24.2.2020 13:05:57 Cvičenka
Re: přechod na školu do zahraničí a zpět
Ahoj, mám osobní zkušenost, čerstvou, byli jsme 2 roky v Německu. Syn po ukončení tercie absolvoval 2 roky na standardním gymnáziu v Německu, přičemž jeho kmenová škola bylo v ČR jeho gymnázium. Každé pololetí musel v ČR na tomto gymplu skládat zkoušky ze !všech! předmětů. Bylo to hrozně náročné, studovat v němčině a ještě při tom dělat českou školu. Syn udělal zkoušky za tři pololetí, přičemž v tom posledním čtvrtém neudělal !1! zkoušku z jednoho předmětu a p. ředitel mu nabídl opakování ročníku, v tomto případě kvinty. Rozhodli jsme se, že v jeho případě by byla opakování roku škoda, kontaktovali jsme tedy jiný gympl, kde studovala v tu dobu jeho sestra - ta byla taky 2 roky pryč a bez jediné zkoušky ji vzali do ročníku, který odpovídal jejímu věku. Na tento jiný gympl syn složil srovnávací zkoušky (jako přestup z jiného gymplu) během týdne ze 3 hlavních předmětů a vzali jej normálně do sexty, naprosto v pohodě, je tu spokojený.
Z mojí zkušenosti - zkoušky jsou v kompetenci ředitele, jaké a kdy a z čeho bude chtít. Takže doporučují přečíst školský zákon, co je a co není možné a promluvit s ředitelem, co bude chtít, hodně na něm zálěží.
Dlouhodobější studium v zahraničí je určitě do života moc fajn, jsme rádi, že se všechno povedlo, ale bylo to náročné. A boj s českým školstvím je leckdy jako boj s větrnými mlýny. Držím pěsti.
Odpovědět