| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti?

 Celkem 29 názorů.
 Kláraka 


Téma: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 13:00:51)
Ono to vlastně ještě asi nejsou vyloženě spory, ale stejně nevím, jak to řešit~n~ čtu chytré knížky, hodně a ráda a snažím se dělat všechno co nejlépe, ale v tomhle si prostě nevím rady..taky jsem dost cholerik a z těch dětí "na nervy", přitom mám hodné a klidné holčičky..jsou od sebe 19mesíců, starší jsou 3 roky, mladší 18 mesíců...starší je šídlo, a dooost paličatá, ted momentálně má nejaké desné období, všechno jí musím říkat 5x, pošesté zařvu, stejně to neudělá, dostane na zadek, protože už se neudržím a vzhledem k mé výbušné povaze ji prostě po tom zadku plácnu, i když vím, že to stejně nemá cenu a hlavně jsem se zapřísahala, že ji plácat po zadku nebudu, že ji nebudu ponižovat a vždycky si uvědomím, jak by bylo mně, kdyby mě manžel nebo máma nebo někdo pořáda peskoval a plácal po zadku...byla bych z toho hotová, tak proč to dělat svým dětem...jenže: NIC PROSTE NEPOMAHA....jak to delate, že vás deti poslechnou? třeba at se jdou obléct, at jdou ke stolu jíst, at se jdou vycurat (vidim, jak preslapuje jak baletka), at neutikaji venku apod...jo, nekdo rekne, nech ji tak, ale kdyz vsichni sedime u stolu, jidlo je teple na stole a ona proste nejde jist? tak co udelate, kdyz to díteti 5X reknete hezky, poseste zarvete a ono stejne nejde jist?? to ji mam to jidlo sebrat a nechat ji bez jídla? to prece nejde, ze ne?? poradte, co delate??

no a pak treba modelový příklad, dnešní obed...koupila jsem dopoledne magnet na lednicku, starsi si s ni hrala, mala prisla a rika prosim prosim, šmrdolí při tom těma ručičkama, jak je to obě pořad učíme, a říka PUCIT PUCIT PROSIM PROSIM a starší jí ten pitomy magnet nechce pujcit..tak ja hezky prosim pujc ji to, podivej, jak pekne prosi, pak ti to vrati a bla bla bla..podotykam, ze to cele se deje u obeda, kdy je uvarena cerstva polevka, bramburky, maso, chystala jsem to jak debil pul hodiny, znate to...no ve finale proste magnet starsi mladsi nepujci, mladsi zacne jecet, ze to chce, tak to starsi vezmu, dam to mladsi, starsi utece s revem, ja ji volam zpatky k obedu, ona samozrejme nejde...tak seberu magnet i te mladsi, ze teda nebude mit nikdo nic, zacne rvat i ta mladsi, a je doobedvano...polevka snezena trochu, brambory s masem netknute...ja na nervy, ze jsem zase selhala a nedokazala situaci vyresit s prehledem a klidem..ve finale dostala starsi na zadek a ja tu sedim nestastna, je mi to lito a myslim na ty rodice v Belgii, ze ti by ted urcite takove malichernosti neřešili, byli by nejstastnejsi, ze maji deti u sebe..ale ty deti se prece nejak vychovavat musi ne??~n~~d~

prosím, poradte..
 ivaxx 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 13:14:06)
V klidu to občas asi nejde ~:-D. Leda Ti tu poradí nějaká super matka.

Ale jinak - jediné, co se mi osvědčilo, je brát je jako rovné. Tj. koupit (pokud to jde) vše 2x, aby si to mohli měnit. U obou (ještě jsou maličké) by mělo jít ještě odvést pozornost. V tomto věku, když začaly zlobit, leckdy pomohlo, když jsem jim dala "práci" - utěrku, hadr na prach, vysavač. Výborně to zvládala moje maminka - jednou jsem je u ní našla, jak ona vařila a oni myli nádobí (hrnce, vařečky...) - malé byly necelé 2, klukovi 4 a kus - oba jak vodníci, ale hodné a spokojené. Před tím se prý hádali a praly. Rázem zapomněly na kraviny a byly "důležité". Co bych za to teď dala, kdyby se daly k práci tak snadno přesvědčit.

Plácnutí ani u nás k ničemu nevedlo (taky mi ta ruka občas ujela).
 ivaxx 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 13:15:28)
Omlouvám se za i,y ... jsou to děti a zároveň kluk s holkou....
 Jaana2 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 13:14:51)
tak v první řadě takovým scénám předcházet , tj. měla jsi koupit magnety dva. Každé by mělo jeden a bylo by.

Hele se vztekacím dítětem mám své zkušenosti (ale jako fakt VZTEKACÍM) , ono pak klidně stačí i jedno, ani nemusí být dvě. Postupně jsem se naučila zůsta v klidu a nenechat se vytočit i za cenu, že se dítě svíjelo na zemi. Prostě ne znamená ne a ano ano.

Dneska je mu už 11 a celkem to jde ( i když to někdy dře) , ono ale s malýma dětma to je někdy fakt o nervy, tomu rozumím ~;)
 Kláraka 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 13:23:10)
jojo..musím se udržet v klidu..jenže můj manžel je desny klidas, uplny flegmatik, ale to je taky spatne, on jen sedi, kouka na ne, jak se řežou nebo dokola opakuje starší pojd se oblect pojd se oblect a u toho cuci na zpravy a je mu to jedno..pak vidim, jak uz peni, ale stejne zustane v klidu a starsi ho ma uuplne na háku...to je taky spatne..

no a ted jak se udrzet v klidu, nervat a nemlatit je??~d~
 Pája 
  • 

Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 13:44:51)
To je jako u nás doma :D. Jen je mám od sebe 3 roky a věz, že to není o moc lepší. Takhle to mají doma skoro všichni, kdo ti říká, že ne, tak lže nebo je svatý. Jasně, děti se nemají plácat, nemá se na ně zvyšovat hlas....ale kdo to má sakra vydržet?! Nejsi špatná máma, jen jsi vynervovaná, leží toho na tobě moc, jak na skoro všech maminkách víc dětí. Já to dělám tak, že se snažím se starší domluvit. Slíbila bych jí, že jí mladší za chvíli magnet vrátí nebo jí nabídla něco jinýho. Pokud se i přesto chce vztekat, ať se vzteká, ale v jiné místnosti a přijde, až bude klidná. Praktikuju to takhle pořád, protože půlhodinový řev divé zvěře nevydržím, jsem migrenik a na hluk přecitlivělá. A hlavně to na ni funguje, vždycky přijde jako milius :-). Potom jí v klidu vysvětlím, že takhle ne, ale že ji mám moc ráda, i přes to její zlobení. A takhle to jde každý den pořád dokola a věřím, že jednou z toho vyroste.
 Jaana2 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 13:52:46)
jj, vyrostou z toho, potvrzuji, jen to trvá někdy trochu dlooouuuhoooo , ale jo, lepší se to.

Mamko Moniko - víš co mi hodně pomohlo zůstat v klidu? Díla jsem se na vzteklý dítě a v duchu si říkala, hlavně, že je zdravý, tohle přejde. A taky, že to mám mít po kom ( otec je takový) , takže za to až tak nemůže, že to nedělá naschvál.

Ale těch případů, kdy jsem ho prostě vyšoupla do vedlejší místnosti , aby neměl obecenstvo bylo taky hafo.

Jasně, se dvěma je to složitejší, ale zas do budoucna to budou parťáci, to má taky výhody ( já mám ještě jedno o 9 let starší dítě a to jsou dva jedináčci, to má taky svoje)
 Jaana2 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 13:53:12)
Díla - dívala
 Pája 
  • 

Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 14:04:18)
Jano, díky za na naději na zlepšení. Od dvou let starší si říkám, že to přece musí jednou přejít. Bude jí pět a zatím stále nic :D.
 Miilu 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 18:28:40)
naší je 7, je to velice podobné, taky ji to ještě nepřešlo...to se spíš domluvím s tou menší, mám je od sebe 2,5 roku.....ale pořád si říkáme, že ji to přejde, že to bude lepší....říkáme si to na střídačku s manželem, vždycky jeden nevydrží s nervy a ten druhý ho utěšuje ~t~
 Janďulka a princezny 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 14:04:41)
já mám teda dítko zatím jedno, to druhé mě "zlobí" zatím jen malinko v bříšku, ale s neposloucháním jsem to vyřešila následovně. Taky se jí prostě nechce, takže "vyhrožuju". Třeba dnes ráno, slíbila jsem jí, že odpoledne půjdou s tátou na koníčky. U oběda se zdráhala jako téměř vždy (jsme nejedlíci) takže zaznělo, že jestli se pořádně nenají nemůže jít, protože nebude mít dost síly tam dojít. A takhle pořád dokola. Párkrát u nás proběhla ošklivá scéna z mojí strany, kdy už jsem taky nevydržela a moooc jsem křičela a plácla jí nebo umyla obličej studenou vodou. Na mojí citlivku to velice dobře zapůsobilo v tom smyslu, že si to pamatuje a stačí když už jen řeknu, že se začínám zlobit a světe div se "ne maminko nezlob se, už si jdu čistit zuby (u nás jen teda otveřít pusu, protože čistím já). Jinak říkám věci třikrát a pak začínám počítat do tří a s trojkou prostě odcházím nebo dám nějak demonstrativně najevo, že přestávám spolupracovat a ignoruju jí - u vás třeba důrazně nalít její porci zpátky do hrnce a basta. Taky pomohlo. Uvidíš naliješ ji tam párkrát a pak už stačí když na to jen upozorníš, že to teda vracíš zpět. Zkus uvidíš
 Bianca + 1 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 14:14:15)
Mám jenom jedno dítě (2,5r).
Ad jídlo - u nás platí, jídlo je na stole, jez nebo nech být. Taky je mi líto, když se v něčem, s čím jsem se dělala dlouho, jen tak porýpe, nebo to nechce vůbec. Ale co - jeho problém. Schovám to na večeři a nebo sním sama. Důsledně pak dodržím, že dostane až svačinu. Nestává se mi, že by se nešel najíst.
Ad magnet - maminky sourozenců asi vědí, proč kupují věci dvakrát, vzpomínám si, že s bráchou jsme se taky o kdeco rvali :). Ale všechno mít dvakrát nejde a když to nebude magnet, bude to něco jiného. Ale u mě platí, že u stolu žádný magnet (ani jakákoli jiná věc nespojená s jídlem) nemá co dělat, tam se jí.

Já bych malé asi vysvětlila, že musí počkat, až si s tím starší dohraje. Nabídla bych jí jinou zábavu. Žes to starší vzala, vnímala asi oprávněně jako křivdu. ~d~ Jsem starší sourozenec, tak s ní asi víc soucítím.
Z moudrých knih jsem si obecně vzala poučení o tom, jak důležitá je důslednost. Klidná důslednost. U mě to funguje.
 Šešule 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 14:19:10)
Zrovna to s tím jídlem řeším tak, že když nejde jíst, tak prostě nejí. Zdravý dítě se nevyhladoví a příště si rozmyslí dělat drahoty. A pokud nemá hlad, tak holt nemá hlad~d~
Ale jinak mám taky dojem, že na děti pořád řvu~8~ (akorát při jiných příležitostech, než ty)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 14:28:24)
JJ, když nechcete, tak nejezte. Já budu vařit zase až večer.

Ne že by se tim naučili jíst ve vyhrazenym čase, ale naučili se o sebe postarat, když maj hlad, takže teď, když jim je kolem deseti (jsou od sebe 17 měsíců), už vařej večeře oni ~t~

No a co se týká magnetů, jsem tu asi jediná, kdo není přesvědčenej, že by starší musela mladší tu magnetku dát. Kdyby mladší hezky poprosila a starší slušně odmítla, řekla bych mladší, že starší má právo si pohrát, když si ji vzala první a pokusila bych se domluvit čas, za jak dlouho starší tý mladší magnetku dá (třeba až bude velká ručička na pětce, aby si to mohly samy hlídat). Starší by snad ocenila, že jí to nikdo nerve z ruky a mladší by mohlo štvát, že musí čekat, ale měla by jistotu, že se taky dočká.

Ale řvaní se nevyhneš, to bys musela bejt nadžena ~;)
 withep 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 14:37:31)
To je pěkný modelový příklad ~;).

Když člověk něco chce, měl by (a je předpokladem úspěchu) pěkně poprosit. Ale pořád je to prosba, ne nárok. Když ztratíš šrajtofli a budeš chodit po nádraží a prosit lidi, aby ti dali pár drobných na jízdenku, kolik lidí ti nějaké peníze dá? ~;) Učím tedy děti, že prosba je prosba, že je na tom, koho prosíme, jestli nám chce nebo nechce vyhovět, a že to má své výhody (taky občas o něco prosíme) i nevýhody (něčeho se vzdát). A ony někdy vyhoví a někdy nevyhoví (a někdy jim je a někdy není vyhověno), ale tak to přece v životě chodí.

Jo, byli u nás kdysi na návštěvě příbuzní a syn (tehdy tak dva tři roky) o něco poprosil neteř a oni jí říkali "On si tak pěkně řekl, musíš mu to dát!" - tak jsem zakročila, ať ho takové hlouposti neučí :-)

Heleď, když máš malé děti, tak to prostě vždy v klidu nejde - to je holý fakt, je třeba dosáhnout určité otupělosti a nenechat se zbytečně často vytočit ~6~ Podle mě děti nemají poslouchat. Mají dělat to, co mají dělat, a nemá toho být moc. Chce to natastavit nějaká relativně pevná pravidla a důsledně trvat na jejich dodržování. Třeba že když je jídlo hotové, všichni si sedneme ke stolu a jíme. Pokud dítě nejde samo a nereaguje na zavolání, tak ho vezmu a k tomu stolu posadím. Jenže pozor, dítě může mít rozdělanou nějakou důležitou práci, taky bys ke stolu nešla, kdybys zrovna dokončovala nějaké veledílo. Muž třeba montuje kolo, má špinavé ruce, k dokončení práce mu chybí 5 minut - tak se přece domluvíme, že bude večeře o 5 minut později, aby si nemusel mýt ruce a pak se k tomu znovu vracet. Tentýž respekt k práci si zaslouží dítě, jeho prací je hra a může být stejně důležitá. Proto je dobré, když má být večeře za chvíli hotová, dítě upozornit, aby mělo čas dílo dokončit nebo přerušit, uklidit. Jindy ale může vyloženě prudit a dělat naschvály, trucovat... v tom případě ho ke stolu posadím a jíme. Žádné vyjednávání, žádné diskuse, žádné "jesli se nenajíš, nebude Večerníček" a podobně.

A žádné plácání ~;). Sama víš, že to nepomůže, naopak spíš uškodí, jen možná nevíš, co namísto toho. Četlas Respektovat a být respektován? To by ti mohlo pomoct, je tam pěkně ukázáno, jak často říkáme něco docela jiného, než si myslíme nebo chceme říct, a jak to pochopí to dítě (ještě úplně jinak), a zejména jak se při tom cítí (často tak, že není schopné zabývat se obsahem, protože musí primárně řešit útok na svoji důstojnost). Je to psáno spíš na větší děti, ale rozhodně neškodí mluvit a jednat s dětmi od narození tímto způsobem (ono stejně trvá, než si to člověk osvojí a přizpůsobí ~k~). Pro zacházení s malými dětmi se mi hodně líbila knížka Rebeca Wild: Svoboda a hranice, láska a respekt.

Heleď, každý občas kiksne a je to dobře, není nic horšího než mít dokonalé rodiče ~;) Ale je fér se pak dětem omluvit. Třeba dítěti řeknu, že mě mrzí, že jsem na něj křičela, že to bylo proto, že mě naštvalo tím a tím, a navrhnu, že se pokusíme tomu příště vyvarovat: on nebude dělat to, čím mě naštval, a já se budu víc ovládat ~k~. Nutím děti, aby se navzájem omlouvaly, když si ublíží, a myslím, že je to nejsnáze naučím svým příkladem.

 Brusinka* 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 16:43:18)
Časem si zvykneš a otupíš , protože dohadovat se budou nejspíš do své plnoletosti ~t~ . Ale chápu, že to je psychicky vyčerpávající.
Mám děti už větší, naučily se řešit problémy samy mezi sebou.
Situace s magnetem - starší bych ho asi nebrala, to by pak mohla taky prosit a mladší by jí ho MUSELA dát? Spíš se domluvit, chvíli jedna, chvíli druhá.
 Mikeš+ 3 holky 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 17:27:58)
K modelovému případu: to že mladší umí hezky poprosit ještě neznamená, že starší musí věc půjčit. Pokud nezafuguje domluva typu půjč jí to chvilku, jak by bylo tobě, kdybys prosila a nedostala..., nebo za chvilku jí to půjč, ať se taky koukne... prostě má mladší smůlu, přišla později, to je život. Mně by spíš vadilo, že si s tím hraje v době jídla a kvůli tomu nejí, takže bych věc odložila s tím, že si budou hrát, až se nají /vím, taky nemusí fungovat, u nás někdy jo, jindy jsem ráda, že jí na stole zavaleným hračkama, jen aby jedly/.

Se řvaním, hmm, taky nemám trpělivost. S jedním dítětem to ještě jde, člověk může vysvětlovat a asistovat do aleluja. Jak je jich víc, přibývá kromě vnitřních konfliktů dítěte i konfliktů mezi nimi, často vyžadují řešení okamžité, než by člověk vysvětlil, přijde o rozum a někdo o oko nebo o zuby. Věci, o které by se mohly dohadovat, míváme ve víc provedeních nebo radši vůbec /drobnosti, kolem kterých vznikají hádky, tajně nenávratně mizí/. Já prostě jsem nepříjemná, když něco řeknu v klidu 2x a nenastane ze strany dětí žádná reakce /požadovaná akce nebo aspoň třeba: mami, počkej, musím to dodělat, oblíkám si tričko... nebo jiné vysvětlení, proč se nic neděje/, zvýším hlas a když ani pak nic, dojde na nějaké sankce podle aktuální situace. Potřebuju, aby děti spolupracovaly se mnou a mezi sebou a ne aby měly pocit, že záleží jen na nich, co, jak a kdy budou dělat. Potřebuju, aby byly zvyklé poslechnout okamžitě v nebezpečných situacích a myslím, že toho se dá dosáhnout jen tehdy, když se řídí mými požadavky nebo přáními i doma v bezpečí, i když třeba zrovna nikam nepotřebujeme dorazit na určený čas. Pomáhá, když se stejné věci dělají pořád stejně /oblečení nachystané stále na stejném místě, určená místa u stolu, pořadí v koupelně, doba vstávání, doba ukládání ke spaní, barva misky na jogurt atd. Stále nejsem úplně spokojená s tím, jak je to u nás, ale myslím, že kdybych byla jen tichý pozorovatel a flegmatik beze všech nároků a s názorem, že jsou to malé děti, nezvládla bych vyjít ani na nákup. Učitelka ve školce vždycky říká: "No to je vidět, že N. má ještě dvě sesřičky, musí vám to doma odsýpat, takže se obstará sama. " :-)
 sally 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 17:54:09)
ano, máš to jídlo sebrat, vyhodit, a dítě nechat bez jídla. Předpokládám, že máte snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři - sorry, hlady fakt neumře. Obvykle stačí ukázat jednou, že to myslím vážně. Synek se nechtěl obouvat, šla jsem na procházku s mladší (bydlíme v domku, chodila jsem po chodníku před předzahrádkou, okna otevřený...). ALe předem to řekni "když se neobuješ, nejdeš na procházku" "pokud nepřijdeš ke stolu, nebudeš mít oběd, další jídlo je svačina ve tři hodiny" (taky jsme jednou absolvovali - děti pak seděly s očima přibitejma na hodiny a čekaly na třetí hodinu :-))

Ad magnet... podle mě celé špatně. Čí byl magnet? Jestli ho dostala starší a byl její, tak má právo si s ním vyhrát ona a mladší jí ho musí nechat. Na novou hračku má právo "majitel" a je na jeho vůli, kdy jí půjčí dál. Vysvětlím na jiné situaci - přijdeme na hřiště, můj synek tam vjede s náklaďákem - načež cizí chlapeček mu začne náklaďák rvát a mě oznámí, že můj synek mu přece "musí náklaďák půjčit". No, nemusí. Právě jsme přišli na hřiště a moje dítě si s náklaďákem hraje, nevím, proč bych mu ho měla brát jen proto, že jiné dítě si hračku nepřineslo.

V situaci s magnetem - pokud byl magnet starší, můžeš dětem navrhnout různá řešení - mladší jí za magnet půjčí jinou hračku. Nebo dáš limit - starší si může s magnetem hrát ještě pět minut, pak ho na pět minut půjčí mladší.

V případě, že magnet jsi koupila "pro všechny", tak opět bych zavedla limit na střídání. Minutu, pět - je to na tobě - ale tvoje řešení - magnet starší vyrvat a dát ho mladší, je - z pohledu starší nefér... představ si, že by ses třeba líčila a ségra by přišla, vyrvala ti rtěnku s tím, že teď se chce líčit ona... divný, viď? Nebylo by logičtější, kdyby počkala až se dolíčíš ty (zvlášť pokud je to tvoje rtěnka) a pak poprosila, jeslti si jí může půjčit?
Z tohoto pohledu je akt té mladší v podstatě agrese a manipulace - zkouší, jeslti magnet dostane a když ne, tak jde za tebou - a ty jí to zařídíš... a ještě nakonec starší nařežeš... ačkoliv na první pohled je ta chudinka ta mladší, tak ty jsi sebou nechala manipulovat a "kvůli mladší" jsi bila starší...

Tvoje holky jsou malé a spoustu situací nezvládají - ale právě ty bys je měla naučit, jak to zvládnout - kuchyňskou minutku a střídat hračky, vysvětlit JEDNOU, jaké následky bude mít neuposlechnutí (nebude oběd, nejde se na procházku, když nebudeš teď hned v posteli nestihneme přečíst pohádku) - a pak ty následky aplikovat (i když je to pro tebe vlastně víc práce a stresu)...
 sally 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 18:07:57)
jinak magnet v době oběda bych zabavila rovnou a zavelela odchod k obědu, s tím, že teď magnet absolutně nebudeme řešit. Pokud nebudou chtít oběd, tak vyhodit (dát do lednice) oběd s tím, že teda ať si to dobře rozmyslí, protože oběd teda nebude a bude až svačina - a magnet bych rozhodně nevydala... ať se jdou bavit jinak.
 Kláraka 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 20:23:41)
moc všem děkuji za názory a čas, který jste věnovali odpovědi..vidím a uvědomuji si, že dělám spoustu věci špatně~n~
 sally 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 21:39:08)
Moniko,
neděláš všechno špatně - a naopak jsi schopná a ochotná se nad tím zamyslet, což je nejlepší cesta k nápravě... ono totiž neexistuje univerzální návod na výchovu, děti jsou každé jiné, plus pak kombinace s tím, že ty jsi jiná osoba, než my tady a navíc vztahy mezi dětmi - tam je hromada proměnných... a ne vždy vše funguje na všechny.... takže to chce trošku se zamyslet na temperamentem dětí a tím, co na ně bude fungovat nejlépe - navíc s ohledem na jejich vztah, aby na sebe zbytečně nežárlily... když jsem učila, tak mi přišlo, že děti opravdu nejvíc ocenily, když jsem byla "fér" - jestliže je nějaké pravidlo, tak platí pro všechny - pro kluky i holky, dobré žáky i špatné žáky - a podobně by měla být pravidla u vás - žádné "ona je malá, ona tomu nerozumí" a "ty jsi starší, tak musíš ustoupit"... to co tu někdo psal - že jak se začneš k dětem chovat "stejně" (tj. mají stejná pravidla), je to pro ně lepší - a jsou schopní a ochotní pravidla přijmout.
A vůbec u vás asi chybí pravidla - ječet na děti, ať jdou k obědu je k ničemu - oni potřebují vědět, co se stane, když k tomu obědu nepřijdou... jinak je to ječení jen zajímavé představení od toho dospělého, na které se můžou nevzrušeně koukat :-)
dospělý člověk si to dokáže představit, dítě ne, musí udělat tu zkušenost a potřebuje jí udělat...

Jinak ještě s těma hračkama - naše děti mají hodně společných hraček. ALe mají také hračky "svoje", které nemusí půjčovat nikdy nikomu. ZKus starší vybudovat nějaké "soukromí" - zatím to může být třeba "spací" plyšák, který je jen její a sestra se ho nesmí bez dovolení ani dotknout... můžete to pak rozšířit na nějaké osobní území (postel, stolek)... aby ona měla možnost říct "ne" a nikoho tam nepustit. Pak samozřejmě jsou prostory a hračky, které jsou společné - děti samozřejmě nemají každý svou televizi, musí se dohodnout. Nemáme dvoje identická puzzle, identické kostky atd... ale mají svojí postel a svoje hračky (a svůj pracovní stolek - už chodí oba do školy), které jsou výhradně jejich...
 janula8152 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 20:56:10)
Musím říct že jsem moc překvapená všemi reakcemi, se všemi totiž souhlasím-vy ženský asi taky máte fakt děti?!!!
Za prvé-v době oběda se nad nějakým magnetem nediskutuje-zabavit a obědvat (já osobně bych toho ještě lehce využila, že magnet dostane ten kdo bude první po jídle-nefer ke starší, ale účinné pokud nechtějí jíst). Magnety příště kup rozhodně dva a to že mladší poprosí neznamená, že musí starší půjčit. To je krajně nefer. Navíc pokud po prosbě začne malá řvát a vztekat se, tak bych se rozlobila spíš na tu mladší než na starší. Domáhat se něčeho tím, že začne řvát a ty jí vyhovíš...to si na sebe šiješ pěkný bič....
Co u nás bylo zlomové(to byl mladší syn ještě menší než 18m), když jsem se začala k oběma dětem chovat "stejně". Původně to teda bylo pouze kvůli starší dceří, aby neměla pocit že bráchovi všechno projde(zdálo se mi, že začíná žárlit a být ulížená) Takže když "měli nějakou neshodu" tak jsem nejdřív domluvila dceři a pak se otočila i na malého a taky mu "jako" domluvila. Že se mají domluvit atd... A pak jsem zůstala s pusou dokořán, protože on moooc dobře věděl co mu říkám, najednou přestal hrát divadlo jak trpí, otočil se a šel si po svém. Pak se o dost změnilo jejich chování, já si začala víc dávat pozor a zjistila jsem, že starší ségru pěkně provokoval a občas asi i bouchl, a pak začal sám "trpět" a čekal že dostane ségra. Když mu to přestalo procházet tak byl najednou klid. Začali si spolu mnohem víc hrát a já nechápala... Což bych řekla teda podle tvé modelové situace, že může být i u Vás. Mladší sice poprosí, ale když ji to neprojde tak začne řvát(ona malinký chudáček) a je vítěz!!! Dostane co chce. Starší pak je ublížená (skoro bych řekla že právem) a mladší je celá spokojená a příště to zkusí znovu. No a starší malé příště tím pádem určitě nic nepůjčí, i když si hezky řekne, protože je na ni naštvaná.
Jo a co se týká jídla, tak to je boj na dlouhou trať. Občas do nich oběd zmizí jako pára nad hrncem a já nechápu a jindy je to boj mezi mými nervy a jejich tvrdohlavostí...(no hádejte kdo vyhrává...)
Ale jinak, všechny tady rozumujeme, jak jsi to měla řešit, protože máme odstup a klidnou hlavu. Ale každá jsme už určitě mockrát jednaly nespravedlivě, protože ty naše zlatíčka jsou prostě někdy na zabití. Takže to chce hlavně klid a tak si to nebrat.... Bude líp.
 Kláraka 


Re: Jak v klidu řešíte spory sourozenců a zlobivé děti? 

(17.3.2012 21:16:16)
díky moc...vidím, že dnes v noci toho moc nenaspim a budu si všechny modelové situaci probírat v hlavě..magnet si nechám po ruce~;)
vážně, všech názorů si vážím,máte pravdu....právě jsem si objednala dvě knížky o výchově, vím, že jen podle knízek se nedá "zít" a vychovávat, ale urcite to pomuze...
 Tabitha+2 


mamka Monika 

(17.3.2012 22:16:14)
Nase starsi zacala zarlit na noveho clena rodiny.I kdyz ho miluje a dava mu to najevo, pusinkuje, hladi a pod., obcas se v ni nashromazdi emoce ze dne, jak se ji uz nevenuji tolik co predtim a namiri to v "naznaku" na mladsiho sourozence..Je mi ji nekdy i lito a chapu jeji rozcarovani, travili jsme spolu skutecne moc casu, jelikoz manzel pracoval dlouho..
Prestala poslouchat a tak se ted ucime znova poslouchat na prvni slovo.Nasla jsem na netu knihu " Co delat, aby se vase deti spravne chovaly"..JE tam spousta typu a modelovych situaci.Take jsem predtim delala spoustu chyb a hrozne me to mrzelo, kdyz jsem selhala natolik, ze jsem dceru placla..Chtela jsem to zmenit, rekla jsem si, ze musi existovat zpusob, jak resit tuto situaci s laskavosti a zaroven efektivne.Nebojovat uz o "moc" se svym vlastnim ditetem..
Je tam podstatne sdeleni - jelikoz kazde dite je schopne naucit se poslouchat, znamena to, ze sve spatne chovani se take NAUCILO ze sveho okoli..
Dulezite je byt v "trestani" DUSLEDNY..A trest zvolit efektivni, netrestat impulzivne, jelikoz to k nicemu nevede.Nevyslovovat prazdne vyhruzky, nebo trestat "nekdy"..Bude to trvat par tydnu, mozna i mesice, ale mame konecne vysledky..
Jako zpusob trestu volime po okamzitem neposlechnuti , nebo po nevhodnem projevu chovani - preruseni hry, nebo ji vezmu hned pro ni cennou vec, nebo si nakraci do "samotky"..- to jsme zvolili kumbal se satnikem.Zeptam se ji za zavrenyma dverma-vis proc jsi na samotce?Ona vzdy vi, takze z toho vim zas ja, ze si uvedomuje, ze se chova treba nevhodne, nebo ze neposlechla.Zeptam se ji, jestli vi, co ma delat, to odpovi -"ano".Pak ji reknu, aby mi to zopakovala, co ma udelat.Vzdy to rekne spravne, takze vi co ma delat a kdyz neposlechne, neposlechne tak, ze si to plne uvedomuje..
Pak ji otevru dvere, utru slzy, objimeme se a dame si pusinku, s tim, ze mi zopakuje, ze se omluva a ze uz se to nebude opakovat..
Naopak, dobre chovani, nebo poslechnuti se snazim VZDY POCHVALIT, jelikoz to uz neberu jako samozrejmost..Nebo po tom, co poslechne v dulezite veci ji NEKDY odmenim. Treba po jidle dostane kousek cokolady, nebo gumoveho medvidka..Ale zdruraznuji, ze odmenuji jen NEKDY a zasadne NEUPLACIM, tedy nedavam odmenu pred splnenim ukolu.
Tim se ji snazim i motivovat, aby se pro dobre chovani SAMA ROZHODOVALA, protoze se ji to "vyplati"..
Ta kniha je v podstate o tom, jak ucit dite ROZHODOVAT se pro dobre a spravne jednani.
Manzel ale musi drzet JEDNOTU s tebou jak ve stylu napominani, tak ve zvolenem a domluvenem trestu.Proste s nim o tom promluvis, jste dospeli lide, jelikoz se chovani starsi muze stupnovat a pak si s ni neporadi nikdo z rodiny, nebudou vam ji chtit v rodine ani pohlidat a podobne..
Kdyz mne treba nazlobi, ze neposlechne a fakt mam toho v danem okamziku hodne co na praci, tak ji reknu, ze mne velmi unavuje a je mi z toho tezko.
Ona byla hodne na mne fixovana, tak ji to opravdu "pohne", ze mne unavuje a rika pomalu se slzama - ne neunavuji te, uz te nebudu unavovat.Proste ji zalezi natom, jak se citim a sama chce, abych byla stastna a mela radost...
 anemon 


Re: mamka Monika 

(18.3.2012 6:11:33)
Drsný, na mě...

Izolaci používám v krajně vyhraněné situaci, třeba když se mlátí a neomluví se. Strkat dítě do kumbálu (!) kvůli magnetce mi přijde přehnané, stejně jako vyžadovat po batoleti, aby mne neunavovalo.

S důsledností souhlasím, u nás je ještě třeba režim (hlavně v tom jídle)

Zakladatelce - je to normální, magnetky kup dvě, místo oběda jim strč do ruky chleba, vyražte ven, unaví se, pak bude lépe chutnat vařené.
 anemon 


Re: mamka Monika 

(18.3.2012 6:15:00)
Mám tři děti 6 a 2x 3roky, bez občasného křiku se to neobejde, kdo to umí, je superžena.

Za pár let se budou milovat ~x~
 Medunka_ 


Re: mamka Monika 

(18.3.2012 9:13:51)
Řešila bych to jako Anemon.~x~
 Mikeš+ 3 holky 


Re: mamka Monika 

(18.3.2012 7:48:19)
Teda kumbál mi přijde dost drsnej trest. ~e~ Taky používáme izolaci, ale ve smyslu, běž odtud pryč a přijď, až se přestaneš vztekat a důvodem je právě to, aby dítě přišlo o diváky svého "vystoupení". Jak nemá pro koho předvádět "jámaláchudinkanemámzelenébrčkoaségrajemá", uklidní se rychleji a klid v domácnosti je mnohem dřív nastolen.

Já myslím, že je pro ty malé strašně důležité, aby pochopili, že nejsou jediní na světě a rodiče a sourozenci se nebudou neustále a vždycky řídit jejich přáními a požadavky, ale že se musí podřídit fungování celku = zatím rodiny. Kde tohle není, je pak strašnej problém ve škole. Najednou mají 20 spolužáků, musí vydržet v klidu, musí dodržovat pravidla pořád, ne jen když se jim líbí, musí uznat, že nemůže mít na všechno poslední slovo, musí vydržet vyslechnout ostatní spolužáky, musí dělat konkrétní činnost v určenou dobu, atd. Učitelka pak v první třídě musí čím dál víc těchto "suverénků" postavit do latě a zařadit mezi respektující děti, aby se ve třídě vůbec dalo něco naučit. A u některých dětí to prostě nejde. Doma jsou to mazlíčci, které maminka protěžuje, jak si dítě doma postěžuje na učitelku /a věřte, že to vidí svýma očima a interpertuje tak, že z ní udělá devítihlavou hydru/, rodiče naběhnou velmi nepříjemní a roztáčí se spirála.

Všechny tyhle knihy o výchově považuju za pitomost. Většinou navíc vycházejí z amerického nebo britského modelu. Rodiče si z toho vezmou jen něco, nebo nepochopí a neuchopí smysl správně a nakonec je výsledek jiný, než předpokládali. Taky jak vychovávat podle jakékoli knížky děti, když každé je úplně jiné? Myslím, že by úplně stačilo vzpomenout na svoje dětství.

 Medunka_ 


Re: mamka Monika 

(18.3.2012 9:12:35)
Tabitho, nevím, systém který popisuješ:
Trestá VŽDY, odmeňuje NĚKDY. Pokud bych už jela systémem trest, odměna, dělala bych to stejně. Ať dítě ví, že co příjde trest a za co příjde odměna.
Taky bych dítě nenutila, aby mi slibovalo, že už se to nebude opakovat - když jako dospělá vím, že to nejspíš znovu udělá. Prostě chyby dělá každý.
A docela mě zaraží poslední odstavec: "Ona byla hodne na mne fixovana, tak ji to opravdu "pohne", ze mne unavuje a rika pomalu se slzama - ne neunavuji te, uz te nebudu unavovat." Určitě by si dítě mělo uvědomovat, že svým chováním ovlivňuje to, jak se cítíš (že tě točí). O tom není sporu. Spíš mě zaráží, že víš, že to s ní pohne. A říkáš to tak, aby to s ní pohlo. ~d~~d~

(Řeknu třeba:"Mám hodně práce, opravdu už jsem unavená, nechte mne chvíli být" a čekám, že toho nechají, ale nechci, aby to s nimi hnulo.)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.