| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Kompenzace dětských rysů

 Celkem 54 názorů.
 Gertruda 


Téma: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 10:52:12)
Úvod do mého problému: mám syna (9 let), který se v některých směrech odjakživa choval nestandardně, až nás to přivedlo do ordinace paní Krejčířové s jistým podezřením. To paní doktorka nepotvrdila, řekla, že syn má pouze některé rysy typické pro autismus, ale není to na diagnózu.
Jak tak se synem spolu fungujeme, uvědomila jsem si, že pokud jsem s ním, naučila jsem se některé jeho "rysy" kompenzovat, tak abychom se vyhýbali jejich následkům, ať už pro naše soukromé pohodlí, nebo pro naše pohodlí (nenápadnost) na veřejnosti.
Syn je chytrý, ale trpí něčím, co si soukromě nazývám "nedostatek představivosti", nedokáže interpretovat například přísloví nebo podobná jednoduchá prohlášení, má problémy s přecházením od konkrétního k obecnému a zpátky, má trochu sociální problémy. Řešíme spolu třeba domácí úkoly a já už tak nějak přesně vím, že jistý typ zadání nerozluští a sloužím tedy jako živý překladač do jeho jazyka. Vlastní řešení nechávám na něm, ale bez toho mého překladu zadání je často ztracený. Kompenzuji spoustu takových věcí, jeho sníženou schopnost reagovat na běžné sociální situace (napovídám mu, co má dělat, co obvykle lidé cítí apod., nebo to v kritické situaci přímo dělám za něj), spíš podvědomě se snažím vyhnout situacím, které tuším, že půjdou špatně (nová jídla, oblečení, jeho rychlá únava z některých situací).
O co mi jde - jaká míra kompenzace z mé strany je myslíte záhodná? Nevytvářím synovi jakési umělé, snadné prostředí a nebrzdím ho tak, aby si to kompenzoval sám? Do budoucna to bude muset nějak zvládnout. Nebo je kompenzace dobrá a přirozená a naopak nutná, aby dítě mělo stabilní prostředí a zbytečně se nevysilovalo situacemi, které teď ještě nezvládá?
 Monika 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 10:59:18)
Nevím, jestli je to dobře podle nějakých "příruček", ale rozhodně bych to dělala stejně jako ty, přijde mi to přirozené. A doufala bych, že se třeba z toho něco časem "naučí" pro ty případy, kdy s dítětem nebudu.
Můj syn (7), myslím žádné autistické rysy nemá, ale takové to "co lidé asi cítí" a "co se hodí" a "jak se chovat, když už je tatínek fakt rozčilený" apod. to se mu snažím vysvětlovat taky, netuším, jestli je to normální v jeho věku (a při jeho pohlaví :-)) nebo ne, ale prostě to beru stejně, jako když se snažím, aby se naučit jezdit na kole a plavat, tak bych ho ráda co nejlíp "uvedla" i do světa mezilidských vztahů a vhodného chování v určitých situacích.
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:05:20)
"jak se chovat, když už je tatínek fakt rozčilený" ~t~
 Monika 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:17:00)
No, syn totiž není schopen poznat, "kdy už končí legrace". On k tomu bohužel přispívá i manžel, takový ten přechod mezi ještě legrací "jestli mě nenecháš, utrhnu Ti uši" k už ne legraci "okamžitě toho už nech nebo uvidíš" není asi zcela jednoznačně zřetelný. Já to poznám podle tónu, ale syn teda ne. Většinou to nakonec končí tak, že ta zlá jsem já, protože ho odtáhnu pryč, aby se manžel třeba mohl najíst nebo tak :-)
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:21:23)
Ano, starší syn nepozná, kdy jde o legraci a kdy o vážnou věc. Nesnáším, když manžel k němu skočí z legrace s tím, že ho bude bít /je to legrace, on by ho nikdy nebil/. Vždycky vidím ten vyděšený výraz syna, protože on pochopí, že to je legrace až v okamžiku, kdy se mu to přímo řekne. Manžel se nedokáže ovládnout a mě to vytáčí.
 Monika 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:36:22)
JO, mě to vytáčí taky, ale u nás je to opačně - syn považuje za legraci i to, co už fakt směřuje k tomu, že se manžel neovládne a přišije mu nějakou pořádnou (zatím se teda nestalo nic extrémního), protože už toho má fakt dost ...
 Eržika. 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:03:26)
Existují pro děti psychoterapeutické skupinky - teda učí se tam porozumět emocím svým i druhých formou arteterapie, muzikoterapie, a podobně...
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:19:18)
To by mě teda zajímalo - přijde mi, že to je normální, dělám to tak u svých dětí a to v podstatě tak dokonale, že jsem netušila, že jeden má AS a jeden trpí dys..
A dělám to tak pořád, jen už to nedělám tak automaticky, ale dětem vysvětluju, co a jak a proč, aby samy věděly. A pochopitelně víc si těch jejich problémů všímám a víc o nich s nimi mluvím.
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:29:12)
Zcela chápu. Člověk spoustu té kompenzace dělá automaticky, jak dítě roste a přicházejí různé věci, vznikne to postupně. Často ani nevím, co přesně vlastně kompenzuju, jsou to věci, které jsem si ani nepojmenovala, jak automaticky je dělám.
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:31:52)
Přesně - je to automatické chování, když chci dosáhnout jistého cíle, nebudu to rvát násilním, když to nejde, ale půjdu cestou, která je pro mé děti přirozená. To, že kompenzuji cosi, mi opravdu dlouho vůbec nedošlo.
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:43:11)
Jo, přesně. Mě na to upozornil můj vlastní stres. Najednou jsem se cítila ve stresu a vůbec jsem nechápala proč. Pak dostal syn nějaký záchvat a já si postupně uvědomila, že rozpoznávám situace, kdy jsem nezvládla kompenzovat a vím, že to bude blbý ještě dřív než syn.
 dadlenka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:30:56)
Mandelinko, takže slepé dítě by jsi nenaučila orientovat se v bytě a jeho okolí? nevyužila bys třeba vodícího psa?
Ono ta sociální neobratnost je stejný hendikep jako slepota, nebo třeba nesloužící končetiny.
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:34:07)
Mandelinko - mého syna nenaučíš číst emoce u druhých, on to prostě nepozná a není šance to změnit. Nevidí to. On uvidí slzy a pochopí, že je člověk nešťastný, nebo když mu to někdo přímo řekne, ale aby poznal, že ten který člověk se chová jinak, tak asi má problém - to je absolutně pro něj sci-fi.
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:51:30)
Ano, můj syn žádnou diagnózu nemá, má prý typické rysy. Já sama přesně nevím, co si mám pod tím představovat. Původně jsem si po tomto závěru oddechla, hodila samostudium za hlavu a bylo. Jenže, ony ty rysy s tím nezmizely, no.
 dadlenka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:58:28)
já si myslím, že tohle nemůže uškodit žádnému dítěti. Si vem třeba agresora na hřišti, který vše řeší s horkou hlavou - lepší, než ho nechat řešit všechno tak, jak mu velí temperament je ho provést a ukázat mu, že jsou i jiné možnosti. to samé platí třeba u dětí stydlivých, které mají problém opačný - taky je dobré je podpořit a ukázat jak na to.
Většinou to po pěti upozorněních opravdu nevymizí a jak bys tedy řeišla tu situaci po šesté?
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:01:03)
Hele, máš pravdu. Přikláním se k tvému pohledu.
 dadlenka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:06:21)
moje zkušenost říká, že jestli se takhle chová devítileté dítě, většinou to nějaká diagnóza je. Jetli je to "jenom" rozmazlené dítě, umí své chování korigovat a chovají se zcela jinak například před autoritami a jinak před spolužáky apod.
 dadlenka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:12:25)
no to mě právě zajímá, jak bys tohle řešila u devítiletého bez diagnózy??
 dadlenka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:25:11)
no dobře a jak to tedy napravit, dejme tomu, že rodič prozře - jak bys to řešila? já bych to řešila stejně jako u dítěte s diagnózou - příkladem, provedla bych ho těmi situacemi, podala z opačné strany, nebo nechala úměrně pocítit následky chování.
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:25:44)
Nevím, to neumím posoudit. Každopádně dítě k nám nespadlo ve svých deseti letech, žije s námi od narození a denně se řeší problémy. Tudíž - pokud mám dítě, které se snadno rozčílí a nedokáže přemýšlet a rovnou útočí, tak ho budu vychovávat tak, abych pochopilo, že tudy cesta nevede a nebudu ho vystavovat situacím pro něj stresovým - třeba pískoviště plné dětí, kdy jedno bere věci druhému. Budu mít strach, že až některé dítě vezme tomu mému autíčko, že ten to neustojí a než zasáhnu, řachne druhé dítě bez rozmyslu po hlavě prvním, co má po ruce. To ovšem nemluvím o devítiletém - tam hrozí výbuch zuřivosti při hře a bohužel - musí zasáhnout ti, co tam jsou. To má můj mladší syn, i když už bezhlavě vztekle nemlátí ostatní, tak se stáhne a je uražený /taky nic moc/. Psycholožka řekla, že se nedokáže ovládnout, ale že až dozraje jeho nervová soustava, vypořádá se s tím líp. Takhle musíme čekat, až ho to přejde, i když to trvá 2 dny.
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:13:58)
Dle mýho - s oběma se pracuje stejně.
 dadlenka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:14:52)
ono když se nad tím zamýšlím, tak zjišťuju, že ke svým třem dětem přistupuju stejně, řeším dané problémy, ne diagnózy. Jestli má i zdravé dítě problém s chováním a sociálnem, tak mu s tím pomůžu stejně jako dítěti, které na to má papír. Je to dítě, které potřebuje rodiče.
 Epepe 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:24:03)
Dadlenko, přesně tak.
Tesat do kamene. Nechápu ten moderní běh za diagnózami. Problémy doma to nevyřeší. Dítě ti nepřestane odmlouvat, když mu máváš před nosem papírem od dr. Krejčířové.

To píšu obecně, ne k případu zakladatelky.
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:28:41)
Jejdamane - ten papír na diagnozu nevyřeší vůbec nic v tom smyslu, že se dítě změní. Nezmění, nejde to. Ale zjistila jsem, že ten papír je dobrý v případě, že se dítě dostane tam, kde ho neznají - prostě pochopí jeho chování a dítě bude mít čas se srovnat a přizpůsobit, protože když ten papír s diagnózou není, tak Tvé dítě považují za rozmazleného hajzlíka, i když to tak není. A i když se pak dítě srovná díky tomu, že se přizpůsobí novému prostředí, nálepka hajzlíka mu zůstane.
 dadlenka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:28:50)
ono je to dvousečná zbraň. Já jako rodič dítěte s diagnózou bych byla ráda, kdyby moje dítě bylo bráno jako každé jiné, jenom s přihlédnutím k jeho jinakosti. Přijde mi nesmyslné, že třeba dítě s diagnózou je agresivní a učitelé se vymlouvají, že s tím nic dělat nejde, protože na to má papír - to je nesmysl. Vždy něco dělat jde a tyhle přístupy ubližují všem
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:35:18)
Tak je to nesmysl - pokud je dítě agresivní, tak učitel, když to ví, může omezit ty možné situace, kdy dítě nebude schopné se už ovládat. Tedy v nejlepším případě nenechá vyvinout do situace, kdy dítě vidí rudě a už nejde zastavit. No a je fakt, že pokud učitel je normální, tak ty své děti zná a i bez papíru to zvládá.
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:46:54)
A co chceš s ním dělat? Do doby, než dozraje tak, aby byl schopen se plně ovládat a uměl se vyhnout těm situacím dopředu. Není jiná šance, než upozornit učitele, trenéry, vedoucí na táboře apod. na to, že tam je jistý problém. No a já třeba nepouštěla syna samotného ven /tedy bez kamarádů, kteří znali jeho a on je - mezi cizí děti/, protože jsem věděla, že jeho kamarádi jsou na něj zvyklí a v podstatě ho nedovedou k zuřivosti. A to platí u všech tzv. diagnóz.
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:59:09)
Tak můj syn je z hlediska papíru taktéž zdravý - papír nemáme a mít nebudeme, pokud se syn nerozhodne podstoupit další testy. Ale znovu říkám - do doby, než mi bylo sděleno, že asi má diagnozu, jsem k němu přistupovala stejně jako teď a když jsem potřebovala cosi řešit s cizími, tak jsem mluvila o jeho zvláštních povahových rysech. A to dělám i teď, protože někdo vůbec neví, co to AS je a někdo požaduje papír, který nemám.
 Natašenka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 22:27:18)
Mandelinko, ale zakladatelka má dítě z diagnozou, tak nejspíš proto.
 .Katka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(15.3.2014 1:20:40)
Mandelinko, to je jako bych ti řekla, že mě bolí v krku, mám horečku a čepy na mandlích, a ty bys z toho usoudila, že angína to není, protože jsem nebyla v posledních třech dnech u doktora.
Gertruda vysvětluje, že syn nemá sice papír s diagnózou, ale že zvláštnosti a problémy má. Ty "rysy", to jsou vlastně příznaky.
 .Katka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(16.3.2014 0:32:45)
Ty se asi ráda dohaduješ. Angína diagnostikovaná lékařem i nediagnostikovaná je pořád ta stejná angína. Nechceš přece říct, že nemoc neexistuje, dokud ji nepotvrdí doktor. To bychom potom byli všichni naprosto zdraví - stačilo by nechodit k doktorům, když nám něco je.
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:30:24)
Souhlasím s vámi. K doktorce jsem šla, protože jsem si myslela, že to tak může být a že dostanu dobré rady, no. Ale ony žádné univerzální rady nejsou.
 Epepe 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:32:53)
Gertrudo, nikdo vám u toho nesvítí, ale myslím, že to doma děláte dobře. ~;((
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:35:36)
~;((
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:11:06)
Udržet temperament na uzdě je hrozně těžké. Přesvědčila jsem se o tom u svého syna, který je ve své podstatě velmi klidný a neagresivní. Ovšem některé chování ho dokázalo tak hrozně vytočit a nebyl schopen se téměř ovládnout, až jsem měla strach, že by mohl někomu ublížit. A on byl přesvědčen, že se chová adekvátně, když 100x to řešil po dobrém. Plně ovládat se začal snad tak ve 13 letech /tedy ovládat tyto emoce/, ovšem vytáčí zas ty druhé, protože jim klidně řekne do očí to, co by si měl nechat pro sebe /ale on tím ventiluje ten svůj vztek/ a na to, jak nechápe náznaky okolí, je překvapivě jedovatý. Psycholožka řekla, že on to tak nevnímá, on slovně vyjádří to, co dřív vyřešil přímým útokem.
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:01:33)
Jenže já nevěděla a v podstatě nemáme 100% potvrzeno, že diagnoza je, protože syn odmítá další vyšetření. Takže jsme byli upozorněni, že to na AS vypadá, ale je třeba....... A papír tedy nemáme.
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:40:15)
Musím sebekriticky říct, že, ač žena, nejsem sociálně a emočně moc zdatná. Ale chápu, co chceš říct. Já v tom také cítím trochu potenciální hrozbu, ale nevidím jednoznačné řešení.
 .Katka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 21:11:16)
Mandelinko, spíš ty holky to tolik nepotřebují, protože jsou od přírody sociálně schopnější.
 .Katka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(15.3.2014 1:04:56)
Asi nechápu tvou otázku. Chceš říct, že hypotetická maminka, která má syna a dceru, se bude k synovi chovat víc ochranitelsky než k dceři? A že otec by se tak k synovi nechoval? A že tím by se případné synovy problémy vyřešily samy?

Já jsem to myslela tak, že pokud ti připadá, že matky pomáhají klukům víc než holkám, tak to asi bude tím, že ti kluci to obecně víc potřebují. I když osobně si myslím, že to nezávisí na pohlaví, ale na tom konkrétním dítěti, které má nějaký problém.
 dadlenka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:28:32)
tak moje zkušenost je, že je ten překladačský způsob jenom ku prospěchu věci. Zvlášť když říkáš, že syn je chytrý, tak má velkou šanci, že si tu sociální obratnost nacvičí, sice z něj nebude empatik, ale nemusí být nutně za burana. Nejmladší syn je taky autista - neautista a překládám a doprovázím a provázím taky. On má navíc hodně narušené porozumění řeči, takže komentář dané situace přímo je více než žádoucí:-)
a nemyslím si, že něco ulehčuješ. Ber to tak, že má syn hendikep a svou asistencí ho jenom kompenzuješ
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:45:50)
Ve škole to nějak zvládá. Jeho spolužáci za mnou občas chodí a zvědavě se mě na něj ptají, ale on sám je ve škole šťastný a nepřipadá si, že by měl nějaké problémy. Ještě ve školce je měl. Takže to má nějaký dobrý vývoj, znamená to, že se to učí kompenzovat sám, ne?
 dadlenka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:48:43)
jasně, že jo:-) Můj manžel dokonce platí za empatického člověka, kterému se všichni svěřují a on to má naučené:-)
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 11:58:28)
Tak k tomu máme ještě daleko, ale moc díky za povzbuzení. Obávám se, že zatím je syn často považován za neempatického balvana.
 dadlenka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:01:53)
můj manžel měl jako kluk zakázáno jít na pohřeb spolužákovi, protože prohlašoval, že si za to, že umřel, může sám (zabil se při lezení v lomu)...dnes si možná myslí to samé, ale umí projevit soustrast, podpořit a pomoci.
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:13:18)
Jo, tak to zní dost povědomě.
Syn třeba neumí lhát, podle mě to souvisí s tou sníženou fantazií nebo co to je. Ono to zní pěkně a třeba současná paní učitelka si toho hrozně cení, protože ví, že se na něj může spolehnout. Jenže, není nad pravdivé výroky zasazené do správné chvíle. Jako když říkal lidem, že smrdí a byly mu tři roky, fajn, lidé se křečovitě zasmáli a dalo se to ustát. Jenže teď je mu devět a lidé se už dávno nesmějí. To se pak člověk dostává do takových zvláštních situací, jak vysvětlit, jaký je přesně rozdíl mezi tím, když se řekne babičce, že dárek od ní je fajn, i když si myslí, že je nudný a hnusný, a tím, když řekne, že už si čistil zuby, i když to není pravda.
 jentak 
  • 

Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:18:16)
Můj syn lidem říká, co chtějí slyšet, protože si myslí, že tím jim neublíží. To se naučil - a neřeší, zda je to pravda nebo ne.
Sluší mi to? - odpověď - ano, protože se ptám tak, že dle jeho úsudku chci slyšet ano. Otázka - v tomhle vypadám divně - odpověď ano - opět - chci to slyšet.
Nemám velký nos? - odpověď ne - usoudí, že nechci slyšet, že mám.
Matoucí jsou pro něj otázky - sluší mi tato halenka nebo je lepší tamta - mlčí a prchá, protože neví, co chci slyšet.
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 12:24:56)
Za neempatického balvana ho často považuje i jeho otec (nežije s námi), přitom si teda myslím, že spousta synových rysů pochází právě od něj. Ale bohužel je na synovi nějak špatně nese. Moji rodiče jsou k vnoučkovi děsně nekritičtí a když něco začnu rozebírat, odmávnou to, že jsem moc přísná.
 Epepe 


Re: Kompenzace matčiných rysů 

(14.3.2014 12:15:29)
Jsi máma, tak se mu snažíš vyhovět.
Svět okolo se synovi přizpůsobovat nebude, tak je dobře, že aspoň doma má bezpečí a klid. Už je dost velký, aby chápal rozdíl. Je úžasné, že spolu vycházíte! Tolik rodičů podobných dětí to tak nemá!
Nevytvářela bych problémy tam, kde nejsou.

A mimochodem, myslíš, že ty nemáš určité ""rysy"", kterým syn předchází tak, abyste měli doma pohodu?~j~
To je vždycky věc obou!
 erika,2 děti 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 16:10:41)
Dělala bych to jako ty.
 NovákováM 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 18:42:32)
Domnívám se, že jsi skvělá máma. Nejen proto, že se chovám velmi nápodobně (v situacích vytočený manžel kontra syn), ale spíš z důvodu, že na některé věci je i v devíti letech docela dost času.

Synové oba - mají zvláštní směsici povah, - nevím o žádné diagnóze jako takové - za sebe - děláme, co můžeme, abychom jim vysvětlili, že některé jejich chování je "přes čáru", že v životě nepůjdou věci dle jejich přání a představ a ne nevyhovíme každému jejich přání jen proto, že jsme jejich rodiče.
Přesto samozřejmě jsme jejich rodiče, myslím, že jsme tu od toho, abychom v základu chránili, bránili... no a jak postupně nabírají rozum a zkušenosti, trpělivě vysvětlovali, že tudy už to prostě nepůjde a to okolí má pravdu.
 .Katka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 21:40:00)
Měla jsem s manželem debatu, kdy on tvrdil, že dceři (11 let, asi AS) moc pomáhám, konkrétně s domácími úkoly a přípravou do školy. Odpověděla jsem mu, že jí pomáhám, protože ji nemůžu nechat na holičkách, vždyť jsem její máma. Na to on, takže to asi dělám kvůli sobě, svému dobrému pocitu.
Evidentně nic nepochopil. Odpověděla jsem mu, že tím, že jí pomáhám, předcházím dalším problémům, které by mohly nastat, kdybych jí nepomáhala.

Myslím, že na tvou otázku na konci (Nebo je kompenzace dobrá a přirozená a naopak nutná, aby dítě mělo stabilní prostředí a zbytečně se nevysilovalo situacemi, které teď ještě nezvládá?) je jediná odpověd ano.

Mimochodem jak je to dlouho, co jste u paní Krejčířové byli? Pokud je to už delší dobu, tak možná teď by to na diagnózu AS už bylo (pokud o diagnózu vůbec stojíte), protože u AS jsou s věkem ty "rysy" zřetelnější.
 Gertruda 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 22:41:42)
Díky za reakci. Možná rozumím tvému manželovi, co tím asi chtěl říct. Mám také strach, abych mu to nějak neusnadňovala moc a jestli náhodou spousta toho kompenzování není vlastně spíš pro moje pohodlí a dobrý pocit (jak to klape, třeba). Ale zase se trochu utěšuji tím, že ve škole mu za zadkem nestojím a zvládá to tam dobře.
Když jsme byli na vyšetření, bylo synovi pět let. Znovu to podstupovat nebudeme, nechtěla jsem tenkrát mít "papír v ruce pro školu" nebo něco takového, doufala jsem v nějaké praktické rady. Ale s věkem se to zlepšuje. Teď nemáme v podstatě žádné vážnější problémy, syn je v kolektivu trochu izolovaný, no, řekněme trochu víc, ale nevnímá to tak a připadá si šťastný.
 .Katka 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(15.3.2014 0:35:00)
"spíš pro moje pohodlí a dobrý pocit " - na tom podle mě není nic špatnýho, spokojená máma určitě na dítě a vůbec na ostatní působí líp než nespokojená.
"ve škole mu za zadkem nestojím a zvládá to tam dobře"
- možná se zúročuje to, jak jindy mu za zadkem stojíš a že už se toho i díky tobě spoustu naučil.
Já poslední dobou někdy zkouším jakoby vyjít trochu z role toho rodiče, co je nekonečně trpělivý, chápající a pomáhající (občas z té role vypadnu i nechtěně, jsem taky jen člověk, ale to je jiná věc) a koukám, co to udělá. Ale určitě nebudu nic riskovat, když je unavená nebo hrozí záchvat, to kolikrát pro ni udělám i věci, které budou připadat maminkám standardních dětí (a málo empatickým tatínkům) naprosto nežádoucí.
 Zazi (1+1+1) 


Re: Kompenzace dětských rysů 

(14.3.2014 22:31:24)
Gertrudo,
jen mě napadá, jestli by nestálo za to vyzkoušet některé programy, které dělá Centrum terapie autismu (Mgr. Straussová). Některé jsou totiž zaměřené právě na starší děti a jejich pochopení sociálna kolem a naučení se lépe v něm fungovat.
Diagnóza není rozhodující, sama Straussová mluví o tzv. sociální dyslexii jako určité snížené funkci, neřeší moc, kdo má na co jaký papír.
Znám děti s Aspergerovým syndromem, kterým to hodně pomáhá, třeba by to v dobrém posunulo i u vás.
A jinak, hodně sil, kompenzovat je nelehký úkol.
Do jaké míry je to, co děláš, pro syna nejlepší, těžko hádat. V základu určitě ano, no a kdybys to náhodou dělala příliš, tak to takhle z popisu moc nejde poznat.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.