| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Vysoké školy

Soutěž o balíček dětské kosmetiky

VčeraKomerční sdělení

Zasoutěžte si s lékárnou Vitalpoint o balíček kosmetické péče pro nejmenší od Weledy.

  (?)
[<<Předchozích 40] Názory 4150 z 21993  [Dalších 21943 >>]
Kočka z Brna 160393
18.6.2024 18:13:24
Je tu ale jedno velké ALE. To neúspěšné studium musí být minimálně podle MU (a ze zákona to tak také vypadá, samozřejmě opět máme odvolací důvody, univerzita si toto může upravit) úplně ukončené před úspěšným ukončením jiného studia stejného typu.

Náš modelový student začal studovat dva bakalářské programy na současně, po nějaké době jeden přerušil s tím, že se k němu později vrátí. Úspěšně absolvoval druhý program a rozhodl se prvního studia zanechat, řekněme týden po úspěšné SZZ. Samozřejmě je možné, že škola zvládne fyzicky dříve do matriky studentů zadat zanechání studia než úspěšné ukončení (mně se povedlo v případě MU zapomenout a zanechat až v den státnic a výsledek státnic zadali o 6 dní později, sice k témuž dni jako zanechání, ale prostě ten úkon udělali později, takže to "prošlo"), ale vůbec bych na to nespoléhala (u nás byly tehdy jisté komplikace, proto to tak trvalo, v dalších letech bylo studijní oddělení poněkud rychlejší).

Takže modelový student se následně zapíše do navazujícího studia a ouha, ono se mu započte i to neúspěšné studium, protože podle dikce univerzity / zákona není předchozí. Započte se samozřejmě jen ta doba aktivního studia, ne přerušení (to se pro účely poplatků nepočítá, pro účely té maximální celkové doby studia, kterou si upravuje univerzita, většinou ano).

I pokud celá ta aktivní doba byla souběžná s úspěšně ukončeným studiem, započte se, protože k zanechání (neúspěšnému ukončení) přerušeného studia došlo až po úspěšném ukončení jiného studia. To je jediný případ, kdy se jeden odstudovaný den počítá dvakrát (jednou v tom úspěšném studiu, jednou v zanechaném). Zákon o VŠ (opět paragraf 58, odstavec 3) totiž uvádí, že jen jednou se ta doba počítá v případě souběhu dvou a více neúspěšných studií nebo neúspěšného a aktuálního studijního programu - tato situace není ani jedno z toho.


Další komplikace pak můžou a nemusejí nastat. Na MU je podle stipendijního řádu možné žádat o stipendium na podporu ubytování jen v případě, že to studium je první (první je to, do kterého se student zapíše nejdříve) na vysoké škole v ČR (matrika není mezinárodní) nebo první navazující magisterské studium po absolvování bakalářského studia (případně analogicky s prvním doktorským studiem). Nepřihlíží se ke studiu, do kterého se student zapsal a ukončil ho od 1. května do 30. října téhož kalendářního roku (pro účely poplatků se k němu ale přihlíží jako ke každému jinému).

Toto je MU, jiné univerzity mohou mít a asi i mají jiné podmínky. Navíc toto ani není váš případ, protože zápis na preferovanou školu byl první, ale obecně je dobré počítat i s komplikacemi tohoto druhu.

O možnosti odloženého zápisu jsem upřímně řečeno ještě neslyšela (teoreticky ano, pár let zpět, když se připravovala novela zákona o VŠ, prakticky ne) a přerušení studia je obvykle možné až po jednom nebo více semestrech studia.

Některé univerzity / fakulty / programy (až tak se to může lišit), jako třeba téměř celá FSS MU, ale uznávají výsledek z předchozího běhu v dalším akademickém roce (někdy i v případě přijetí bez přijímací zkoušky). A některé ho zase neuznávají ani v rámci dodatečného přijímacího řízení pro ten stejný akademický rok (FF MU). Na toto je potřeba se informovat na příslušné vysoké škole, potažmo fakultě. A samozřejmě, podmínky pro přijetí se mohou meziročně lišit.
Kočka z Brna 160393
18.6.2024 16:39:19
Vyloženě sankce u takto souběžného studia není, pokud ho ukončí před úspěšným absolvováním toho prioritního studia. Předpokládám, že obě studia jsou bakalářská.

Podle zákona o vysokých školách, konkrétně § 58 odstavec 3 předposlední věta: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-111?text=111%2F1998#p58 se takové období neúspěšného studia, které je souběžné s aktuálním studiem, započte do doby studia (pro účely stanovení poplatku tedy; školy mívají ještě něco jako maximální dobu studia včetně přerušení, po jejímž uplynutí studium ukončí - to jsou ale dvě odlišné věci) jednou. V praxi tedy se připočte jen ta doba nesouběžného studia, která tady ale není, protože zápis na prioritní školu byl dřív. Jinak by to byla doba od jednoho do druhého zápisu nebo třeba doba, po kterou bylo prioritní studium přerušeno a druhé aktivní.

Po úspěšném absolvování jednoho bakalářského studia se předchozí neúspěšné bakalářské studium dále nezapočítává do doby studia, ať už pak student bude studovat cokoliv (dalšího bakaláře, navazující studium, dlouhé magisterské studium), a to podle téhož paragrafu a odstavce. Stejným typem studia se myslí bakalářské x magisterské (včetně dlouhého magisterského) studia.
Některé školy, například moje mateřská MU, která to dlouhé studium má :-) , ho dávají na úroveň bakalářského studia, ale na to nárok není (je to benevolence univerzity) a je to patrně až odvolací důvod (ty se liší univerzita od univerzity a je dobré si podmínky nastudovat, někdy je možné i odpuštění poplatku).

Modelový student zkoušel například klasická 5letá práva, kde po 3 semestrech zjistil, že to právo ho vlastně úplně nebaví, a studium ukončil neúspěšně. Pak se našel na VUT, má z ní bakaláře z FIT a pak se rozhodne jít na navazující studium na FI MU, protože lukrativní program. Podle zákona mu univerzita musí (je to její povinnost) vyměřit poplatek za prodlouženou dobu studia po uplynutí 3 let ode dne zápisu, přitom do těch 3 let se počítá i celá doba toho neúspěšného studia práv počítaná na dny, takže i pokud studuje "řádně", univerzita mu před koncem studia poplatek stihne vyměřit. On se odvolá, uvede řádné ukončení bakalářského studia, případně doloží (některé školy zapisují do tzv. matriky poměrně se zpožděním) a škola poplatek odpustí, pokud by bez započítání té doby na PrF nevznikl. Je možné, že už je to implementované v informačním systému a prostě se ta doba nepočítá, ale ze znění příslušného vnitřního předpisu mi to nevyplývá.
Pokud by ale takový student studoval na jiné VŠ, mohlo by se stát, že ta by takto benevolentní nebyla a studium na PrF by se přestalo započítávat až úspěšným ukončením navazujícího studia.
monam 158013
18.6.2024 0:12:18
Ať to klidně zkusí, sankce není žádná, max to nebude zvládat. Odložit studium obvykle možné není, ale za rok by hi určitě přijali zas.
Já sama studovala paralelně dva nmgr obory a nebyl to úplně dobrý nápad. Na Bc by to asi bylo snazší, ale u mě to byl úplně jiný typ školy, humanitní
Saamajna 115449
17.6.2024 21:46:01
Baro,
Svet je malej, znali jsme se...
Studoval jaderku na cervenej diplom, zacal delat diplomku v oblasti zkoumani tkani zarenim no a mel pocit, ze jenom jaderkou nepomaha a nedela pro lidstvo zas az tak moc. Proto chtel pak delat i medicinu.
Neuveritelne hodnej clovek, nejlepsi, co jsem kdy potkala.
Vsichni jsme ho tehdy meli moc radi.
Dari79 114243
17.6.2024 21:20:08
Přijímačky jsou vesměs často podobné, takže šikovný člověk se bez problémů na dvě či více vš dostane (já se v 18 dostala na všechny 3, kam jsem podávala přihlášku, vybrala jsem si tedy jen 1). Ale pak jsem studovala současně 2 další fakulty, relativně odlišné, jen málokteré předměty se daly započítat. A zvládala jsem to, i jsem u toho chodila ještě na brigády/do práce.

Tj. zvládnout se to dá.

Osobně si ale myslím, že je možná lepší začít s tou druhou až o něco později, protože nejtěžší na všem je změna způsobu myšlení a učení se ze střední školy na vysokou...
Pak, když už přijmeš VŠ styl uvažování, přípravy a učení se, není problém 2 VŠ zvládnout...

Takových kolegů jsme na VŠ měli dost, kamarád vystudoval IT + ekonomii třeba souběžně od prváku...

Souhlasím, že "sankce" je v tom, že když to položí, tak se mu neúspěšné roky budou počítat do doby bezplatného studia a pak se mu může dokončí (i) první=jediné školy prodražit...

Postupné studium má také tu výhodu, že některé předměty už jsi absolvoval, takže jsou-li podobné v druhé škole, můžeš si je nechat kreditově započítat.

A ne, přijímačky ti v dalším roce už neuznají, musel by na ně znovu, ale to nebývá problém. Když máš hlavu na přijímačky, uděláš je i za 2 nebo 5 let, naopak podle mě ještě líp...
Pole levandulové 23006
17.6.2024 20:43:40
Termix, tvůj syn je mladý, šikovný, chytrý a má doma maximální podporu, myslím si, že by to mohl zvládnout, když chce. S VŠ zatím porovnání nemám, ale jak víš, náš syn studoval dva obory na střední škole zároveň a zvládal to v pohodě, ještě u toho stihl brigádničit v oboru.
Holt se naučil cvičit i v kratších časových úsecích a lépe si organizovat čas, aby to fungovalo. Teď po maturitě jim teda výrazně ubyde počet hodin, proto to míní dodělat a k tomu studovat i tu VŠ, ale míval i 40 hodin týdně a dával to i s umístěním na soutěžích.
Výhoda jeho škol je ta, že jsou všechny blízko, takže nebude mít problém přecházet z VŠ na SŠ a zpět během dne. Když původně přišel s nápadem, že by VŠ dělal v Brně a k tomu dodělával VOŠku v Praze, tak to jsem moc nadšená nebyla i když už to měli s profesorem nějak promyšlené, že by v Brně byl tři dny a v Praze 2, to už přišlo moc i mně.
Lída+2 28136
17.6.2024 20:26:28
Čumčo, no oni se teď " děti" hroutí často i na ZŠ. Začíná to být běžné.

Nevím jestli za to může ta výchova jak tvrdí, nebo spíš geny co nevydrží stres , což mi přijde lepší.

Kamarádka učí na ZŠ a 30% děti je s nervy úplně v háji. Smutné to poslouchat. A ta to teď bude asi mít doma super, nejspíš má závislost v rodině na hrách v PC.

Asi je to dobou čas špatnou relaxací. Lidi málo dělají rukama a skočí jim to.
Lída+2 28136
17.6.2024 20:09:29
Termix ona ani strojárna , není úplně vhodná na brigádu. Až ten poslední rok je to volnější, ten rozvrh byl čtyři roky je od 9-18h večeře a následují dobrovolný přednášky bez nich Tě vychází na první i druhý termín tvrdí syn.
Takže končíš okolo 22h. A jdeš spát.

O víkendu byl úplně mrtvý, ale stipendium za známky měl vlastně místo té brigády. Letos to teda očesali tak, že s jednou 1- mu to nedalo.

No nic má to hotové od 11.6. Kompletně . Líp už se to povezt nemohlo. A diplomku má 3 roky v utajení, Audi si nepřeje zveřejnění. Papír je teda k nahlédnutí ve škole.

Dokončení této školy je 15 lidí ze 145. A pak se diví, že nesou lidí. A nedokončil to ani jeden prumyslovak, nedali to tou špatnou matikou co tam měli.
Termix 105545
17.6.2024 19:53:01
Taky si to neumím představit. Dcera do budoucna plánuje zkusit medicínu a my počítáme s tím, že nebude mít čas ani na brigádu.
Syn to nemá tak odlišné.
Zasjaj. 54917
17.6.2024 19:45:32
Ani já si to neumím představíit, jaderku a medicínu. I kdyby byl vševědoucí a vlastně se vůbec nic učit nemusel, tak se musí osobně dostavit na pitevnu a zároveň třeba do Řeže k urychlovači, aby dostal zápich. A tak je to celé studium. To musí být naprostá šílenost to kloubu. Tak ještě že je tu ten entanglement a nelokalita, z toho asijsko jaderňák vycházel ~t~
[<<Předchozích 40] Názory 4150 z 21993  [Dalších 21943 >>]

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.