no jak bych to tak stručně shrnula...
existují dvě profesní organizace pro psychoterapeuty:
jedna starší (A), s méně členy především staršího věku.
druhá mladší (B), větší, s nižším věkovým průměrem - což tedy neznamená, že v ní nejsou starší kolegové.
organizace A tvrdí, že psychoterapeutem se smí nazývat pouze ti, kdo jsou klinickými psychology s psychoterapeutickým výcvikem nebo ti, co jsou psychiatři s výcvikem.
organizace B tvrdí, že psychoterapeutem může být každý, kdo vystuduje relevantní obor (existuje seznam těchto oborů) a udělá si psychoterapeutický výcvik, je členem odborné organizace (mj. aby si na něj mohli lidé třeba stěžovat), řádně se celoživotně vzdělává a podstupuje pravidelnou supervizi.
organizace A měla dosud velký vliv, o který má pocit, že přichází. kope kolem sebe a jejich představitelé mají dokonce tu drzost tvrdit, že terapeuti u nich sdružení dostatečně postačí na obhospodaření všech klientů v republice. no. v Praze je jich nejvíc - 54. Pak je JM kraj, tam je jich 15; Olomoucký a Moravskoslezský - 5; Zlínský - 4; KH a Vysočina - 3; Středočeský, Liberecký, Pardubický a KV - 2; Plzeňský a Ústecký - 1. Ehm.
zároveň organizace A vystoupila (rozhodlo vedení bez konzultace se členy), s Evropskou asociací pro psychoterapii.
organizace B je členem zmíněné Evropské asociace, která ji nyní považuje za střešní národní organizaci. během covidu se jí podařilo vyjednat s VZP projekt příspěvků na psychoterapii u soukromých psychoterapeutů (kteří splňují profesní požadavky této organizace). Momentálně opět od ledna tak VZP bude přispívat 500 Kč na konzultaci, celkem 10 konzultací. Takže díky tomu klienti zaplatí jen ten zbytek (to je různé podle ceny terapeuta).
tomu všemu zmatku vůbec nepřispívá, že u nás psychoterapie není vázaná živnost
Tak snad to je dostatečně srozumitelné. Hádej, které organizace jsem členem