| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Proč se dítě učí rychleji řeč otce?

 Celkem 21 názorů.
 Kafe 


Téma: Proč se dítě učí rychleji řeč otce? 

(31.1.2017 9:45:38)
Všechny naše děti se rychleji učily řeč manžela, než mojí, přestože jsem s nimi trávila více času. Myslela jsem si, že je to proto, že čeština je prostě těžší, než francouzština, ale dnes mi došlo, že manžel používá významově nadřazená slova (např. veškeré druhy pečiva je pro něj pain=chléb, kdežto já používám přesnější označení - rohlík, houska, chleba, .... Náramek je pro mne náramek, korále korále a řetízek řetízek. Pro něj je všechno bijoux=bižuterie). Je to u vás stejné?
 Citronove koliesko 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 9:47:18)
Lebo reč matky, ak s nimi trávi veľa času, už berú ako "šum".
 withep 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 10:57:25)
~:-D
 Girili 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 10:04:58)
Jednodussi volbou slov to byt muze. To ale neznamena, ze se jeho rec uci rychleji. Rekla bych, ze tobe budou rozumnet stejne dobre nebo i lepe, jen pomaleji zacnou aktivne pouzivat tu sirsi slovni zasobu.
To je zajimave tema. Poptam se kamaradky, jak to maji u nich. U nich je to ale komplikovane faktem, ze s manzelem spolu mluvi anglicky. :-)
 Eudo 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 12:31:54)
U nas jsme meli 4 reci soucasne.

Naucili se rychle cesky a rec zeme, kde zijeme. Anglicky se naucili, ani jsme si nevsimli, a rec otce pochytily , nedela jim potize s domluvou s pribuznymi a jedna z dcer ji ma jako profesionalni rec.
 Eudo 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 12:36:02)
ona to neni rec otcovska, ale spis rec, ktera se nejvic pouziva kolem. Krome toho kazde dite je jine, v jedne rodine se neuci deti ty jazyky stejne. Jedno dite mluvi lip jednou reci, druhe zasadne odmita tou reci mluvit. Obzvlast, kdyz je mu jasne, ze jednou z reci se domluvi se vsemi, zatimco druhou jen s tim nebo onim.
 Kafe 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 12:50:39)
"ona to neni rec otcovska, ale spis rec, ktera se nejvic pouziva kolem"

což u nás nesedí; mluvím tedy o té prvotní řeči, kterou dítě ovládá kolem 2. roku života. Nejvíce času tráví se mnou, mluvím s nimi česky, manžela viděly jen ráno, večer a víkendy a přesto jim ta francouzština zkraje více uvízla pod kůži. Tedy jsem to identifikovala jako:

- používám více slov, než manžel, více detailnějších popisů
- čeština je těžší jazyk (skloňování a časování mate)
- francouzština má více jednoslabičných slov
 Eudo 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 13:29:20)
Lisko, dvoulete deti mluvi na ruzne urovni - nektere se domluvi jednoslabicnymi "slovy", i kdyz v rodine existuje jen jedina rec. Nektere mluvi vety se dvema slovy, nektere mluvi celkem vice mene viceslovne vety.

Nejake zvlastni vyzkumy o zrovna tomhle veku neexistuji. Zrejme se diteti lip pamatujou a vyslovujou kratsi slova. Plno deti oznacuje ZENY jako MAMA, holcicky casto svym jmenem (pokud je to holcicka), muze jako TATA atd atd - proste slovo, ktere si pamatuji, pouzivaji na to, co to pripomina. Jine deti si pamatuji nazvy presnejsi. Jak receno, nejake extra vyzkumy, jak tohle funguje, nejsou.
Jestlize dite zije v prostredi, kde prevazuje jeden jazyk, obvykle se postupne nauci ten, ktery potrebuje. Nektere se nauci jazyku vic, nektere ne, a to i kdyz maji temer stejne podminky nebo vyrustaji ve stejne rodine. Hodne casto nejmladsi dite mluvi jaksi "nejhur" - vi, ze mu rodina stejne rozumi, tak co by se namahalo. Hodne deti se o par let starsi stydi, ze nekdo v rodine mluvi jinak, a odmitaji jazyk pouzivat. Jine zvladnou jazyku vic najednou.
Vsechny vyzkumy, pristupne v nejake forme rodinam, ktere to "postihuje", jsou celkem vseobecne formulovane. Kazda matka samozrejme zna kamaradky, ktere to maji "takhle", ovsem to neni nic, co potvrzuje pravidlo, ale jenom, ze u ty kamaradky to funguje "takhle".
 Kudla2 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 10:16:51)
Jak je to švýcarsky?

Německy, francouzsky, italsky, rétorománsky?
 Kudla2 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 12:25:45)
Aha, děkuji.
 neznámá 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 10:13:15)
Dle mého to bude v té jednoduchosti.
Někde si psala, že děti jsou dysfatici, asi ne všechny, ale dost často se ve větší či menší míře dysfázie vyskytne u více sourozenců.
Moji dysfatici si taky zjednodušovali mluvu, nemají cizojazyčného otce, takže si museli vystačit se zjednodušenou češtinou.
Takže pečivo bylo všechno "lík" (zkráceně rohlík)
babička, tetička, Emička, Anička, ale i pani učitelku si zjednodušili na "ička"
Veškerá bižu byla "ása" jako krása
 Kafe 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 10:18:42)
dysfatik je jen jedno dítě ze 3; další dvě jsou dle všeho spíše jazykově talentované
 Vítr z hor 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 10:38:44)
U nás to tak také bylo, třebaže většinu času jsem byla s dětmi já a mluvila jsem na ně výhradně česky.

Těch faktorů bylo patrně více, tedy nejen volba jednodušších výrazů (žádná podřazenost, jednoduše předklad -> výběr toho, co lze snáze vyslovit). Myslím, že hlavním důvodem bylo to, že čeština nebyla oficiální domácí dorozumívací řeč. S otcem a dalšími lidmi okolo jsem mluvila druhým jazykem, takže češtinu děti vnímaly jako podstatnou v podstatě jen tehdy, když byly se mnou samotné. Naší jezdili na návštěvu jednou za pár týdnů, což pro děti neznamenalo vůbec nic a povídat si s Čechy jsem vyrážela s dvojčaty minimálně. Na návštěvu chodili většinou opět cizinci. Takže děti to zřejmě braly jako systém "máma sice mluví česky, normálně se ale používá druhá řeč".

I když česky mluvily obě děti výborně a hodně nadstandardně, čeština převládla jako hlavní jazyk až s nástupem do školky.
 Donell 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 10:40:10)
My žijeme v čechách, starší syn již ve dvou letech mluvil jak česky, tak francouzsky,přepínal dle toho, ke kterému z nás zrovna mluví, dcera ( nyní 3,5 ) na otce mluví česky, byť mu francouzsky rozumí. Větu ale dohromady nedá...pravdou je, že se synem mu práce dovololila trávit více času, na dceru už tolik času nemá. Česky dcera mluví hezky, je jí rozumět, neměla problém...francoužštinu ale jaksi bojkotuje, snad se časem chytí...
 Marika Letní 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 11:58:00)
A není to spíše tím, že s manželem nemluvíš česky?
 Kafe 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 12:01:28)
S manželem česky mluvím a on mi odpovídá francouzsky.
 Anni&Annika 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 12:00:01)
Lisko, moje kamaradka mi asi pred rokem sdelila, ze nekde vycetla /nejake nove studie/, ze by se materskemu jazyku nemelo rikat matersky, ale otcovsky. Dite se totiz uci jazyk od otce.
Ona sama je toho zarnym prikladem. Je to doktorka, jeji otec Ital, matka Nemka. Ona narozena v Nemecku, otec doma mluvil spatne nemecky. Ve skole neumela poradne nemecky /cleny, proste gramatiku/.
Vsimla jsem si toho i u male. Muj manzel ji jednou rekl cesky dekuji a jeste z nej vypadla nejaka veta. Presto-ze jsem ji to rekla 1000x cesky, rikala asi rok tekujiiii~8~
 Jana, 2/07+10/08+5/11 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 12:18:20)
Já jsem se jednou potkala s paní, která měla manžela Američana a žili tady, a malej používal víc anglických slov, protože byly prostě jednodušší na výslovnost. A řekla bych, že chlap má prostě znělejší hlas, takže i proto a taky je s dítětem míň, takže je vzácnější a taky používá konkrétní mluvu než matka, která pořád mele takové to: a co dělá můj čumáček apod. ~j~
 Modřinka 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 16:58:13)
V rodině kde jsem dělala au-pair mluvil tříleťák směsí obou jazyků. Ke španělským slovíčkům dával anglickou gramatiku, atd.
 Vítr z hor 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 17:05:37)
To mi taky deti delaly. A taky si vytvorily vlastni, takto treti (dvojceci) rec s vlastnimi gramatickymi strukturami. Dodnes se tlucu do hlavy, ze jsem si to nezapisovala ~q~

Dnes uz zaznamenavam jen pokusy o doslovny preklad - treba jim nemuzu dostat z hlavy vyraz "to se vidi" misto "vypada".
 Simeona+3 


Re: Proč se dítě učí rychleji řeč otce 

(31.1.2017 22:25:49)
Ne. Deti se naucily nejdriv cesky, byly doma se mnou. U dvou starsich pak v anglofonnim prostredi (skolka, skola, kamaradi, doma) zacali uprednostnovat anglictinu, i pri hre mezi sebou. Po navratu do CR se to vratilo zpet. Nejstarsi je plne bilingvni (chodil do britske skoly), prostredni zacina cist (a moc se ji nechce), nejmladsi moc nemluvi, zacina.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.