Deníky Fotoalba Recepty Bazar Vzkazy
    

Všechny naše deníky


 Poslední články ze všech deníků 19 z 9 
1 rok 7 měsíců 2 týdny 4 dny života dítěte
 Rok a půl 1Výroční zpráva 2

Tak Jiřík už oslavil své "18. narozeniny", rok a půl, a i tentokrát díky tatínkovi náležitě - s dortíkem a jednou a půl svíčkou! A dortík už nebyl speciální miminkovský, dietní, ale opravdu z cukrárny, piškot s krémem a čokoládou a s marcipánovými zvířátky nahoře. Jiříkovi se líbil a tentokrát ho i většinu (asi natřikrát a bez následků) s chutí spořádal.

Jiřík za léto hodně vyrostl - v roce 75 cm, v roce a půl 83 cm, ale jen 10,75 kg z 9,5 kg (a to měl tatínek pořád strachu, když byl Jiřík malinký, aby z něj tím neustálým kojením nebyl navěky buřtík, že tukové buňky se zakládají už v raném věku a pak nemizí, už se pořád jen plní… ), běhá jako čamrda a hlavně breptá a breptá. Teď už má bohatou i aktivní slovní zásobu, zlepšoval se celé léto ( taky měl dost nových podnětů venku – plno věcí na zahradě ), ale teď v těch 18 měsících opravdu rozvázal – nejenže intenzivně opakuje (různě zkomoleně) všechna většinou poslední slova, co slyší, ale dokonce i sám nové slovo řekne, aniž by ho bezprostředně předtím slyšel. A klidně i tříslabičné. Tak poslední týdny náhle sám vyrukoval např. se slovy "kopáky" (kropáček), "pakili" (pastelky), porazil láhev s Colou, ta zapěnila, na což upozorňoval slovem "budindi" (bublinky) a "peně" (pěna), najednou začal říkat "maky" (mraky), "məha" (mlha), "těni" (čtení), "náni" (nahatý), "komni" (komín), skoro dokonale "oko", "noha" nebo "(h)ó(u)by" a snaží se o "r" v "bagrrr", jinak aspoň "bagi". A slova, co donedávna říkal hodně zjednodušeně, zdokonaluje, např. kostky jsou najednou "kóky" z bývalého "kiki", "abů" (autobus) místo "bů", "á(u)fi" (auto) místo "brmbrm", anebo to, co dosud označoval citoslovcem nebo posunkem, zničehonic jmenuje slovem, např. "ňákiki/ňáknkn/ňákini" (náklaďák) místo “bəďa bəďa bəďa”, "makini" (mašinka) místo nosem naznačovaného "š-š-š", "peť/pétě" (pes, pejsek) místo "a-a-a". Sykavky se zatím neozvaly, nahrazuje je, jak vidno na předchozích příkladech nebo "niť" (nic), "kája" (čára). K nejoblíbenějším slovům patří "ápə" (nepořádek), "ati/eti/etě" (ještě) a "ďuďu/ďoďo" (druhý – druhou nohu, ruku, druhé oko, ucho apod.) a vůbec nejfrekventovanější je "tam" - to když ukazuje, co chce, když nás tahá za ruku, abychom si s ním šli hrát, v noci, když káže, abych ho vzala k sobě do postele nebo abych s ním vstala a šla do kuchyně apod. A teď k tomu přidal i "em" (sem).

Taky už pár týdnů užívá vokativ, když volá, hlavně když volá hodně naléhavě ; je to hrozně roztomilé, to jeho zpěvavé "tátóóó". S tím začal a tátu takhle volá často. (Ono vůbec je táta vzácnejší a tím pádem žádoucnější, máma je celkem konstanta, po ruce víceméně neustále, to táta pořád na delší anebo ještě delší dobu mizí. Taky sousedka zezdola konstatovala, že Jiříka věčně slyší volat tátu. A táta je kromě toho "zuständig" na zábavu a blbinky, zatímco máma na běžné a tudíž nezábavné, nebo přímo nepopulární úkony, jako krmení, přebalování, uspávání, vyšťourávání všech možných tělních otvorů aj. Když jsem tuhle zprávu rozepsala, tak táta zrovna vymyslel, že by Jiříka mohl dát ťapat nohama po stropě, hlavou dolů. Jiřík je nadšen, okamžitě začal říkat "ňa pə" (na strop) a hned druhý den, když byl táta ve škole, to zkoušel na mě. Nepochodil, tak se s žádostí "ňa pə" vrhl na tátu, jen přišel domů. A když za pár dní poté přišla babička, tak ji taky hned otestoval, jestli by si dala říct. Tak na takové věci je náš táta expert!) Po nějaké době přidal "mámó", ale jenom jako variantu k dál užívanému nominativu, a podle stejného vzoru volá i na babičku, které říká sladce "baba", "babóóó". Strejdové a tety jsou v jeho podání všichni "tětě", až při poslední návštěvě začal strejdu Tomáše jmenovat "Komá" a volat na něj "Kománi" a na tetu do telefonu "tetó". To je úspěch, protože do telefonu donedávna jenom mlčel, teď už je ochoten i takto zavolat a přidat třeba "ňaňa" (nazdar) nebo "ajój" (ahoj), přičemž do sluchátka mává.

V září, říjnu jsme asi 14 dní nacvičovali, jak se jmenuje – to se ustálilo na "Eni" a teď to hojně užívá, např. když něco chce. Třeba když chce přenést z postýlky do postele, tak podává napřed pejska ("a-a-a"), pak myšku ("mé") a pak jde "Eni". Nebo když se ho zeptáme, kdopak to tady udělal ten nepořádek, ukáže na sebe a řekne hrdě "Eni". A pak jsme si jednou ráno v posteli říkali, jak se kdo jmenuje dál, to se mu zalíbilo, během dne jsme to párkrát zopakovali a večer, když přišel táta, už mu na otázku: jakpak se jmenuješ, bez zaváhání odpověděl: "Eni Égi" (Jiřík Šlégl) a táta se mohl potrhat smíchy. V dalších dnech se ovšem seznámil s buldozerem, což je v jeho podání "bugi" a to se mu nějak kontaminovalo s tím "Égi", takže nějakou dobu se představoval jako "Bugi" a ještě to doplňoval "táta", jako že se jmenuje jako táta!

Více ...
Vložil: Struhalka dne 5.12.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
1 rok 7 měsíců 2 týdny 4 dny života dítěte
 Rok a půl 2Výroční zpráva 2

Po 19. narozeninách se objevují první slovesa, např. frekventovaná žádost "ťéť" (číst) nebo zrovna tak časté "ukili" (uklidit - rozhází hračky a pak chce, abychom s ním šli uklízet), "ďapə" (zapnout, např. zvlhčovač), "papa" (papat), něco jako "palili" (padají - mamince vlasy), nebo "mogili" (morduje - vyskočí mi na břicho a rajtuje po mně), "něbili" (nelíbí - se mi/nám to) a něco jako "ňéje" znamená nejde to. Také se začal pokoušet o skloňování a další tvary - "tátoi/tátoni" znamená (mj.) dativ tátovi (dej, dones to tátovi), ale taky přivlastňovací tátovo (v tvaru místního dialektu), přičemž ze situace musí vyplynout, co tátovo vlastně myslí - polštář, skříň, pivo… Podobně "mámni" funguje jako dativ mamince, mámě, ale taky jako posesivní genitiv - maminky něco. Párkrát jsem registrovala tvar "babji", ale taky "bábini" ve významu babičky něco. A když jsme u toho dialektu, tak Jiřík už se patřičně projevuje, už oposlouchal nářeční tvary ukazovacích zájmen tůto a tůty a říká např. "ťoti ňé". A zdá se, že začíná rozlišovat i rod a číslo, zrovna v tomhle případě "ťoťo" a "ťoti", jinak např. "gak" je vlas, "gaka" řasa a plurál obojího "gaky", "pá" už je konečně jenom pán a ne i paní jako doposud, paní je teď "paňa". Začala se ozývat předložková spojení, např. "ňa tomni" na topení (Kampak si dáš sušit ponožtičky?), "na toni/ koni" (na koni nebo na koně - chce na nás rajtovat). V některých slovech střídá "t" a "k", např. v kromě zmíněném koni taky ve slově "kolo" s hodně měkkým "-l-" nebo skoro "-j-", tedy až "tojo", nebo kupodivu jen varianta "Komá" Tomáš, i když obě hlásky umí a a jiných slovech běžně používá, např. "kó(u)li" (koule), "okoňo" (okno) a naopak "táta", "tam" (s měkkým "t-" až skoro "ť-") a výše uvedené "ťoťo".

Už dávno je zřejmé, že rozeznává barvy, a v létě to potvrdil celkem správným tříděním barevných kolíčků na hromádky. Podobně správně podává žádané pastelky nebo kostičky (umí modrou, červenou, zelenou, žlutou, bílou, růžovou a hnědou ) a teď k tomu přidal i jména některých barev. Nejdřív je jmenoval opisem – "ňam ňam" znamenalo červenou jako maliny, které jsou ňam ňam, "káky" je zelená jako tráva, "brm brm" modrá jako naše auto, teď už leckdy řekne přímo např. "těně" (červená), "beje" (bílé), něco jako "moŋa" je oblíbená modrá, případně "obagi" je světle modrá jako obloha.

Nadšeně mi pomáhá s úklidem, takže už musel dostat vlastní hadr ("dádi"), protože jinak každou chvíli popadl brynďák, svoje tričko nebo cokoli podobného a jal se utírat prach z nábytku nebo vytírat podlahu. Svým kartáčkem na vlasy samozřejmě uklízí taky. Má přesně okoukané, co všechno je třeba utřít - kam všude hadrem sáhne, to by tátu v životě nenapadlo. Jak někde najde drobeček nebo vlas, už ho sbírá a nese mi ho. Táta z toho omdlívá, prý - ten chudák bude postižený jako maminka! Teď už jsou s ním domácí práce celkem dobře vykonavatelné, sleduje, co a jak dělám a napodobuje. Vysavače už se nebojí, naopak by vysával nejradši denně (tuhle jsem se divila, proč vysavač tak divně vrčí a netáhne, až jsem zjistila, že do hadice je nacpáno několik kostiček), při vytírání už ho nemusím dávat do kuchyňské postýlky, ale vydrží stát v obýváku na prahu a dívat se a fakt do toho mokrého (skoro) neťape, pere se mnou prádlo, dává ho do pračky, chodí se dívat, jak se točí, jak vytéká voda, a pak zase vyndavá, podává mi kolíčky… Jenom vaření a mytí nádobí ho nebaví, jednak na to moc nevidí a jednak to dlouho trvá.

Už řadu měsíců si nejvíc vyhraje s pěnovým puzzle se zvířátky a číslicemi, nejdřív jenom trhal, ale nějakou dobu už ho baví skládat, resp. podávat a hledat, kde co je a kam co patří. Tímhle způsobem už rozeznává číslice od nuly do osmičky (devítka je pro něj taky šestka)!!! Prostě jako každý jiný obrázek. Fakt správně ukazuje, kde je která číslice a svým způsobem některé i jmenuje. Samozřejmě tak umí i všechna zvířátka, co v puzzle jsou, bohužel výrobci místo takových zvířátek jako koza nebo pes zařazují sépii, chobotnici, rejnoka a jiné druhy ryb. Ale ještě není tak nejhůř, je tam hroch, nosorožec, klokan, lev, žirafa…, to všechno Jiřík ovládá a slovně nebo posunky jmenuje. Hroch - otevírá pusu, na žirafu natahuje krk, lev – rejdí si rukou ve vlasech (má hřívu), slon – ucpe si rukou nos (naznačuje chobot), králíček – dupe… Ryby jsou "bibi" a rejnok, sépie apod. jsou taky "bibi", ale "didi" (divné). Tohle puzzle jsme Jiříkovi koupili loni k Ježíšku a velice se osvědčilo. Nejdřív jako teplá podložka na povalování, pak cvičil zručnost prstíků při tom trhání, posléze ke vzdělávání. Teď si lámeme hlavu, co Jiříkovi pod stromeček letos, ale zatím nevíme, co by tak pro jeho věk bylo akorát.

Další oblíbenou hračkou jsou kostičky, od toho, že se jen dívá a boří, případně podává, časem přešel i k stavění, a zatímco kolem roku dal na sebe tak dvě tři kostičky, tak teď už dokáže běžně víc než pět, i sedm, osm a ne jen prostě na sebe, ale už jde i do šířky a začíná budovat hrady. K 11. narozeninám dostal krabici se čtyřmi otvory různých tvarů a příslušné kostky, už tehdy to zkoušel, ale moc mu to nešlo, tak se dlouho spokojil s tím, že víko odklopil a kostky dával dovnitř rovnou. Přes léto tahle věc dost zahálela a na podzim ji znovuobjevil a najednou to jde! Dává kostky dovnitř správnými otvory, říkáme barvy a tvary, vrací se k tomu několikrát za den a baví ho to.

Více ...
Vložil: Struhalka dne 5.12.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
1 rok 7 měsíců 2 týdny 4 dny života dítěte
 Rok a půl 3Výroční zpráva 2

Nadále hodně kreslí, pěkně drží tužku a fakt se udrží na papíře, dokonce umí nakreslit docela slušná kolečka. Velice rád čte, má svoje knížky a sám si listuje v časopisech, asi nejradši má Betynku, protože tam jsou obrázky, které mu něco říkají - s potěšením si prohlíží všechna mimi a větší děti a hračky a maminky s bříškem, co v něm mají schované mimi…

Maminka si ovšem na další mimi ještě netroufne, zato tatínek by do toho šel hned, ten si starosti, jak takové dva prcky zvládnout zároveň nepřipouští. Prý Jiřík už je velký kluk, po schodech bude běhat za pár týdnů sám (teď ujde s dopomocí a s obtížemi tak patro, dvě, ale máme čtyři!), krmit se taky bude co nevidět sám (teď si dá do pusy tak čtyři lžičky hustého, řídké vůbec, pak se v tom nimrá, honí to po talíři a hraje si), usínat taky bude sám (teď v žádném případě)… Ale to je chyba maminky, ta ho brzdí ve vývinu a rozmazluje, to stejně starý Vojta Sedláček už leze po žebříku!

Zato my jsme teprve po velkých rodičovských bojích přešli od dvou spaní denně k jednomu. Ještě v létě chodil spát tak po třech hodinách bdělosti, teď na podzim se to protáhlo tak na čtyři, tedy v poledne a pak až někdy vpodvečer, takže definitivně spát šel až někdy kolem desáté. A já s ním. To táta těžce nesl, že Jiřík div nekouká ještě na Peříčko, že podruhé vstává, když jiné děti chodí spát, že uspávání je těžké a dlouhé, že tím ztratím hromadu času (který bych například mohla věnovat jemu), no zkrátka v poledne teď jde ještě později a do večera jakž takž vydrží, i když už je pak leckdy mrzutý, a spát jde zase kolem osmé deváté. Měla jsem mj. strach, že se pak bude ráno budit mnohem dřív, ale kupodivu ne, dál se budí mezi sedmou a osmou. Ovšem zatímco od těch deseti do osmi vydržel spát durch, tak takhle je to přece jen moc dlouhé, má hlad, a tak většinou jednou za noc, někdy kolem třetí, čtvrté, jindy k ránu vstáváme na krmení. Vypije 150 ml Sunaru, přebalíme a zase jdeme spát. To ovšem vesměs s tahanicemi, kam - Jiřík chce tu do kočáru, tu na gauč do obýváku, tu do postele (do postýlky prakticky nikdy), a když mu přání nemíním hned vyplnit, je zle. Řve, vzpouzí se, není k utišení. A co pak? Být ve čtyři ráno nekompromisní, neustoupit, nechat ho řvát? To zkazím noc jemu, sobě, tátovi a několika partajím kolem. Tak nevím.

Scény se teď bohužel poměrně často odehrávají (Jiřík zřejmě prodělává období sebeprosazování) i kvůli přebalování a nočníku. Zatímco brzy poté, co jsme s nočníkem začali (někdy kolem roku), to docela pěkně šlo (dařilo se nám to chytat skoro po každém spaní a Jiříka to buď přímo bavilo nebo aspoň neprotestoval), tak v létě najednou - tou dobou, co jsme odstavovali - začal nočník ignorovat. Třeba i chvíli poseděl, ale nic z toho nebylo. A čurání do travičky na zahradě ho taky příliš nezaujalo. Tak holt jsme toho zas nechali, lámat se to nemá, ale teď, když už bychom zase měli (mj. také proto, že máme přinést moč paní doktorce), tak to je potíž. Hned po vyspání už je stejně mokrý, a čím víc marných pokusů a vysvětlování, že už není mimi, že velký kluk čurá do nočníku, že táta a máma taky nenosí plenky…, tím je leda otrávenější a nočník, jak na něj dojde, leckdy hned strká zpátky pod postýlku. A už protestuje i proti prostému přebalování (to ho totiž patrně odvádí od jeho tvůrčích činností). Že má v plence kák, je mu úplně jedno (o načůrání vůbec nemluvě), klidně s ním bude chodit, smrdět, a když se ho ptám, jestli má kák, odsekne "ně" a dál se věnuje své práci.

Co se jídelníčku týče, rozšířil si ho od roku výrazně. Během léta papal ovoce ze zahrady -jahody, maliny, ostružiny, broskve, jablíčka, hrušky, švestky, přičemž zvlášť maliny mu zachutnaly tak, že ještě dlouho poté, co už nebyly, chodil a hledal, příp. tahal za ruku nás, abychom se podívali, jestli tam ještě nějaká není. Teprve v tomhle půlroce došlo taky na pomeranče a mandarinky, ale bez většího úspěchu, jedině rozmixované jako přídavek do nastrouhaného jablka, samotné vůbec. Ani meloun ho nezaujal, zato teď v posledních týdnech s chutí konzumuje žlutý medový meloun. Občas si dá kousek kiwi, ale taky spíš ve směsi. Rovněž teprve po roce okusil čokoládu, ovšem ta mu zachutnala velice. S tatínkem se naučil papat perníčky s čokoládou, nejdřív spiklenecky potajmu, aby maminka nevěděla, posléze se svolením, nyní úplně běžně. Leckdy nechce nic pořádného snídat, ale perníček si dá.

Ráno teď obvykle vypije 150-170 ml Sunaru, alevětšinou moc nejí, někdy necelý půlkrajíček chleba s Florou a medem nebo marmeládou, někdy s žervé, jindy jen pár minisušenek. Svačívá kousek ovoce, třeba pár bobulí vína (bez peciček a slupky), nastrouhané jablko s půlkou kiwi apod. a k obědu dostává dál ponejvíce masozeleninové polévky kašovité konzistence, nadále většinou aspoň trochu rozmixované, protože tak se jednak líp krmí a jednak tak i víc sní, než když jsou jen vidličkou rozmačkané. S kousáním to ještě není úplně ono, i když už má 16 zubů, ale jen dva páry stoliček proti sobě, což na dokonalé rozkousání zřejmě ještě nestačí. (Když papá polévku nemixovanou, kaká celé kousky mrkve.) Tu a tam má nějakou omáčku, na které vlastně došlo taky až po roce, koprovou, svíčkovou, kuře na paprice apod. s knedlíkem, ten sní skoro celý. Výjimečně jí i něco jiného, např. masíčko ze smažené ryby (to rád). Odpoledne mívá jogurt (většinou bílý, buď jen tak, nebo s Corn flakes, s broskvovým pyré z mrazáku) nebo mléčnou rýži, rád pije Actimel, snažím se dát mu zase nějaké ovoce. Večeře je problém, kaše nerad, málokdy sní celý talířek (sotva 120 ml), leckdy už po pár lžičkách dáví. Tak je střídáme s chlebem a sýrem (nejradši plátkový), plátkem šunky, žervé, kooskem okurky. Po koupání si zase dá Sunar, opět kolem 150 ml. Během dne od léta vypije 3 malé lahvičky pitíčka po ca. 150 ml (vždycky naráz, žádné pocumlávání), silně ředěné Kubíky nebo šťávičky Hami, někdy si dá říci na čaj.

Více ...
Vložil: Struhalka dne 5.12.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
1 rok 7 měsíců 2 týdny 4 dny života dítěte
 Rok a půl 4Výroční zpráva 2

Zase chodíme do bazénu, tentokrát si to Jiřík (až na polévání a potápění) fakt užívá. Je na něm vidět, že se tam těší, ukazuje rukama, jak bude cákat, ví, co tam děláme a jmenuje to nebo ukazuje. Tentokrát už ho zajímají i ostatní děti, to před prázdninami ještě moc ne. A je taky poznat, jak pokročil, např. už moc pěkně plave s destičkou, drží si ji a opravdu leží na vodě, já už ho nemusím držet za hrudník, dokonce ani za pas, stačí až za kolena nebo jen za kotníky! Jenom holt s tím potápěním jsme pozadu, ostatní děti už vesměs bez potíží skáčou z okraje bazénu až pod hladinu, některé i po hlavě, to Jiřík zjevně nerad. Ale minule už statečně sjel po malé skluzavce do vody (a to tam fakt zahučel) a nebrečel, ba šel ještě jednou. A pak o tom do večera pořád mluvil a ukazoval, jak to bylo a jak ho tam ta "paňa" (paní) vysadila a šoupla dolů. Jenomže už máme jenom dvě poslední lekce, pak je pauza a další běh v lednu. To jsme loni nechodili, přes zimu se mi nechtělo, ale tentokrát váhám, protože když budeme čekat až na jarní běh, tak zas většinu zapomene a budeme muset přivykat nanovo.

Už konečně máme za sebou tu velkovýpravu do Prahy! Semlelo se to tak, že jsme termín na poslední chvíli několikrát měnili, a vlastně do poslední chvíle ani nebylo jisté, jestli kvůli počasí opravdu pojedeme, a doprovod jsme nakonec aspoň na cestu tam měli – strejdu Tomáše, s ním jsme to vyzkoušeli a zpátky už to nebylo tak zlé, protože jsme výjimečně nemuseli v Plzni přestupovat a doma nás táta vyzvedl.

Ale byla to štrapác! České dráhy opravdu nejsou babyfreundlich, s kočárkem je velká potíž. A to jsme to předem trochu testovali! Když se nám tatínek vrátil z cest, tak jsme podnikli cvičnou jízdu z Klatov do první zastávky směrem na Plzeň (4 minuty jízdy!!!) – odtamtud pak pěšky na klatovské letiště, kde bylo ten den opravdu živo – jedno letadlo za druhým startovalo, přistávalo, parašutisti skákali, takže to byl pro Jiříka fantasticlý zážitek. (Od té doby musím pořád dokola kreslit letadla a parašutisty – vedle popelářů – to je taky jeho oblíbený motiv…) A pak jsme byli vlakem (motorákem) ještě v Domažlicích a zpět, přičemž jsme zjistili, že jsou vagóny s plošinou na kočárky, ale taky spoje, kam se s kočárem prakticky nedá, protože ani ve složeném stavu neprojde dveřmi, natož uličkou. A tak to je bohužel i v rychlících ve vagónu pro matky s dětmi!! Pravda, bývá tam kupé pro vozíčkáře přístupné širokou chodbičkou, ale to je třeba být vpuštěn se svolením vlakvedoucího extra vchodem a ten zas nemá schůdky, takže je nutno zvednout kočár z perónu do výšky… A ostatně když je to pro vozíčkáře, tak je to zřejmě jenom pro vozíčkáře, nikoli pro matky s kočárem – prostě cestou tam dělali obstrukce, že to prostě nejde a v kupé pro vozíčkáře taky nemáme co dělat...

A po Praze to je taky něco – výtahy v metru se asi dají spočítat na prstech jedné ruky, a i když už tam výtah je, stejně je třeba snést kočár po schodech do podchodu, kam není a kde eskalátory jezdí jenom nahoru. A i po nich se to musí umět! Ještě jakž takž jsem si troufla nahoru, ale nastupovat k jízdě dolů pozpátku a udržet kočár s dítětem, to tedy není sranda. A zvedat do autobusů, tramvají! Jediné, co jde, jsou nízkopodlažní autobusy, ale těch jezdí málo. Zkrátka vrátila jsem se dosti vyřízená a nedivím se, že po Praze moc kočárů vidět není.

Ale Jiříkovi se to myslím dost líbilo, jak mašinka, tak MHD - začal říkat “abů” = autobus (dosud říkal jen “bů”, což zároveň znamenalo i krávu) a něco jako "kambangy" (tramvaje) a ještě něco dalšího netranskribovatelného jako metro. A pořád dokola si nechává vyprávět, jak jsme jeli mašinkou a jak tam byl ten pán s červenou čepicí a plácačkou a jak jsme jeli autobusem… To teď funguje i jako povídání při uspávání.

Více ...
Vložil: Struhalka dne 5.12.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
1 rok 4 měsíce 2 týdny 4 dny života dítěte
 Prázdniny končí 1Prázdniny 2004

Tak prázdniny se nám letos moc nevyvedly. Začali jsme je nevesele odstavováním a to bylo bolestné jak pro Jiříka, tak pro mě. Pobrečeli jsme si oba… A pak byl Jiřík krátce po sobě dvakrát nemocný, tak jsme v těch největších vedrech trčeli pořád doma. Zrovna když v červenci konečně začalo být hezky, tak chytil nějakou virózu (dost možná právě oslabením po odstavení), měl teploty a silnou rýmu, bral něco jako Biseptol a tím pádem nesměl na slunce. Když se z toho vylízal, tak jsme asi 10 dní trávili u babičky na zahradě, to bylo prima, v těch největších vedrech běhal po zahradě polonahý a bos a my jsme zpracovávaly broskve. A pak dostal horečky, až ke 40, že prý tady teď řádí angína, tak mu nasadili penicilín a za tři dny se osypal a ukázalo se, že to je tzv. 6. dětská nemoc (roseola infantum). Takže jsme byli rádi, že se do konce prázdnin zmotořil, protože byl přece jenom zesláblý a asi i poněkud pohublý… Na nafukovací bazének na zahradu ani nedošlo!

Takže prázdniny si u nás řádně užil jenom tatínek, který tentokrát podnikl expedici do Turecka a do Íránu, vystoupil mj. na Ararat, přelezl ještě nějaké další hory a jeho cestovatelská horomilná duše má zase na rok pokoj.

Loni na podzim, když byl táta na cestách, jsme měli starost, aby ho Jiřík za ty tři neděle vůbec poznal, na takové mimino to byla dost dlouhá doba (byl pak drobet zaražený, ale za pár chvil se rozkoukal), tentokrát jsem spíš měla obavy, aby Jiřík tatínka moc nepostrádal. Opravdu se po něm kolikrát denně ptal, tak jsem mu znova a znova opakovala, jak letěl letadlem, takže na každé letadlo, co viděl, ukazoval se slovem "táta", a jak je daleko, až sám říkal "ďáďa" (daleko). A protože "mě" (Měsíček) je taky daleko, tak si to nějak spojil a měl zřejmě představu, že táta je někde na Měsíci, protože ukazoval na Měsíc a říkal táta. Dopadlo to dobře, Jiříkovi se sice jistě stýskalo, ale nebrečel a z tátova návratu měl nefalšovanou radost.

Po tatínkově návratu jsme s Jiříkem chtěli podniknout aspoň malou zkušební jízdu vláčkem někde po okolí, např. do Domažlic na Vavřineckou pouť, ale to už Jiřík bohužel marodil, tak z toho nebylo nic. Kdoví, kdy se takhle vypravíme do Prahy…

Naštěstí Jiřík ani při těch patáliích celkem neztrácel náladu, ani moc nefňukal. Aby přece jen byl trochu víc v klidu, protože normálně si v stavu bdělosti skoro nesedne na zadek, zrovna tak jako taky téměř nezavře pusu, tak jsme hodně četli a kreslili.

Tím neustálým povídáním za poslední týdny ohromně rozvinul řečové schopnosti, má naprosto neuvěřitelnou pasivní slovní zásobu, to snad už jde spíš nad stovku slov než jen desítky, čemu všemu rozumí, prakticky všechny běžné předměty doma, na zahradě, jídla, různé činnosti, plno zvířátek…, a aktivní taky rozvíjí obdivuhodně rychle, pomalu denně se přiučí nějaké nové slovo. I když skutečných slov je jen pár, jako máma, táta, baba, “něni” (není), těm ostatním rozumíme jenom my. “Mě” je měsíček, “dědě” je deka, “gigi” díra, “kiki” jsou kolíčky nebo kostičky, “pipi” ponožtičky a taky perníčky, “bibi” ryby a tak podobně. A teď během prázdnin pokročil od těchhle dvouslabičných “skoroslov” k tříslabičným, takže jablíčko už není “ďabla”, ale něco jako “ďabidy”, ovšem tak nějak je taky bryndáček. Hrozně se mu jako slovo líbí hamburgr (je na obrázku mezi ostatními potravinami na krabici od müsli), to říká něco jako “ábigi”. A taky už je schopen sledovat v knížce příběh a rozumět mu, když ho říkáme i bez knížky, a dokonce ho svým způsobem za pomoci posunků a těch jeho “skoroslov” reprodukovat sám. Zrovna tak teď asi tak stokrát denně ukazuje a říká, jak popeláři odvážejí odpadky: “brm brm” (to jako že přijede auto), “pá” (jsou tam pánové), zvedne ruce nad hlavu, jako že zvednou popelnice nahoru na auto, zatřese rukama – to že s tou popelnicí zarumplujou, “ee” (odpadky vysypou)… No psina, ale dojemná, když si člověk vezme, že před pár měsící to bylo miminečko, co umělo jenom pít, čurat, kakat a brečet…

A hit poslední doby je kreslení. Jak zasedne na vysokou stoličku k jídlu, už se dožaduje “ganga” - to znamená psaní, kreslení, něco napsaného, tužku, ale vůbec netušíme, jak na to slovo přišel. Všechna ostatní nějak víc nebo míň skutečná slova připomínají, tohle je Jiříkův neologismus. Chce papír, tužku a sám čmárá (kupodivu se už docela udrží na papíře, stolek kolem už tolik počmáraný není), ale hlavně chce, abychom my kreslili. A buď si sám řekne, co chce – vždycky určitě “brm brm” (to je auto vůbec nebo osobní, ale taky letadlo), příp. “bəďa bəďa bəďa” (a to je jenom náklaďák!), nebo poznává, co kreslíme, a fakt pozná i podle našich neumělých kreseb! Kolo, balón, motýla, kočičku… Kolikrát už nevím, co ještě nakreslit, ale Jiřík nemá dost. A co toho u jídla přečteme – jeho knížky, každý magazín, Betynku, nepohrdne ani telefonním seznamem! (Ten si ale čte sám, bůh suď, co se mu na něm líbí.) Že čteme u jídla, je zřejmě jeden z našich dalších zlozvyků (vedle spaní v posteli), který vznikl docela přirozeně tak, že když se krmení Jiříkovi po nějaké době jako nová zábava okoukalo a dlouho trvalo na to, aby jen tak seděl, tak aby se nenudil, začali jsme při tom prohlížet různé předměty, obrázky, aby se zabavil a jedl. Dneska se pokoušíme, aby se už taky trochu krmil sám, no tak chvíli míchá lžičkou, párkrát ji dá do pusy, ale to ho dlouho nebaví, za chvilku už chce “ganga” nebo nějaké čtivo.

Více ...
Vložil: Struhalka dne 5.9.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
1 rok 4 měsíce 2 týdny 4 dny života dítěte
 Prázdniny končí 2Prázdniny 2004

S uspáváním a se spaním je potíž. Jako mrně Jiřík pravda usínal sám v postýlce, ale časem si navykl spát přes den v kočáru a večer usínat u mě upitím a pak jsem ho teprve spícího přenesla. Jenomže za další čas zjistil, že je mnohem příjemnější spát s maminkou, tak se při přenášení okamžitě vzbudil a do postýlky ani za nic. No co mám říkat, došlo to tak daleko, že spal většinu noci nebo i celé u mě, občas mi polospící zašmátral po obličeji, jako jestli jsem tam a zase v klidu spal dál. V postýlce se budil s řevem, zato jakmile přistál v posteli, v momentě spal. Pak jsem večer začala usínat s ním, jednu dobu totiž vůbec nechtěl usnout a vlastně ani pít, jakkoli byl po koupání už ospalý, jen přišel do postele, ožil, lezl, stavěl se u zdi a dělal všemožné blbosti, takže jak to uspávání dlouho trvalo, už jsem pak neměla sílu znova vstát. Nějaké dvě hodinky jsem se prospala, a zatímco tatínek se na kutě zrovna chystal, tak já vstávala k noční aktivitě – k svačině, k dopisům, k Jiříkovu deníčku, k žehlení… Tatínek to věčné spaní Jiříka v posteli neviděl rád, prý že má strach, aby ho nezalehl, on se tam Jiřík postupně naučil pěkně rozvalovat, ale nejspíš taky žárlil, když pozoroval, že se mi to vlastně líbí - ono málo platné, není nad to, když se takový líbezný tvoreček přitulí, zkrátka zároveň s odstavováním jsme zase začali navykat na postýlku. Ovšem zatímco odstavení se po několika těžkých týdnech povedlo (možno říci, že k 15. narozeninám byl Jiřík “čistý”), tak s postýlkou je nadále potíž. Poté, co nesměl k uspávání do postele, aby mu to nepřipomínalo kojení, neusne jinak, než uhoupáním v kočárku. A že to trvá dlouho, to si pište! Málokdy usne bez obstrukcí, vesměs si ještě tak dvacetkrát sedne nebo stoupne, pak se převaluje z boku na bok, odkopává… no je fakt, že teď zrovna v těch vedrech se usíná těžko, když je člověk hned zpocený… Do postýlky ho přenáším, až už pevně spí, a musím ho pochválit - jak odvykl budit se na kojení, dokáže spát (a to už v postýlce!) tak s jedním probuzením na napití až do rána. Sice ne úplně každou noc, ale i tak je to neuvěřitelná změna oproti době ještě na začátku prázdnin, kdy se zacumlání dožadoval každé dvě hodiny.

Více ...
Vložil: Struhalka dne 5.9.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
1 rok 1 měsíc 1 týden života dítěte
 Výroční zpráva - 2. částVýroční zpráva

pokračování 2

Poslední týdny ho velice baví vytahovat šuplíky a otevírat skříňky. Nejdřív s knihami – věčně stál před otevřenou skříňkou, ohmatával hřbety knížek, mírně je povytahoval a zase zasouval, pár jich vyndal docela – to ho drželo řadu dní, ale teď se přeorientoval na kredenc, stojí před ním jako hokynář před svým krámem a naprosto fascinován se dotýká talířů a hrnců ( jedna mísa už jeho objevitelskému nadšení padla za oběť ) a nedá se odtamtud nijak odlákat. Když se ho zeptáme, půjdeš se mnou, na což vždycky nadšeně natahoval ručičky, tak teď rozhodně prohlásí: ne! Ostatně “ne” teď taky používá dost často. Když něco chce, tak si sice neřekne, ale ukazuje tak dlouho, dokud to nepochopíme a dokud to nedostane. Zato když nechce, tak umí to svoje “né” pěkně zřetelně. A ještě k tomu zavrtí hlavou. Řečové projevy má zatím poměrně omezené, s tím ukazováním a s “ne” si totiž docela dobře vystačí. Takže k “ňam” koncem března po asi týdnu konečně přibylo “máma”, ovšem “táta” se přes veškerou tatínkovu (i maminky) snahu dosud neozvalo. Ne že by nevěděl, kdo to je, ukazuje správně, ale neříká. Všechno ostatní jsou vesměs citoslovce – “bá” = bác, “chrrrr” = vrr a znamená všechno, co vrčí – digestoř v kuchyni, vysavač, vrtačku, cirkulárku venku…, ale taky je to frr, tak letí ptáček (Jiřík mává oběma rukama), hit posledních týdnů “brm brm” (co sedí v kočáru a rozhlíží se) = auto, motorka, jeho odrážedlo i kočárek, pak zmíněné zvuky zvířat a “fff”, že fouká vítr, nově “ťap ťap” znamenající nejen onu činnost, ale i botičky, pantofle a zřejmě i nožičky, pak snad ještě “pá” = pán, “ba” = babka (v knížce) a “bebe” = bebíčko a “kák” = kakání. A univerzální “ha” nebo “áá”, když nás chce upozornit, že objevil něco zajímavého, např. když si všimne ptáčka na stromě nebo na okapu za oknem (malý ornitolog po mamince!), nebo že prší apod., nebo oblíbeného, třeba miminko v časopise nebo koníčka v knížce nebo – a to hlavně – ovladač k televizi. Ví, kde zmáčknout… Ale jakkoli je aktivní slovní zásoba nevelká, tak pasivní má obdivuhodnou, rozumí ohromně, reaguje na to, co mu říkáme, a registruje známá slova i v našich hovorech a hned ukazuje. A paměť a fištrón má taky. Nové věci a kde jsou a co s nimi i příslušná slova k nim si zapamatuje hned a pamatuje si i lecos, co už není. Měli jsme třeba několikrát za sebou zlatý déšť ve váze na ledničce a ještě teď, když už tam dávno není, se tam podívá, když se ho ptáme, co ještě máme kromě maminky zástěry a jedné jeho krabice a šnečka žlutého. Nebo když ukazujeme v knížce vajíčka v ptačím hnízdě, tak ukazuje na skříňku, kde jsme měli kraslice, a vrtí hlavou.

Někdy legračně asociuje – tuhle ukazoval se svým brm brm na auta parkující v řadě vedle sebe a na konci řady na rohu stál kontejner – podle Jiříka taky brm brm – měl přece taky kolečka! Anebo mu říkáme, že kočička dělá mňau, a tuhle jsem přidala “čiči” – okamžitě ukázal na nočník (=ččč)!

Když se veze v kočáru, tak kolikrát neví, na co ukázat dřív – jedno brm brm za druhým, travička, kytičky, ptáčkové, světýlka…

Dobře vidí i slyší, registruje i sebetišší zvuky, nic mu neunikne. A asi i rozlišuje barvy, oblíbenou žlutou dokonce ukáže na nafukovacím míči a na autíčku mezi ostatními barvami. A taky čichá ke kytičkám a dělá “ááá”, ty voní.

Umí si sundat rukavičky, ponožtičky, čepičku i kalhotky, a když ho oblékáme, tak pomáhá – nastavuje ručičky, pokládá si ponožtičky na nohy a čepičku na hlavu. A vůbec registruje, kam co patří, ví, kde co má hledat, a něco i případně na své místo uloží.

Babička před prvními narozeninami vyrukovala s nočníkem, prý že už je čas, že já v roce chodila přes den už bez plen, no tak holt jsme to zkusili. Nejdřív mu i to posazení bylo divné, bránil se, nechápal, ale když si ho za pár dnů okoukal a osahal, pohrál si s ním jako s každou krabicí, tak se mu zalíbil, už ví, že ho má v kuchyni pod postýlkou, sám si ho vytahuje ven a říká “tsss” nebo “kchchcch” a po ránu se nám docela daří to chytnout. Tak ho velice chválíme a Jiřík se ráno sám nadšeně vydává správným směrem. Zdá se, že pochopil účel, jenomže ještě sotva cítí, že se mu chce, natož aby to hlásil.

Večer se stejným nadšením jako ráno na nočník míří do koupelny. Koupání má rád, tentokrát už si mnohem víc užívá i bazén. Zimní běh jsme vynechali, teď je to příjemnější. A Jiřík je zatím větší a má z toho víc rozum. Teď už se dívá i po ostatních dětičkách, zajímají ho hračky v bazénu, chce si je chytit, ale ne jen proto jako na podzim, aby si je nacpal do pusy. Baví ho skákat z okraje bazénu do vody – mně do náručí. S poléváním a potápěním je to slabší, zatím měl obličej na mžik pod vodou dvakrát, nadšený z toho nebyl, já to ostatně neumím dodneška. Tak uvidíme.

(pokračování následuje)

Více ...
Vložil: Struhalka dne 26.5.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
1 rok 1 měsíc 1 týden života dítěte
 Výroční zpráva - 3. částVýroční zpráva

pokračování 3

Tak takhle to u nás momentálně vypadá, ale hrozně rychle se to proměňuje. Tuhle výroční zprávu o stavu vývoje píšu po chvílích už přes týden, a tak si krásně uvědomuji, co všechno se jen za těch pár dnů změnilo, co jsem zatím musela připsat nebo opravit. Jak ze zprávy vidíte a cítíte, jsme z Jiříka celí pryč, žasneme nad ním, i když je jistě stejný jako všechny děti a dělá obvyklé pokroky. Ale my jednak nemáme srovnání, protože žádné malé děti v nejbližším příbuzenstvu nebo v okruhu blízkých známých nejsou, naposled jsme takhle zažili leda vlastní mladší sourozence, a jednak jsme už přece jen rodiče docela pokročilého věku, tak si rodičovství patřičně ceníme a užíváme si ho. Jenom holt je Jiřík pokusný králíček, musí naši péči vydržet. Tatínek by to bral hodně ležérně, maminka je možná zase až moc akurátní a úzkostlivá, no snad se to nějak vyrovnává.

V každém případě si všichni dohromady docela dobře rozumíme, Jiřík je až na tu beraní hlavu vcelku hodné dítě, veselé a spokojené, teď tak nejvíc protestuje, když má jít spát anebo když je uvězněný v kuchyni postýlce, která slouží jako ohrádka, nebo když ho proti jeho vůli odtrhuju třeba od šuplíku s nářadím nebo šitím, od talířů nebo od pračky. Chtěl by pořád běhat, objevovat, prozkoumávat.

Každý den nám uplyne hrozně rychle, hned je zase večer. Jiřík si podržel zimní čas, takže se teď obyčejně budí mezi 7. a 8. hodinou, vydrží tak tři hodiny, pak si zase zhruba hodinku zdřímne, odpoledne pak ještě jednou, většinou venku, to různě dlouho, a občas jde spát kvečeru ještě potřetí, když odpoledne moc nespal a už je moc unavený. Večer chodívá spát kolem deváté, ale když spí přes den třikrát, tak to s námi táhne klidně do deseti. Já toho přes den moc neudělám, jsem ráda, když se jakž takž najím, umyju nádobí a poklidím, každých pár dnů prádlo, žehlení a další, no a večer teď obvykle usínám s Jiříkem, takže večer už taky nic neudělám. Kolikrát pak ale vstanu v noci a někdy mezi jednou a třetí “večeřím”, přečtu si kus novin, dopisuju Jiříkovi deníček, píšu maily, uklízím prádlo… Tatínek zase naopak s prací kolem té desáté večer, když nastane klid, začíná a tou dobou, co já vstávám na noční šichtu, odchází spát, takže se mnohdy doslova koná střídání stráží. Leckdy mám pocit ptáků s mládětem na hnízdě – u mláděte se neustále střídáme, tatínek nám nosí do hnízda ve věži potravu (chodí nakupovat a tahá ty těžké přepravky s týdenním nákupem k nám nahoru), odnáší odpadky, učí mládě létat, maminka o mládě pečuje, krmí, dbá na čistotu v hnízdě…

P. S. Jak tak tuhle zprávu píšu dlouho, tak Jiřík chůzi každý den zdokonaluje – už přejde z pokoje do pokoje (17.5.) a projde klidně celým bytem!

Více ...
Vložil: Struhalka dne 26.5.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
1 rok 1 měsíc 6 dnů života dítěte
 Výroční zpráva - 1. částVýroční zpráva

Klatovy, 11. května 2004

Tak s potěšením hlásíme, že už jsme s Jiříkem oslavili jeho první nozeniny! Z fotodokumentace je patrné, že oslava proběhla řádně – s dortem i svíčkou ( rovněž s prý obvyklým plácnutím do dortu ) a s patřičným údivem nad dortem i dárky. Jiřík mimo jiné dostal už opravdového chlupatého plyšáka ( počáteční reakce vlažná, první dny mu trhal chlupy z čumáku, teď ho ukazuje “kamarádovi” v zrcadle a dělá ťuťuťu nosíkem o čumáček ), první autíčko ( už totiž nastalo období velkého zájmu o brm brm ) a hlavním dárkem bylo odrážedlo. Zvolený model je na Jiříka ještě poněkud velký a náročný, ale nechat se od tatínka vozit je i tak velká zábava. A “montovat” nakonec taky.

Nejvíc se asi na oslavu těšil tatínek, ten už měl pomalu od Vánoc starost, aby byl dort a aby nebyl šizený, aby ho Jiřík taky opravdu jedl, aby byla svíčka… No tak dort vypadal jako dort, ale byl nakonec přece jen z dětských piškotů spojených jogurtem a kompotovým ovocem, navrch zdobení z lentilek a marcipánu, žádné tučné krémy a šlehačka, takže si Jiřík na své porci doopravdy a bez následků pochutnal. Patlal se v ní soustředěně nejdřív jednou rukou, pak oběma…

No a jak že jsme pokročili ve fyzickém a mentálním vývoji? Tak při roční prohlídce nám navážili 9,5 kg a naměřili 75 cm, takže Jiřík už rozhodně žádný buřtík není. On totiž teď už nemá tolik času papat, když musí pořád někam lézt, něco prozkoumávat. Má 8 zoubků (a zřejmě se tlačí první stoličky, protože zas kdeco okusuje a příšerně cintá) a kousá jedna radost. Miluje chleba (klidně se pustí i do kůrky) a brambory. Když mu u oběda nabídnu ovoce z kompotu a brambor, tak kompot sotva ochutná, ale bramboru se vehementně dožaduje. K večeři si rozhodně dá radši chleba s žervé nebo i bez než kašičku jakékoli chuti. Ale kde jsou ty doby, kdy jsem nestačila dost rychle nabírat lžičku, jak byl při chuti, teď při každém jídle vystřídáme plno doprovodných zaměstnání (knížku, krabice, hodinky, mobil…), aby vůbec byl ochoten u jídla setrvat, a stejně nesní tolik co dřív. No naštěstí si pořád ještě rád dá maminky mlíčko, dokonce teď zase víc i přes den. To už byla doba, kdy se napil po ránu a pak až někdy odpoledne nebo kvečeru, dřív nechtěl, teď nejenže radostně souhlasí, když se ho zeptám, jestli chce, ale dokonce i leckdy lehnutím na záda a ukazováním sám naznačuje, že by si dal. To nejsem proti, zato když se poslední dobou budí v noci každé dvě hodiny, tak moc ráda nejsem. Jako párměsíční miminko vydržel spát kolik hodin v kuse, někdy skoro až do rána, a čím je starší, tím se budí častěji. A zase už moc nespí v postýlce, většinu noci tráví u mě. Vůbec je už kolik týdnů se spaním, resp. s usínáním potíž. Už jen přimět ho, aby si lehnul, dá zabrat. Dokud přes zimu chodil spát do kočárku na balkón, tak to šlo. Rituál oblékání zřejmě spaní příhodně navodil, proti omezení pohybu kombinézkou kupodivu neprotestoval, zato od té doby, co je teplo a moc oblékat není třeba, tak je zle. Položit se nedá, hned si sedá, vstává, protestuje, no hrůza. To se nějakou dobu konalo bohužel i večer – i když už byl unavený, po koupání si mnul oči, zíval, u pití usínal, tak po něm jako když ožil, začal lézt po posteli, v klidu nechtěl zůstat za žádnou cenu, ani sednout, natož lehnout, nic nezabíralo, žádné houpání, zpívání, špitání, nic. A když už konečně usnul, byl za chvíli zase vzhůru a opakovalo se to nanovo. To tedy bylo o nervy! Naštěstí se zdá, že to po pár týdnech pominulo, večer už zase usíná u pití a v noci taky. Přes den se to jakž takž daří dopoledne a o odpoledne holt musíme chtě nechtě ven do kočáru, balkón už nestačí. Dudlík už kolik týdnů vůbec nechce, přes den ani náhodou, v noci taky ne, tuhle si ho nechal dát nejspíš omylem a jenom na chvilku. A o to víc asi cumlá mě, ach jo…

Ještě sám neběhá, ale už moc nechybí. Asi před měsícem začal chviličku stát bez držení, resp. držel něco v ruce, např. kyblíček, kostičku, a buď zapomněl, že se nedrží nebo měl dojem, že když má něco v ruce, že se drží. Teď už stojí v pohodě ne jenom pár vteřin, ale hezkou chvíli, a ani nemusí mít něco v ruce. Ještě minulý týden ťapal za ruce nebo aspoň za jednu a sám udělal dva tři krůčky - nejradši tatínkovi do náručí nebo od jednoho kusu nábytku ke druhému tam, kde to zná a má vyměřeno. Pak několikrát udělal ty dva tři krůčky i na volném prostoru, ale vypadal, že si to ani neuvědomuje. A včera (tj. 10. 5.) se najednou odvážil i víc, takových 6-8 krůčků, dneska zase přidal, několikrát ušel takovou tou tučňákovskou chůzí dobré dva metry. A baví ho to! Předminulou neděli poprvé ťapal v botičkách - u babičky na zahradě. A svezl se tam na odrážedle a houpal se na houpačce a viděl slepičku a čuchal ke kytičkám… To bylo zážitků! Samozřejmě ho při každém sebemenším úspěchu hodně chválíme a on očividně rád slyší, jak je šikovný a jak mu to jde. Tak se po Velikonocích během několika dnů naučil slézt z gauče nebo z postele! To jsme opravdu koukali, jak rychle mu to šlo. A jakou z toho měl a má radost! Když úspěšně sleze, tak si sám zatleská! A takovou radost má taky, když dá kostičku na kostičku, někdy dokonce i tři. Nebo když kostičku prostrčí správným otvorem v krabici. Vůbec jsou krabice jeho oblíbená zábava – prohlíží je ze všech stran, otvírá a zavírá, strká do nich, co je po ruce, a zase vyndavá, trhá je a nakonec bohužel i pojídá. Podobně se děje i s časopisy a knížkami, takže ty může číst jenom pod dozorem. Umí v knížce ukazovat některá zvířátka a u několika i předvést, jak dělají. První byla kačenka a její gagaga (tu dostal taky na šňůrce), pak ovečky – be (ty má maminka na spacím tričku) a zatím poslední je kravička a bů. Rád poslouchá pořád dokola opakované říkanky a písničky a vůbec miluje muziku. Když přijde k babičce do obýváku, postaví se ke stolku, na kterém stojí rádio, a začne se natřásat, aby babička pustila muziku na tanyny tanyny. Jeho zatím nejoblíbenějším žánrem v rádiu jsou k babičky radosti dechovky.

(pokračování následuje)

Více ...
Vložil: Struhalka dne 25.5.2004| Bez komentářů | Přidej komentář | Poslat mailem
 Poslední články ze všech deníků 19 z 9 
Technická podpora: na této adrese. (C) 1999-2011 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.