Re: Jak postupovat při nevrácení půjčky
Máš v té směnce stanovený termín plnění nebo je to směnka na viděnou?
Vyzvi ho, ať zaplatí, písemně, s doručenkou. Dej mu tam rozumnou lhůtu (např. do 14 dnů). Když nezaplatí, požádej soud o vydání směnečného platebního rozkazu.
Směnečný platební rozkaz je zvláštní druh platebního rozkazu, kterým soud přikazuje žalovanému, aby zaplatil žalobcem požadovanou částku ze směnky nebo šeku. Úprava směnečného platebního rozkazu je vůči obecnému platebnímu rozkazu speciální, oba právní instituty se však dosti podstatně odlišují.
Směnečný platební rozkaz se vydává pouze na návrh a žalobce musí vedle případných dalších listin k návrhu přiložit nebo předložit předmětnou směnku nebo šek, a to v prvopisu. Nemá-li soud o pravosti tohoto cenného papíru pochybnosti, vydá směnečný platební rozkaz, v němž žalovanému uloží zaplatit požadovanou částku do tří dnů (nikoli do 15 dnů jako v případě obecného platebního rozkazu) od právní moci platebního rozkazu, nebo ve stejné lhůtě podat námitky. Směnečné námitky lze uplatnit pouze v této lhůtě, k pozdějším námitkám již nelze přihlédnout, a na rozdíl od odporu musí být řádně odůvodněny.
Podáním odůvodněných námitek směnečný platební rozkaz nepozbývá účinků tak jako obecný platební rozkaz, proti němuž byl podán odpor, pouze až do rozhodnutí soudu o žalobě nenabývá právní moci. V rozsudku soud rozhodne, zda směnečný platební rozkaz ponechá v platnosti nebo jej zcela nebo zčásti zruší.
Odpovědět