| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Peníze z výdělečné činnosti dítěte

 Celkem 82 názorů.
 Ivatema 


Téma: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 18:22:53)
Ráda bych znala názory jak dovolit dítěti hodpodařit s jeho vydělanými penězi. Dceři je 13 let a měsíčně si vydělá v řádech tisíců korun (3-10 tisíc). Už několik let jí veškerý výdělek ukládám na její účet a jen občas dovolím, aby si koupila něco většího, co jí udělá radost (oblečení, elektroniku....)
Nyní tráví většinu dne ve škole v Praze a tak dostala kartu a kapesné, které často hned utratí. Chtěla bych tedy, aby měla k dispozici část svých peněz a mohla si za ně koupit "co chce", nebo šetřit právě na větší věci. Zkrátka, aby se tím naučila hospodařit s penězi. Jak byste to řešili vy? Dát jí určité procento (kolik?) z toho co si vydělá a zbytek pořád na účet a když si to utratí, tak už nedovolit z účtu vybrat na oblečení, elektroniku....?
Z domova má svačiny, jízdné má zaplacené, stejně jako obědy ve škole. Kapesné má tey jen pro svoji potřebu, když se zrží déle v Praze a chce si koupit něco navíc...
 Monca77 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 20:56:00)
Mohu se prosím jen tak ze zvědavosti zeptat, kde si 13leté dítě může vydělat až 10k mesíčně? Mám stejně starou dceru, tak mě to jen zajímá🙂Jinak k dotazu-nechala bych jí, ať si se svými penězmi hospodaří sama dle svého uvážení.
 Ivatema 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 21:02:27)
Dcera dělá dabing. Ale je to nárazově. Jsou měsíce kdy si nevydělá vůbec nic. A nechat jí všechny peníze se mi právě moc nechce, aby neutrácela za blbosti. Třeba bude jednou ráda, až uvidí kolik má na účtě a že je to slušný start pro studenta....
 Janinka a dvě princezny 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 21:06:04)
Já bych teda dítěti v tomto věku všechny peníze nenechala...ale byla bych vůči ní transparentní a mluvila s ní o tom.

To mě i zajímá nejvíc. Jak se k tomu staví ona. Tlačí na tebe, že to chce? Záleží jaké je povahy taky tj. zda šetří nebo máš naopak strach že to rozfofruje za zbytečnosti.

Když by něco chtěla co odpovídá vašemu životnímu standardu a nevadí to jinak tak peníze bych uvolnila kdykoliv ale dal bych ukládala.
 Janinka a dvě princezny 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 21:12:59)
Jo plus část z výdělku bych ji nechávala i tak určitě rostoucí procenta s věkem. Pokud dostává ještě i kapesné tak by 1000kc za mě bylo v pořádku si myslím.
 Ivatema 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 21:19:09)
Do teď to bylo právě tak, že když chtěla něco navíc(třeba značkovou mikinu) a my jse jí to koupit nechtěli, tak poprosila, že si na to dá. Nebylo toho moc, ale já už bych chtěla nastavit nějaké hranice, co si koupit může a co ne i když na to mám.
Šetřivá právě moc není a veškeré kapesné utratí hned za blbosti (sladkosti ve večerce u školy, kosmetika...)
Ona sama asi úplně nenaléhá abych jí dala všechny peníze, chápe, že je lepší to mít na účtě a šetřit, ale zároveň si chce užívat už teď.Což zase chápu já-leckdy se vrátí ze školy a dalších povinností domů až večer, musí si odříct různé akce s přáteli, musí dohánět školu....
 Jerry G. 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 21:28:01)
Ivetema,

My jsme v tomhle veku zacinali s penezy na obleceni. My jsme se s dcerou dohodli na jednou za dva mesice. Kupovala si obleceni sama krome bund a bot.
 Janinka a dvě princezny 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 21:46:54)
No hranice se určuje těžko, budete muset spíš víc komunikovat u každé zásadnější věci.
Já mám holky 15 a 11.5 a občas opravdu vymlouvat statusove záležitosti není jednoduché. Třeba příklad jsem ochotná připustit Sephoru za jejich peníze ačkoli pro mě samotnou to standard není a dát za bronzer 960kc je za mě zcela mimo, ale nápad na nákup prádla Victoria secret jsem teda zatrhla.
 Ivatema 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 21:57:42)
Ono je to těžké-já jsem taková konzerva, že mám jednu kosmetiku, stačí mi od nich krém a víc nepotřebuju. Šampon, sprcháč...mi stačí úplně obyčejný z Lidlu, oblečení mám dokud slouží a opět mi stačí z běžného obchodu (Lidl, HaM...klidně i sekáč).Manžel je skrblík úplně, oblečení nosí do "roztrhání".
Dcera holt chce zapadnout do kolektivu a celkově mezi vrstevníky, tak řeší "značky" skoro všeho. Ví, že na to "má" a jakmile jí peníze dám, hned je utratí. I z kapesného si koupí několikátý balzám na pusu, protože je nová příchuť. Pro mě je to utrácení za blbosti, pro ni asi důležité.
Sama opravdu tápu, jak nastavit hranici. Nechci jí dát všechno na účet, uznávám, že si něco za své peníze užít může (i když jsou to z mého pohledu blbosti), ale zase mi přijde škoda dát jí vše volně k dispozici. Třeba jednou ocení že má našetřeno slušný základ na studium(třeba v zahraničí), nebo na své koníčky....
 Janinka a dvě princezny 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 22:00:59)
Proto píšu že bych ji třeba 1000 Kč nechávala ať si může koupit lepší oblečení, kosmetiku, jít do kina atd. ale zbytek bych šetřila a ještě větší věci třeba mobil bych řešila individuální dohodou
 Ivatema 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 22:08:24)
Jo, to zní rozumně. Nějakou částku (třeba tu tisícovku) pravidelně a další už jen mimořádně dle nějaké rozumné domluvy. Nepřijde mi právě moc rozumná co se financí týče, tak chci zkusit jinou cestu než teď. Do teď nedostávala nic a vždy jsme se domlouvaly co si chce koupit a jestli je to opravdu "nutné". Tento měsíc měla k dispozici víc peněz a utrácela(podle mého), zbytečně.
 kachna_ 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 22:29:24)
jo, taky bych byla tak pro tu tisícovku přes vlastní účet
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 7:18:16)
Ivetama, záleží na konkrétním diteti a jeho sklonu k utrácení. Moje děti to mají různě. Ta nejmladší, zároveň největší rozhaza má účet pode mnou a nedisponuje s ním vubec. Má to jakože spoření, hodně o tom mluvime. Každou jednotlivou věc s ní musím probrat a peníze ji vždy davam na jednu konkrétní věc, nikoliv paušálně.
Druhá dcera neutrácí, nakupuje velmi ekonomický a celkově je skromná. Ta má dětský účet u Creditas, ten má zvlastni podmínky, je tam nějaký limit. Syn je neco mezi, ten už tedy dospělý, měl také ten dětský u creditas. Ale ten už od 15 let investuje a je velmi protřelý ve světě financí.
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 8:23:00)
Ještě k tomu zapadnutí do kolektivu, ono je to těžké. Já mám dcery na stejném gymplu. Ale jsou v naprosto odlišných třídách. Na tu, co peníze neudrží, zrovna padla trida hodně statusova a komerční. Neustále poslouchám, že spolužačka má boty za 6 t, další mobil za 30, další bundu za 5 t. Ale vysvětluju, co můžu, že tohle prostě běžné není. Druhá dcera je v poklidné třídě dětí méně bohatších rodičů, kde nikdo značky neřeší a všichni jsou takoví obyčejní. Stejně se jim to sešlo i ve sportu, což je fakt blbě. Nemůže se prevlict v šatně před holkama, pokud nemá podprsenku Nike nebo calvin Klein. A druha dcera plave v obyčejných plavkách z decathlonu.
Alespoň máme domluvu, že ty lepší věci je dobré koupit v outletu v Rakousku a ušetřit třetinu, když už potřebuje ty značky.
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 7:51:40)
No teda. Přiznám se, že koupi bronzeru za 960 kc bych nedovolila ani z jejích vlastních peněz, to bych ji výrazně rozmlouvala.
 Žžena 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 8:35:59)
Tak na srandu za 960 by mému 15letému dítěti padla většina jeho měsíčního kapesného. Inu, to by bylo na něm, jestli by mu taková blbinka stála za to, že si měsíc nedopřeje NIC jiného ~t~
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 8:50:27)
Když tady jde spíše o to, že ta holčina má kam sáhnout, kromě kapesného. A je to naprosto neúměrné jejímu věku. Dejme tomu, když ji bude 17 a vydělá si 30 měsíčně, ale ve 13.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 9:02:12)
Ale dcera zakladatelky pracuje, takže si na to vydělá, nemámí to z rodičů. Mohla by se válet s knihou nebo s mobilem nebo někde courat s kamaradkama. Místo toho pracuje, tak si chce koupit i něco dražšího.
 Žžena 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 10:38:23)
Inko,
ale někde to má limit, ne? Kdyby chtěla ve 13 letech 3-10k měsíčně utratit za šminky a sladkosti, přišlo by Ti to adekvátní, když si na to vydělala? A co kdyby zdědila milion po babičce? Taky její vlastní peníze. Nechala bys jí to ve třinácti volně k útratě? Je vlastně adekvátní učit takto dítě návyku, že "všechno, co vydělám, utrácím ke své zábavě"? Tady se asi píše o nějaké rozumné regulaci vzhledem k věku.

My dospělí taky utrácíme své vydělané peníze. Ale děláme to v nějakém kontextu povinností a priorit. Když vydělám 30 tisíc, nemohu utratit 30 tisíc za hadry. Drtivou většinu dám za potřeby a na zbytné věci je z té vydělané částky jen kousek.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 11:56:22)
Jasně, že limit, ale sem tam bych dovolila i nějakou nesmyslně drahou šminku.
Milion po babičce je něco úplně jinýho, pro to nemusela ani hnout prstem.
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 12:26:02)
Nesmyslně drahá šminka proč ne, dejme tomu za 400 kc, v jejím věku. Ale smudlani za téměř tisícovku (které se do půl roku buď vydroli nebo vyschne) je pro mě naprostý ústřel.
Pominu-li to, k čemu takové děvče potrebuje takovou záležitost. Btw. dcera si ho zrovna kupovala, za 5 euro v drogerii.
 K_at 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 12:36:21)
L+, no jo, ale pokud by si na brigádě vydělala třeba 1200 a mohla si s nimi dělat, co chce, a koupí si luxusní líčidlo.... Já nevím, její věc. Je určitě ok to promyslet. Ale pokud si chce jednou za X měsíců utratit své peníze )kousek z nich) nikoliv za boty, ale za líčidlo, asi to je pro ni důležité.
Možná by to šlo přes to, že si z běžného kapesného našetří větší část na vytoužený produkt a z odložených peněz dostane doplatek na zbytek.
To by jí mohlo motivovat k tomu nefrcat si kapesné na kraviny k jídlu.
 Federika 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 12:46:50)
Tsss, náhodou, kvalitní bronzer stojí prostě víc~:-D
Ty holky sledujou instagrarm, youtuberky, vyznají s líp než my~:-D
Já bych jí ten bronzer nerozmloouvala a i bych jí její vlastní peníze uvolnila.
Jen bych jí vysvětlila, že jsou investice a "investice" a že je dobrý u toho přemejšlet.
 Dari79 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 14:09:36)
S tímhle já naplno souhlasím.

Bez ohledu na to, kolik mají rodiče peněz, kapesné dítě dostává uměřeně svému věku a potřebám (jaksi odhadem zprůměrovaným) - když ušetří, může si pak koupit dražší věc, když rozfrcá za kolu a jídlo ve fast foodu denně, neušetří na jiné věci... To se má učit.

Podobně s vlastními vydělanými penězi - je-li to pravidelné, tak se musí naučit odkládat si přiměřenou část a na ty nesáhnout. O tom bych já nediskutovala vůbec. Zbytek ale smí mít k dispozici na vlastní účely "vylepšeného kapesného". Samozřejmě - do prvního průšvihu - jak zjistím, že za to kupuje alkohol, cigarety (u dítěte pod 18 let) nebo něco podobného, zarazit.

Ale nelustrovala bych, jestli si koupí kosmetiku, stopadesáté tričko nebo kredit do nějaké on-line hry... Pro každýho je holt důležité něco jiného.

Osobně bych to nastavila nějakým procentem - třeba 50% výdělku (nebo 70%, podle okolností) se bude ukládat, zbytek je tvoje, když budeš chtít k okamžité útratě.

Z uložených peněz možno uvolnit na dražší (smysluplnou) věc - lepší lyže, značkovější mobil (než bych koupila já jako rodič), kolo, psa...

Její peníze to sice jsou, ale je nezletilá a správu majetku dítěte provádí rodiče.

Rozhodně si nemyslím, že (každé) 13ti leté dítě dokáže odpovědně hospodařit s penězi v řádu desetitisíců. Učit se na stokorunách a nižších tisícovkách, to ano.

A taky dle povahy toho dítěte, samozřejmě... Už to tu i jiní psali - některé děti jsou spořivé a nic nepotřebují, jiné jsou utrácivé a nesmyslně rozhazovačné, tam je potřeba toho krocení víc. ALe ani sebespořivějšímu dítěti bych víc než 10 000 Kč k dispozici nenechala (nemyslím měsíčně, myslím celkově). Cokoli nad (třeba) 10 000 Kč by musel se mnou diskutovat.

(Moje dítě má už tak dobře 5 let vlastní trezorek (opravdový dospělácký, jenom takový malý) - tenkrát si ho strašně přál od Ježíška, že máma a táta mají a on ne. Tak ho má, strká si do něj peníze k narozeninám, na vánoce a tak... A je takový "skrblíkovský", taky je víc rád, že tam ty peníze má, než by je vytahoval a utrácel... Další má na vlastním spoření, výpisy dostává, ale na ty nesmí sáhnout. A má teda i svůj účet s možností placení kartou (pod mým jménem- účtem), tam je teda rodičovská kontrola. Denní limit má na 2 000 Kč, ale to opravdu nikdy neutratí, je to spíš pro jistotu, kdyby zapomněl peněženku a potřeboval si něco koupit... Vidím každý pohyb, takže kdybych viděla finanční nedisciplínu, tak zasáhnu.)
 77kraska 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 22:27:53)
byla bych s tim hodne opatrna....penize bych mela pod 100%-ní kontrolou a uvolnila bych je jen na predem dohodnute veci a jeste bych kontrolovala, jestli si ty veci opravdu poridila a kolik staly

ve 13 je to jeste asi OK, ale u starsich deti v okoli jsem videla sazeni a taky nakupy nikotinovych sacku apod. (pres starsi kamarady)
 Muumi 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 22:33:14)
Pripichnu se - nedávno totéž řeší kamarádka u dítěte, co má její manžel ve střídavce. Holčičce je 8 let a vydělává podobné částky. Kamarádka s manželem by chtěla, aby se jí peníze ukládaly. Maminka jí za to ovšem nakupuje třeba značkové hadry, které holka jednak nepotřebuje, jednak by je maminka mohla pohodlně zaplatit sama. Když není domluva, tak leda že jí oni uloží půlku a zbytek ať jí teda máma nechá utratit?
 Ivatema 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 22:44:27)
Asi záleží kdo jí ten výdělek zajišťuje. Kdo může ovlivnit jak je napsaná smlouva. U nás má dcera normálně veškeré povolen k umělecké činnosti a smlouvy jsem tedy psané na ni a peníze jdou na její účet. Přístup k němu nemá. Takže se jí tam peníze jen ukládají a my na ně tzv. nesaháme. Jen tedy když sama chce, tak jí koupíme něco navíc a peníze z jejího účtu si převedeme.
 Muumi 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 22:55:02)
To netuším. Ale asi jdou peníze na účet někoho z rodičů, takhle malé dítě asi svůj nemá... To jsou teda složitosti... Díky moc.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 8:41:53)
Musel by to posoudit nějaký právník, ale podle mne tohle není OK ani z právního hlediska, to využití peněz musí být prokazatelně ve prospěch dítěte
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 9:02:19)
Když to dítěti uložíme na sporák, termínovaný vklad, investuji, tak to je také přece ku prospěchu. Naopak, když mu dám vše k dispozici, asi bychom zaplakala všichni.
 Ráchel, 3 děti 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 11:17:11)
no však jo
 Ivatema 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(29.2.2024 22:36:17)
No právě-zatím si opravdu myslím, že nikotin a sázení nepřichází v úvahu, ale nikdy neříkej nikdy. Mně vadí i to, že si kapesné utratí za sladkosti. Z domova má svačiny, ve škole oběd, doma jí sladké také dovolím-ale přece jenom trochu umírněně. A co si děti v pubertě koupí? Přeslazené nápoje (energeťáky naštěstí ne), bonbony plné éček, brambůrky....Snaha byla-ví co by si kupovat neměla, ale "kupují si to všichni" a chce být "jako všichni".
 Janinka a dvě princezny 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 7:16:03)
Proto je potřeba s ní o tom mluvit. Jak se píše výše když ji necháš 1000kc rovnou si promluvte k čemu to je určeno. Když bude chtít nové džíny, boty nebo něco s kamarády podniknout atd a není nutné ji utratit vždy, ale aby dávala třeba 500 Kč měsíčně navíc za nezdravé dobroty nechceš. Brambůrky ano, ale občas plus kontrola co si koupila, což třeba lze když vidíš do jejího účtu kde platila. Hotovost je tady nepraktická.
 K_at 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 8:39:53)
Janinko, jen poznámka, 500 měsíčně za dobroty je 40kc za pracovní den. A předpokládám, že se rozdělí částečně i s kamarády. Pokud si to bude chtít koupit, koupí si to. Při cenách dobrot je to tak ten pytlík gumových medvídků.
 Žžena 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 8:47:45)
Kat,
no, pytlík gumových medvídků nebo obdobné množství nezdravých sladkostí DENNĚ je z mého pohledu už fakt hodně. Jasně, i moje děti občas prasí, i já, ale mnohem víc je těch dnů, kdy takovou potravinu úplně vynecháváme.
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 9:39:11)
Bonbony si budou kupovat spíše menší děti. U třináctiletých to budou spíše brambůrky, cola, ledový čaj. Což je asi horší než medvídci. Moje děti si občas přihodí do svačiny ty mini pytlíky. Právě proto, aby se dostavil pocit, že nějaká dobrota proběhla a nemuselo se dale utracet.
 K_at 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 9:47:43)
Hlavně pokud bude chtít, tak si prostě tyhle dobroty zařídí. Čím víc odpírání, tím lákavější to je. Tady asi jedině aby si uvědomila, že by za ty prachy mohla mít třeba ten další bronzer. ~k~
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 11:38:57)
Kat, samozřejmě. Je to o nějaké rovnováze. Moje děti také někdy ujedou, já taky. Pak mám dítě, které moc nejí, tam bych byla i rada kdyby pozřela cokoliv. On je tam i ten "zažítek" z pocitu dopřát si to venku, s kamarady. I když si stejnou vec můžou vzít zdarma z domova. Teď jsme třeba probrali se synem (byť je dospělý, ale mluvíme spolu hodne) proteinové nápoje. Když si ho dá po posilovně na baru, tak je klidně na dvojnasobku té čtyřiceti koruny na den. Tak si naprosto totožný protein objednal a je na 10% z ceny. Jen na to musí myslet a vzít si ho z domova. A klidně by mohl těch 80 Kč denně pustit, protože si vyděláva dost. Ale je to zbytečné. Tím nechci říct, aby si ho nedopřál vůbec nikdy.
 babi_ 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 9:16:01)
A kamarádi se rozdělí o něco jiného zase s ní. Pytlík denně je mazec.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 9:33:44)
nejmladší dcera dostává kapesné 50 kč/týden... teď muž neměl drobné, jen 200 kč, tak se dohodli, že "na zkoušku" dostane kapesné na 4 týdny... třetí den už neměla ani korunu... strašně nutně si potřebovala koupit lesk na rty, sešit a nějakou gumovou mačkací figurku a pár "drobností" ~t~ docela mě tahle lekce potěšila, musela sama uznat, že na platební kartu ještě není dost zralá ~;) (nedávno jsme se kvůli tomu spolu pohádaly, protože je "JEDINÁ ze třídy, kdo nemá platební kartu"... v 5. třídě ~t~)
 77kraska 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 9:36:43)
Rose, na platebni karte neni nic spatneho, kdyz na ni vidim v int bankovnictvi a kdyz jsou na ni limity

prijde mi asi 1000krat lepsi nez hotovost
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 9:46:39)
sedmi, jsem zastáncem platebních karet a bezhotovostních plateb, sama u sebe peníze téměř nenosím, kromě tisícovky v dokladovce (rezerva na zaplacení benzínu, kdyby nefungoval terminál ~;))
ale děti se musí naučit s penězi hospodařit a to jde zpočátku lépe, když je fyzicky drží a vidí... zůstatek na kontu nebo limit na kartě jim to nenahradí... ona potřebuje nejprve vidět, jak jí z té dvoustovky zbyde nejdřív pár mincí a jak náhle zmizí i ty mince... ten pohled do (skoro) prázdné peněženky je v dětském věku mnohem výmluvnější než případné číslo na displeji mobilu :-)
ta rodičovská kontrola je až druhotná v tom učení se nakládání s penězi...
 Jerry G. 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 10:25:50)
Rose, moje dcerenka, zacinala s uctem ve 13. Hotovost v podstate k nicemu nepouziva, ma bakovnictvi na mobilu a proste stylem 2 korky dopredu jeden zpet naucila. Ona si muze vedle sveho ucutu zalozit nespocet obalek na neco. Ja mam nad jejimi ucty dohled. Tak vidim co dela, coz za dva mesice skonci. Bude ji osmnact.
 Alena 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 11:43:44)
:ale děti se musí naučit s penězi hospodařit a to jde zpočátku lépe, když je fyzicky drží a vidí... zůstatek na kontu nebo limit na kartě jim to nenahradí... " a neni to spis tvuj postoj, ze tobe se s tim lepe hospodarilo? Ja bych to nezobecnovala, doba je jinde. Deti vnimaji cislo stejne jako bankovku a na uctu muzou videt, kam se to rozkutalelo.
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 11:54:15)
Já si také myslím, že zejména u menších dětí, je ta hotovost na naučení hospodaření lepší.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 11:55:05)
dobrá, opravuji - MOJE dítě potřebuje vidět a dotýkat se fyzických peněz... lepší? ~:-D
(no pořád si myslím, že prvostupňové děti víc vnímají hotovost než virtuální účet a že to platí většinově... uznávám, je to jen názor ~;))
 K_at 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 9:39:18)
Tak naše plnoleté má jako základ 1500 měsíčně. Je to na nějaké drobnosti do školy mj. A potom přidávám podle potřeby na konkrétní věci. A nebo ne. Ale nemá teda obědy ve škole. Takže něco se nosí a dělá doma, něco si koupí. Jdou s kamarády občas někam posedět. Jednou za čas na jídlo.
 Janinka a dvě princezny 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 11:35:48)
ale já jsem napsala 500Kč navíc, ona dostává ještě i kapesné a dobroty má i doma. A dělení se s kamarády - okolí velmi rychle zjistí, že Maruška má na to, aby denně donesla brambůrky, bonbóny, colu atd. a strhne se to k negativním jevům, protože většina dětí tohle prostě má jen občas i když si to kupují za své. Já to takhle řešila s dcerami opakovaně - na švp, tábory, soustředění ode mě vždy chtějí tašku dobrot a i kapesné a nejednou se stalo, že se našla vychytralá duše co taky dostala tašku dobrot (tu vezou všichni) a všichni se rozdělili, ale z kapesného už vychytralá nekoupila nic kdežto ostatní ano a jí peníze zbyly. Ostatním to došlo až na konci pobytu.
 K_at 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 11:39:57)
Janinko, no. A? Jako ty děti nejdou hlídat pořád a ve všem. Udělaly zkušenost. To by musela mít příděl 100 týdně a přístup k penězům navíc žádný. A to je taky blbý.
 77kraska 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 9:35:20)
no hlavne bych ji poridila bankovni kartu a na vsechny transakce bych videla ze sveho internetoveho bankovnictvi (do jejich 18 let)....a zadnou hotovost

i pytlik bonbonu se da zaplatit kartou...i ve vietnamske vecerce v Praze

podle mne hotovost znamena problemy....za hotovost se daji koupit veci, o kterych nevim a se kterymi nesouhlasim, zacina to HHC bonbony (nez je definitivne stahnou) a pokracuje k alkoholu atd. ....nevim, na koho dite v Praze narazi, kdo zjisti, ze dite nosi normalne 1.000 Kc v penezence a muze si s nimi delat, co chce

nepisu teoreticky, to vsechno znam ze zivota, ze sve rodiny a z okoli
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 9:44:06)
77, ono je to jedno. Když budou chtít, obstaraji si to lecjak.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 9:49:55)
"za hotovost se daji koupit veci, o kterych nevim a se kterymi nesouhlasim, zacina to HHC bonbony (nez je definitivne stahnou) a pokracuje k alkoholu atd"

není nic snazšího, než si tento sortiment objednat z netu a zaplatit kartou... a ty jako rodič nijak z výpisů nepoznáš, jestli si dítě objednalo knížku, kosmetiku nebo "veselé bonbónky" ~d~ bohužel z praxe vím, že věk se u "sběratelských předmětů" nijak neověřuje, maximálně zaškrtneš na netu, že ti bylo 18...
 Žžena 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 10:38:57)
Ehm, z karty se dá hotovost taky vybrat v bankomatu a víš prd ~j~
 77kraska 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 12:55:12)
Zeno, na vyber hotovosti na karte se da prece nastavit limit....treba 100 Kc denne...a to uz uvidim, jestli si to dite vybralo a zeptam se, ze co to utratilo

timhle vsim jsem prosla, abych nastavila dceri hospodareni s kapesnym, limity, hotovosti versus karta atd.
 K_at 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 13:03:32)
No tak to bych snad i uvažovala o krádeži, taková nechutná buzerace. Kontrolovat každý výdaj, nákup, vybírat po 100. Co nějaká důvěra a hrdost na obou stranách?
Já byla celé dětství a mládí strašně zodpovědná a ukázněná, se vším jsem pečlivě hospodařila. A bylo to pěkně na prd.
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 13:19:32)
Kat, tohle můžeš za předpokladu, že tvoje dítě není rozhaza. Pokud má utracivé sklony, je prostě třeba mít přehled. Já můžu dát jedné dceři do peněženky milion a vím, že neutratí vůbec nic. A pak máš dítě, kterému dáš na výlet 200 Kč a utratí 196, protože za 4 Kč už tam nic neměli.
 K_at 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 13:30:13)
L, utratí. Chápu to tam, kde je rozpočet velmi napnutý a prostě není.
Ale tohle pokládám za ponižující.
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 13:56:20)
Kat, dám příklad. Před čtrnácti dny přišla dcera, že teď hned nutné akutně potřebuje vansky za 2,7 t, že si je objedna (ano, vydělala si na ně). Tak jsme si spolu sedly, říkám jí, hele za 14 dní pojedeme do outletu, kde koupíš stejné/podobné za půlku. Chvíli prskala a že teda vydrží. No a v outletu si koupila vansky za 40 Eur a k tomu mikinu taky za 40 Eur. Takže má místo jedné věci 2 a ještě ušetřila 600. Kdyby měla sama přístup k účtu, už je má. S ní je třeba o tom mluvit.
 K_at 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 14:07:04)
L+, ale to se nevylučuje. Kdyby ti řekla "ne, objednám si je", tak si můžeš pomýšlet cosi o nerozumu. Ale to je vše. Kontrolovat dítěti po 100 korunách útratu a každou blbost, to je další věc.
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 14:20:18)
Kat, ale ona sama nám dá vždycky za pravdu. A třináctiletý puberťák přece nemůže mít všechno, na co si ukáže, teď hned. I když jsou to její peníze. Jinak moje dcera kartu nemá, z výše uvedeného důvodu ji zatím mít nemůže. Takže já ji útratu ani kontrolovat nemůžu, dávám jí každé pondělí 200 Kč.
 77kraska 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 14:46:40)
Kat, jo, to jsou hezke teorie, dokud nezjistis, ze si treba 15-lete dite za kapesne koupilo alkohol (a vypili s partou lahev vodky v parku) nebo jeste neco horsiho

pak jde ponizovani nebo neponizovani stranou

kde treba brali karlovarsti skolaci na HHC bonbony, kterymi se priotravili?
 Buřt 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 14:48:17)
Sedmi, ale tomuhle skoro nejde zabránit. Děcka si alkohol stejně opatří. Koupí jim to starší kámoš, vezmou něco doma ...
 77kraska 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 14:52:46)
Burt, jo ale je velky rozdil neco neumoznit tim, ze nedam kapesne v hotovosti a kontroluji vydaje v internetovem bankovnictvi - kde byl nakup ucinen a pak se ptam, za co to bylo....a tim dat kapesne v hotovosti a nestarat se o jeho osud, kdy mohou penize skoncit prakticky v cemkoliv

prijde mi uplne falesne rict si "stejne si to nejak sezenou nebo jim to koupi starsi kamarad", protoze to proste neni pravda
 77kraska 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 14:55:17)
ale samozrejme je rozdil hodna slusna holcicka, u ktere se resi jen to, jestli si vansky koupi v obchode v centru nebo v outletu pripadne hodny chlapecek, ktery neutrati vubec nic, protoze ho ani nenapadne si jit neco koupit sam do obchodu .....a deti, ktere jsou v nejake parte, kde se snazi jeden druheho trumfnout lumparnami, ke kterym jsou samozrejme nutne penize

tolik za mne a ted jdu pracovat
 Dari79 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 14:17:46)
Souhlas, to je podle mě přesně to.

Navíc na "nutně teď hned potřebuju" se nehraje ani u nás.

Na tohle by bylo ihned "neexistuje".

(Akorát u nás mi to kazí můj muž, který, když dítě chce boty za 100 EUR, a já mu říkám, že mu roste noha a že mu budou tak 3 měsíce a že to je moc, tak táta mu je koupí a ještě "lepší" za 150 EUR, že... Je fakt, že je to dítě nesundalo zatím z nohy, nosí je od vánoc denně, ale já si schválně stopnu, jak dlouho mu vydrží... Já bych mu je nejspíš nedovolila koupit ani z vlastních ušetřených peněz. Ale je fakt, že to nebylo "teď hned potřebuju", ale líbí se mi, takový bych chtěl... - a počkal si na ně asi 2 měsíce do Vánoc... Na nový mobil si taky počká do narozenin...).
 TaJ 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 13:56:52)
L+2m - to je pravda, všímám si toho třeba v práci, když nám do obchodu chodí v poledne děti ze škol...některé se jen koukají, nebo si koupí to, co fakt potřebují do školy apod. a některé se chodí ptát, co tam máme za 10 korun, protože si prostě chtějí něco stůj co stůj koupit:-).
Syn patří do první skupiny, nekupuje si téměř nic, je fakt, že třeba cestou ze školy skoro nic nemá (kromě pekárny, trafiky apod.) a na jídlo ho nikdy moc neužije. Takže co vím, tak si kupuje jízdenky na vlaky, když jezdí s kamarádem na výlety, občas pití, když mu náhodou dojde a když je třeba na táboře, tak sem tam něco typu dřevěná turistická známka, nebo nějaký podobný suvenýr. Takže jemu z kapesného celkem dost zbývá (a to má jen 300 na měsíc). Jednou za čas si koupí věc typu nový stativ, protože ten starý se rozbil, nebo něco podobného.
Takže jemu bych mohla nechat neomezeně peněz a vím, že by to neutrácel. Ale i tak bych v situaci zakladatelky určila nějaká pravidla, pokud by měl kapesné, plus ten svůj příjem. Spíš v tom smyslu, že bych chtěla vědět, co si za ty vydělané peníze chce koupit a probrala s ním, jestli to za to stojí (nemyslím tím, že bych mu to za každou cenu rozmlouvala, ale prostě bychom to probrali).
 L+ 2m 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 14:14:58)
TaJ, mám jednu dceru jako je tvůj syn. Teď holky zacaly pít kafe. Dokonce jí dávám jako dárek poukázky do kavárny, protože jinak by tam s holkama nešla, takhle "musí". Ta druhá nemá problém vyžadovat kafe na pumpě za stovku. Říkám jí, vydrž, za čtvrt hodiny si ho koupíš na Onu za dvacku. Načež se ozve ta skromná a říká, vydržíme domu, tam je zadarmo :-)
 77kraska 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 12:58:52)
Rose, objednavani z netu se da na tom ucte do 18 let zakazat....myslim, ze dcera to mela zakazane a objednavala jsem ja

a kdyz uvidis na jejim ucte "Rudolf Jelinek Vizovice" a utrata 500 Kc, tak se taky asi zeptas, ne?
 77kraska 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 13:02:27)
jinak zrovna vcera jsem cetla, ze na to jsou cele studie, ze kdyz clovek vyda penize kartou, tak je to vic odosobnele, nez kdyz zaplati hotove, takze utrati vic - tyka se dospelych a jsou to asi starsi studie, kdy se jeste vic pouzivala hotovost

ovsem ja preferuji, abych mela prehled, za co dite utraci....naucit se hospodarit s mincemi melo dite dost casu do cca 11 let

 Federika 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 13:21:08)
Já jsem po svých dětech nikdy nechtěla, aby mi předkládaly účty. O penězích jsme mluvily,to jo.
Ale aby mi musely vysvětlovat, za co utratily své peníze?
Pokud chtěly peníze po mně, ta jo, říkaly mi konkrétní částku a na co to potřebujou. Za svý peníze si mohly koupit, co chtěly.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 13:18:41)
sedmi, jenže ono se dá platit i při dodání... a ty na výpisu vidíš "ttc kiosek, vinohradská" a víš kulový... ~;)
ale to je fuk, celkově nemám pocit, že tebou popsaná drezúra je úplně skvělý přístup, jak naučit dítě hospodařit s penězi... ale opět, je to jen můj názor ~;) v poklidu si zůstanu u svého modelu, kdy karta k účtu se vydává v prváku ~;)
 K_at 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 13:34:26)
Rose, bylo by ideální, když by nějakým geniálním virtuálním způsobem se útrata v hotovosti zároveň propsala na účet - dítě má peníze hotově v ruce a vidí ty mínusy pod sebou (- 50, - 120, - 340).
 Kaliope X 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 13:30:14)
Tak záleží na bance, třeba mBank od 15 let studentský účet bez přístupu rodičů a bez omezení.

Moje dítko by z omezeného účtu nebylo nadšené, už u dětského mu vadilo, že nemůže platit na netu. Na gymplu udiveně chodilo - k čemu mají spolužáci účty, když na nich nemají žádné peníze nebo mají malé limity. Končilo to tím, že dítko platilo kartou za všechny a pak vybíralo od spolužáků.
Od 15, se studentským účtem, fungujeme tak, že mi pošle výpis a já dle předchozích plateb pošlu peníze. Postupně už si platí všechno samo, maximálně s mým předchozím souhlasem, přece jen je to jednodušší pro obě strany.

Vlastní výdělky dítěte bych nikdy neomezovala, to jsou peníze dítěte, ale zas bych nepřispívala na "statusové" musím mít věci.
 TaJ 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 14:03:05)
Kaliope, jo, syn má u Air bank od 15 let účet bez přístupu rodičů. Platit na internetu může bez omezení, ale jemu tam chodí jen kapesné pár stovek měsíčně a on je fakt dost rozumný a téměř neutrácí. Co vím, tak si asi dvakrát kupoval cosi do hry na Robloxu, jinak si vlastně nic nekupuje.
 Kaliope X 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 14:11:59)
TaJ, tak moje dítko stále někde trajdá a od srpna je na zahraničním intru, takže já letenky, jízdenky a podobně nehledám a neplatím, já jen dosypávám na účet ~:-D Ale i před tím, než se s dítkem dohadovat, co se líbí jemu a co mě (navíc nesnáším nakupování), tak bylo pro moje duševní zdraví lepší dávat souhlas s nákupem na dálku a osobně se neúčastnit ~t~
 TaJ 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 21:22:25)
Kaliope, no jo, tak můj syn s kamarády trajdá převážně někde kolem kolejí a tam nějak nemá potřebu a často ani možnost něco nakupovat...takže si koupí jízdenku a max to pití na nádraží, když mu dojde, což se mu stane málokdy.
No a co se týče třeba oblečení, tak to vyrazíme spolu 2-3x do roka, když potřebuje nové boty, nebo něco na sebe, máme už vychytané OC, kde proběhneme tři oblíbené obchody a vlastně vždycky seženeme, co je potřeba a co se mu líbí. Zakončíme to zpravidla v Mekáči a zas máme na pár měsíců od nákupů pokoj:-). On je, co se týká oblečení a bot, naprosto nenáročný, vždycky si vybere ke své spokojenosti, značky ho nechávají naprosto chladným, to nikdy neřešil.
 Žžena 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 8:31:32)
Stanovila bych si nějaký limit, pro mne jako dospělého racionálně obhajitelný vzhledem k věku a vyspělosti dítěte, kdy bych pravidelně nebo nepravidelně "přilepšila" dítěti ke kapesnému, tak, aby dítě stále mělo na vědomí limit svého rozpočtu a učilo se zacházet s omezenými zdroji a stanovovat priority a zároveň bych, v případě té umanutosti "chci mít co všichni" nastavila limit pro toto utrácení... protože to není normou a pokud si to zažije jako základní způsob nakládání s penězi, bude mít v dospělosti dost problém. Protože finanční zdroje jsou v životě vždycky omezené, jsou výdaje, co jsou priorita, a jsou výdaje, co jsou nadstavba. Tisícovka pro 13leté dítě z běžněpříjmové rodiny je víc než dost. Je mi jasné, že jsou rodiny, kde dítě po kapsách tisícovky na běžné utrácení rutinně nosí, ale to asi není váš případ.
 Janinka a dvě princezny 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 11:42:59)
já bych do toho vnesla ještě jeden pohled a jsem ráda, že je tady celkem shoda, že dítě nemá všechny peníze dostat.
Nejde jen o naučení se, že peníze jsou omezené, jednou máš a jednou ne, povinné platby atd. ale jde taky o vědomí toho, že až budu dospělá s rodinou situace se změní. Pokud by máma nebo táta začali vydělávat podstatně víc peněz díky nějakému vedlejšímu kšeftu, který se naskytl, zcela automaticky se předpokládá, že peníze půjdou na životní úroveň celé rodiny nikoliv, že jsou jen daného jednotlivce. U dítěte je nyní vnímání jiné a nechci tím říct, že by se měla o peníze rozdělit, ale že je správné, že jsou uloženy na později na důležitější věci než značkové hadříky.
 vlad. 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 11:43:47)
Mám dobrou zkušenost s účtem, jak píše 77, děti mají účet pod mým, vidím vše, a mohu jim poslat peníze, které se jim připíšou okamžitě, když je třeba. Od těch 13 let už nechtěli, abychom jim kupovali oblečení, ne kvůli značkám, ale prostě si chtěli vybrat sami, takže dostali peníze a to bylo na nich, co a kolik si koupí. Peníze za brigády, kapesné a třeba peníze od babičky měli k dispozici, měli jsme to spíš volněji, ale hospodaří dobře, něco si ušetří, mohou si něco koupit k jídlu, to syn zvlášť oceňuje :-)
 Yuki 00,03,07 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 13:30:07)
pokud si to vydělá, tak je to její věc, přesto je ve věku, kdy je potřeba naučit se hospodařit, takže o tom mluvit, proč to koupila, jestli jí to opravdu udělalo radost, jestli z toho na radost i za týden

a až ubude na účtu, tak co to s ní dělá a jestli by se nedalo investovat líp
 čajka 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(1.3.2024 13:58:45)
Moje stejně stará nevydělávající dcera dostává kapesné 1000 Kč měsíčně. Donedávna ho neměla a na nákupech jsme se domlouvaly, svoje peníze měla jen narozeninové od babičky. Ty domluvy byly stále složitější a tak jsme zavedli kapesné. Utratí všechno, z mého pohledu za blbosti, ale učím se s tím žít ~t~
Kdyby vydělávala, posílala bych jí ke kapesnému měsíčně na účet tak 500 - 1000 Kč dle společné dohody a její nákupy bych se snažila nekomentovat. Každý máme jiné preference.

A co ty peníze, které jí šetříte na budoucnost? Nechtěli byste zvážit něco výnosnějšího než běžný účet? Tam jí z toho za takových 10 let moc nezbyde ~d~
 nebeska 


Re: Peníze z výdělečné činnosti dítěte  

(3.3.2024 11:59:16)
Ja si tedy nejsem jista,ze setreni v dobe inflace je k necemu dobre. Jestli vse nerozhazi proto, ze nema pristu...odrikaneho chleba. Syn ma kartu, nikdo ho neomezuje a max si sem tam koupi neco k jidlu. Ale omezovat prisun penez, ktere si sama vydelala, no nevim! Zastavam heslo Uzij dne, nikdy nevis, ktery je tvuj posledni~g~! Pokud si chce koupit drahou vec a ma ni, diskuse je jiste na miste, ale konecne rozhodnuti je na ni.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.