
Nikdy si nepřipouštěl, že by mohl být problém v něm, nepracoval na sobě, spíš se uzavíral a negoval, skončil dost nešťastný. Možnost AS diagnózy jsme sice zmínili, ale už neřešili, nic by to nepřineslo, ale on má možná teď trochu pocit úlevy, že teda opravdu vše "není jeho chyba".
Já jsem nikdy neměla otce jako vzor a vždycky jsem si myslela, že můj muž s ním nemá nic společného. No nemá, kromě toho, že je opět zcela ukázkový Asperger ~d~~t~ On svou diagnózu (neoficiální, ale nespornou) popírá, případně tvrdí, že to "má každej trochu rozumnej člověk". Ale asi si to aspoň vnitřně připustil a je velmi cílevědomý, soustředěný a pracuje na sobě, takže se třeba naučil jednat s úřady, pracovními kontakty apod. Ale jinak s tím pořád strašně bojuje v soukromém životě.
Se synem pracuju od malička a soustředěným rozvojem, reflexí a nácviky sociálních dovedností se dostal do fáze, kdy na první dobrou to nikdo nepozná. Pouze pod tlakem a v krizových situacích vyplouvá, že to má vše jen naučené. No a časté neodhadnutí míry (slušnosti, vtipu, konvencí) je bohužel přetrvávající, ale to vypadá jen jako nevychovaný fracek ~d~~:-D
S mladším synem nás čeká diagnostika během letoška asi.
Takže si myslím, že naše famílie by mohla být pěkným vědeckým důkazem genetického původu AS - dědeček z jedné strany plus otec z druhé, výsledek 2 AS synové :-)

Co se týče mne, samotnou by mě zajímalo, zda bych "papír" dostala taky, protože mám velké množství AS rysů, ale už od puberty jsem cíleně studovala psychologické knihy o chování, mezilidských vztazích apod. takže mám velmi silné mimikry :) dokonce vím, že jsem sama se sebou hrála hru (třeba v 16-18 letech), že přiměju každou úřednici/prodavačku apod. k tomu, aby se na mne usmála ~k~ (volbou výrazu, oslovení, vyjádření pochopení apod.). Ale jinak jsem sociálně doteď úplně nemožná, furt mám nějaké problémy, že nepochopím, co se po mně chtělo, když se řeklo to a to, ale myslelo se něco jiného... ~7~

Kdyby tě cokoliv zajímalo, můžu ti napsat i do mailu, ať to tu nezahlcuju :-)
 Mája+kluci 07, 11 


Re: Diagnóza autismu v dospělosti 

(29.4.2020 22:04:28)
Kdoto, diagnostikovala nás klinická psycholožka, která spolupracuje se zdejším SPC a autistickou školou. Je mimo systém hrazený pojišťovnou, takže to tehdy bylo docela rychlé. Dostali jsme doporučení od kamaráda, kterému diagnostikovala dceru s AS, s tím, že její výstupy berou bez námitek. A taky ano, nikdo její práci nezpochybnil, i to, že napsala potřebu asistence, SPC potvrdilo a předalo jako doporučení pro školu.
U nás myslím Nautis nepůsobí, nástupcem APLA JM je PASPOINT, se kterými jsme následně byli roky v kontaktu

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.