| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Hlavní : Mezi námi ženami

  (?)
 Názory 110 z 67355  [Dalších 67345 >>]
Čumča. 160024
15.6.2026 13:10:09
"A to zlepšování standardu bydlení samozřejmě pokračovalo i v "nové době". Bez jakékoli diskuse, každý koho znám, bydlí líp, než v r. 1989. Akorát že teď všichni víme, že je to v důsledku naší vlastní snahy (našich peněz, naší aktivity) a rozvoje společnosti (techniky, modernizace...) a nikdo to nemaskuje za to, že "někdo někomu něco dal".

jasněže, kupodivu nikdo netrpí žádnou zvláštní vděčností k porevoluční politice levicové nebo pravicové, prostě se po 1989 lidi starali co nejvíc sami. Ano, každý dnes bydlí lépe než v roce 1989, stejné srovnání je i pro období 1948-1989.

"No, samozřejmě, i tehdy i dnes jsou lidé, kteří opravdu dostali - tj. dřív různí papaláši, ze známosti atd. , dneska holt třeba paní ministryně/starostka nájem velkého obecního bytu za pár šušňů... Ale většinou - tehdy i dnes, je bydlení výsledkem kombinace rodinných možností a vlastní iniciativy. Akorát dneska máme ty možnosti volby."

jo, staré pořádky byly nespravedlivé a postavené na historických privilegiích, ale za komunismu si taky nebyli lidé rovni, novou elitu tvořili z velké části komunisté a ti měli privilegovaný přístup k řadě výsad, takže sami všechno teoreticky dobré ze své ideologie obrátili vzhůru nohama, a navíc své ideje naplnili nejprimitivnějším zločinným způsobem.




Dari79 114243
15.6.2026 10:52:13
No, přesně.

Lidi na vesnici byty nedostávali vůbec, pěkně si za komunismu stavěli nebo rekonstruovali domy vesměs vlastními silami (protože zedníci OSVČ nebyli, ani stavební firmy, že) - tj. do práce, pak makat na stavbě - celá široká rodina... No, a my jsme rodina vesnicová a baráková, takže to bylo tak.

Pár příbuzných byt "dostalo", ale vždycky to byl byt podnikový - tj. pracovali v nějaké "firmě" a ta jim "dala" byt. Myšleno samozřejmě jen "dekrét", tj. jen nájem, tj. po revoluci si to buď stejně museli odkoupit nebo jsou v nájmu doteď nebo podnik zavřeli a oni si pak řešili bydlení nějak jinak. To byli ale příbuzní žijící v nějakém městě (třeba teta se vdala za "havíře", tak bydleli v 2+1 ještě s tchánem a (už) dítětem v podnikovém bytě těch dolů). No, to za první republiky dělal už Baťa, že...

V mém domě, kde teď bydlíme regulerně 2, nejvíc lidí žilo v r. 1981, a to celých 11...

I naší nejbližší rodině, byť jí komunisti na bydlení nic nedali, se mezi lety 1948-1989 radikálně zlepšil bytový standard - děda, když se oženil, tak přistavěl (v 50. letech), elektřina, voda... topení teda uhlím. Pak v 80.tkách se vesnice plynofikovala, tak si připojil plyn.

A to zlepšování standardu bydlení samozřejmě pokračovalo i v "nové době". Bez jakékoli diskuse, každý koho znám, bydlí líp, než v r. 1989. Akorát že teď všichni víme, že je to v důsledku naší vlastní snahy (našich peněz, naší aktivity) a rozvoje společnosti (techniky, modernizace...) a nikdo to nemaskuje za to, že "někdo někomu něco dal".

No, samozřejmě, i tehdy i dnes jsou lidé, kteří opravdu dostali - tj. dřív různí papaláši, ze známosti atd. , dneska holt třeba paní ministryně/starostka nájem velkého obecního bytu za pár šušňů... Ale většinou - tehdy i dnes, je bydlení výsledkem kombinace rodinných možností a vlastní iniciativy. Akorát dneska máme ty možnosti volby.
Rodinová 140078
14.6.2026 22:28:59
Smarja, kam to zmizelo, na co to odpovidam~e~
Rodinová 140078
14.6.2026 22:28:16
Vidis huso, tohle jsem psala na samym zacatku, za zabavou musim ven i z baraku, ctu si i v baraku, koupelnu meju i v baraku…
babi_ 48341
14.6.2026 18:24:42
Vsak oni komunisti nikomu "běžnému" byt nenabízeli. Pouze se za jejich vlády ta sídliště stavěla. Jinak moje mamka stejný postup - mnoho let v pořadníku na družstevní byt. Akorát to tedy nebyla garsonka, ale vzhledem k tříčlenné rodině, do které se mamka během čekání v pořadníku "rozrostla", 3+1. Nic nedostala, normálně zaplacený podíl v družstvu.
TaJ 81121
14.6.2026 18:20:11
Babi, jo, moji rodiče bydleli se mnou a s bratrem a ještě s mojí babičkou ve starém činžáku v centru Prahy, ve 2 místnostech, bez koupelny, jen v kuchyni bylo umyvadlo se studenou vodou. Byl to rozdělený byt, koupelnu měli sousedi. Na chodbě bylo společné WC pro oba byty. Topilo a vařilo se na velkých kamnech na uhlí, které se nosilo že sklepa. Ve druhé půlce té kuchyně měli naši rozkládací pohovku, naše dvě postýlky a pár skříněk. Ve druhé místnosti ani nebylo topení, teplo se pouštělo otevřenými dveřmi z kuchyně. Tam bydlela babička a sloužilo to trochu i jako obývák. Bydleli jsme tam si mých 5 let. Když potom mamka, po mnoha letech v bytovém družstvu, dostala přidělený prostorný byt 3+1, s koupelnou, WC, balkónem, komorou a sklepem, kde se nemuseli starat o topení, tekla teplá voda a my s bráchou měli i dětský pokojíček a naši svoji ložnici, kde táta mohl v klidu spát po noční, tak to pro ně bylo něco úžasného.
Čumča. 160024
14.6.2026 18:10:27
nééé, ale prostě po větě "měli bychom si připustit, že komunismus přinesl lidem i mnoho dobrého" mě fakt napadlo "copak dobrého asi přinesl lidem fašismus, měli bychom najít aspoň jedno pozitivum"

já je prostě řadím do stejné skupiny režimů a už to tak asi zůstane~d~

a mezi socialismem a komunismem vnímám rozdíl
Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 39806
14.6.2026 18:03:10
"jak se říká, že v každé vyhrocené debatě nakonec dřív nebo později padne jméno Hitler, tak to se stalo taky~d~"

Tak proto jsi ho vytáhla... Tak to jo ~t~
Čumča. 160024
14.6.2026 17:57:35
"Ale já nepochybuju o tom, že v naší diskusní skupině zde to všichni víme... Vlastně nevím, proč taková složitá diskuse.
Podle mě jde jen o to, že tyto myšlenkové zkratky prostě někde někdo dělá a jsou lidi, kteří na to skáčou..."

jasně, že víme, ale pár lidí baví dělat, že ne~d~

všechno tady už pětkrát padlo, nespočet vstřícných reakcí, ale emoce zůstaly~d~

a navíc, jak se říká, že v každé vyhrocené debatě nakonec dřív nebo později padne jméno Hitler, tak to se stalo taky~d~
Rodinová 140078
14.6.2026 17:50:37
Jsem dite z cinzaku, kde bydlela babicka uz pred valkou, pak s mymi rodici a se mnou, rodice by tam bydleli doted, ale 3. patro bez vytahu…
Kdyby mi ve 20, kdy jsem se chtela osamostatnit, komunisti nabidli panelacek, rucky bych jim zlibala~:-D
Nicmene jsem se musela postarat sama, jako ostatne furt, a po asi 8 letech cekani v poradniku dostala garsonku od LBD, povazovala jsem se za velkeho klikare.
 Názory 110 z 67355  [Dalších 67345 >>]
Historický archiv této diskuse najdete zde.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2025 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.