4.11.2021 15:52:12 Konzerva
Re: Povlečení s vysokou gramáží
Tohle píšou na stránkách firmy Matějovský:
CO URČUJE KVALITU LOŽNÍHO POVLEČENÍ
Při výběru povlečení se vždy řiďte kvalitou příze a hustotou vláken, nikoliv gramáží. Kvalitní povlečení je vyrobeno z příze s dlouhými a tenkými vlákny, která zajistí vysokou hustotu tkaní, tedy i vyšší pevnost – i přes nízkou gramáž. Výrobci právě tímto způsobem uvádí zákazníky v omyl – prezentují se vysokou gramáží, ale k výrobě ve skutečnosti používají levné příze s krátkými a silnými vlákny, které sice mají vysokou gramáž (hmotnost), ale zato nízkou hustotu vláken, brzy se třepí a nedrží pohromadě. Kvalita zboží pak odpovídá nízké ceně; látka je průhledná a životnost výrobku je o poznání kratší. Firma Matějovský používá k výrobě povlečení pouze kvalitní příze. Například pro bavlnu deluxe a krep deluxe používáme přízi v kvalitě 30 NE, pro bavlněný satén 40 NE a v případě švýcarského prémiového saténu 60 NE.
Pozn.: NE je jednotkou jemnosti vlákna – čím vyšší číslo, tím delší a tenčí vlákna a tedy kvalitnější látka ve výsledku. Většina bavlněného povlečení na českém trhu je vyrobena z příze v kvalitě okolo 10 NE.
ROZDÍLY V KVALITĚ POVLEČENÍ NA ČESKÉM TRHU
Klikněte pro zvětšeníNa fotografiích je hned na první pohled zřejmý rozdíl v kvalitě povlečení, který se odvíjí právě od použité příze.
Detail vlevo: Tenká a dlouhá vlákna, která používáme při výrobě, tvoří hustou, pevnou a na omak jemnou strukturu. Látka je zušlechtěna mercerací, sanforizací a kalandrováním.
Detail vpravo: Typický příklad běžně prodávaného levného povlečení, které je vyrobeno z krátkých a silných vláken. Nezušlechtěná látka vypadá v podstatě jako hrubá síť, která se při denním používání a při praní snadno poničí či zdeformuje. Toto povlečení má vyšší gramáž než povlečení vlevo.
Zajímavé je, že gramáž srovnávaných výrobků se ve výsledku liší o pouhých 5 g/m2. Je to vlastně logické – dlouhých tenkých vláken je více, ale jsou lehká a musí mít tedy vysokou hustotu tkaní, aby povlečení nebylo „průhledné“. Vysoká hustota tkaní (počet nití na m2) je velmi žádoucí, protože právě ta zajišťuje výslednou pevnost látky. Nekvalitní silná vlákna mají naopak vyšší hmotnost, takže jich látka na m2 obsahuje méně, ačkoli má výrobek podobnou gramáž. Konečný rozdíl je však z hlediska užitných vlastností zcela zásadní. Všimněte si, že právě informaci o gramáži mnozí výrobci uvádějí, ale údaj o kvalitě příze už chybí.
Před koupí proto myslete na to, že samotná gramáž o kvalitě ložního povlečení neříká téměř nic.
Odpovědět