| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Ctižádost - požehnání nebo prokletí?

 Celkem 94 názorů.
 Kudla2 


Téma: Ctižádost - požehnání nebo prokletí? 

(25.6.2017 23:26:13)
Inspiroval mě článek o synovi českého vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterleho Kamilovi:

https://magazin.aktualne.cz/jako-dite-jsem-chtel-byt-truhlarem-rika-kamil-wichterle-cesk/r~3858161656d111e7ac060025900fea04/

Jeho tatínek musel být mimořádně chytrý, schopný a pracovitý člověk, přesto mi při čtení článku malinko zatrnulo při slovech:

"Dnešní maturitě se musím smát, tyhle věci za nás uměli čtyřkaři. Oba mí rodiče byli navíc velmi vzdělaní, takže jsem si připadal trapně, když jsem se učil teprve třetí cizí jazyk. Otec jich uměl osm."

Nevím, jestli to popíšu přesně, ale přece tři cizí jazyky vůbec není málo, navíc vedle jeho vlastní profese. Normálně by na to mohl být právem hrdý, ale on se cítil blbě, protože se porovnával se svým mimořádným tátou.

Přemýšlela jsem o tom, jestli bych chtěla, abychom naše děti sice vychovali v podnětném prostředí, ale ony by vůči nám trpěly třeba celoživotním pocitem méněcennosti, že nedosahují našich kvalit (i kdyby objektivně dosahovaly nadprůměrných výsledků).

Podotýkám, že je to čistě teoretická úvaha, protože my žádné superschopnosti nemáme (momentálně jsme u staršího dítka spíš ve fázi "jak může tak chytrý dítě mít tak blbý rodiče ~t~~t~~t~), a vlastně není jistý, že pan Wichterle by se vůči svému otci takto cítil nějak trvaleji.

Co vy - byli byste raději, aby váš vlastní příklad "táhl" vaše děti nahoru, jednak podnětností, jednak aby se vám vyrovnaly, ale cítily se nervózní z toho, že se jim to třeba nepodaří? Nebo aby vás v určitém okamžiku "přerostly" a pak se třeba shovívavě dívaly na "nevzdělané rodiče"?

(Já, když o tom přemýšlím, tak bych asi trochu preferovala to druhý, sobecky si myslím, že takového rodiče je lehčí mít rád) ~;)
 77kraska 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(25.6.2017 23:39:34)
Kudlo, tohle neresim

ale spis premyslim o situaci v rodine, kde deti vyrustaji odmalicka v cizim prostredi a umi dokonale jazyk, zatimco rodice mluvi cely zivot tim jazykem bud lamane nebo se silnym prizvukem...napr. Vietnamci zijici v CR to tak maji, jednu rodinu znam...nebo moji znami, co se prestehovali do USA, jejich deti jsou komplet mali Americanci a rodice navzdy uvizli v ceske kulture a hlavne v ceskem jazyce a prizvuku
 Kudla2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(25.6.2017 23:44:04)
No, ale to je docela pozitivní, ne? Pokud v tý zemi žijou.

Předpokládám, že ten jazyk svých rodičů uměj taky tak nebo skoro tak dobře.

 Mr. Miçkey 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(25.6.2017 23:53:13)
Jak myslus, ze uvizli v cesky kulture a jazylu, predpokladam, ze umi taky anglicky, a jejich kulturpu museli za ty roky taky trochu nacichnout, ne?
 Mr. Miçkey 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(25.6.2017 23:49:53)
Tak ja muzu bejt maximalne priklad toho, ze inteligence sama o sobe neznamena, ze skolu dodelaji v radnem terminu~:-D synove jsou ctizadostivi sami o sobe, nejstarsi teda az moc, zato nejmladsi dcera se od nich ma v tomhle smeru co ucit, ma vsechno absolutne na salamu, na vsechno ma starsi bratry. Hodne to bylo videt treba kdyz se ucili cist- kluci byli tak nejak prirozene hnani zvedavosti, chteli vedet, co se kde pise, zacali cist jeste pred prvni tridou. Dceru nic takovyho netankuje, bud se jich rovnou zepta, co se tam pise, nebo zacne rozvazne slabikovat, nacez jeden z nich to netrpelive docte, a ona se spokojene culi. Do skoly dela jen to absolutne nejnutnejsi a v nejpomalejsim moznym tempu, a vsechno ochcava, jak muze (napr. zasadne odmita pocitat bez pocitadla, kdyz ji ho ex sebral, aby vypocitala par prikladu z hlavy, namalovala si ho radeji pod triko na bricho, nez aby zapojila mozek~t~ ackoli pocitat z hlavy umi, jen se ji prej nechce). Te by teda teocha ctizdosti neuskodila~:-D
 Hr.ouda 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(25.6.2017 23:56:44)
na to , aby si to namalovala pod triko na břcho potřebovala hodně mozku a úsilí a inovativního přístupu, já jsme blbá a neinvenční, já bych jako votrok počílala z hlavy, kdyby mi sebrali počítadlo, dcera má před aebou velkou budoucnost
 Mr. Miçkey 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(25.6.2017 23:59:46)
To jo, pokud se ji podari namotivovat k tomu, aby se aspon naucila cist a psat~t~
 Hr.ouda 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 0:03:40)
na to bude mít lidi neboj
 Mr. Miçkey 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 0:06:58)
Tos me uklidnila~t~ Ted jeste prezit nasledujicich 9-12 let skolni dochazky, a jsem v klidu~:-D
 Hr.ouda 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 0:10:33)
když ji necháte bejt, bude na to mít časem lidi i behem tý školní docházky ~t~~t~~t~
 Mr. Miçkey 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 0:18:42)
Tomu i verim~:-D me se teda jeji styl moc nezamlouva, resp. je otazkou, jakym smerem se da, jelikoz timhle nastavenim "vojebu, co muzu a diky mile tvaricce mi stejne vsichni budou zobat z ruky" presne kopiruje exe, v tom je celej on, ten byl taky od detstvi "kreativni" az beda a chtel mit vsechno, aniz by musel hnout prstem. Tak bych nerad, aby kopirovala i jeho celozivotni kriminalni karieru, na to je jeji povaha takrka idealni predpoklad~l~
 K_at 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 6:23:47)
Mickey, nezoufej. Ona narazi. A zjisti, ze tudy cesta nevede. Jeste bych teda pohovorila s kluky, at segru nechaji se snazit.
 Hr.ouda 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(25.6.2017 23:58:41)
cílevědomost a houževnatost , ideálně se zápalem pro danou věc, je požehnání....ctižádostivost je žalář, koule na noze a potenciání zdroj nekonečné frustrace
 K_at 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 6:16:01)
Hroudi, i ta cilevedomost muze byt peknej bic.
 Cimbur 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 6:31:25)
Ta houževnatost, ta je důležitá. Bez ni je to jen jedna promarněna příležitost za druhou.
 withep 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 6:21:52)
Byla bych nejraději, kdybych naučila děti nesrovnávat se s ostatními (včetně svých rodičů), vždyť je to naprostý nesmysl, každý máme jiné schopnosti a možnosti. Nejlepší, co můžeme udělat, je snažit využít svůj potenciál k dobru svému i ostatních, při zachování spokojenosti a fyzického i psychického zdraví.
 Persepolis 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 6:45:54)
Myslím si, že my jsme úplně typický příklad líných rodičů se štastným dítětem.~;)Naši dceru jsme nikdy do ničeho netlačili, většinou necháváme všemu volný průběh, těžko v nás může vidět zrovna intelektuální vzor. Ta zdravá ctižádost, kterou v sobě má je přirozeni vlastnost~o~~p~
 Persepolis 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 6:49:08)
smajlíci tam jsou omyl. Ten mobil!!! Jinak teda se nechci nijak vytahovat nebo tak něco, ale vidím, že v tomhle směru jsme konali správně.
 x x 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 8:05:01)
Hehehe, jako u nás. Necháváme děti žít vlastním životem, jen lehce usměrňujeme. Nejstarší dcera je zdravě ctižádostivá a zároveň je schopna odrbávat kde co, co ji zrovna moc nebaví. Už na tom 8g v primě si našla obory, které ji baví a to ostatní šolichá na dvojky, to jí stačí. Myslím, že je to správný přístup, věnuje nejvíce energie tomu, co ji baví. Někteří spolužáci biflují 3 hodiny i více denně, aby měli samé jedničky, ona se spokojí s nějakými dvojkami a je šťastná, protože stíhá ještě svoje koníčky.

Mladší syn je poměrně dost inteligentní, ale naprosto pohodlný už od malička. Taky ho necháváme žít, myslím, že se to začíná lepšit, sám začíná tíhnout k některým směrům. Myslím, že je možné, že to i docela daleko dotáhne v oboru, který ho začíná bavit, byť prostě jedničkář nikdy nebude.

Já jsem třeba nikdy neměla velké ambice a přesto žiju spokojený život. A to je asi nejdůležitější.
 Modřinka 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 7:13:23)
Ctižádost je báječný motor a moc špatný pán. Moje děti bych nejraději vychovala k úctě a respektu a přijetí jak k sobě, tak k rodičům. Porovnávání svých výkonů s druhými je velmi ošemetné a ani jedna z nastíněných variant se mi nelíbí.
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 7:51:34)
My si doma intelektuální péra nepoměřujeme. ~;)
 Jana, 2/07+10/08+5/11 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 8:23:36)
Ten pocit znám. Mám velice inteligentního, sečtělého tátu, domluví se anglicky, rusky, vystudoval ČVUT při zaměstnání, doučoval matematiku celé moje široké okolí, mne taky, ale to bylo peklo, ke všem ostatním byl mnohem shovívavější, u mne nechápal, jak můžu být tak blbá. No a já, LMD, ve všem průměrná až podprůměrná, všechno těžce vydřený, co chvíli nedělám, zas rychle zapomenu. Máme podobný smysl pro humor, takže jsme si byli blízcí, o to to bylo kolikrát horší. Máma má gympl s vyznamenáním, dál nestudovala, chtěla vydělávat. Já mám navíc ještě velice chytrýho bráchu. Prostě outsider jak vyšitej. ~t~ Tohle překonat, to mi dalo víc práce, než celý to manželství i s rozvodem dohromady. Jo a ctižádostivá nejsem ani trochu, to vadí hlavně mámě, chci klidný život, hodně času na zábavu, ani děti moc nedriluju, což jim docela vadí, připadají jim nevychovaní, ale my jsme poslouchali na první slovo, což po našich dětech nikdo nechce, jen děda.
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 10:53:49)
Jano, mám velmi podobné rodiče a také jsem jediný neambiciózní nedostudovaný pitomec v rodině.
Ale od pocitů nedostatečnosti vůči rodičům se snažím oprostit.
On nikdo není dokonalý a oni zase neuměli jiné věci, které si myslím, že umím já.
V neposlední řadě mají mé děti před očima různé vzory, pozitivní i negativní a mohou si vybrat, co je následováníhodné a co nikoliv :-)
 Eudo 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 9:28:37)
"Co vy - byli byste raději, aby váš vlastní příklad "táhl" vaše děti nahoru, jednak podnětností, jednak aby se vám vyrovnaly, ale cítily se nervózní z toho, že se jim to třeba nepodaří? Nebo aby vás v určitém okamžiku "přerostly" a pak se třeba shovívavě dívaly na "nevzdělané rodiče"? "

Jeste existuje dalsi moznost: kdyz rodice na deti netlaci, rodice se sami nepredkladaji jako priklad, jehoz urovne nutno dosahnout, deti nechaji rozhodnout, co chteji. Ale deti samy maji zajem se neco naucit, neceho dosahnout, protoze vidi priklad, ze je to mozne. A v urcite dobe rodice "prerostou". Treba ve stejnem nebo i uplne jinem oboru. S rodici pak maji vztah, ze diky jim videly, co je mozne, a samy toho dosahly.
 . . 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 10:04:31)
Wichterle (Kamil) ovšem netrpí pocitem méněcennosti a není ctižádostivý, ale vědomý si svých schopností (značných).
Jeho rodiče tudíž nemusí mít špatný pocit z toho, že by snad vůči nim trpěl pocitem méněcennosti (natož celoživotně).

Co my? Máme se rádi bez ohledu na vzdělání. Je to docela lehké :-)
 Thea + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 10:15:40)
Tak naše děti to uchopily po svém. Mluvím několika jazyky velmi dobře, několika průměrně a několika mizerně (jeden nesnáším a v druhém jsem začátečník a nemám čas se rozvíjet). Tak dcera studuje ten, které nesnáším a jako druhý si dala ten co jsem začátečník (u angličtiny přežila, že jí umím líp než ona).

Syn pro jistotu jazyky ignoruje a učí se jen to, co berou ve škole (z mého pohledu nic).
Věnují se jinému sportu než my, takže se naše zájmy netříští.
U nás tedy tak nějak funguje obrácená motivace :-)

(Jinak je u nás těžké vyhýbat se tomu, co některý z rodičů umí, protože já jsem ta matika a jazyky a tatínek je ta biologie, chemie, fyzika.)

 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 10:40:29)
Jednoznačně bych si přála, aby mě děti přerostly.
Což není nijak náročný úkol vzhledem k mé průměrnosti.
A tipuji, že je to většinové přání, protože většina lidí je průměrných.

Děti výjimečných rodičů to nemají lehké, mají laťku vysoko a když jim chybí schopnosti nebo vlastnosti rodičů, mají zaděláno na celoživotní komplex méněcennosti.
Je pak na těch rodičích, aby se k tomu uměli rozumně postavit a podpořili sebevědomí dětí (což bohužel pochybuji, že výjimeční lidé vždy úplně ovládají).
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 11:51:57)
A co to přesně znamená, "přerostly"?
Vyšší vzdělání, prestižnější práce, vyšší plat?
Právě proto, že je většina lidí průměrných narazí každý dříve nebo později na své hranice. Není to nic ostudného, protože se to děje každému. 99 % lidí nejsou a nebudou profesor Wichterle.
Podle mne je největší profesní průser dělat za málo peněz práci, která člověka nebaví, ba přímo sere. Ostatní pozice jsou hratelný. Takže to je jediný, v co v případě dítěte jako rodič doufám nebo co bych si přála - aby se v téhle situaci nikdy neocitlo a mohlo si vybrat jednu z těch třech lepších variant.
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:26:54)
Zefýr, nojo, výškou už mě syn také přerostl, z toho mám radost, ale dcera doufám, že mě nepřeroste, na žirafy se špatně shání šaty a boty :-)
 adelaide k. 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:36:47)
mandelinko, to asi ne :-)
 adelaide k. 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:36:04)
Madelaine, v nižším průměru bude. U dcery jsou skoro všechny 160+.
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:24:15)
Monty, pro mě to znamená asi především to, aby dokázaly lépe než já využít a zúročit své předpoklady.
Také aby se naučily na perfektní úrovni alespoň jeden cizí jazyk a byly schopné fungovat i v jiné zemi, než v Čechách.
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:31:05)
Anett,
njn, ale čím to chceš poměřovat? Někdo je průměrně chytrý a nadprůměrně ambiciózní, druhý je chytřejší, ale méně ambiciózní, jeden má rodiče, co ho směřují, druhý nemá... Existuje strašně moc variant.
K čemu je porovnávat, jestli Pepíček dosáhl víc než Frantík, když jsou to dvě úplně jiné osobnosti? Pokud je někdo spokojený, je úplně fuk, jestli z hlediska společnosti něčeho dosáhl nebo ne, pokud jeho spokojenost není omezena zákonem (např. spokojený nájemný vrah).
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:38:54)
"spokojený nájemný vrah"

~t~
A k tomu třeba ještě slavný a bohatý ~:-D

Ale jo, máš samozřejmě pravdu, že variant je mnoho a hlavní je spokojenost, ale ono je právě možné, že člověk není úplně spokojen, když dozraje a při zpětném pohledu vidí, že mohl ledacos udělat jinak.
Tak holt asi přirozeně touží, aby děti se chyb vyvarovaly a dělaly všechno rovnou lépe.
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:44:55)
Anett,
především ale rodič vyrůstal velmi často v jiných podmínkách než dítě a někdy každý z rodičů, což znamená jiné vzory a jiné priority. My tedy navíc ještě vyrůstali i v jiném režimu. ~;)
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:58:15)
Monty, ano, na jiný režim se často vymlouvám, tvrdím, že jsem byla dezorientovaná proto, že jsme žili zavření v plechovce a když se víko otevřelo, bylo už pro nás pozdě se přešaltovat.
Vidím zřetelně na lidech jen o pár let mladších, jak jsou jinde, jak je ten předěl znát.
Ale je to výmluva, kdo chtěl, měl dost času a příležitostí se zorientovat a něco dělat, je to jen věc nátury a vůle.
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 13:03:59)
Anett,
nemyslela jsem to tak, že se na něj vymlouváme. Ale logicky to ovlivnilo ty cíle. Můj cíl byl v osmnácti emigrovat. Revoluce přišla dřív. ~;)
My jsme prostě ani neuvažovali o tom, že bychom chtěli studovat na Oxfordu, to prostě nebylo možné. Jen blbej výlet vlakem do Vídně byl nesplnitelný sen. Dnešní děti uvažují jinak a cíle si vytváří v jiných podmínkách.
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 13:17:15)
Monty, ale jo, to máš pravdu, přesně tak to bylo.
Netušili jsme, co je před námi, vylezli jsme ze SŠ a najednou se měnil svět.
Jen o pár let mladším už se otevřely úplně jiné obzory a už toho také uměli využít.
Ale není to omluva pro laxní přístup ke studiu. Mým problémem je pohodlnost, to na režim nesvedu. A od dětí bych chtěla přístup prozíravější.
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 13:25:10)
Anett,
taky všichni neuměli. Nebo nechtěli. Jen měli tu možnost a snazší cestu k tomu cíli, byl-li jaký.
Mám o devět let mladší ségru, ta už si nějaký socialismus nemůže pamatovat - v listopadu 1989 byla v první třídě. A že by jí to k něčemu bylo... kdybych to brala čistě po těch zjevných atributech "úspěchu", tak je na tom o dost hůř než já.
Tohle je hodně o osobnosti, plus ty podmínky, ale můžeš mít podmínky jaké chceš, když budeš lempl z nic moc rodiny s IQ 90, tak na ten strop narazíš jen o něco dřív než stejný lempl z dobře situovaný rodiny. ~;)
Já myslím, že úkol rodiče je vytvářet podmínky a moc nesrat nějakými svými představami a vlastními nesplněnými sny. Pokud možno vůbec. ~;)
 adelaide k. 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 13:34:35)
Monty a jaké u sebe vidíš atributy úspěchu? Myslím jako, co tak hodnotíš.
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 13:37:34)
adelaide,
nepíšu, v čem je vidím já; píšu o těch, které jsou běžně jako úspěch vnímané. Tedy "zjevné". ~;)
 adelaide k. 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 13:56:59)
A já se ptám, které to jsou?
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:02:23)
adelaide,
ty se ptáš, jako bys žila někde na Venuši. ~;)
Obecně se bere jako úspěšný člověk, který má slušně placenou práci, vede nějak zajímavý život, má dobré rodinné/přátelské vztahy (u ženy je ještě bonus "dobře vydělávající manžel v patřičně prestižním povolání"). Ve zkratce.
 Kudla2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:06:43)
Monty,

Adelaide se ale myslím neptala na OBECNÉ atributy úspěchu, ale na to, co za atribut úspěchu považuješ U SEBE (když ty obecné tedy už víme, že ne) ~;)
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:08:34)
Kudlo,
ale já od začátku psala o obecných/zjevných atributech úspěchu. Ne o tom, co jak vidím nebo nevidím. Úspěch je něco, co fakt moc neřeším, ale nebudu se proto tvářit, že by to neřešil nikdo, že.
 Kudla2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:10:15)
Monty,

no, a Adelaide a já se Tě ptáme, v čem ty atributy úspěch sama pro sebe vidíš TY. ~;)
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:13:43)
Kudlo,
já nemám ZA SEBE potřebu něco vnímat jako "atribut úspěchu".
Měla jsem kliku, že víceméně celoživotně žiju tak, jak chci, nemám žádný velký problémy... ale to může změnit jedna blbě zlomená noha, takže to pořád beru jako štěstí, nikoli úspěch.
 Kudla2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:18:12)
"celoživotně žiju tak, jak chci" - tak to myslím, že je taková docela univerzální definice úspěchu.

Já považuji za úspěch SPOKOJENOST, tj. třeba lékař, kterej to dělat nechtěl a jen vyhověl rodičům, ale celoživotně ho to traumatizuje, pro mě úspěšnej není.
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:27:59)
Kudlo,
jenže ÚSPĚCH je poněkud mnohovrstevnatý termín a nelze ho vždy zaměňovat za SPOKOJENOST.
Pokud je někdo spokojený jako bezdomovec, tak ho asi nikdo nebude brát za úspěšného. Jemu je to sice jedno, nicméně tento faktor je zkrátka potřeba brát v potaz.
 Kudla2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 15:08:21)
Monty,

no, počkej, ale před chvílí jsi říkala, že ty obecný kritéria úspěchu neuznáváš, protože máš jiný, a teď zas, že je potřeba je brát v potaz. ~;)
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 15:22:04)
Kudlo,
tak i když něco vidím jinak, nemá cenu se tvářit, že jiná než moje vlastní kritéria neexistují.
Prostě pokud by tvoje dítě bylo spokojený jako bezdomovec, asi bys tu spokojenost jako cíl veškerého lidského snažení nebrala. A už vůbec ne jako úspěch.
To jsem se tím snažila říct. ~;)
 Kudla2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 15:23:50)
No, ale my se tu přece nebavíme o žádným obecným "cíli veškerýho lidskýho snažení" (co to vlastně je?), ale o tom, co by člověk volil PRO SEBE a pro svý dítě.
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 15:25:36)
Kudlo,
OK, tak za sebe říkám, že i když na nějaké obecné hodnocení úspěchu v podstatě dlabu, fakt bych nechtěla, aby moje dítě bylo spokojený bezdomovec. ~;)
 Kudla2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 17:00:09)
OK, a chtěla bys radši, aby byl nespokojený doktor, nebo spokojený truhlář?
 Federika 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 17:41:03)
otázka není na mě, ale já bych chtěla,aby byl spokojenej doktor nebo spokojenej truhlář~:-D
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 17:53:20)
Kudlo,
tak snad tu nejsme první den, aby sis neuměla odpovědět sama. ~;)
Jasně, že spokojený truhlář. Ačkoli v jeho případě je to absurdní představa, utruhlal by si ruku u samýho ramene. Ale třeba by mohl být spokojený kuchař.
 Kudla2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 18:12:31)
Monty,

když u tebe člověk nikdy neví. ~;)

Ale já bych taky chtěla radši spokojenýho truhláře, než nespokojenýho "pana doktora".
 K_at 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 8:17:44)
Monty, asi tak. At je spokojena. Jestli bude kadernice, urednice, ucitelka, sefka, zavodnice F1....je to fuk. Ale hlavne at se uzivi a je spokojena. Ale co z ni bude, netusim vubec.
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 10:35:28)
Kat, nojo, to si zpočátku asi říkají všichni rodiče - ať dělá cokoliv, hlavně ať je šťastná/ý.
Jenže aby byl člověk šťastný v tom, co dělá, musí to v první řadě umět a být konkurenceschopný.
A k tomu je předpokladem kvalitní vzdělání a průprava v tom oboru.
A tím se dostáváme do bodu, kde už rodič obvykle začne uplatňovat nějaké ambice a strategii a není mu úplně jedno, jak si potomek počíná.
 K_at 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 10:42:08)
Anett, tak neni treba zamenovat absenci vysokych cilu s nefunkcnosti, flakanim a lajdactvim. Chci, aby se normalne ucila a k necemu jednou dospela. Ale jestli bude mit uzasny vzdelani, super job a nebo bude prumer, to mi je tak nejak fuk.
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 11:07:55)
Anett,
jenže bez vlastní vůle je to celé naprd.
Já jako rodič podpořím, ale nebudu ani nutit, ani "směřovat". Je fuk, jestli se dítě rozhodne být kuchař nebo právník. Ta práce je na něm, ne na rodiči, aby ho do toho strkal. Je to jako s tím lovením ryb - koupíš mu prut, ale lovit musí sám.
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 15:20:07)
Monty, to ano.
Ale vezmeme-li třeba to řemeslo, já osobně bych třeba tlačila dítě do jazyků (nevím, jak jsou na tom česká učiliště s výukou jazyků), protože ať už kuchař nebo kadeřník nebo kdokoliv, na konkurenceschopnou úroveň se dostane, když bude schopný vyjet na školení za hranice nebo si i jen vyhledávat informace z oboru na internetu apod..
 . . 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 15:41:47)
Šmarja kuchařit může v Horní Dolní bez jazyků a být spokojený. Nebo myslíš, že spokojení jsou jen ti (nej)lepší v oboru? A ten zbytek - dvě třetiny kuchařů, třeba, pláče po nocích do polštáře, že nejsou "konkurenceschopní"? Stačí, že se uživí, a to se uživí (naštěstí) i ti méně schopní.
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 16:04:11)
Slupko, v Horní Dolní bude takových stát fronta a nikdo se o ně nebude rvát.
Celoživotním úspěchem (a od toho se odvíjejícím štěstím) bych si v takovém případě nebyla jistá.
Obzvlášť v dnešní době, kdy jde všechno rychle kupředu.
Spíš vidím riziko, že takový člověk pak dělá málo placenou a málo zajímavou práci pod málo schopným šéfem, nemá kudy z toho ven a místo spokojenosti je spíš otrávený.
 . . 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(28.6.2017 9:42:08)
Anett, v Horní Dolní žádná fronta nestojí. Kolikrát jsou rádi, že tam někoho seženou. Pokud kuchaře celkem baví vaření, tak je to pro něj přiměřeně zajímavá práce. Nebezpečí málo schopného šéfa nad sebou má DALEKO větší hodně schopný zaměstnanec než průměrný. Nikam "z toho ven" kuchař nechce, je spokojený, kde je.

 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 16:06:27)
Kdyby se Jamie Oliver narodil v Čechách, tak vaří v Horní Dolní :-)
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 16:08:00)
Anett,
myslíš, že kuchař v Horní Dolní nemůže být spokojený?
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 16:11:16)
Monty, asi i může, ale já bych si na to prostě nevsadila a měla bych potřebu varovat dítě před riziky, která vidím. A hledat cestu, jak pravděpodobnost úspěchu zvýšit.
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 16:16:44)
Greto, rodilý Brit má jinou startovní pozici, než rodilý Čech.
Jsme malý slovanský národ z východní Evropy (polohou tedy ze střední, ale politicky jsme postsocialistický východ) a z toho je třeba vycházet.
Trendy sem přicházejí zvenčí, s češtinou si nevystačíme.
 . . 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(28.6.2017 9:46:55)
Anett, máš dojem, že kuchař (kadeřnice, ...) si nevystačí v lůně malého slovanského národa s češtinou? Že se k němu "trendy" nedostanou i tak? Dle mého v Horní Dolní může klidně kuchař s novým trendy menu přijít až o dva měsíce po Olivierovi, však oni ti malí Slované klidně počkají u svých knedlíků ~;)
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 16:06:47)
Jamie Oliver si vystačí s angličtinou. ~;)
 adelaide k. 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:17:57)
Montyy, já se ptám které z nich máš ty (oproti sestře).
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:21:27)
adelaide,
bohužel všechny. Bohužel píšu proto, že mám ségru ráda a celkem mne mrzí, jak si pohnojila život.
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 13:36:43)
Monty, nojo, já si to uvědomuji, že bych měla neobtěžovat vlastními nesplněnými představami, ale obávám se, že stoprocentně to nedodržím a v něčem prostě neslevím.
Po prázdninách jede studovat za hranice jeden a po něm pomaže i druhý, dokud jim není osmnáct a nemohou mi prásknout dveřmi, alespoň ty dva jazyky do nich natlačím ~:-D
 Kudla2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 13:58:10)
Anett,

aniž bych chtěla zpochybňovat zajímavost studií v zahraničí (myslím si, že jsou super, a mrzí mne, že mi v tomto směru "nebylo dáno"), tak si nemyslím, že by to byla záruka životního štěstí a spokojenosti, ani, jak tu někdo zmiňoval, schopnost žít v zahraničí.

Jak říkám, nechci vůbec zpochybňovat, že jako zkušenost je to fajn a kdybych měla za studií tu možnost a s
schopnosti, tak bych to určitě využila, určitě bych své děti v tom podpořila, ale nemám takovou rodičovskou ambici, abych s tím šla přes jejich vůli (protože v tom nevidím nic samospasitelného).
 Kafe 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:02:39)
Kudlo - také ne. Studium v zahraničí byla skvělá zkušenost, ale děcka bych tam poslala, jen kdyby chtěly a nejlépe ať si vyběhají stipendium, jako svého času já. Musela jsem projít konkurzem.
 Kudla2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:00:46)
"Já myslím, že úkol rodiče je vytvářet podmínky a moc nesrat nějakými svými představami a vlastními nesplněnými sny. Pokud možno vůbec."

Ano, tak s tímto nemohu než souhlasit. ~R^

Mně by se vůbec nelíbilo, kdyby mě někdo rval do SVÉ VLASTNÍ představy a chtěl si na mně splnit, co jemu se nepovedlo. Jen by to ve mně vytvořilo frustraci (protože upřímně řečeno, co mně je do ambice někoho jiného, byť by to byl vlastní rodič, pokud by se týkala něčeho, co by mě absolutně nezajímalo)?
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:05:52)
Kudlo,
u nás doma se - byť velmi zlehka - snažila máma.
Prostě jsme se ségrou věděly, že to hrozně chce, mít aspoň jednu dceru "paní doktorku". V nejhorším případě "paní inženýrku".
Nenutila nás, nedělala kolem toho scény, ale tak nějak pofňukávala, že si to moc přála a ono prd. Nakonec ji to přešlo úplně a je ráda za to, co je. ~;)
 libik 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 13:22:37)
Anett, jenže právě "kdo chtěl, mohl" je klíčové, nebylo úplně lehké se zorientovat(spousta oborů se ani u nás neotevírala každoročně), navíc do konce 80 let se speciálně na ženské vzdělání pohlíželo trochu jako na zbytečnou přepíčenost, která není nutná. Moje nejlepší kamarádka pochází z velmi dobré vzdělané rodiny a tatínek ji VŠ rozmlouval.

Pokud se v šumavské vísce v rodině s akčním radiem 6 km k babi přes kopec, vylíhl talent ke společenským vědám, jenom jejich názvy mu zůstaly dost dlouho utajené, takže ani vlastně netušil, co by mohl chtít.~;)
Poměry(rodinné i společenské) jsou naprosto určující.

 Kafe 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 13:59:39)
" navíc do konce 80 let se speciálně na ženské vzdělání pohlíželo trochu jako na zbytečnou přepíčenost, která není nutná"

To je pravda, že se na dívky hledělo stylem, že jim stačí maturita, pak si seženou nějaké místo v kanceláři, brzy se vdají a hlavně aby dost vydělávali ti jejich muži.

Na druhou stranu - že půjdu na VŠ tak nějak bylo u nás doma jasné od mé 6. třídy. Proto jsem byla i dotlačena na gympl, ač jsem tam nechtěla (matikářka s ředitelkou zpracovaly mého otce). Pro sousedy jsem ale samozřejmě byla věčným studentem, tou, co tak dlouho studuje a ještě se nevdala, apod.. ~:-D Pohraniční vesnice, no... ~:-D
 Kudla2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:02:00)
"navíc do konce 80 let se speciálně na ženské vzdělání pohlíželo trochu jako na zbytečnou přepíčenost, která není nutná"

TO není tak docela pravda, myslím, že záleželo na prostředí a lidech (v pohorské vesničce asi spíš, ale pokud byli rodiče sami vzdělaní, tak určitě ne.)
 Ropucha + 2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 14:28:28)
Kudlo, souhlasím, u nás se na vzdělání rozhodně nepohlíželo jako na nic zbytečného, i mé babičky narozené na samém počátku dvacátého století měly alespoň maturitu a ode mě se očekávaly velké věci typu medicína.
Ke mně se ovšem asi odněkud ze vzdálených generací zatoulal gen laxnosti a stala jsem se typickou černou ovcí a zklamáním rodiny :-)
 adelaide k. 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:31:07)
Monty, to si teda jako rodič umím představit i horší scénáře, než blbou práci za malej plat.
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:32:42)
adelaide,
píšu "profesní průser", takže se to týká jen práce, ničeho jiného.
 adelaide k. 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:34:28)
Monty, já umím číst... přesto.
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:37:27)
adelaide,
tak kromě "dlouhodobě nedobrovolně nezaměstnaný na dávkách" mne za normálních podmínek nic horšího nenapadá. I když samozřejmě být v ID s nohama ujetýma tramvají je horší.
 adelaide k. 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:43:03)
Třeba mrhat talentem/intelektem/tituem na nezajímavý, nekvalitní nebo morálně pochybný (a nemyslím trestnou činnost) záležitosti, jen pro prachy. To mi přijde srovnatelný, ale spíš horší. Tedy z hlediska rodiče.
 Monty 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:48:58)
Adelaide,
tak to si prakticky neumím představit, co by to mohlo být. Resp. jediný, co mne napadá je, že by se dítě nějak pracovně angažovalo pro komunisty nebo jinou nedemokratickou pakáž.
Všechno ostatní, s čím bych jako rodič měla problém spadá do sféry nelegálního způsobu obživy.
 adelaide k. 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 12:50:43)
Monty, právě, to asi každej rodič cítí jinak.
 Kudla2 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 13:53:29)
"Třeba mrhat talentem/intelektem/tituem na nezajímavý, nekvalitní nebo morálně pochybný (a nemyslím trestnou činnost) záležitosti, jen pro prachy. To mi přijde srovnatelný, ale spíš horší. Tedy z hlediska rodiče."

Já třeba takto po celou svou profesní kariéru de fakto mrhám pro peníze talentem na věci, který sice nejsou morálně pochybný, ale nemyslím si, že by byly nějak extra zajímavý nebo pro lidstvo nějak přínosný. Ta samotná činnost mě baví, ale dala by se dělat ještě zajímavěji (za méně peněz a s větší námahou).

Ale za neúspěch to nepovažuju, byla to pragmatická volba člověka, kterej věděl, že se bude muset o sebe komplet postarat sám, a po "hladový" části dětství chtěl, aby bylo postaráno bez nějakých zásadních existenčních starostí. ~d~

Takže jsem de fakto spokojená, protože to bylo celé moje volba. Kdyby mé dítě udělalo totéž, tak bych to z pohledu rodiče považovala za dobrý, protože by ono bylo spokojené (brala bych to čistě přes jeho pocit, nikoli přes společenské atributy úspěchu nebo využití talentu na maximum.)
 libik 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 10:56:57)
Já myslím, že tím chtěl tatínka pochválit, ne že vyjevil své trauma z dětství~:-D

Jinak, my jsme prostí po mnoho generací, takže každý nový vrh může jedině překvapit.(a tradičně se to neděje) Nicméně, ačkoliv jsem si to rozumem zakázala, mám ctižádost mít tak uklizeno jako moje matka a je to meta nedosažitelná~t~
 Federika 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 15:48:23)
chtěla bych, aby je náš příklad táhl nahoru:-), ale úplně v pohodě ať nás přeskočí, počítám s tím~:-D
 Fren 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(26.6.2017 20:13:51)
nelze takto jednoznačně pohlížet na svět - bud a nebo~a~

- naše výchova určitě potáhla kluky nahoru,dnes jsou pracovně i příjmově mnohem dál než my v jejich letech(27 a 29 let),ale zase narozdíl od nás se mohou věnovat a věnují jen sami sobě,své kariéře,nemají rodinu a ost.povinnosti,které s tímto souvisí,což je hodně podstatný rozdíl;nemají narozdíl od nás ani svoje vl.bydlení,na kterém my jsme museli sakra tvrdě fyz.pracovat,aby to k bydlení vůbec bylo;prostě zatím se víceméně baví

Nedostatek sebevědomí jim rozhodně nechybí,ale nevím,nevím,jak moc se nám chtějí vyrovnávat-na to prostě nemají,jak svojí akceschopností,tak možnostmi (šíleně drahé bydlení v brně,kde see oni drží jak veš v kožichu),manžel je velmi schopný-zručný,na toho v tomhle nemají ani zdaleka,alespon ten mladší určitě,a má velký také všeobecný rozhled.

Ale my bychom si přáli,at se nám chtějí nejen vyrovnat,ale at jsou ještě lépe, o hodně dopředu než my,a my už pak k nim budem se obracet jen pro radu,budem rádi takoví jakoby nesvéprávní,ale zatím nám to bohužel nehrozí,zatím kluci,když přijedou domů,tak jen čučí s otevřenou pusou,jak jejich otec sám položil podlahu,co zas máme nového a tak.

A jestli je ctižádostivost požehnáním či prokletím - to nevím,prokletím určitě ne,to vím dobře,bo ctižádostivá nejsem ani trochu,proč taky a přesto se prokletá necítím,spíš v pohodě~:-D
V tomhle je po mně spíš ml.syn,ten starší je celý tatka-na sš šlo synovi hodně o to,aby dosáhl na vyznamenání na vysvědčení a shodou okolností se taky dostal do třídy šprtů,kde se v tomto na tech.lyceu předháněli~t~
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Ctižádost: požehnání nebo prokletí? 

(27.6.2017 11:46:26)
Ctižádost může být obojí, záleží na tom, jak velká ctižádost je a taky na osobnosti a dalších vlastnostech jedince. Zdravá ctižádost může být pozitivní, když člověka rozumně motivuje. Přílišná ctižádost a nenaplněné ambice jsou frustrující.

Když se ctižádost rodiče upne na "úspěch" dětí, je to spíš prokletí. Podnětné prostředí je v pořádku a pozitivní. Podnětné prostředí se ale nesmí zaměňovat s nezdravým tlakem na dítě.

A co se mě osobně týče, napíšu jedno klišé. Jako rodič považuji za podstatné, aby dítě bylo v životě spokojené a šťastné. Aby našlo samo sebe a nesrovnávalo se nezdravě s rodiči. Je špatně, když se dítě užírá tím, že nobelovku jako táta nedostane. Je špatně, když se v jiné rodině dítě stydí za tátu popeláře.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.