18.2.2025 16:46:39 Dari79
Re: fungování našeho státu
Problém, podle mě, může být hlavně (a vlastně jedině) v lidech.
Např. na vesnicích a malých městech to může být dost slušná drbárna a zdravotníci mohou být značným zdrojem informací.
(Doufám, že zas nedostanu sprďunk na téma, že žádný zdravotník nikdy určitě žádnou informaci nevynesl, protože lékařské tajemství je svaté. I já bych byla ráda, kdyby takto svět 100% fungoval, ale bohužel, lidi jsou různí.)
Většinou si lidé mohou vybrat, komu co svěří, ve zdravotnictví to tak úplně nefunguje. Z hlediska medicínského je samozřejmě naprosto žádoucí, aby veškeré informace byly lékařům k dispozici, nejlépe nějak (inteligentně) setříděné - souhlasím s tím, že gynekolog nepotřebuje vědět, jak často chodím na oční a kolik dioptrií na každém oku mám, nebo kolikrát jsem měla zlomenou nohu a kdy mi sundali sádru. Ale hlavně to předávání zpráv praktikovi, údaje o zásadních chronických chorobách nebo výsledků z různých interních vyšetření (třeba za poslední 3 měsíce) by fungovat mohlo...
Digitalizaci v každém sektoru chceme všichni, nechceme se cítit jak v minulém století, ale každá se rodí strašlivě těžko a strašlivě dlouho a s velkým odporem...
třeba:
"Novela zákona, která vstoupí v platnost od 1. ledna 2026, reaguje na technický a technologický rozvoj a zavádí potřebné funkcionality pro realizaci centrálních projektů elektronizace zdravotnictví. Mezi hlavní novinky patří například rozšíření kmenového registru pacientů o údaje o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel a držení zbraní, a také elektronická objednání na vyšetření, elektronická zdravotní dokumentace, portál pacienta, kde bude každý pacient o sobě mít všechny zdravotní informace na jednom místě.
„Elektronizace zdravotnictví je klíčovým krokem k tomu, aby náš zdravotnický systém byl připraven na výzvy 21. století. Díky novým funkcionalitám, jako jsou sdílené zdravotní záznamy nebo elektronická žádanka, budeme schopni poskytovat efektivnější a rychlejší péči. To vše přinese významné benefity nejen zdravotníkům, ale především pacientům,“ doplnil ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví (NCEZ) Petr Foltýn.
Kromě novely zákona byly představeny i konkrétní kroky v oblasti digitálních služeb, jako je zavedení eŽádanky, rozšíření funkcionalit EZ Karty a spuštění nového portálu Očkoreport, který umožní lepší správu a přístup k informacím o očkování. Tyto změny jsou součástí širšího plánu na digitalizaci zdravotnictví, který zahrnuje také rozvoj telemedicíny a dalších důvěryhodných služeb, které zjednoduší komunikaci mezi pacienty a zdravotníky."
Odpovědět