28.8.2012 14:34:55 Tomáš Stuchlík
Re: Jde skloubit křesťanství a buddhismus?
Já jsem buddhista. Buddha říkal, že každé náboženství je dobré, pokud své vyznavače vede ke štěstí a že žádné náboženství nestojí nad pravdou a humanismem, a že žádná pravda není něčím víc, než skutečná pravda. Sám Buddha ale své učení (dharmu)za náboženství nepovažoval. Nechtěl následovníky a vyznavače, ale kolegy. Dharma ve volném překladu znamená "jak se věci mají". Buddha v překladu znamená "probuzený ze spánku nevědomosti" Každý člověk se může stát buddhou. Může se křesťan stát Bohem? Vždy zde bude nějaká oddělenost od něj, nebo se pletu? Budddhismus není dogmatický, rýpavé otázky jsou dokonce vyžadovány kdežto jinde by mohly být považovány za projev nedostatku víry. Vše je předáváno jako hypotéza k ověření skrze vlastní zkušenost. Nejprve je mi lamou předáno učení, o kterém pak přemýšlím, zda-li je zde nějaká souvislost s mým životem a skrze meditaci pak intelektuálně pochopená informace sestupuje z hlavy do srdce, tj. stává se vlastním prožitkem. Víra zde nemá místo. Z hlediska buddhismu víra nastupuje tam, kde nelze vědět. Nikdo mě nenutí věřit v reinkarnaci. Učení pouze říkají, že pokud nelze příčinu utrpení najít v tomto životě, patrně vznikla v předchozích. Karma nicméně není vnímána jako nějaký osud. Jde zde pouze o tento princip příčiny a následku - skrze naše minulé myšlenky, slova a činy jsme vytvořili naši přítomnost a právě teď zaséváme semínka své budoucnosti. Buddha předal určité rady, jaké myšlenky, slova a činy vedou ke štěstí a jaké k utrpení. Nemá to však formu nějakého přikázání. Každý má svobodnou volbu vybrat si budoucí utrpení, které však není chápáno jako trest od nějakého vnějšího Boha. Každý je plně odpovědný sám za sebe. Nikdo mu neříká, dělej toto a nedělej tamto nebo budeš potrestán. Princip karmy je neosobní. Pravdomluvnost vede k důvěryhodnosti a lhaní k opaku. Kdo myslí na druhé, na toho budou druzí myslet. Kdo myslí převážně na sebe, bude trpět.
Míchání různých učení vede zmatku. Každé náboženství je lék odpovídající určitému druhu lidí. Někomu vyhovuje buddhismus, někomu křesťanství. Nakonec by si ale každý měl vybrat, co mu sedí víc a praktikovat svou cestu v plné míře. Když někdo do sebe nacpe celou lékárnu, tak se otráví. Asi jako byste brali současně léky na zvýšení i snížení tlaku...
Kalu rinpočhe říkal, že mléko, džus, víno a všelijaké další nápoje jsou samy o sobě dobré, ale zkuste to vše smíchané dohromady vypít a nedopadne to dobře.
Odpovědět