| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Diskuze : Ostatní : Nářečí, slang, novotvary

Soutěž o balíček dětské kosmetiky

VčeraKomerční sdělení

Zasoutěžte si s lékárnou Vitalpoint o balíček kosmetické péče pro nejmenší od Weledy.

  (?)
[<<Předchozích 290] Názory 291300 z 3475  [Dalších 3175 >>]
Kudla2 58452
1.8.2016 13:44:00
Tak hlavně jezdit MHD ve velkým městě nemusí vůbec znamenat, že ten člověk "nemá na auto", ale prostě se třeba chce chovat ekologicky nebo má spočítaný, že tam bude rychleji a pohodlněji. ~d~
Inka ..|-.|-.-|.- 141843
1.8.2016 13:40:56
Mně to přišlo jako, že se tam lidi socializujou. Pak taky ještě říkáme pojedu hromadou. Hanlivý mi to nepřijde.
Drop 147259
1.8.2016 13:40:26
já se bez auta ani nehnu, ale výhody MHD vidím jednoznačně v tom:-i v zimě si sedám do vytopené, - nemusím se starat o parkování, najít místo, zaplatit parkovné, starat se o platnost parkovacího lístku, - když se porouchá jede další za pár minut, - funguje i pro dospělé a puberťáky, kteří ještě nemají řidičák ~R^
Gladya, bývalá dasa, 63023
1.8.2016 13:40:22
Kudlo, tak to asi opravdu vzniklo. S tím, že v Praze opravdu někdo pro MHD pojem socka používá i bez toho hanlivého nádechu. U nás doma se pojem socka moc nepoužívá ani v jednom smyslu, možná výjimečně syn.
TaJ 81121
1.8.2016 13:39:02
Název "socka" pro MHD chápu tak, že to bylo myšleno jako že to je pro chudší lidi, kteří si nemohou dovolit jezdit do práce i jinam autem (jinak termín socka jako označení člověka asi vzniklo tak, že je to chudší člověk - tj. sociální případ...). Jinak v Praze takové označení MHD nevnímám nějak negativně, je to prostě takový vžitý termín....jezdíme s ní hodně často, autem vlastně jezdíme hlavně na dovolené a výlety někam dál a velký nákup, nebo když někam potřebujeme něco většího odvézt...jinak jezdíme MHD....
Martina, 3 synové 101865
1.8.2016 13:36:44
levněji mě vyjde použití auta.

Pokud auto prostě JE, tak ano. Ale projezdit MHDéčkem pořizovací hodnotu auta je úkol na celý život. ~k~
Drop 147259
1.8.2016 13:36:23
třeba v Plzni se to skutečně bere jako sociální status, kdo se cítí být střední třídou, tak jezdí autem, kdo je obyčejný pracující, tak jezdí sockou, v Plzni se ještě říkalo solvíňák, jako že pracuje rukama, ale popisuju situaci před 10 lety, od té doby už tam nejsem
Kudla2 58452
1.8.2016 13:35:56
Mně to připadá (ale podložený to nemám), že to vzniklo od slova "socka" označujícího osobu, a to že zase znamená "sociální případ" - člověka, kterej není schopen si na sebe sám vydělat a je odkázanej na sociální pomoc od státu.

"Socka" ve smyslu doprava mi evokuje "chudej člověk, kterej nemá ani na auto".

Hanlivý mi to jednoznačně připadá v obou případech.
Drop 147259
1.8.2016 13:32:45
socku chápu jako městskou hromadnou dopravu, tram, trolej, bus-třeba meziměstské linky do toho už nevztahuju, ani letadla ~;)
Binturongg 104880
1.8.2016 13:30:46
Jako Pražák jsem toto slovo nikdy nepoužívala, ani nikdo z mé rodiny - z centra Prahy to nářečí nebude :-)

Sockou chápu hromadnou přepravu do průměrných zaměstnání - jakože nejezdíš limuzínou do bankovního paláce.
Nic pejorativního na tom není - sockou jezdí i dobře situovaní lidé :-)
[<<Předchozích 290] Názory 291300 z 3475  [Dalších 3175 >>]

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.