7.2.2012 17:12:23 Renata
Re: Rozhovor s gynekologem M. Košťálem o císařském řezu
Heleno, nucen by nikdo být neměl, ale měl by jasně nahlédnout, která z variant postupu je z hlediska jeho zdraví zcestná a která je ta sice těžká, ale skutečně ho může vyléčit. (A nemysli si, že fobie z porodu není v osobnosti nikde jinde problém než u porodu.)
Ale v případě operace, která je nejčastěji spojena s mateřským úmrtím při porodu (mluvím za ČR), je situace jiná. Není tu člověk ohrožený morbidní obezitou, ale zdravá mladá žena, která dle společenského vnímání nemá zemřít (nebo to jiným vážnějším způsobem odnést) při porodu. Tohle právo by mělo zůstat i lékařům, kteří mají pomáhat lidem uzdravovat, odstraňovat problémy a pomáhat k lepšímu zdraví. To ale sekce v případě bez jasné zdravotní indikace nesplňuje, naopak, lékař ví, že ženě může problémy způsobit.
Pokud by se dostala sekce třeba na úroveň plastických operací prsů (kde sice výrazně vzácněji než u sekce, ale také může dojít i k úmrtí), tj. platící klient ať si zvolí i nebezpečnou variantu, potom by tomu musela být zcela přizpůsobena i legislativa, tj. žaloby o poškození zdraví by se neměly na sekci vůbec vztahovat ve smyslu její indikace, ale jedině na možné pochybení při samotném výkonu. A jistě bych nechtěla být jako lékař nucena toto provádět, spíš by měla být pracoviště, která zaměstnají lékaře k tomu ochotné. Plastiku kosmetického typu je také možno si zvolit a ne ji provádět povinně.
Odpovědět