To, co nesdílím, je momentálně převládající negativní postoj vůči hladinám CO2 v ovzduší (což je to, co je letadlům nejvíc vyčítáno, tj. zprostředkovaně řekněme nesdílím ani přesvědčení o extrémní ekologické škodlivosti letadel - odhlížím od těch dalších aspektů).
Považuju z hlediska globální ekologie za nevýznamné, kde se v tu chvíli nachází pozemský uhlík. V různých dobách bylo jeho rozložení a navázání různé a nepovažuju nutně jednu variantu za horší než jinou. Možná méně výhodnou pro lidskou populaci, resp. některé její části (třeba ty, které se s přírodou perou o poldery), nikoli ale pro planetu jako takovou. Zvýšení uhlíku v atmosféře vždy předcházelo nárůstu živé biomasy - zvýší se tím využitelný uhlík pro rostliny. Případné doprovodné oteplení ("skleníkový efekt") přispívá v takové situaci i rozšíření C4 rostlin, které uhlík vážou efektivněji, daleko lépe a rychleji rostou a plodí, ale potřebují víc tepla a CO2. Takže zvýšené hladiny CO2 v atmosféře historicky předcházely takovým těm rostlinně šťavnatým obdobím typu kambrického pralesa, nebo třeba mediálně víc představitelného jurského parku. Z takto "šŤavnatých období" nám zůstalo hodně uhlíku deponovaného v zemi v podobě uhlí, když ho pustíme do ovzduší, tak se pouze uvolní jeho přirozený koloběh a on se postupně opět naváže do rostlin.
Pak je tu ještě jeden detail - skleníkový efekt by byl velmi dobrou ochranou při příchodu doby ledové, protože ta až přijde, tak to bude podstatně větší problém než trocha tepla navíc. I malé doby ledové v nedávné historii (myšleno historii posledního tisíciletí) měly na svědomí velké hladomory. Ty teplejší meziledové naopak korelují s tím "lepším obdobím".
No a pokud nestojíme o bujný prales, můžeme uhlík z rostlin taky deponovat tak, jak se to dělo na koncích těch "šťavnatých období", kdy se ochladilo a poklesl CO2 v atmosféře. Pokud nechceme čekat, až zuhelnatí, mohli bychom ho deponovat třeba v knihách. Takže místo omezení létání bych se přimlouvala za zvýšenou produkci knih A na případný návrat uhlíku do atmosféry v podobě využitelné pro rostliny by nebylo třeba rubat uhlí, stačilo by pár Koniášů
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.