14.7.2010 7:52:17 kili
Re: Neštovice - očkovat nebo neočkovat?
Tu je trochu komunikačního šumu. V Základní otázkou založeného thematu je očkovat versus neočkovat a proč se kdo tak či onak rozhodl. V diskusi zaznamenávám m.j. dvě
věci, které stojí za reakci. První je náhled na závažnost nemoci (probíhá lehce a tak očkovat netřeba), druhá je efekt vakcínace (někteří očkovaní beztak onemocněli, vakcinace je zátěž, narušuje/snižuje imunitu).
- varicella není nezávažné onemocnění, postihuje plod (congenitální varicella-syndrom), neonatální infekce je život ohrožující stejně jako progresivní varicella ve věku ponovorozeneckém, komplikace varicelly nejsou nijak
vzácné (thrombocytopenie u cca 2% se vzácnějším krvácením do kůže, ledvin a střeva), cereberllární ataxie se objeví u 1/4000 nemocných, méně častá je encephalitida, nefritida, nefrosa, carditida, pneumonie, arthitida,
pancreatitida, orchitida, HUS, Reye syndrom), bakteriální superinfekce postihují 5% dětí a jejich ráz i průběh je různý, od mírných (impetigo, lymphadenitis, kožní abscessy, spála) k nejvážnějším, jako jsou invasivní život ohrožující infekce (gangrenosní varicella, sepse, syndrom toxického šoku, nekrotisující fascitida, pneumoni, osteomyelitida a další). S varicellou nadto souvidí jednak přechodné několikatýdenní oslabení odolnosti, jednak reaktivace viru v podobě pásových oparů.
- v USA byla VZV vakcina zavedena do očkovacího programu
v letech 1993-1995, v roce 2001 byl zaznamenán pokles úmrtí na varicellu o 75 %, v roce 2003 pak o více než 80%, ve skupině dětí 1-4 letých o více než 92 %.
U vakcinovaných dospělých došlo jednak k výraznému poklesu reaktivace viru (pásových oparů), jednak k poklesu postherpetické neuralgi.
- o imunitě hodně lidí mluví, je to dost módní, ale málo lidí chápe oč jde. Kdysi jsem se to tu pokusil nastínit, aby bylo zřejmé, že hladina protilátek sama o sobě neříká příliš, že odolnost je daleko komplexnější záležitost. Tak jak tak, představa že očkování nějak poníží imunitu, je mylná.
- co se týká srovnání s protitetanovou vakcínou - jistě,
přeočkování je tu nutné, podobně to bude u varicelly, ale
to nelimituje výzbnam samotné vakcinace. Jednou za deset let jedna injekce není nic proti skutečné infekci divokými kmeny. Krom toho se mi jeví obavy o zásah očkování do imunity ve srovnání s tímž zásahem infekcí divokými kmeny jako dosti lichá. Jiná věc je očkování dětí se závažnými (vrozenými) poruchami imunity, u nichž je třeba nastavit očkovací program přísně individuálně, podle charakteru té které imunitní poruchy.
Odpovědět