4.9.2024 9:58:15 Čumča.
Re: Radek Ptáček
"Ptáček byl jako veřejně vystupující psycholog populární, protože dokázal rady srozumitelně formulovat. Vždy například mluvil o tom, že na životní změny není nikdy pozdě.
„Když si začnu v nějakém věku uvědomovat, že mám určité osobnostní vlastnosti, které nejsou úplně optimální pro mě, nebo pro druhé. Tak musím velmi vědomě pracovat na tom, abych je takzvaně přeprogramoval, nebo abych je prostě adaptoval. Ale lze to vlastně v každém věku. A možná v každém věku je klíčem sebeuvědomění,“ vysvětloval Ptáček v interview. „Když si uvědomím, že je na mě něco špatně a jsem ochotný s tím něco dělat, tak můžu udělat velké věci. A je to úplně stejné, jako když jsem obézní, když kouřím, když se špatně stravuji… Klíčem je, že si to musím uvědomit. Druhým klíčem je, že musím chtít něco dělat, jinak to nefunguje.“
O tom, jak dokáže jakožto odborník na psychiku ovládat sám sebe, mluvil ale Ptáček se značnou sebekritikou. „Je to spíše o tom, že si neustále uvědomuji, co dělám špatně a co dělám tak, jak bych nechtěl, než že bych žil nějaký super prototypický život. Vůbec ne. Naopak jsem, myslím, úplně normální až subnormální jedinec, který má svoje nedostatky a obrovské množství chyb. Který ve svém životě více napravuje, než aby se posouval k nějakému nadčlověkovi,“ komentoval svůj vnitřní svět. „A možná i ta má selhávání, kterých je v mém životě spousta, mi umožňují lépe pochopit selhávání těch druhých.“
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/pt%C3%A1%C4%8Dkova-sebekritika-p%C5%99ed-smrt%C3%AD-selh%C3%A1v%C3%A1m-umo%C5%BE%C5%88uje-mi-to-ale-l%C3%A9pe-pochopit-chyby-druh%C3%BDch/ar-AA1pXpnq?ocid=msedgntp&pc=ASTS&cvid=c0a190c805684add8dee3bf5ee4c1f37&ei=10
Odpovědět