Diskuze i info z MŠMT je tak trochu zavádějící a rodinám, pro které je to zásadní výdaj, to moc nepomůže. Jen to zbytečně napne vztahy. Hlavní informaci o tom, kde mohou rodiny v nouzi ušetřit, a to zásadně víc než na kapesnících, totiž nepřináší.
Proč:
Diskuze ani MŠMT neinformuje o zásadní úspoře ve výši mnohonásobku ceny dotyčných toaletních potřeb pro potřebné rodiny.
Ředitel(ka) školy totiž může v odůvodněných případech osvobodit zákonné zástupce od úplaty za vzdělávání, což může činit úsporu například 12.000 ročně při měsíční úplatě 1000 Kč.
Školy, které v této nesystémové době podaly dobrovolně uprostřed léta žádosti o dotaci na obědy zdarma pro potřebné děti, případně organizace WFW a i některé další mohou poskytnou obědy zdarma, což dotyčným rodinám může ušetřit další tisíce korun ročně.
Školky si rozhodně neusnadňují situaci výběrem hygienických potřeb, naopak. Původně ji usnadňovaly rodičům, protože třeba kapesníky si starší dítě přinese a ohlídá samo, dítě ve školce to ještě nedokáže. Učitelka tedy vydává kapesníky z centrálního zdroje všem.
Mimochodem, dokážete si představit, co se stane, když do školky přivalí 100 rodičů hromady toaletních potřeb? Nakoupili jste si to někdo někdy doma na rok dopředu? A kam jste to dali? Školky v září praskají ve švech a zaměstnanci furt jen hledají místo, kam to všechno uskladnit. (Taky se na to mnohé školky už dávno vykašlaly.)
Je pravda, že ČŠI začala vyžadovat, aby toaletní potřeby školky nevybíraly, patrně si někdo stěžoval a ČŠI zatím razí cestu ústupu před stížnostmi. Pleny pro neodplínkované děti však zatím školky od zákonných zástupců žádat můžou
Osobně mi řešení výběru toaletních potřeb školkami připadá jako zbytečná ztráta času a energie, nikomu to zásadně nepomůže (ve srovnání se skutečnými možnými úsporami je to nicotné), pouze případné vášně se příhodně kanalizují někam stranou.