| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Jak vše fungovalo v době před internetem?

 Celkem 326 názorů.
 Monika 


Téma: Jak vše fungovalo v době před internetem? 

(18.5.2021 17:55:49)
V návaznosti na předchozí téma o přežitcích (~;)) a na vyjádření Staré husy o tom, že by vlastně internet nepotřebovala, mě napadá, že u spousty záležitostí, které se lehce a rychle vyřídí "přes internet" už si člověk pomalu ani neuvědomí, jak to bylo "v dobách předinternetových" kolikrát komplikované. Např., když jsem si chtěla koupit místenku na autobus (protože se mi nechtělo riskovat stát třeba celou cestu do rodného města trvající cca 2,5 - 3 hodiny), musela jsem se sebrat a jet na autobusové nádraží Florenc, tam vystát frontu a místenku koupit. Stejné to bylo asi s letenkami (nikdy jsem žádnou vlastně nekupovala a to tedy dosud - zařizoval vždy manžel nebo cestovka).
Když jsem studovala VŠ, bylo nutné všechny výběrové předměty a semináře zapsat tak, že člověk po zveřejnění rozvrhu (tj. vyvěšení na nástěnku) oběhal všechny kanceláře jednotlivých kateder a tam se zapsal.
Jak se třeba v dobách "před internetem" vybíralo ubytování, když např. by se mi zachtělo strávit prodloužený víkend např. v Prachaticích a nic jsem tam neznala, to ani nevím (nikdy jsem nejspíš žádné ani neobjednávala) - asi by člověk musel hledat v telefonním seznamu (ale k dispozici měl většinou jen svůj vlastní kraj?) v kolonce hotely, penziony, ubytování??? A vybrat prostě jen podle názvu a adresy? Nebo zajít někam do cestovky, volat do infocentra?
K nákupům "na dálku" existovaly papírové katalogy, to vím. Pak samozřejmě obecně otázka "pošty" a čekání na odpověď na dopis minimálně několik dní (v pracovních věcech by mi to kolikrát vyhovovalo i teď, odeslat dopis a "mít od toho chvíli klid")
Napadá Vás ještě něco dalšího podobného? Nebo i opačné případy, kdy kolikrát bylo asi jednodušší "postaru" řešit věci osobně, než se pokoušet o elektronické připojování prostřednictvím všech možných hesel, požadavků a formulářů?
 Senedra 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:03:07)
Teefonování z budky.

Vyhledání jakékoli informace - buď jste znali člověka, který věděl nebo se musela sehnat knížka.

 Monika 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:16:44)
A jo, fronty na telefon na koleji - na to bych byla už snad úplně zapomněla ~;)
 Vážný2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(21.5.2021 2:05:34)
Myslím, že už za komunistů existovaly telefonní informace. Jednak o telefonních číslech a taky si pamatuju, že Pražská informační služba měla číslo na všeobecné informace, kam člověk zavolal a oni mu to našli. Měli velkou knihovnu výstřižků (dělali i výstřižkové rešerše) a samořejmě základní encyklopedickou literaturu.
 77kraska 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(21.5.2021 7:14:45)
Vazny, telefonicky se dala zjistit spousta veci:

- presny cas "gong oznami devet hodin, deset vterin, dvacet sekund"

- programy prazskych kin "Bio Oko: V sobotu vecer, v nedeli rano"

- predpoved pocasi

a dalsi si nepamatuju....byla to nejaka trojmistna cisla uvedena hned na zacatku telefonniho seznamu

ty programy kin hlasili jeste v 90. letech....mela jsem tu navstevu a pamatuju si, ze jsme tam volali a porad cekali na hlaseni o nejblizsich kinech
 Ekaterina 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:04:09)
Jj, dnes je všechno mnohem jednodušší. Třeba vzpomínám na psaní diplomky - kolik člověk musel osobně oběhat knihoven a institucí, aby sehnal potřebné prameny a podklady, dnes bych většinu z toho zařídila přes internet.
 Rodinová 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:07:31)
A jo, diplomka...knihovna mne nevadila, ale napsat na stroji ji musela taty sekretarka.
Ja bych tim stravila tri roky ~t~
 Rodinová 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:19:23)
Krajino, to si me s nekym pletes, psala jsem diplomku v roce 1987~t~
Jine moznosti nez psaci stroj nebyly...nebo ne pro me.
 MaMar 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:46:10)
Rodinová, psala jsem diplomku ve stejném roce, jako ty :-) Poznámky jsem měla psané tužkou na spoustě papírků, i celou práci jsem psala ručně propiskou na linkované papíry a pak dala přepsat známé sekretářce, aby tam nebylo moc překlepů.
 Rodinová 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 21:11:17)
Jj, MaMar, psala jsem rukou na papiry na linkovany podlozce, musela to byt desna fuska~:-D
 Ropucha + 2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 21:44:36)
Já jsem psala pouze bakalářskou práci, ale také ručně propiskou.
Počítač jsem neměla a ani bych neuměla psát na klávesnici.
Nechala jsem si to za úplatu přepsat.
 *Kate* 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 22:09:08)

"Já jsem psala pouze bakalářskou práci, ale také ručně propiskou.
Počítač jsem neměla a ani bych neuměla psát na klávesnici."

Jaký to byl rok, že už se psala bakalářka a nebyl přístup k počítači?
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:56:45)
Já jsem psala diplomku na psacím stroji. Jsouce poněkud méně majetná, chodila jsem kvůli tomu na kurs psaní na stroji. Můžu naprosto zodpovědně říct, že ten kurs byly nejlépe investované peníze mého života. Protože psaním textů se prakticky živím celý život :-)
 Lefff 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 22:27:55)
Já jsem psala diplomku na nějaké 486ce, kterou jsem dostala od svého tehdejšího rakouského přítele, vyřazenou z nějakého hotelu. Pamatuju si, že měla tak vypálený monitor, že tam prosvítal program s názvem Fidelio. Ale byla jsem tak ráda, že ho mám a nemusím nikam chodit, abych diplomku napsala. Dodnes mám schovanou nějakou disketu se seminárkami, ani netuším, proč. Asi to dám dětem jako hádanku :-)
Možná bych doma našla i nějaké staré telefonní karty včetně rakouských, na kterých bylo vidět, kolik už člověk provolal. Měly takový kovový proužek, do kterého se vyrývaly čárky, jak kredit plynul. V 90. letech byly mezinárodní hovory nechutně drahé. Utrácela jsem za telefony do Rakouska neskutečné peníze. Holt láska na dálku ~s~
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 7:26:00)
já 1993 a musela jsem složitě shánět u kámoše, jestli si u něj můžu na počítači napsat diplomku (moje psaní na stroji probíhalo stylem rychlost za 1, přesnost za 5)
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:24:51)
Já si diplomku taky nechala napsat od profesionální písařky za peníze. Sama jsem ji naklofala na psacím stroji se spoustou překlepů. Pamatuju si, jak můj BM silel, když mu písařka ve SVOČCE napsala všude "alkoholik" s dlouhým i. Už se to nedalo opravit a ani si nepamatuju, či s tím udělal, nicméně byl v celostátním kole druhý.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:34:14)
Valkýro, okrajově, ale psal o nich SVOČKU.
 Monika 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:35:58)
Když jsem já psala diplomku 1996-97, tak už počítače byly. Já tedy k žádnému neměla přístup (tedy teoreticky ve škole, ale v té počítačové učebně jsem nikdy nebyla a žila v domnění, že je děsně komplikované se tam dostat a stejně bych s tím neuměla zacházet), ale zachránil mě můj tehdejší přítel, který pracoval ve firmě prodávající počítače a dost se tam nudil, takže mi práci přepsal ...
 Senedra 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:46:44)
Na gymplu jsem počítač nepotřebovala, na VŠ jsem chodila do počítačové laborky nebo jsem ukecala kamaráda, aby mi pomohl se zápočtem ( a on byl rád, protože na naší VŠ vládla tvdá převaha kluků, takže přátelství s Ámoskou se velmi cenilo) a pak jsem už poznala MM. Měl už svůj stolní počítač. Brzo potom, co jsme spolu začali chodit, tak k němu na patro a přímo do jeho pokoje zavedli INTERNET. Jedna budova kolejí měla 20 pater a net se slavnostně zaváděl asi do pěti z nich. ~t~
 Vážný2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(21.5.2021 2:35:47)
Tak já byl nějakej posunutej, nebo vyšinutej? V 5. třídě (1980) jsem začal chodit do místního Domu pionýrů a mládeže na kroužek elektroniky a počítačů. Letovat jsem se moc nenaučil, ale všichni snili podle Amára (Amatérského rádia, časopis) o prvním ČS stolním počítači SAPI 1. SAPI

On šestý jsem pak chodil do Městské stancie mladých techniků, do kroužku programování, kde už nějaké počítače byli. Dostal jsem se mezi vedoucí - nadšence - kteří se snažili aspoň nějak toto zavádět do ČSSR. Vymysleli tehdy jazyk Robot Karel, který sloužil pro učení dětí základní algoritmizaci a strukturovanému programování.

V sedmičce mi rodiče za šílené peníze nechali propašovat počítač ZX-81, někdy na střední pak ZX Spectrum. ZX-81 ZX Spectrum. Měl jsem barevný počítač - připojený k ČB televizi, nikdy jsme neměli barevnou - bohatí jsme fakt nebyli.

Na tom Spectru jsem ve druháku v nějakém prvním čs. textovém editoru psal práci Berlín - hl.m. NDR a Okres v republice Praha 4. Muselo to být na stroji, nebo tiskárně. Muselo se to psát na několik částí po kapitolách, jinak se to nevešlo do paměti, háček a čárka se psaly pomocí písmene Q před písmenem, jak se psali přehlásky už ani nevím. Pak to někdo ze spolužáků vytiskl na tiskárně (mít tiskárnu, to byl zázrak, ale někdo vyvinul jednojehličkovou tiskárnu, kterou si amatéři stavěli doma. Každý znak se psal na nejméně 8 přejezdů tiskové hlavy. Háčky a čárky to ještě komplikovaly. Závěrečnou práci z informatiky na G jsem dělal na PC-XP na MFF UK, které tam už bylo. Na gymplu jsme měli IQ-151, které mne nejvíc zklamalo, když jsme chtěli pomoci učitelce spočítat v Basicu průměry za žáky a předměty (byly tam různé dobrovolnosti apod.) a ono se tam nevešlo do pole do paměti 32 x cca 20 předmětů.

V roce 1989 jsem nastoupil na MFF UK a tam byly ještě i děrné štítky, na nichž si musel člověk svojí aplikaci připravit (děrovačkám Robotron z NDR jsme říkali "pomsta za Sudety"), ale pak už jsme si mohli rezervovat čas u terminálů v tzv. Rotundě.

V roce 1989 jsem v sobotu 19.11. ještě dělal zápočťák v mikrobase tinyPascalu na ZX Spectru a nemaje tiskárnu, tak jsem výpisy z obrazovky televize fotil foťákem a vyvolával v koupelně na papír. Za revoluce jsme všechno možné psali a množili v T602.

Na MFF jsem pak dělal nejvíc v PC laboratotořích. Pak jsem přešel po Bc. na FEL-ČVUT na TK a tam jsme už měli PC, většinou s MS-DOSem a řídili tím různé průmyslové procesy, nebo výtahy. Nebo železniční kolejiště. Nebo robota.

Diplomku už jsem psal ve Wordu. Na vojně se pak používalo AmiPro.

Když jsem se vrátil z vojny, byly už v práci Windows 95 a Delphi. První počítač jsem měl doma až ve 3. práci někdy kolem roku 2000.



 K_at 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(21.5.2021 7:16:27)
Vážný, to je exkurze do jiný dimenze! Dík. ~t~~R^
 Ruth 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:11:33)
Seznamka ~:-D
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:14:31)
Ruth, my se s manželem seznámili na inzerát v Annonci😁
 Ruth 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:06:27)
TaJ,
to je nejlepší.~:-D~s~
 Černá kronika 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:37:43)
V roce 1986 jsem si dala inzerát do Mladýho světa. Přišly mi dvě velký obálky s odpovědmi - něco přes 100 dopisů. To byla seznamka... ~:-D
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 0:22:01)
No jo, seznamka v Mladém světě :-) Spolužačky na střední neměly co dělat, tak si daly inzerát. Přišlo na 200 odpovědí. My to četli všichni ve třídě, asi 30 holek, a pak jsme si se seznámeníchtivými mládenci psaly, já teda se dvěma z nich, byli to moc prima kluci, ale bohužel bydleli moc daleko a nechtěli se stěhovat :-).
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 0:37:57)
Jedna moje kamarádka si našla manžela na inzerát v Mladém světě. Pravda, bylo jim už přes 30. Ale jsou spolu dodnes.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:16:15)
Ano, kdysi se muselo osobně někam zajít a koupit na místě, třeba tu jízdenku s místenkou. Ubytování ani nevím, na nějaké prodloužené víkendy jsem nikdy nejezdila, když jsme jeli na dovolenou, zajistili jsme si ubytování buď přes cestovku, nebo telefonicky. Existovala telefonní služba, kam jsi zavolala a řekli ti telefonní číslo. Spoustu věcí jsem si vyhledávala v různých encyklopediích nebo v naučném slovníku. Podklady k diplomce jsem si hledala ve fakultní knihovně, něco i v univerzitní. Tehdy mi to připadalo normální a nijak mě to neobtěžovalo. Já jsem ale analfabet, co se týče různých služeb po internetu, já si třeba neumím po internetu koupit jízdenku. Nikdy jsem to nedělala, vždycky nám to zajišťovala dcera kamarádky. Letenku už vůbec ne. A i dnes dávám vždy přednost osobnímu jednání, kdy se můžu na cokoli zeptat, než jednání "se strojem". Jsem holt stará struktura.
 Vážný2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(21.5.2021 2:53:38)
Pamatuju si, že někdy v roce 1987? už existovalo dost málo zveřejňované číslo na informace o odjezdech vlaků (někde jsem ho opsal z nějaké vývěsky).

Když mi profesorka z Fy zapomenula dát pozvánku na soustředění před celostátním kolem FO v Hradci, tak ji strašně seřval ředitel a přikázal ji, že mne do toho Hradce v pondělí sama odveze. Mamka naštěstí bylo průvodkyně, byla doma, tak jsme zavolali z ředitelny domů a ona mi pomohla rychle sbalit věci a pak jsem se vytasil s číslem na informace, ředitel zajásal, zavolali jsme, zjistili odjezd a profesorka mne už nikam nevezla a já už se odvezl sám. (Byla mi dost vděčná.)
 Len 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:22:02)
Ja kupovala v roce 1999 letenku osobne v cestovni kancelari, bylo to s prestupem, udelali pri objednavani chybu a byly s tim same problemy.
VS, vsechny prace odevzdavame online od zacatku, jde to do centra pro copyrignt, kde to kontroluji elektronicky, aby nebylo neco opsaneho atd., pak az to jde tutorovi, pripadne komisi, podle toho, jaka prace. Nevim, jak se tohle kontrolovalo pred internetovou dobou:-)
Dopisu jsem napsala ve svem mladi hroznou spoustu, ale popravde to cekani na odpovedi mi vubec nechybi.
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:14:46)
Len, to se to nekontrolovalo. Akorát se třeba citovalo. Dobrý vedoucí práce stejně věděl, co jeho svěřenec dělá, v jaké knihovně byl a jaké zdroje použil. Mně se třeba stalo, že jsem řekla, jakou knížku jsem použila jako zdroj informací, načež se vyučující ptal, kde jsem ji sehnala, že on ji taky shání a nemůže sehnat. My tehdy obráželi nejen proslulou Národní knihovnu v Praze-Klementinu s jejími obřími fondy, ale třeba knihovnu Českého úřadu statistického, tam měli moc zajímavé knížky, Technickou knihovnu v Klemetinu a další.
 Vážný2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(21.5.2021 2:58:56)
V roce 1986 jsem byl v Karlových Varech v lázních jako 15-letý. A napadl mne šílený nápad, že zpět poletím do Prahy letadlem. Tak jsem ukecal na návštěvě rodiče, dostal jsem 180 Kčs a koupil si letenku v kanceláři. Den předem mi rodiče odvezli větší kufr (autobusem) a tak jsem letěl... A ve škole mi pak měli proplatit jízdné (bylo to léčení a mělo to platit ROH - komunistické odbory, které se staraly i o některé sociální věci). Učitelce jsem musel přinést papír, že místo letenky se proplácí jízdenka vlakem 2. tř. která byla do KV přes Plzeň, což byla pěkná štreka a tak jsem dostal cca 40 Kč. zpět.
 Marika Letní 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:22:23)
Já si to tedy pamatuju jen z dětství. Ubytování bylo buď přes cestovku (Čedok, Autoturist, CKM apod.), podniková rekreace od zaměstnavatele nebo přes známé. A vlastně se jelo naslepo, poprvé člověk neměl vůbec představu, jak to tam vypadá, informace od známých byly asi terno.

Jo všechno se muselo vyřídit tak, že tam člověk došel. Koupit jízdenku, lístky atd. Objednat k lékaři taky bylo běžné, že člověk šel a domluvil se na termínu osobně nebo dostal kartičku se termínem příští návštěvy.

Nebo domluvit se s kamarády... prostě spolužačka přišla a zazvonila, jestli půjdu ven, pak jsme šly pro další. Na gymplu už mělo víc lidí telefon doma, ale stejně se většina věcí domlouvala ve škole. ALe dřív se chodilo telefonovat třeba k sousedům, nebo sousedi přišli, že volá příbuzná (zase od jejích sousedů), tak to popisovala babička. A to byl hovor jen o zásadních událostech, že někdo nepřijede zdaleka na návštěvu, která už byla domluvená dopisem, že třeba onemocněl.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:32:27)
Hodně ze zmiňovaného jsem nepoznala, protože od dob prváku na střední byla internetová doba, ale pamatuju si pamatuju spíš věci, co se mně dotýkaly na konci základky, tj hudba, hadry, boty a návody na vyléčení různých pupínků. Na hudbu se muselo čekat v rádiu, na boty a oblečení obíhat obchody a informace byly v jen v knihách. Když jsem si přála k narozeninám jet do Dálího muzea, tak mně maminka vyslala do města obíhat cestovky a shánět zájezd.

Když to vyprávím dětem, tak se ptají, jestli ty boty byly z dinousauří kůže a do muzea jsme jeli tím autem od Flinstounů na nožní pohon.
 daba+holčička 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:19:27)
Služby byly po telefonu - když jsem chtěla jít do kina, vytočila jsem programy kin a poslouchala všechny kina až došlo na to moje, abych si pak nestihla zapsat, od kolika hrajou a musela jsem znovu :) Na koncerty a kluby byly vylepené všude možně velké plakáty s programem na celý měsíc. Lístky se kupovaly v předprodeji. Když se člověk chtěl s někým sejít, tak si to musel domluvit předem. Nebo taky mohl zazvonit a říct. Dobrý den, půjde XY ven? ~t~
 daba+holčička 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:20:22)
Ale zas, když už někam šel, bezproblémů dostal pivo i v 15ti ~t~
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:19:58)
V 15? Tak pozdě? Já chodila tátovi pro pivo už ve 4 letech. My ho s bráchou cestou upíjeli a pak jsme ho dolili z louže, aby to táta nepoznal. Sousedi se ho pak ptali, jak mu pivo chutnalo, protože nás viděli, jak to z té louže doléváme. Ale táta nám nikdy nic nevytknul, ani nikdy neříkal, že to pivo není dobré :-). Kamarád zase doléval tátovi pivo z kohoutku, co měli v paneláku na chodbě, taky cestou upíjel :-)
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:24:59)
Vycházel kulturní přehled a tam byly programy všeho možnýho, kina, divadla, koncerty. Myslím jednou za týden.
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 7:34:34)
si pamatuju, jak jsem měla problémy s ekzemem ve vlasech a půjčila jsem si z vědecké knihovny odbornou publikaci. No neměla jsem to dělat, byly tam hrůzostrašné fotky a to, co jsem se dočetla, mi taky moc nepomohlo:-)
ale byly to krásné doby
 neznámá 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:42:59)
Já si vybavuji, jak složitě se objednávalo z katalogu Qelle (nebo jak se to psalo), vyplnit lístek, hodit do kaslíku a pošťák to přinesl neohlášeně v naprosto špatnou dobu.
Nebo návštěvy, prosě jsme se sebrali a jeli na neohlášenou návštěvu do jiného města.
 Markéta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:43:38)
Do první práce jsem nastupovala v roce 1993 - dělala jsem asistentku auditora. Žádné počítače jsme neměli, pěkně jsem měli na takových žlutých papírech spisy, ve žlutých papírech byly dírky, které se oblepovaly a dávalo se to do šanonů. Všechno, co jsme potřebovali od klienta, nám musel vytisknout, všechny procedury jsem museli zdokumentovat, nebylo dost dobře možné si sjetinu dát do filu. Všechno se řešilo na místě nebo telefonicky, maximálně faxem. Pamatuju se, když jsme jednomu klientovi v noci posílali faxem asi čtyři závěrky a on ráno volal, že má plnou kancelář ruliček z faxu a že jsme se asi zbláznili. Když teď vidím ty objemy dat a množství mailů, které zasílám teď já auditorovi, tak si říkám, jak jsme to vlastně dělali.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:06:08)
Cca v roce 1990 měla firma, kde pracoval tatínek, fax a faxovali si se zahraničím. Fax byl ovšem jen v Praze, takže tam ho dala asistentka do obálky a běžela na Florenc uplatit řidiče autobusu, aby ho odvezl do Brna. V Brně zase na Zvonařce čekala na zpožděný autobus jiná asistentka a odvezla obálku do kanceláře a dala ji příjemci. Ten vypotil odpověď a ta se zase vezla tramvají na Zvonařku, busem ze Zvonařky na Florenc a odtud metrem do pražské kanceláře k odfaxování. Asistentky nedělaly nic jiného a stejně se to asi vyplatilo a bralo se to jako výkřik techniky. ~:-D
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:24:05)
My měli ve firmě fax od r. 1990 a chodili jsme se na to s úžasem koukat, že z toho vyleze papír potisknutý písmenky. Protože to chodilo na stejný drát, jakým se telefonovalo.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:30:32)
Já v roce 1985 a počítač jsme měli, ovšem programy jsme děrovali do štítků.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:45:10)
to je sice všechno pravda, na druhou stranu dnes každý pošle e-mail a očekává, že to příjemce okamžitě přečte a zareaguje, stejně tak telefon - doma jsme neměli do mých 18 ani pevnou linku, dnes každý očekává, že může zavolat kdykoliv a zvednu to a zareaguju,
je potřeba naučit se nereagovat, neslyšet, nevidět
 mamoch 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 18:59:20)
Všechno bylo pomalejší, muselo se vynaložit hodně námahy něco někde najít, zjistit, sehnat, objednat... Ale rychlejší bylo zjistit, zda jsme se dostali na střední školu. Na gymplu jsme v den písemné zkoušky věděli výsledek ještě ten den odpoledne / rok 1972/. Oproti současnosti rychlost přímo kosmická...
 Bedunka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:01:40)
Zrovna nedávno jsem přemýšlela, že když už nás covid musel potkat, tak ještěže v počítačové době. Jak by probíhala výuka doma před 20 lety? Děti by se po dobu 1 roku zřejmě neučily vůbec.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:09:39)
Před dvaceti lety byl normálně funkční internet. Nebylo to na online výuku, ale zadávání a odevzdávání mailem by normálně probíhat mohlo. Akorát jen 12 % domácností mělo doma počítač a jen třetina z nich ho měla připojený k internetu. Kancelářské profese byly už standardně opočítačované a ointernetované, takže někteří rodiče by mohli domů nosit úkoly vytisknuté, ale ostatní děti by se asi k zadání nedostaly.
 Len 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:12:58)
Jj, my se s muzem poznali pred dvaceti lety, pres internet. Muz uz mel docela rychly, my meli doma hodne pomaly.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:24:06)
Pamatuju si, že jsem na silvestra v roce 96 hledala, jak se dělá kuskus s hrozinkama a načtení jedné stránky s dvaceti ingrediencemi a s nulovou grafikou trvalo třeba 20 minut.:-)
 Rodinová 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:38:25)
No jo, si pamatuju, jak jsme nekdy 1997 koukali kvuli koupi bytu na nejakeho predchudce Sreality a jak neskutecne dlouho to trvalo~:-D
 Rodinová 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:44:03)
A prvni hypoteku jsem pojala v roce 1999 za nejakych obludnych, nevim, asi 6 procent ... na jeden z vzacnych bytu v osobnim vlastnictvi, aspon jak si to pamatuju ~:-D
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:28:11)
Začínající podnikatelé měli tehdy hypo na cca 17%, normální hypo začaly později a asi na 10%, tam byla státní podpora, která ty hypotéky srazila asi na 5-6%. Jak klesly hypotéky pod 4%, tak skončila i ta státní podpora.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:24:10)
Internet byl, ale běžně v domácnostech nebyl a pokud ano, bylo to drahé (pokud si to dobře pamatuju, platilo se za minutu a ve špičce to byly docela pálky) a proti dnešku nespolehlivé. A programy jako Teams, současné zapojení klidně desítek lidí, to si tehdy nedokážu předtavit
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:26:04)
Internet přes pevnou linku, když jsem byla na internetu nedalo se volat.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:27:24)
Však to jsem ani neřekla. ~d~ Psala jsem, že by mohlo fungovat tak zadání po mailu a to ještě většinou spíš jen k některým rodičům do práce. Ta komunikace nebyla špatná, na kolejích na Strahově jsme měli tehdy internet na tehdejší dobu super. Maily hledně výuky by fungovaly, ICQ taky a i novinky o tom, co nám zase zakázali kvůli covidu (dneska zpívat, včera kafe z kelímku mimo okres, zítra sex bez respirátoru,.....) bychom se dozvěděli okamžitě. Jen to bylo málo obvyklé, když jen 4% domácností měly doma PC i připojení.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:35:35)
Jasně, já to nerozporuju, jen jsem vzpomínala. My jsme si cca před těmi dvaceti lety internet domů pořídili. V práci jsem na něj byla zvyklá.
 Monty 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:30:07)
Internet byl funkční už před 25 lety. Obrázky teda načítal hodinu, ale fungoval e-mail, IRC i ICQ. Mám pocit, že jsem právě někdy v roce 1997/98 napsala první příručku o komunikaci na internetu. ~;)
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:31:44)
Ano 1995 se používal mail.
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:31:54)
Naše IT-firma zaváděla internet docela dlouho, někdy v r. 1997-8. Když jsme stahovali soubor z Německa, tak to na velkou vzdálenost nešlo, stáhli ho teda do jiné pobočky blíž k českým hranicím a odtud pak jsme ho už stáhli.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:45:54)
Internet máme asi 20 let, nejdřív vytacene připojení, první počítač měl MM Atari v roce 1988.
První telefon nám zavedli až po revoluci, do ty doby ho mělo pár lidí, dávalo se běžne telefonní číslo k sousedům pro případ nouze.
 Okolík 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:56:52)
Jak souvisí PCR test s digitalizací?
 Okolík 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:02:31)
PCR test asi není stejná procedura jako sekvenování?~d~
 Okolík 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 22:29:44)
Vážně? A že se s tím namáhali před 100 lety při pandemii španělské chřipky?
 Okolík 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 22:33:27)
Špatně čteš. Namáhali se s rouskami, zavíráním hospod a škol. I s tou vakcínou by se rádi namáhali, ale holt tenkrát ještě neznali ani viry.
Vždyť si přečti, co jsi sama psala, čtvrtko.~d~
 Rodinová 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 22:38:58)
Jak to myslis, ze bysme si nevsimli, pred 30 lety?
 Rodinová 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 22:59:29)
Asi bychom to pricitali zapalu plic nebo chripce, ale pochybuju, ze bysme si nevsimli mnozstvi vyrazne vetsiho nez obvykle.
 Palac + 1 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:09:38)
https://www.destatis.de/EN/Themes/Cross-Section/Corona/Society/population_death.html

Tomuto bych teda podumrti tak uplne nerikala.
 libik 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:25:53)
Čtvrtko, nevím v jaké časové smyčce se nacházíš ty, ale já žiju v 21. století, kdy opravdu běžně čtyřicátníci a padesátníci na noname zápal plic neumírají, jsi nevkusná s ohledem na to, že každý máme někoho, za kterého zapalujeme covid svíčku. Jestli tvé děti pobytem s matkou přišly o rok života, je to samozřejmě také smutné.
 Elling 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 7:56:49)
Podle Libik mají děti menší cenu, než staří lidé. Z jejích příspěvků, které již delší dobu sleduju, to jasně vyplývá.
 Ina z Radešína 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 9:21:29)
"mají děti menší cenu, než staří lidé. Z jejích příspěvků, které již delší dobu sleduju, to jasně vyplývá."

Ono to bude jedna z prvních známek stáří - neopodstatněná zapšklost vůči "rozežraným dnešním smradům".
 libik 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 9:38:14)
Naopak, Ino, naopak, neklamná známka stáří je se tvářit, že nejsi stará a že jsi v podstatě jedním z těch mladých, odolných a chápeš hrůzu distanční výuky~;)
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 11:36:21)
"co je katastrofa, je základka první stupeň, kdy se jedou skutečný a důležitý základy.
VŠ a střední školy si distančku chválí,"

Máme jedno dítě na prvním stupni a s distančkou jsme vyloženě spokojení. Řekla bych, že umí, co má umět a spíš i navíc. Zvládají stejně dobře jako tu střední. Určitě je to o škole, ale někde u tu základku zvládají vyloženě dobře. Všude to katastrofa není, takhle plošně se to o školách říct nedá.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 11:49:59)
Půlko, jo, je to různé na různých školách...my jsme byli taky spokojení, loni na jaře nejdřív online nejeli, až koncem školního roku to zprovoznili...ale i tak to učení na dálku běželo dobře...a na podzim už pak naskočili do online a fungovalo to...budiž, jsme malá škola, funguje to trochu jinak...ale kamarádka má páťačku na velké sídlištní základce a tam to fungovalo taky dobře...další známí mají prvňáka a šesťáka a taky žádný větší problém... takže je to jak kde, no...
 Palac + 1 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:28:06)
Asi koukame na jiny grafy.
Celkove rozhodne ne mene.

A mirny propad v unoru a breznu je prave vysledkem dlouhodobejsich a funkcnich opatreni v nemecku (v cr pofzim a prosinec naopak bez opatreni, takze pak silena nadumrti) plus toho, ze letos neprisla chripka. Od dubna to zadms stoupa nad prumer.

 Palac + 1 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:42:39)
Pokud vim, v nemecku se naprv pulce prosince opatreni dost zprisnila. My v cr jsme v prosinci uvolnovali.

V nemecku se dle toho, co jsem cetla v nasem tisku, zaclo uvolnovat az v breznu.

Jak vime, setrvacnost je velka, takze vam to zaclozaclov tom unoru breznu klesat. Za ta opatreni bych u nas byvala byla rada.

Ale vis co. S tebou se debatovat neda. Ty i graf se zjevnymi nadumrtimi interpretujes opacne, aby ti to zapadlo do tveho vesmiru.

 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 0:03:06)
Ctvrtko, není to pravda, už od začátku někdy v březnu 2020 se říkalo, že je covid daleko zakernejsi než chřipka, protože ho roznášejí lidí, kteří se cítí zdraví a nemají žádné příznaky. Proto se přece zavedly ty první roušky.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 0:11:22)
A co ti, kteří ještě příznaky nemají, ale už to roznášejí?
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:58:10)
Nová Jano, vždyť právě psali, že covid je infekční už několik dní před příznaky, proto to testování. I když já si teda myslím, že ty antigenní testy jsou na houby, děsně nespolehlivý, ale holt byly nakoupený, tak se musely vypotřebovat. Ale kdyby se dělaly hned od začátku PCR testy, tak věřím, že by to testování k něčemu bylo, protože by odhalilo ty zatím ještě bezpříznakový roznašeče. Pak by se lidí nebo žáci nemuseli dusit v rouskach.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 0:08:21)
Nová Jano, ony to ty děti ale neroznasi jen mezi učitele, ale i mezi své rodiny. Teď už to je lepší díky očkování a kdyby ještě byly ty PCR testy, tak už by roušky být nemusely. Ale v době, kdy ještě starší a ohrožení nebyli naočkování, tak ty zavřené školy podle mě k menšímu šíření přispěly.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 0:21:58)
Nová Jano, to je těžký. Když ty ohrožené dchodce izolovali, nesměli si jít ani nakoupit jídlo, ani se vidět s vnoučaty, tak ti důchodci trpěli depresemi stejně a možná i víc než ty děti, co nemohly do školy. A onemocněli a zemřeli i mladší lidé, chodili do práce a chytli to tam od těch bezpříznakových. Ono se to lehce řekne, ať se každý stará sám o sebe, ale nedá se to uskutečnit. Podle mě v civilizované zemi jistá míra solidarity být musí, nejsme divá zvěř, která slabší kusy obětuje.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 0:35:31)
Ale psala jsi, ať se ohrožení chrání. Tak jak se mají chránit ty babičky a dedecci, co nežijí v DD, buď se zavřou v bytě, jídlo si nechávají vozit a s dětmi a vnoučaty ani přáteli se radši nevidi.ll A ti, či žijí s dětmi a vnoučaty v jedné domácnosti, tak ti mají nosit i doma respirátory a radši být jen zavření ve svém pokoji? Já vím, teď už je očkování, ale předtím. To se prostě nedá udělat. A co obézní čtyřicátníci s vysokým tlakem a cukrovkou, ti musí taky chodit do práce a vydělávat si na živobytí, mají manželky a děti, se kterými bydlí, jak ti se mají chránit. Podle mě se společnost, chce li se nazývat civilizovanou, musí o tyto lidi postarat i tak, že na ně budou brát ohled mládí a zdraví. Soucit, sounáležitost, sociální cítění.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 0:49:43)
Ctvrtko a když ta sedmiletá holčička má tatínka obezního čtyřicátníka a přinese covid že školy, tatínek se nakazí a umře, tak ta holčička si má rict, no, co zavinil si to sám, neměl být obézní, hlavně, že já jsem mohla chodit do školy. Je to tak dobře?
 Vítr z hor 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 6:05:28)
Jasně, bezohlednost a roznášení chorob je základní lidské právo ~;)
 Mr. Miçkey 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 4:35:51)
Proc obezni kvuli covidu? Vzdyt si chodila behat, a to je jedna z mala veci, ktery ted muzes. Ja jsem teda diky covidu zas zacal behat a v druhym lockdownu poprvy ubehl vic jak 10 km, tak tim to nebude~d~
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:00:21)
Netvrdím, že se to má říkat dětem. A házet odpovědnost na deti. Ale ty zavřený školy v době největšího výskytu covidu byly podle mě správně. Nemusely být třeba tak dlouho, mohly se začít pouštět dřív vysokoškoláci a středoškoláci, mohlo se testovat PČR testy, mohlo se leccos udělat lépe a jinak. Nejsem přesvědčená, že to tu naše vláda dělala dobře, právě naopak. Ale ten princip - zavřít školy v době, kdy se covid šířil jako lavina- byl podle mě v pořádku.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:13:31)
Ctvrtko, to nevím a ani si to nemohu přečíst, neb dostatečně nevládní cizími jazyky.
Ale zaujalo mě, že jste nijak nechránili tvého ohroženého manžela. Měl štěstí, že se nenakazil, ale co kdyby vaše děti od kamarádů ten covid donesly a nakazily ho, i to by vám připadalo ok? Nevadí, že jsme tatínka nakazili a on zemřel, hlavně, že jsme si tak hezky prohráli s kamarády!
Víš, já si staromilecky myslím, že i děti se mají obětovat pro svoje milované, že nemají jen sobecky brát, ale mají mít ohledy k ostatním lidem, ať jsou v jakémkoli věku. I sedmiletá holčička si uvědomí, že tatínek tu ošklivou nemoc dostal od ní a že ji dostala od Petrušky, co si s ní byla pohrát a pokud není citově plochá, tak jí to bude mrzet a bude si to vyčítat.
 Yuki 00,03,07 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 7:16:59)
Nová Jano, čím to je? buď tím, žes zatím měla štěstí, nebo jsi zatím neměla tu smůlu, ale rozhodně není žádná zásluha chovat se nezodpovědně a cokoliv odmítat, možná tě to ještě překvapí a pak ti to dojde, nebyla bys první ani poslední
 adelaide k. 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 8:35:40)
Čtvrtko,
"a ze se syn downik pul roku obetoval a nechodil do skoly a vsechno zapomnel taky na hovno, tak k cemu to bylo? "

Třeba k tomu aby se snížilo riziko, že to dostane, vzhledem k tomu že zrovna třeba lidé s Downovým syndromem mají 10x vyšší riziko úmrtí na covid, než běžná populace. Vyloučit se to nedá nikdy ale za pokus to myslím stojí (alespoň mě by to v tomto případě za to stálo).
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:22:00)
Nová Jano, však já taky tvrdím, že se to udělali blbě. Jen si nemyslím, že se nemělo dělat nic a nechat to běžet bez jakéhokoli zásahu. Podle mě měl všecko řídit krizový štáb sestavený z odborníků, kteří by neměli žádné politické ani majetkové vazby a mezi těmi odborníky měli být i ekonomové, sociologové a psychologové. Jak to tady řídil Babiš and his boys, to byla katastrofa. A přesto mu plno lidí věří a budou ho volit a spousta lidí by ho měla ráda jako prezidenta. Nechápu!
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 10:39:42)
Bylo to tak a je to furt stejne - slabi jedinci holt nepreziji,to je v prirode bezna vec - selekce, a my lidi jsme nedilnou soucasti prirody stejne tak,jako je nutno brat na zretel,ze i smrt patri k nasim zivotum.

- uz ty tvoje nekonecne blemcy o 7letych holkach,ktere nakazi chudaka otce fakt nemuzu cist~o~
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 0:50:31)
" Ma se sedmileta holcicka zavrit doma, nosit respurator, nevidat svoje kamaradky, ucit se pres pocitac... kvuli obeznimu ctyricatnikovi? Je to primerena obet?"

Moje děti by tedy ani ve snu nenapadlo, že by šly za kamarády, pokud by pak mohly nakazit manžela v době, kdy covid rozhodně nesměl chytit. Není tedy obézní, ale měl něco jiného. Pokud je ten otec opravdu vysoce rizikový, tak mě vůbec nenapadá, jak by to těm dětem mohlo stát za to.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:10:45)
Naše děti zase ani nenapadlo, že by měli k někomu chodit v době, kdy manžel čekal na operaci (srdce) a nesměl ničím onemocnět. Za školu přes počítač byli šťastní, ale že by chtěli jít ke kamarádům v době, kdy byl covid všude kolem nás, tak to ani nenaznačili. Pokud by fakt chtěli s tím, že kvůli nim jejich otec může umřít, ale za návštěvu kamarádů to stojí, tak bych si asi dost zoufala, co jsme to vychovali. Naštěstí to teda nikdo z nich ani nenaznačil.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:14:57)
Však je manžel po roce naočkovaný. Za další měsíce můžou být nejspíš naočkované i ty děti. Proč by se měly omezovat dvacet let? ~d~

Myslím, že vědomí, že kvůli hraní s kamarády zemřel jejich otec, by je poškodilo daleko víc a na celý život než nehraní si s kamarády, ale každého věc. Neříkám, že to děláte blbě. Jen my jsme se rozhodli v obdobné situaci jinak a děti jsme tomuhle vystavit nechtěli.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:23:27)
V tomhle modelovém případě Husy je ten obézní čtyřicátník otec těch dětí. Nebo potažmo neobézní, ale jinak rizikový. O sousedovi nebyla vůbec řeč.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:29:48)
"Půlko psa - ale ten soused je soused senior a mnoho sousedů seniorů, které musíme chránit, tak zavřeme doma naše děti - o tom to je. soused senior se nemusí chránit a omezovat, to musí ti ostatní. To ti přijde OK?"

Z nějakého důvodu se mě pokoušíš vmanipulovat do toho, abych řekla, že chci omezovat tvoje děti. O vládních opatřeních jsem vůbec nic nepsala, natožpak, abych s nimi souhlasila. Psala jsem výhradně o tom, že jsem nechtěla, aby naše děti ohrozily manžela v době, kdy byl rizikový a před operací. O jiných dětech, sousedech, seniorech a omezování kohokoliv jiného, jsem se vůbec nezmiňovala.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:43:16)
A když takových ohrožených otců a matek a dědečků a babiček budou dva milióny?
 K_at 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 7:18:01)
Jano, chápu, že pro tebe je to asi úplně nepochopitelné, ale on Covid neohrožuje jen seniory. Záběr z nemocnice - kapr a salát - to je teda ale šlendrián! Takhle nějakou intubace a monitor měli natočit! Na vánoce. Tvá úvaha o ne-zahlcených nemocnicích je mimořádně pitomá.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:37:54)
Nová Jano, tak pokud ten senior není úplně blbej, tak se chránit taky bude, žejo. A ten hlavní důvod té ochrany seniorů nebyl proto, abychom udrželi na živí naše milované babičky a dědečky, ale proto, aby se nezahlcovaly nemocnice těžce nemocnými a umírajícími, kterými byli, světe div se, senioři. A ty nemocnice pak nemohly provádět normální péči o jiné pacienty s jinými nemocemi, když tam měli tisíce covidaku. Takže naše ubohé dětičky trpěly při distanční výuce nikoli kvůli těm nezodpovědným důchodcům, co lezli nakupovat do Kauflandu (mimochodem jsem o žádné masivní nákaze z Kauflandu neslyšela), nýbrž kvůli zahlcením nemocnicím a nemožnosti léčit i jiné choroby než covid.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:55:00)
Nová Jano, já četla něco jiného. Ano, určitě tam byli lidi, kteří by se měli správně doléčovat už na jiném oddělení, ale byli stále infekční. A možná, že se do nemocnice dostali i vyděšení lidi, kterým nic nebylo, ale určitě ne nějak masivně. Jinak co jsem četla za články, tak nemocnice dlouhé měsíce mlely z posledního, musely omezit nebo zrušit operativní, lidé se do nemocnic báli, že tam dostanou covid, takže budeme mít hezkou vlnu zanedbaných srdečních, cévních chorob, rakovin nehledě na všelijaké nemoci pohybového aparátu a podobně. Kdyby se nákaza šířila zcela bez zábran, bylo by to ještě o moc horší. Všichni jsme se museli omezit, všichni jsme museli být víc opatrní a dolehlo to na všechny. Děti jsou součástí společnosti, nejsou to žádná princatka, kterých se běžný život nesmí ani dotknout. Znovu opakuji, že podle mě nemusely být tak dlouho že školy doma, ale za té nejhorší vlny v únoru a březnu jo.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:59:25)
No to já taky.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 2:03:55)
To bylo spíš na čtvrtku, že její děti mají nemocného tatínka a neberou na něj žádný ohled. Já jsem měla také nemocného tatínka, měl TBC plic, Bechtěreva, angínu pectoris a dva těžké infarkty, kvůli nimž musel v 47 do invalidního důchodu a ohledy jsem na něj brala od malinka. Myslím, že mi to do života hodně dalo.
 Cimbur 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 6:00:01)
Nová Jano, takovou nehoráznost jsem dlouho nečetla. Můžeme mít různé názory na epidemiologická opatření. Ale kdo v době od října do března viděl provoz jakékoliv nemocnice třeba ve zlínském kraji, musel pochopit, že to není z vyděšení.
 Elling 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:03:15)
Tak jsme obětovali jenom některé skupiny obyvatel. Drobné podnikatele, umělce a mládež především. Zrovna seniorů se různá opatření nikterak nedotkla, jejich život se téměř nezměnil.
 libik 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:09:07)
Život mnoha seniorů se změnil v nežití, myslím si, že je to dost podstatná změna.~;)
 Elling 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 15:11:50)
Tak v mém nejbližším okolí žijí senioři tak jako dosud. Doma koukají na TV, chodí nakupovat do obchodů, jezdí na chaty a chalupy. Očkováni všichni již byli.
 Elling 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 15:13:11)
A nežití mladých Ti nevadí?
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:08:23)
Když začnou umírat lidí víc než normálně, tak si toho všimnou v každé době. Pamatuju si, že jsem četla, že v Anglii ve středověku řádila nějaká potiva horečka, dosud se neví, co to bylo za mrchu, klidně to mohl být nějaký virus. Myslím si, že kdyby covid přišel třeba v 70. letech, tak by si lékaři všimli, že jim umírá najednou hodně lidí na zápal plic, nejen starých, ale i mladších a asi by to identifikovali jako nějaké nové virové onemocnění. Asi by nebyly žádné lockdowny, ale těch mrtvých by bylo zase víc.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 22:50:39)
"Okoliku jde o o ze bysme si nakyho covidu v 80. ci 90. letech vubec nevsimli."

Manželovi na covid zemřeli během měsíce tři příbuzní a mně jeden kolega. No a jeden manželův kolega ještě po půl roce neřekne do webexu víc než pět slov v kuse, jak se zadýchává. Toho si těžko nevšimnout.
 Rodinová 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 22:53:29)
Ctvrtko, jak to myslis, ze bychom si pred 30 lety nevsimli covidu?
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:04:29)
Kolega a strejda byli zdraví padesátníci bez jakýchkoliv známých chorob. Jeden z nich měl vlastně padesát úplně čerstvě a ten manželův kolega, co doteď neřekne v kuse větu, má odhadem tak 37 nebo 38. Toho si zkrátka všimneš, protože běžně se tohle v jednom měsíci neděje.

O zesnulých tetách by se dalo říct, že byly starší a nemocné. Jedna asi sedmdesát, druhá asi tak 75 a obě chytily covid při hospitalizaci z jiných nesouvisejících důvodů. Žádný extra věk to teda taky nebyl, ale dejme tomu, že tam by si člověk mohl nevšimnout a považovat to za nahodilost a souběh hospitalizace s chřipkovou sezónou.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:14:20)
Však já neříkám, že chřipka není blbá. Říkám, že i v 90. letech bych si jistě všimla, kdyby najednou z ničeho nic v jednom měsíci zemřeli v bezprostředním okolí dva zdraví lidé středního věku a k navíc pár nemocných. Toho si nelze nevšimnout.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:18:32)
Však já reagovala na to, že bychom si epidemie bez možnosti PCR testů vůbec nevšimli. Tak za sebe hlásím, že všimli, protože na to, že někdo byl a není, není třeba test. Tak bychom to považovali za chřipku nebo za cokoliv, ale zcela jistě bychom si všimli i bez testů.
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 0:11:21)
To jsme měli v práci taky. Byla jsem letitý dárce krve, ale krev jsem dávala pokoutně a ve svém volném čase, volno se na to čerpat nedalo, šéf to nedovolil. Do doby, než zjistil, že dárci náleží nejen zákonné volno, ale i daňový odpočet, pak mohl i obyčejný plebs čerpat volno na darování krve. Dtto bylo s nemocemi: kdo onemocněl, byl přece flákač a nefachčenko, protože správný pracovník má přece do práce přilézt i po čtyřech. Než ovšem silná chřipka skolila šéfa, pak už ty kecy neměl a pro nemocné měl pochopení. A to jsme nikdo moc nemarodili, maximálně tak týden s nachlazením do roka. Ale ty kecy kolem toho, jestli to bylo nutné a tak. No, nutné, pokud sotva lezu a do práce prakticky ani nedolezu, tak to asi nutné bylo, že. Jediný, kdo delší dobu marodil, byla kolegyně, která na dovolené upadla tak blbě, že si zlomila nohu a tu jí navíc museli zdrátovat a měla asi dva měsíce nechodící sádru. A pak ještě jedna kolegyně, kterou její tehdejší přítel (starší než její tatínek. Nevím, co jí na tom starém a ještě k tomu neskutečně žárlivém páprdovi učarovalo), zmlátil tak, že jí přerazil klíční kost. Zmlátil ji jen proto, že byla 10 dnů s kolegy na veletrhu a on se domníval, že mu tam s některým kolegou zahnula. Načež ona, aby se teda vyhnula mlácení, řekla, že ji tam jeden z kolegů znásilnil. Na toho pak podala trestní oznámení, ve firmě z toho byly nepříjemnosti, protože ten její žárlivý paprika obcházel firmu, slídil a lezl do firmy. Holčinu jsme teda odklidili na nějaký čas do zahraničí do centrály, ale u nás ve firmě prudil ještě skoro rok a zbavili jsme se ho pak tím, že jsme mu ohrozili trestním stíháním za stalking. Kolega, co ho neprávem obvinila ze znásilnění, dal výpověď, protože prohlásil, že se na takovou práci může vys***t, a to hodně zvysoka. NIKDO ze šéfů se ho tehdy nezastal a my jako řadoví pracovníci jsme byli naprosto bezmocní. když pak holčina dala výpověď, byli jsme docela šťastní, protože s takovým člověkem je blbá spolupráce, když nikdy nevíte, ze čeho vás může neprávem obvinit. Třeba že jste ji obtěžovali na služební cestě.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:25:57)
To asi ne, ale však jsem taky nepsala o tom, jestli by se zavíraly knihkupectví, ale o tom, že i bez PCR testů bych si všimla série úmrtí v okolí u lidí, co na to neměli ještě pravděpodobný věk ani choroby. Za mého života se v mém okolí nikdy nic takového takhle hromadně nestalo, takže bych si povšimla zcela jistě.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:17:33)
No v 90. letech už by ty nemocný vozili do nemocnic a určitě by si všimli, že se jim tam nějak hromadí. 90. léta nebylo 19.stoleti, kdy se umíralo doma.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:31:30)
No, ale ty co by se dusili, už by hospitalizovali. A to byli ti, kteří na to pak zemřeli, a další se tedy uzdravili. A nedělám si iluze, že by nějakého stařečka vykopli z nemocnice, jakmile by ho odpojili od ventilátoru, protože už je zdravej, tak přece nemocnice nejsou sociální zařízení. Podle mě zrovna tohle bylo v těch 90. stejný jako dnes.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:40:24)
Nová Jano, já zas četla, jak lidí nadavaji, že naopak je nechali doma s paralenem a až se začali dusit a převezli je do nemocnice, bylo pozdě. Tak pravda bude asi někde mezi tím.
Nicméně, i když mě všechna ta opatření od povinných roušek, přes zavřené služby a obchody až po zavřené školy příšerně štvou a štvaly, tak si myslím, že bez toho bychom těch mrtvých měli mnohem víc než "jen" třicet tisíc.
 Jarca75 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 8:15:49)
Nekde jsem cetla, ze ruzne distancni vyuky byly uz drive, myslim ze treba v dobe detske obrny nekdy v tech 50. letech v Americe.
Latka k probrani se vysilala treba v radiu :-) Nebo to vychazelo v novinach. To by bylo bozi, to bych chtel byt dite :-)
S praci na dalku by to asi bylo horsi. Protoze jsem v IT, tak z te predstavy mam uzel na mozku, protoze bych vlastne musela delat neco jineho, a to nevim, co (protoze nic jineho neumim) :-)
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 8:40:36)
U USA se to děje i dneska. Myslím tím i mimo covid. Třeba na Aljašce je všude daleko a zároveň je to tak tak daleko, že je tam blbej internet. V některých místech prezenční školu úplně zrušili a učitel sedí v jedné vesnici, děti doma na samotě kdesi daleko a učí se přes vysílačku. Je to normálně státní škola.

 K_at 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 8:43:29)
Půlko, myslím, že pokud je to takto, dojde přirozeně k osekání nepotřebného učiva a zůstane funkční základ. Protože přes vysílačku ty děti moc přetížit asi nelze. Jestli to není někdy i funkčnější, než třída se 30 dětmi.
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 9:08:03)
To se mi vždycky děsně líbilo v seriálu Skippy. Jak se učili přes vysílačku a "odpovídá Johnny z farmy XY". Mimochodem na Skippyho se dneska už fakt koukat nedá. Občas najdu něco, co se mi dřív strašně líbilo, a zjistím, jak moc je to na dnešní dobu pomalé a otravné. Spíš mi teda přijde, že zastaraly ty hrané věci. Smolíkovi a Bludička mi připadají super pořád a dětem se taky líbí. Se Skippym mě poslaly do háje (mimochodem v originále je teda Skippy holky, ta Skippy).
 Lída+2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:12:05)
Půlka psa, vzpomeň si na australský seriál o Klokanovi Skippy je tuším z 1970.


Děti se taky učili přes vysilačky. Jak já jim to záviděla.~t~
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 8:45:52)
Jinak, tenhle uzel v mozku mám taky. Nehodím se na nic než k počítači. Mohla bych asi fungovat za rolnických dob na vesnici a mít fyzickou dřinu. To si představit dokážu, ale narodit se ve městě v činžáku o 40 let dřív, tak vůbec nevím, co bych tak mohla dělat a nenadělat v tom zmatky, nepoztrácet papíry apod.
 Blanka+Adámek 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 9:38:53)
Ja si vůbec nedovedu představit, jak bych dělala bez pocitace svoji praci. Uz jenom napsat soudni rozhodnuti v x kopiich nejak na stroji. To bych si ho nejdriv musela cely napsat rucne nekde vedle. Takhle to furt predelavam, vpisuju odstavce, neco vyhazuju, spousta preklepu a opravovani. To bych nepsala tak jedno za tyden.

Nebo vyhledavai v zakonech a předpisech. Furt se to meni, musela bych si do ty papirovy verze zákona asi nejak vlepovat aktualizace, hrabat se ve Sbirce zakonu... Takhlke si otevřu Beck nebo ASPI, mam to tam aktualni i s komentářem a sbirku v naky pekny vazbe vidam na polici uz jen jako dekoraci.
 Monika 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 10:33:06)
Blanko, v dobách před počítači byla soudní rozhodnutí (resp. jejich odůvodnění) mnohem kratší než dnes ~;) A vymyslet to odůvodnění by měl soudce a ten by ho měl nadiktovat, ne že zapisovatelka (nebo vyšší soudní úředník nebo v jaké jsi pozici) to bude vymýšlet (předpokládám, že většina tvého zápisu spočívá v tom, že různě vykopírováváš tvrzení stran z jednotlivých podání?).
Ovšem souhlasím, že psaní na počítači x na stroji znamená nebetyčný rozdíl a kdybych já měla psát, to co v zaměstnání píšu, na stroji s tím, že ty výstupy se budou odesílat, tj. měly by obsahovat jen mimimun chyb, ideálně žádné, tak já si nevydělám ani na slanou vodu. Moje "osobní tempo rychlé nepřesné" se absolutně vylučuje s bezchybným psaním na stroji. Musela bych mít zapisovatelku a diktovat nebo jít někam makat rukama ~;)
 Blanka+Adámek 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 10:55:24)
To by mi myslim nepomohlo, kdybych oduvodneni nekomu diktovala. Stejne bych ho uz musela mit nekde bokem napsany, abych tam nechtěla menit cely odstavce a něco vpisovat. V tomhle jsou pocitace fakt hrozny ulehceni. A v praci s predpisama taky.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:05:18)
mě napadá
- elektronické bankovnictví, do banky a na poštu skoro nechodím
- i před covidem jsem dávala studentům materiály do univerzitního systému
- nebýt internetu a MSTeams, nevím, jak bych ten rok učila

A pak už internet není tak nutný, zábava, cestování popisuješ, ale je toho mnohem víc.

a bez internetu by nebyla rodina.cz~t~

A studiim? Kvůli rozvrhu jsme na VŠ nic neobíhali. V pravěku, kdy jsem studovala, jsme ho měli daný. Ale na zkoušky jsme se přihlašovali na katedrách a známky se psaly do indexu (u nás už ho pěkných pár let studenti nemají není) a takové papírky, kde byly útržky na 3 pokusy.
Psaní diplomky a hledání zdrojů už někdo zmínil.
 Lei 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:01:54)
My jsme na VŠE museli vystát mega frontu před počítačovou učebnou a konkrétní termíny jednotlivých kurzů si zapsat. Samozřejmě byl boj o lepší profesory, jejich hodiny byly hned pryč... Byl to stres... (rok 1998)
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:11:27)
My jsme měli všecko povinné a předem dané. Fakulta udělala rozvrh a nic jsme si nemohli vybrat, ani kursy ani vyučující. Takže no stres. Horší bylo oběhnout katedry kvůli termínům zkoušek, spousta kantorů neměla čas, to byly nervy. A predterminy byly jen na doporučení vyučujících a rozhodně to nedostali všichni, kteří by chtěli. Na spoustu lidí pak už nevyšel druhý termín, kdyby je náhodou vyhodili od prvního. Jenže si pamatuju, že naše děti, které se už přihlašovaly přes počítač, taky musely číhat do půlnoci, kdy se termíny zkoušek vyhlašovaly, a rychle klikat, jinak jim mohl taky vyjít jeden den na dvě zkoušky. Takže nervy to byly i s PC.
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:47:10)
Předtermíny byly naprosto běžné, akorát někteří vyučující je nechtěli dávat. Pamatuju si, že jsem jeden rok uzavřela ročník už na počátku června, prakticky všechny zkoušky jsem měla v předtermínech. Následně jsem měla 4 měsíce volna a jezdila jsem celou tu dobu jako průvodce Čedoku.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:47:39)
No, já mám taky VŠE, jsem starší, my jsme si vybírat nemohli. Ale zase jsme nestáli fronty.
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(21.5.2021 0:17:23)
Mně stač~o~ily fronty na lístky na obědy. 3 hodiny běžně.
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(21.5.2021 0:17:30)
Mně stač~o~ily fronty na lístky na obědy. 3 hodiny běžně.
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(21.5.2021 0:17:48)
Mně stačily fronty na lístky na obědy. 3 hodiny běžně.
 wer 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:20:24)
Pro místenky se muselo prostě zajít na nádraží.
Lístky do kina (a pod.) se koupily před promítáním, někdy v předprodeji osobně, někdy se daly telefonem objednat.
U nás byly na některé filmy fronty.

Ubytování: u nás v rodině buď podniková chata, nebo nějaký zájezd, takže ubytování bylo zajištěno. Nebo u známých a příbuzných. Domluveno dopisem, telefonem, nebo taky vůbec. U nás pořád někdo přespával. Nezřídka se objevili dobří známí našich z druhého konce republiky a zůstali na víkend.

Když už jsem pak jezdila sama bez rodičů s partou, tak spacák, stan, nebo celtu a spaní pod širákem, to se dalo celkem kdekoliv.

Telefonu seznamy: měli na každé poště celou republiku, nebo se dalo zavolat na informace, stačilo znát jméno a třeba město.
Případně se podle tel. čísla dalo zjistit jméno a bydliště.

Randění bylo dobrodružství:-), my jsme telefon neměli, ale kluk který měl zájem si vždycky cestu našel. Po kamarádech spolužácích zjistit kde bydlím, číslo do práce......
 Su-elin 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:22:18)
Tak stále chodím na poštu kde mnozí netuší na co jsou tam (nepřístupné) vedle sebe dvoje dveře s kulatými okénky.Co jsem se tam nachodila telefonovat....
 daba+holčička 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:23:53)
Taky jsme na sídlišti měli budky a na vesnici se telefonovalo z pošty nebo z hospody.
 daba+holčička 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:25:07)
A Z budky jsem telefonovala ještě dlouho v terénu - to už nebylo na korunu, ale na předplacenou kartu. Ubránila jsem se mobilu tuším až do roku 2000.

To internet jse měla dřív, nejdřív vytáčenej, pak za těžký peníze ADSL.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:42:51)
Ve vesnici, kde má kamarádka chatu, měli jedni lidi doma veřejnou telefonní stanici, byli jediní, kdo tam měl telefon. Pamatuju si, jak jsem jednou volala našim, aby mi zkontrolovali, jestli jsem doma vypnula kulmu. A telefonní čísla jsme si pamatovali. Já dnes znám s budou svoje.
 wer 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:34:34)
Já jsem z pošty telefonovala babičce o recepty na vánoční cukroví, a paní z pošty mi pak vnutila svůj recept na čokoládovou polevu a že vyzkouší letos ty naše rohlíčky. ~t~~4~ naštvala mě že poslouchá.
No ta její poleva byla dobrá.
 wer 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:27:01)
Jo a hodně se chodilo se chodilo se vzkazy. Papírovými, nebo ústními. Do některých telefonů se leccos nemohlo říkat.
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:32:45)
Počítač (PC XT) u nás doma pobýval tuším již v roce 1992. 1996 jsme doma měli už normálně připojení k internetu - vytáčené. Platily se ty hovory plus nějaká celkem pálka providerovi - tuším asi 500 Kč měsíčně. Těsně potom nastala revoluce v tom smyslu, že se připojení (ten telefon) přestal účtovat na minuty.
Jinak jako překladatelka z jazyka, ve kterém odborné, ale v podstatě i větší obecné slovníky prostě nejsou, bych teda fungovala skutečně nerada. Vůbec si to neumím představit, natož to datlovat na stroji. Nicméně tohle povolání zřejmě taky dost brzo zmizí skoro úplně. Dnes už bych začínat nechtěla, do důchodu to snad nějak doklepu, ale teda snad.
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:34:35)
Jo a v tom roce cca 1996+ jsem pilně využívala BBS Infima. Budiž jí věčná sláva. Kdo tam taky chodil?
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:44:26)
U nás v rodině se takhle překládalo. Na stroji a přes kopírák. Jeden psal, druhý diktoval a pak si to prohodili nebo někdy měli dva stroje a psali oba, aby měli víc kopií. K tomu slovníky všude kolem a v případě překlepu bělítkování a případě chyby přepisování znovu. Asi to byl neskutečný vo.er. Jako semileté a osmileté dítě jsem byla zaúkolovaná do hledání ve slovnících a počítání normostran a vyhodnotila jsem, že tuhle práci nebudu dělat ani za zlaté prase. :-)
 Evelyn1968,2děti 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:38:26)
Pokud jsme v ambulanci zapomněli dát do stroje kopírak pro obvodaka nebo další lékaře, musela se zpráva přepsat, žádný okopirovani-kopirka byla jen na reditelstvi a každá kopie se musela zapsat, nebo vytištění z PC, ten neměl nikdo.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:54:01)
Evelyn, já si v práci pamatuju ještě cyklostyl, na to se musela dát žádost, schvalovana ředitelem, aby se to náhodou nezneužilo na množení nějakých protistátních tiskovin. Když už byly kopírky, to byl pokrok! Lezly z toho takové růžové smrdící špatně čitelné kopie. A pamatujete si jehličkovou tiskárnu, jak tiskla po pismenkach a děsně vrčela.
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:57:28)
Jehličkovou tiskárnu mají dosud u nás v podnikové prodejně místní sodovkárny, tisknou na ni účtenky. Moc ráda tam chodím, děsné retro.
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:55:01)
Jo, cyklostyl, to byla věc! To se napsal text na spešl list papíru s modrým kopírákem a množilo se to ve speciální místnosti, ve fialovém plášti, protože to barvilo jako prase. Do té mašinky se lil čistý líh, aby se to z toho kopíráku kopírovalo na další papíry. Ten, kdo to cyklostyloval, občas vylezl celej modrej jak Avatar :-)
 Cimbur 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 19:55:48)
Dobrý bylo telefonování a předávání vzkazů. Volání z budky do budky vyžadovalo dobrou koordinaci a dodržení termínu. Na rande se chodilo na čas. S klukama nebo i se ségrou jsme si psali vzkazy a připíchávali je na nástěnce na filosofické či lékařské fakultě nebo v univerzitní knihovně. Ty nástěnky byly fakt plné vzkazů. A fungovalo to. Nejednou jsme si předali i listky do kina nebo divadla.
 Palac + 1 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:19:13)
už tam nejsou.

celkově bys fildu teď už nepoznala.

ty vzkazy byly skvělý, vždycky se hledalo místečko, kam by se ještě ten tvůj vešel, jak to bylo obsypaný.

a vzájemně se nekradly. takový citlivý věci v tom byly často, veřejně připíchnutý, a snad nikdy se mi nestalo, že by to někdo nějak zneužil.
 Ropucha + 2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 21:09:04)
Ze vzkazové nástěnky se můj tatínek dozvěděl, že jsem se narodila.
Pracoval přes týden v Praze, bydlel tam na ubytovně.
Z vyprávění vím, že když jsem se narodila, někdo z rodiny musel sehnat telefon (doma ho rodiče ani prarodiče neměli), zatelefonoval na ubytovnu a vrátný dal lísteček na nástěnku.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:25:02)
My neměli na fakultě nástěnku už před těma 20 lety.
 Palac + 1 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:27:35)
možná to bylo specifikum fildy?

považuju to za jeden z nejzajímavějších fenoménu tehdejšího studia.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:30:10)
To je možný. My teda taky měli nějakou "nástěnku" organizovanou studenty, ale bylo to online. ČVUT cca rok 2000.
 Palac + 1 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:33:08)
ta na FF byla naprosto neorganizovaná a neorganizovatelná.
přesto by se dala považovat za vysoce funkční instituci ~t~~t~
máloco na fildě tak skvěle fungovalko a plnilo svůj účel, jak tohle.

v rocem 2000 tam určutě ještě byla, i později.
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:36:34)
Vloni jsem viděla funkční chaotickou nástěnku v takovým hipsterským studentským baru v areálu univerzity v Polsku. Většinou v AJ, tak asi zahraniční studenti. Bylo to strašně roztomilý.
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:13:46)
Ja si dobijim mobil ještě teď. Nemám žádný paušál, kupuju si kredit. Všechny paušály mi přišly nevýhodný, na to, jak málo volám.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 21:38:07)
Stará huso, jo, člověku, co moc nevolá, se ty paušály asi moc nevyplatí...u nás mám už několik let paušál já...manžel a syn měli do podzimu taky jen dobíjecí kartu...manželovi by to i stačilo, volá minimálně, napíše sem tam zprávu...jenže jak dostal syn chytrý mobil (předtím měl několik let tlačítkový), tak začal víc volat, psát, potřeboval nějaká data, aby se mohl připojit i venku, třeba na nádražích a tak...tak jsme na podzim zašli k operátorovi, spojili to všechno pod jeden účet a máme všichni dost dat i volání a nemusíme to hlídat...sloučili jsme to i s pevným domácím internetem a televizí a spokojenost maximální:-)
No a jinak co se týče telefonování, tak naši si nechali udělat pevnou linku až když jsme se odstěhovali, takže s budoucím manželem jsem si chodila volat do budky :-)
 Stará husa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 22:05:45)
My, když jsme s mým BM spolu chodili, tak on mi napsal dopis a poslal to expres. To přišel pošťák speciálně večer doručit, maminka se lekla, že někdo umřel a on mi jen můj kluk poslal básničku. Jojo, to byly romantické časy! ~;)
 Pole levandulové 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 20:59:56)
Takhle jsme začínali vztah s manželem - on student, já pracující, od sebe 80kilometrů, každý večer jsme sedli k telefonu a povídali si, dokud nedošel kredit. Pak jsme ho dobili přes ty stírací karty a povídali dál :-) Bylo to trochu finančně náročný, ale rozhodně to stálo za to. Paušál jsem si pořídila až o dost později. Někdy mně překvapil tím, že se zjevil u mně doma za dveřmi, přijel stopem nebo nočním vlakem alespoň na chvilku, aby mně viděl, ráno pak zas jel do školy. Doteď se divím, že jí zdárně dokončil :-)
V Annonci jsem inzerovala rekvalifikační kurzy, které jsem pořádala, fikaně jsem je dávala do rubriky, kde lidé hledali práci v příbuzném oboru, bylo to velmi účinné.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 21:03:21)
Vše Tebou zmiňované by mi vůbec ve spojení s internetem nechybělo...
V dobách začátku internetu, kdy vše probíhalo "po staru" bylo super nemít místenku z Florence, protože z Hlaváku jel vlak a v kupéčku jezdili různí lidé z různých fakult... Totéž fronty na katedrách, dalo se tam seznámit s lidmi o rok výš.
I bez mobilu jsme se obešli - když si vzpomenu, jak se stála na koleji fronta na telefoní budku :-), jak já bych to vrátila :-)..
Opravdu jediné, k čemu je mi internet užitečný, je moje práce. Zde došlo za dvacet let k obrovskému posunu, automatizaci a tím pádem ke zlepšení výsledků. Tam si to neumím představit.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 21:33:42)
Moniko, ještě k tomu hledání ubytování a dovolených...my jsme s manželem chodili každý rok v únoru na Veletrh cestovního ruchu na Výstavišti, vždycky jsme se na to moc těšili, vyrazili jsme v sobotu, hned na otvíračku, než byly davy (a že tam pak byly), prošli všechny stánky, posbírali asi dvě narvané tašky různých katalogů, letáčků apod...a pak jsme si odpoledne udělali něco dobrého a zbytek dne jsme se tím probírali, koukali jsme, co by se nám líbilo...byly tam katalogy regionů, jednotlivých cestovek, i menších objektů...byly toho mraky...fotky objektů zvenku i pár fotek zevnitř...co se nám líbilo, tak jsme tam zkusili zavolat a domluvit se...většinou už z toho telefonického kontaktu člověk dost vycítil, co to bude za lidi...za ta léta jsme měli tak 2-3 objekty, kde jsme se úplně netrefili, ale ani tak to nebylo, že by se to nedalo...jen někde jsme prostě věděli, že tam už podruhé nepojedeme a na některá místa jsme se třeba ještě dvakrát vrátili... Na netu jsme začali hledat dovolené tak někdy kolem roku 2002, ale v té době jsme ještě ani neměli doma PC s internetem, chodívala jsem na něj do knihovny, kde to bylo zadarmo pro přihlášené čtenáře... PC a internet jsme měli doma někdy tak od r. 2005? Nevím už úplně přesně, ale dřív, než 2004 to nebylo, ve starém bytě jsme ho ještě neměli...
 Ropucha + 2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 21:41:57)
TaJ, ano, dovolená se vybírala z papírových katalogů.
Byl tam popis a pár fotek, samozřejmě ideálně vyfocených, takže kolikrát na místě čekala všelijaká nemilá překvapení.
Poučenější cestovatel se vyptával na detaily v cestovní kanceláři.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 21:43:57)
Ropucho, tak jasně, nebylo z toho všechno poznat, taky jsme se různě pak ptali na podrobnosti apod...ale ani jednou to nebylo nějaké fiasko...Ostatně dneska má sice každý penzion těch fotek na netu spousta, ale taky se to dá šikovně vyfotit, že to vypadá trochu ideálněji, než realita, i to už se nám stalo:-)
 Ropucha + 2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 21:47:05)
TaJ, jasně, fotky jsou vždycky propagační.
Ale dneska si třeba můžeš najít místo na elektronické mapě a prozkoumat polohu, okolí, můžeš najít recenze, komentáře ... Těch informací prostě získáš více.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 22:46:16)
Ropucho, tak to jo, to každopádně...ale i tehdy šlo zjistit i něco víc, než co bylo jen v katalogu...pamatuju se, že jsme vždycky šli kouknout na papírovou mapu, nebo si někde v knihkupectví prohlédli turistickou a tam bylo vidět, jak daleko je to od silnice a co je tam dalšího v těsném okolí...jelikož to vždycky vyfotili tak, aby tam ta silnice, nebo nějaké případné další zápory, nebyly vidět...dneska je to samozřejmě na netu jednodušší, ale i tehdy se dalo zjistit dost...
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 23:26:26)
Ano,TaJ, skoro je to zapomenuto! My zas jezdivali takto na GO do Brna,taky ro byl veletrh cest.ruchu,taktez jsme ürivezli z tama katalogy a asi dle toho vybirali dovolene.A ze jsme jich absolvovali nekolik vzdy behem 1 roku,vetsinou sami bez ck.
Ted se uz snad tyhle veletrhy asi ani nekonaji,ne? Myslim roky 2019,18...uz to vse snad prebil net~d~
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 8:09:06)
v Ostravě každoročně veletrh cestování (někteří mají stánky i s občerstvením - Valašsko-klobásy, jižní Morava- víno atd atd)
 sally 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(18.5.2021 21:55:22)
letenky se kupovaly v cestovce, prostě tam člověk šel, obrnil se trpělivostí a s agentem to třeba za hoďku vyřídil (aby našel spoje atd.). Místenky - ne vždycky šly koupit, takže na některé spoje prostě člověk přišel a vidělo se, jestli se vejde nebo ne.
Ubytování byla drahá záležitost, takže to jsme vlastně nikdy nehledali. Jezdilo se po známých a příbuzných, když měl člověk štěstí, tak třeba na podnikovou chatu. Podobně třeba tábory - buď byly oddílové nebo podnikové.

Já nerada telefonuju, takže velmi často chodím vyřizovat věci osobně doteď.

A na době elektronické mi vadí to, co už tu někdo zmiňoval - že všichni očekávají, že člověk bude neustále v pohotovosti. V devadesátých letech by šéfa ani nenapadlo volat mi večer domů, na mobil ti lidi zavolají klidně. A klidně budou očekávat, že budeš jejich emaily řešit v jedenáct v noci a podobně. Zvlášť, co mají lidi emaily "na telefonu" - tak nechápou, že někdo fakt nebude řešit pracovní věci v sobotu ve tři odpoledne nebo tak.
A je to hrozně nakažlivé, člověk si zvykne... a začne to sám dělat... co jsme se přestěhovali na venkov, kde řemeslníci a úředníci a prodejci pořád ještě dodržují víkendy, tak mi to přišlo divný - že se o víkendu "všechno zastaví" - a teď jsem si to začala užívat - že vlastně ani já "nemusím" nic řešit a můžu si užívat víkend.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 0:05:58)
Romano a co třeba myslíš tím balastem, který musíš udělat? Nějak nevím, co si pod tím představit...já si třeba dost často taky píšu, co všechno potřebuji udělat, ale to bývají věci, které by bylo potřeba udělat i bez internetu...
 Půlka psa 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 0:41:50)
Moje práce je tak bezprostředně spjatá s počítači, že vůbec netuším, co jiného bych dřív mohla dělat. Na nic jiného jsem u sebe nikdy nenašla talent. Mohla bych něco pěstovat, to by mi šlo, ale narodit se ve městě v činžáku o nějaká desetiletí dřív, tak jsem v řiti.
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 9:34:02)
Souhlasim.
"Papírování" přes PC neuvěřitelné z mohutného a ono proste 100 nic utahalo osla.
Nelze si toho nevšimnout a je to hnus.Potvrzeni na potvrzení, 2 piny na jednu operaci bankovní, atd....a podvody se stejně dějí furt a lidi jsou furt stejně hloupí, ba teď ještě víc (např děcka ve skolach),udávaci měli opět své žně a stále nakonec maji (např. špatně parkování hned hlasi),atp.
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 1:05:11)
Romano, platby - no to jsem pamětník! VŠ jsem končila v r. 1981. Za studií jsem jezdila jako průvodce Čedoku, většinou s cizinci po České republice. Výplatu jsme dostávali na účet (už tehdy! Jinak byla výplata běžně ve firmě ve výplatní dny keš na ruku). Já si pořídila i šekovou knížku a cítila se jako největší kapitalista, když jsem třeba gramofon platila šekem. Když jsem vkládala v bance hotové peníze na účet, vypisoval se na to zvláštní formulář, protože pro obecný lid existovala pouze jediná banka, Česká státní spořitelna. Pamatuju si, jak jsem v Bechyni vysvětlovala paní na pobočce, co mi má dát za formulář, abych mohla vložit peníze, ona to viděla poprvé v životě! Takový šílenec jako já byl v malém městečku nevídaný úkaz.
Tehdy třeba zahraniční turisti nesměli vozit vlastní peníze, pokud ano, bylo to na černo, pokud na to celníci na hranicích přišli, mohli jim je i zabavit (a nám taky, pokud jsme do ciziny cestovali třeba s markama). Takže jsem v Praze na ústředí nafasovala zájezd. Poklady k zájezdu prakticky žádné, jen itinerář a účetní podklady. Sama jsem si musela podle itineráře v knihovně vyhledat, co jim asi tak budu cestou říkat. Neskutečnej voser, protože informace se získávaly docela složitě. Zlatej internet dneska, kde je všechno na stříbrným podnose! Stalo se mi třeba, že jsem prováděla po Praze a lázeňském trojúhelníku Karlovy Vary - Františkovy Lázně - Mariánské Lázně + Kynžvart autobus Rumunů, se kterými jsem se nedokázala domluvit. Já uměla německy a rusky, rumunská strana avízovala rusky mluvícího průvodce, jenže přijela holčina, která uměla jen rumunsky a maďarsky. Báječná situace. Hned první den mi sdělili, že "já být moc špatná průvodce, když neznat taková světová jazyk, jako jsou maďarština a rumunština " :-) Tak jsem jim malovala hvězdičku a rok, kdy byla nějaká stavba postavena, a mluvila jsem jenom jednotlivými slovy, třeba "Karel IV, * - 1370". opravdu úchvatná domluva! ve strahovském klášteře jsme narazili na rumunského průvodce, tak místo 40 svým lidem vykládal totéž pro 80 lidí, tam mu aspoň rozuměli.
Nebo jsem jela pro zájezd Bulharů nočním vlakem z prahy do Bratislavy. Protože oni nesměli vozit ze zahraničí české peníze, nafasovala jsem tehdy! 35.000 v hotovosti (to byl prakticky celoroční plat běžného člověka) a vezla to v tašce vlakem do Bratislavy! Byly to pětistovky. V Bratislavě jsem je účastníkům proti podpisu předala a stejně jsme měli problém. Přijeli jsme podle itineráře do Lednice, první dva si koupili pohledy a další už nemohli, protože pokladní na zámku neměla zpátky a ani peníze na rozměnění. Já taky drobné neměla, já byla ráda, že jsem to vůbec v pořádku převezla. Oni byli naštvaní, že si nemůžou koupit ani pohled, ba ani zmrzlinu ne, protože nemají drobné. Takže jsme měli jet dál do Telče, ale řidič to vzal přes Brno a peníze si tam rozměnili na pobočce Státní banky Československé.
Ale byly i veselé příhody. Když jsem byla s těmi Rumuny, co jsme si nerozuměli, měli jsme v itineráři program v Lucerně v Praze, tedy návštěvu tehdy opravdu nóbl podniku. Já si s Rumuny fakt nerozuměla, oni se bavili mezi sebou a já se tam nakonec bavila se dvěma Němci, moc příjemnými chlapíky :-)

No, a peníze! ještě v r. 1994, když jsem pracovala v účtárně a vymáhala jsem dluhy pro podnik, tak se vyplácely výplaty keš, 2x měsíčně. 20.dne měsíce zálohy, ty byly jednoduché, buď 500,- nebo 1.000,- Kč, to se sáčkovalo snadno a ani to dlouho netrvalo. lepší ale byly doplatky. To dojel vedoucí účtárny s ozbrojeným strážným do banky a vyzvedli třeba 2-2,5 mega v hotovosti. Z počítače teda aspoň vypadlo, kolik kterých bankovek potřebujeme, tak to banka přesně tak nachystala. Ty peníze přivezli do podniku, zamkly se všechny účtárny (byly 3, dvě provozní a mzdová + účetní z pokladny) a my seděli po dvojicích a sáčkovali jsme výplaty do pytlíků. Muselo to sedět do koruny, dřív nebyly účtárny otevřené. Sáčkovalo se to asi 2 hodiny. Když to bylo rozsáčkované a sedělo to, zavolali jsme na jednotlivá střediska, aby si mistr přišel pro výplaty a přímo v kancelářích mistrů se pak proti podpisu vyplácely výplaty. THP (= technicko-hospodářští pracovníci) pak měli výplaty na pokladně v hlavní budově. Tehdy byla ještě taková praxe, že si lidi mohli sjednat, že třeba půjčku na Multiservis (jiné úvěry snad tehdy ani nebyly, Multiservis sjednávala Česká státní spořitelna a bylo to považováno za velice moderní splátkový prodej) jim bude platit firma převodem z firemního účtu. Dotyčný pak měl o to míň na výplatě a na výplatní pásce měl kolonku "Multiservis". Firmy běžně z účtu platily zaměstnancům inkaso, kam spadalo nájemné, rozhlas, televize, různé pojistky atd. Po r. 1995, když začaly vznikat komerční banky (třeba právě dnešní Komerční banka se vydělila z České národní banky jako jedna z prvních komerčních bank) se za ty bezhotovostní převody začalo platit a firmy postupně začaly bezhotovostní platby zaměstnancům omezovat.
Dobré taky bylo, když začali vznikat první živnostníci, jak nikdo z nás neuměl ani zaplatit fakturu, nikdo to do té doby prostě v ruce neměl. Jediný, kdo věděli, co to je faktura a jak se vlastně platí, byly účetní v účtárně. Tak do firmy chodili drobní živnostníčci, majitelé obchodů, v ruce žmoulali fakturu a vyzvídali, jak to teda vlastně mají zaplatit. Co že to je číslo účtu, co směrový kód banky, co je to variabilní, konstantní a specifický symbol... Dneska je to běžné, tehdy to prakticky nikdo neznal. Běžně se platilo v hotovosti, maximálně tak inkaso z banky. I výplaty byly běžně v hotovosti, převodem na účet se zaváděly až někdy po r. 1995. Jo, vážení, my a brontosauři, kdo z nás je starší?
 Manka+Cipísek 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 8:39:39)
Analfabeto, to je hezké vyprávění. Dneska už si to neumíme představit.
Počítače a on-line systémy mají úžasný potenciál, spoustu činností usnadnily, na druhou stranu má pravdu Romana v tom, že si (tedy spíš stát) nám další práci zbytečně přidělává. Jak "nutností" vyplňovat další a další formuláře, registrace a prohlášení, tak automatickým předpokladem, že budeme 24/7 on-line.

A pak taky, a není to jen můj pocit, že informace a znalosti, na které se dřív muselo vynaložit větší úsilí, byly tak nějak trvanlivější, či jak to říct. Běhat do knihovny, číst knihy vypisovat ručně poznámky byl z dnešního pohledu "vopruz", ale ty znalosti už v hlavě zůstaly. Právě proto, že dalo práci je získat. Dneska si najdeš informace během pár vteřin, ale za chvíli už nevíš co jsi vlastně četla. Informací je hrozně moc a jsou tak lehce dostupné, že nemusíš se nijak zvlášť pro jejich získání namáhat, tak se v dlouhodobě v paměti neudrží. Nemyslím si, že by to bylo dobře.
Všechno má pro a proti. Usnadnění práce ano, ale příliš snadná práce taky není dobře.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 8:45:54)
" Usnadnění práce ano, ale příliš snadná práce taky není dobře." - Manko, ano, přesně to si myslím taky...na jednu stranu je fajn, že máme různé aplikace, navigace apod., ale na druhou stranu to člověka už nenutí moc přemýšlet, ptát se, hledat nějaká jiná řešení a způsoby...všechno máme jednoduché a na dosah...ale když potom jednou ta technika selže, tak si někteří lidé pak neumí prostě poradit jinak...svým způsobem lidstvo tou technikou hloupne a leniví~;)
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 9:08:12)
"Usnadnění práce ano, ale příliš snadná práce taky není dobře."

no, na druhou stranu já ani nemám pocit, že by se jednalo o lenivění, hloupnutí nebo pouhé usnadňování... ta potřeba vlastní práce se jen posunula, jsou třeba jiné dovednosti...
když sis našla podklady v knize, bylo na 99,9% jisté, že jsou ty podklady správné, platilo, že co je psáno, to je dáno... dneska musíš spoustu věcí filtrovat, ověřovat, hledat různé zdroje, neb ani té tetě wiki se nedá věřit a i strejda gůgl občas kecá ~;)
a nejde jen o vyhledávání, musí se učit jak nepodlehnout útokům a podvrženým stránkám, taky musí umět to svoje zařízení ovládat, vyrovnávat se s neustálými aktualizacemi, ono toho taky není málo... jen je to prostě jiná práce ~;)
 Monty 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 9:16:54)
Romano,
záleží na tom, jaké informace máš na mysli.
Knihy bohužel nejsou tak rychle "reaktivní". ~;)
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 11:43:20)
knihovny už také dlouhou dobu zprostředkovávají svým registrovaným uživatelům spoustu odborných databází a zdrojů, často s přístupem z domova a s plnými texty
 libik 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 9:35:20)
Kdybych měla říct, jak se to dělalo dřív, řekla bych "úplně normálně" aneb člověk se nedusil nespokojeností, že nemá výdobytky techniky, jelikož o nich neměl tucha.

Technika je příjemná, ale komu se nikdy nestalo, že nebyl odbaven (u pokladny, na poště, kdekoliv) jelikož buď neměli kód nebo jim nešel systém, je trochu mrazivé, že bez techniky si dneska prostě rohlík nekoupíš.

My staré větve se můžeme nechat unést nostalgií, jaké to bylo napínavé, když děvče netušilo, jestli se idolovi líbí, protože ten neměl co lajkovat, ale nepochybuji, že i dnešní "storýčka na instáči" nejedné pubescentce rozbuší srdce nadějí.

Ale mám dojem, že nám bují funkční tupost, v návodech není, jak co opravit, ale že se nemají strkat malé součástky do pusy.

Druhá znepokojivá věc je to, že miliardy dostupných informací neumí už dneska v podstatě nikdo vyhodnotit a pravda je relativnější pojem než kdykoliv v dějinách.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 10:14:30)
Rose, máš pravdu, že dneska jsou to zase jiné dovednosti, to určitě, myslela jsem to spíš tak, že lidstvo trochu hloupne v tom smyslu, že když vypadne navigace, nebo nejdou počítače, nebo klekne mobil, nebo něco podobného, tak si dost lidí neumí představit, jak si bez toho poradí...začínáme být hrozně moc závislí na technice, počítačích, elektřině vůbec...a to asi není úplně dobře...
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 11:41:35)
no, na druhou stranu já ani nemám pocit, že by se jednalo o lenivění, hloupnutí nebo pouhé usnadňování..
co se týče soustředěnosti a udržení pozornosti, to se zhoršilo hodně, dělali už hodně výzkumů a dokázali, že mozek v digitální sféře pracuje jinak...
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 8:11:57)
Práce v různých počítačových systémech (hlavně když jsou blbý a takových je hodně) je mnohem víc namáhavá a méně kvalitní, než práce s papírem a tužkou.
bohužel toto platí v hodně případech...
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 8:37:28)
Romano, tak platby konkrétně u nás, v naší rodině, nějak nejsou problém ani teď, možná naopak, nemusíme nikam se složenkami...a to nemáme nikdo internetové bankovnictví...energie platíme jednou za čtvrt roku převodem na účet, na telefonního operátora mám nastavené inkaso na účtě, to nemusím řešit vůbec, na pravidelné platby tam máme trvalé příkazy, obědy do školy, když na ně syn ještě chodil, jsme platili buď na účet, nebo hotově ve škole, nikde jsem nic nemusela klikat, mají navíc jen jedno jídlo, na odhlášení obědů stačila jedna SMS, takže tam taky nebylo co řešit...a ostatní nepravidelné platby platím přes bankomat...mám dva od mojí banky téměř u nosu v místech, kde se často pohybuju, takže je to otázka pár minut to tam naťukat... Bakaláře u syna ve škole nemají, jen papírovou žákovskou, když potřebuju něco řešit se školou, tak píšu mail, nebo si domluvím schůzku...
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 9:51:43)
To jsem taky nepochopila-proč běhat do bankomatu s papírem, když mohu platbu zadat ze sedačky v obyvaku~8~
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 10:09:13)
Romano, máš pravdu, že teď třeba žijeme víc než 15 let na stejném místě...ale měnili jsme za tu dobu operátory (myslím, že snad i dvakrát), nemáme pořád úplně všechno stejně...a jo, naše škola jede postaru, ale znám takových víc a nám to třeba naopak vyhovuje, je tam užší kontakt se školou, to fungování a vztahy jsou prostě jiné...
A internetové bankovnictví - že se bojím, to asi není to správné slovo, prostě z toho nemám úplně dobrý pocit a navíc vůbec nám to nechybí, bankomat mám na dvou místech po cestě, nikam kvůli tomu extra neběhám, navíc je to sem tam nějaká platba, ty pravidelné jsou nastavené....takže jednou za čas zaplatit tábor, kroužek, zálohu na dovolenou, nebo něco podobného...občas něco, co objednávám přes net a chtějí platbu předem, ale tam taky dost často volíme osobní odběr a platbu někde, kde to má jeden z nás po cestě...
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 11:47:44)
mám to tak jak Ty
internetovému bankovnictví jednak nevěřím, jednak je to opruz, zadávat zas nějaká hesla, piny atd. a jsem si jistá, že bych je stejně musela mít napsané na papírku (což je zase riziko)
ten jeden pin do bankomatu si naštěstí jsem schopna zapamatovat
 Buřt 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 11:53:35)
Ja jsem ani nevedela, ze se daji platby zadavat pres bankomat ~;)
Ale taky se mi to nezda moc prakticke, co kdyz jedu do mesta, bankomat je sice pri meste, ale proste si nevzpomenu, ze potrebuju neco zaplatit?
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 7:57:05)
tak to se mi fakt nemůže stát, že bych nevěděla, co zaplatit:-)
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 7:56:20)
já jich tolik nemám ani za měsíc:-) pravidelně jen 2 telefony a internet, chodí v různé době; zbytek na sipu, s kterým se jednou za měsíc projdu na poštu
no a nárazově kroužky, tábory atd.
přes internet nenakupuju, jen v obchodech, kde je možný osobní odběr a zaplacení na prodejně a kde vím, že to zboží tam můžu když tak hned nechat a nemusím ho někam zasílat zpátky apod.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 9:12:20)
Radko, my těch příkazů máme právě taky jen pár, některý měsíc téměř nic...telefony a internet máme všechny pod jedním operátorem a účtem a na to mám nastavené na účtu inkaso, to si odchází samo...energie všechny platíme čtvrtletně, všechny vždycky ve stejný měsíc, na ostatní věci máme nastavené trvalé příkazy... takže fakt občas jen nějaký ten kroužek, výlet s kroužkem, tábor...výjimečně něco objednaného přes internet, protože jinak to většinou děláme jako ty - objednáváme hlavně tam, kde si to můžeme po cestě vyzvednout a nemusím řešit, jestli budeme někdo doma, až to přijede apod...vyzvedneme si to kdy se nám to hodí...Jo a ty obědy a družinu jsem několik let platila taky osobně ve škole, stejně jsem tam se synem tehdy jezdila, tak jsem to vždycky vzala při jednom...:-)
 jak 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 9:15:54)
Mám trvalých příkazů 30.stastna,že žádám do internet bank a hotovo.vse platím tak .kamaradka taky nemá ib,chodí na poštu.ona ani neplatí kartou .nechápu.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 9:22:00)
Jak, manžel taky neplatí kartou...já naopak skoro všechno, ale taky až tak poslední dva roky, předtím spíš výjimečně...a trvalé příkazy mám asi 4 a už dlouho se nic neměnilo, takže nic přenastavovat nemusím...
 Monty 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 11:56:29)
"Internetovému bankovnictví nevěřím", a to jako proč? ~d~
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:00:36)
Nová Jano, mně posílá banka na mail zprávy o pohybu na účtě - když něco přijde, odejde...a jednou měsíčně výpis, přístupný na heslo...úplně mi to takhle stačí, zůstatek mi ukáže i bankomat...
 Monty 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:10:39)
No, já moc nechápu důvod, proč nevěřit platbě, kterou si odkliknu doma z obýváku a věřit bankomatu na veřejně přístupném místě. Ještě bych pochopila, že někdo nevěří "posílání peněz elektronicky" jaksi globálně a chodí se vším do banky/na poštu, ale vybrat si ze dvou variant elektronického odesílání tu méně bezpečnou, to mi hlava nebere. Bankomat spíš někdo hackne než běžnej účet s bezvýznamným zůstatkem. ~d~
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:27:36)
Praudu dis,deuce! A nejednou podvodnici umistili pekne kamerku do bankomatu,aby ziskali piny naivnich jedincu,kteri ver.bankomaty pokladaji za top bezpecne. A pak uz tem lidem ala TaJ zustaly jen oci pro plac,kdyz meli vyplenena konta.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:37:15)
Fern, při zadávání pinu samozřejmě klávesnici zakrývám rukou, aby na ni nebylo vidět~;)
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:40:22)
~t~
 Vaitea 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:39:01)
"Praudu dis,deuce! "

Fern, na okamžik jsem zaváhala o jaké rčení o čertu se jedná :-)

K tématu,
opravdu jsem netušila, že existuje člověk, v produktivním věku, přiměřené duševní rovnováhy, který "internetovému bankovnictví nevěřím" a raději chodí k bankomatu.
 77kraska 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:44:53)
Vaiteo, mne prijde legracni, ze nekdo travi hromadu casu na Rodine a misto aby pritom zaplatil slozenky pres internet, je jde platit do banky
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:48:33)
Nemluve o tech penezich za platby na prepazce~8~.

Nicmene rec je o bankomatech.
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:08:45)
Vsak jo, duchodvi a st. Zamestnanci to je dnes fin. Negramotna slechta vesmes,cest vyjimkam.
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:37:31)
Uganda?
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(21.5.2021 0:35:03)
Klofání převodních příkazů jsem zažila v letech 1991 - 1995 ve firmě. V té době dlužil každý každému, firmy nechtěly dávat na faktury, ale jen za hotové, začínající podnikatelé jezdili po republice s miliónama v kufřících, podniky byly v tzv. prvotní nebo druhotné platební neschopnosti. Prvotní byla jasná, podnik možná vyráběl, ale jeho zboží skoro nikdo nekupoval. Druhotná platební neschopnost byla tehdy, kdy podnik nemohl platit, protože jemu jeho odběratelé neplatili. V té době stát zorganizoval obrovskou celostátní oddlužovací akci. Tu dělal Podnik výpočetní techniky, tehdy největší počítačová firma. Do oddlužovací akce se firma přihlásila a nahlásila tam, které faktury tam posílá. Ty faktury se musely z už napsaných příkazů vyřadit a druhé firmě jsme dali na vědomí, že teda jdeme do celostátního oddlužení. PVT vytvořil speciální program, ve kterém sestavili zápočtové řetězce. My jsme pak dostali zprávu, že máme firmě XY zaplatit XX peněz, třeba firmě, kterou jsme do té doby ani neviděli. Za to jsme pak měli uhrazené faktury za NN miliónů. Ta oddlužovací kola byla 3x, první skutečně úspěšné a my v něm "zaplatili" asi 30 mega, ve druhém kole jen asi 5 mega a třetí kolo bylo vpodstatě neúspěšné, to bylo jen pár korun. Tahle oddlužovací megaakce tehdy hodně firmám pomohla a lidi z PVT krátce poté založili FIO banku.
 K_at 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:38:53)
Fern, státní zaměstnanci - koho myslíš konkrétně? Je jich mnoho. Ale tvé navážení se do státních zaměstnanců je asi už nějaká obsese.
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:44:01)
To vis,kazdy jsme nejak jinak potrefeny.

Ale klid,myslim st.ourady,nikoli uci.
 K_at 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:46:31)
No vždyť ano, státních úředníků je mnoho. Kteří jsou ti negramotní neschopové? BIS, NBU, FÚ, ČSSZ, Úřad pro kyberbezpečnost, Městské úřady? Které?
 Lída+2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:22:41)
Nová Jana, moje sousedka když umřela bylo jí 93let, měla normálně internetový bankovnictví. PC a tablet měla normálně doma a uměla to používat.

A mimochodem používala bankovnictví v telefonu z pevný linky se kdysi obsluhovalo, dávno v pravěku.~t~

Je to v lidech.
 77kraska 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:30:38)
Jano Nova ty papirove prikazy ve sporitelne hozene do boxu mi vzdycky pripadaly uchylne :-(....to jsem udelala parkrat a pak jsem se bala, ze se jim pri vysypavani boxu zrovna ten muj prikaz ztrati

to uz by dneska nebylo mozne a sporitelna by ani nechtela nest to riziko.....ale fungovalo to tam roky
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:33:46)
Myslela jsem, že to funguje pořád. Jak to udělat, když IB nemám a platit to u okynka nechci ?
 Slonisko 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:47:22)
Sedmi, na ty boxy jsem si právě vzpomněla, každou chvíli mi ten příkaz neprošel, protože jsem netrefila podpisový vzor. Pak jsem měla dost dlouho bankovnictví přes telefon, MM nechtěl internetový, i to telefonní bylo jen na mně. Tam byl problém že nešla zadat zpráva pro příjemce. Teď mám vlastní účet a internetové bankovnictví a MM si ho musel pořídit taky, protože se mu to nelíbilo a ke společnému účtu mi zakázal přístup ~t~. Takže musí i řešit všechny platby, dobře mu tak ~;).
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:31:04)
Bankovnictví z pevný linky jsem používala ještě před dvěma roky, nikoliv v pravěku.
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:35:08)
Jak ten cas leti,co,to je roztomily.~t~
 Renka + 3 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:40:10)
Ano, takhle to fungovalo, člověk měl ta hesla dvě, podobně jako se zadávalo do účetnictví. Já to od založení kdysi u spořky u Servisu 24 využila jednou a dvacet let už to bude. Pro ty starší lidi bez počítače a tehdy bez chytrých mobilů to asi nebylo špatné řešení.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:42:38)
Kdepak, normálně se to vyťukalo na klávesnici telefonu.
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:50:56)
Taky jsem mívala telefonní bankovnictví. Velké banky ho myslím teda mají stále. Operátor se zeptal třeba na 3. a 5. písmeno hesla. A potvrzení o platbě mi pak chodilo faxem:)
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:53:00)
https://www.kb.cz/cs/ostatni/nase-aplikace/aplikace/expresni-linka

Tak jsem se koukla, KB to má stále.
 Lída+2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 16:16:42)
Inko, myšleno, že to snad používala dřív než my doma. A za nic si nemůžu vzpomenout kdy tu vymoženost zavedli.

Přešla jsem na internet velmi rychle co to zavedli, pro svoje pohodlí. Sousedka též.

 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:07:57)
ano, přesně, je to v lidech
vím, kde mám své limity a šetřím si duševní zdraví:-) i to další, poněvadž mé cholerické záchvaty při práci s počítačem mému tělu nesvědčí:-)
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:05:21)
přepážka není bankomat
bankomat mám pěkně cestou z práce a celá operace nezabere víc jak 5 minut (i méně), narozdíl od toho, že bych se pokaždé hodinu vztekala u přihlašovacích formulářů, hesel, pinů a ověřovacích kravin
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:03:59)
proti gustu žádný dišputát:-)
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:02:52)
je to jeden z argumentů, ne ten hlavní
hlavní je ten, že nesnáším opruz se zadáváním hesel, potvrzováním čehokoli, pamatováním pinů a dalších kravin a pod.
 Monty 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:16:19)
Ta hesla, PINy a další vyplňovačky se používají právě kvůli bezpečnosti.
Když to někoho "otravuje" a jde radši "pohodlně k bankomatu", tak je to sice jeho věc a jeho rozhodnutí, ale tvrdit, že je to kvůli "nebezpečnosti internetového bankovnictví" je fakt nesmírně komická záležitost. ~;)
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:21:28)
komická pro Tebe, pro mě rozhodně ne, protože bych si ty hesla musela psát, protože systémy fungují nepředvídatelně, protože je třeba několika operací na jeden jednoduchý úkon, a to je pro mě neskutečný opruz a vyvolává to ve mně zuřivé nálady, kdy mám chuť ten počítač roztřískat
takže já si zůstanu u svého bankomatu:-)
jinak tak blbá opravdu nejsem, abych nevěděla, že všechny ty ověřovačky tam jsou kvůli bezpečnosti, ale já je nehodlám provádět, a proto chodím do bankomatu
(horší bude, až mi ty bankomaty taky zruší, to už fakt budu muset do lesa:-)
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:31:40)
já si hlavně neumím představit, jak u bankomatu tasím složenky, papírky s platebními údaji (ostatně já bych je ztratila než bych k bankomatu došla) a jak to tam zadávám a vím, že mám za zády další lidi ~:-D
já i nerada vybírám z bankomatu peníze, neb mě rozčiluje manipulace s kartou, hotovostí, není kam položit kabelku... na milost beru jen bankomaty s pultíkem ~t~
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:38:52)
Rose, složenky s sebou nenosím, napíšu si to na papírek a ten si dám do peněženky, nebo do pouzdra ke kartě...a většinou neplatím víc, než jeden dva příkazy najednou...moc toho jednorázově neplatíme...ale je fakt, že já jsem systematik a většinou nic nehledám a neztrácím~:-D
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:52:45)
tinko, to může fungovat jen vám, organizovaným lidem ~:-D
já bych si možná vzpomněla těsně před odchodem, honem bych fotila příkaz do mobilu (blbé světlo, nakřivo, trochu rozmazaná číslice), pak bych u bankomatu laborovala s mobilem, kartou (pravda, poslední měsíce nosím malinkou kabelku jako cross body, ale vejde se tam jen ten mobil, karta, kapesníky a doklady, s trochou snahy klíč od auta), pouzdrem na kartu... no prostě by mi to nešlo ~t~
 Lída+4 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:15:27)
TaJ, tohle fakt nechápu. To je takovej neskutečněj opruz... Internetový platby zvládá i moje skoro osmdesátiletá maminka. Přes bankomat je spousta možností, jak to zvrtat, už jen ty překlepy. Když platím v internetovým bankovnictví, v naprostý většině případů čísla účtů a sumy prostě kopíruju. Nikdo mi u toho nekouká přes rameno, neprší mi na záda, není mi u toho zima, nemusím mžourat do mizerný obrazovky bankomatu.
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:12:33)
co by tam těch 20 minut dělal?:-)
to spíš strávíš 20 minut přes počítač než u bankomatu
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:31:07)
Lido, tak s "kabelkou pres rameno" to jde ajncvai preci.~t~
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 16:10:39)
Lído, no jo, tak pro každýho je opruz něco jinýho...a já u toho bankomatu ani nemoknu, ani nemrznu, je pod střechou...a v tu dobu, kdy já tam obvykle bývám, tam nikdy nikdo za mnou nebyl...a obrazovku má zrovna bankomat mojí banky tak přehlednou a tak velký text, že bych to viděla i bez brýlí, které nosím:-).
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 16:22:02)
Romano, jestli je to předpotopní, to je mi celkem jedno, hlavní je, že to takhle vyhovuje mně...třeba jednou přijde čas, kdy mi to vyhovovat přestane, vyvstane ta potřeba a IB si zařídím, ale zatím mi neschází...navíc, já něco mimořádného na účet platím možná tak dvakrát do měsíce...třeba kdybych těch plateb měla 10, nebo víc, tak by mi to vadilo, takhle mi to prostě zatím vyhovuje...
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 16:31:30)
Romano, jo, to asi jo, ale já ty změny nepotřebuju dělat moc často, teď jsem nic neměnila tak dva roky určitě...a u telefonního operátora tam mám inkasní příkaz s nastavenou rezervou, takže ten taky měnit nepotřebuju...a i tak těch trvalých příkazů mám jen několik...teď už skoro rok neplatíme ani družinu, ani jídelnu ve škole, takže zas něco ubylo...
 Lída+2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 16:43:02)
TaJ, my máme od března 2020 stáhnutou platbu jídla pro syna obědy ve škole, paradoxně si ji jidelna stáhla pozdě. V pondělí ji neměli v úterý už jo, ale to už je nechali doma a od té doby v jídelně byl asi třikrát a v červnu 2021 nam ji vrátí .


Minimálně každý rok se mění platba družstvu.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 16:48:56)
Lído, my loňský školní rok vyřešili s jídelnou už na jaře, kdy jsme to po návratu do školy už na další období neplatili a to, co měl zaplacené, tak nám vyúčtovali na konci školního roku...ten letošní školní rok od září už do jídelny vůbec nechodí, i když do školy chodili poměrně dost, nebyli tak dlouho zavření, jak ostatní školy...ale my obědváme vlastně všichni doma (nebo některé dny si já nosím jídlo do práce, ale manžel stejně obědvá doma), takže za nás by to byly zbytečně vyhozené peníze...stejně tam toho moc nesnědl a v klidu se nenajedl a dojídal se pak hned doma, on nerad jí mezi větším množstvím lidí...takhle mu to vyhovuje mnohem víc.
 Lída+2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 17:07:58)
TaJ, oni to převádí automaticky na další rok. Přišel e-mail, že se to vyřeší na podzim a v prosinci, že na konci roku.

A dokonce když tam končil starší přeplatek skončil u mladšího. To pak vyděsilo manžela, protože si v září strhnuli jen 30kc.:-)
 Lída+2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 17:09:09)
TaJ, my nic taky neplatime, stahují si oni a už vic jak rok nic nepotřebují.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 9:05:20)
Romano, nám to vaření nevadí, někdy vařím já, někdy manžel, když jsem v práci a někdy vaříme spolu...někdy toho při večeři uděláme víc a druhý den si to k obědu ohřejeme...já žádnou možnost stravování v práci moc nemám, pokud nechci pořád něco z pizzerie, nebo čínu apod..., manžel taky ne a ten je navíc v poledne doma, když má zkrácený úvazek. Takže tak jako tak minimálně dva jíme vždycky doma, takže syn už se s tím krásně svezl a vyhovuje nám to takhle všem:-)
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 9:15:12)
Já teď už taky přes rok vařím denně pro 6 lidí. A je to děsný:). Teď už jsem se na to vykašlala a jedí jen školkové děti, ale od září počítám s tím, že snad už budou školy nějak normálně fungovat (manévry ohledně řazení na obědy teď byly takové, že jsem zrušila družinu a obědy). Ale manžel bude na tom homeofficu asi už nafurt:)
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 9:20:35)
Muumi, to chápu...my jsme jen tři, manžel má zkrácený úvazek ze zdravotních důvodů, takže se při vaření zapojuje taky, od začátku, co jsme spolu, tak běžně vaří...ono když chodím některé dny z práce třeba ve 21h, tak je blbost, aby čekal, než přijdu a začnu vařit, že...takže to tak nějak logicky vyplynulo...a to tehdy ještě pracoval na plný úvazek... Navíc my nejsme velcí žrouti, sice máme denně teplé obědy i večeře, ale zas kluci bez problémů snědí i nudle s mákem, nebo polívku s pečivem...jinak vaříme běžná teplá jídla, omáčky, těstoviny na všechny způsoby, brambory s masem...prostě všechno možné...teda neděláme se zrovna se svíčkovou, volíme takové věci, že to máme nejpozději do hodiny komplet hotové, většinou i o dost méně...
A o tom, že syna odhlásíme z obědů, jsme vlastně uvažovali už před pandemií, jen jsme to pořád zvažovali...a teď to tahle situace jen urychlila...a vyhovuje nám to takhle všem.
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:14:27)
tak koukám, že jsem ještě větší zpátečník než Ty:-), nebo obědy platím hotově v jídelně:-)
 Lída+2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 16:34:27)
TaJ, my teda máme hodně stálých plateb taky. Manžel to udržuje v chodu. Už na to nemám kapacity.

A můj na podnikání, bez IB bych byla v háji. Někdy tam lezu i třikrát denně.

Super, že máš něco při cestě a vyhovuje Ti to.

 Renka + 3 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:39:19)
Mě by vadilo i dotýkat se té ohmatané klávesnice. A ty účty k zaplacení, to si nedovedu představit tu manipulaci s tím, to by mě šlak trefil a za mnou by asi byla pěkná fronta.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:42:58)
Renko, já si to dřív taky neuměla představit, ale mám to tam naťukané raz dva, je to tam přehledné, jednoduché, názorné...A ohmataná klávesnice...no, když si vezmu, na co všechno denně sáhnu cestou v metru, autobuse, nebo kdekoli jinde, celý den sahám na peníze a zboží, které měli předtím v ruce zákazníci...to už je fakt zanedbatelné...a platím takhle něco tak dvakrát do měsíce...
 Renka + 3 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:48:08)
TaJ, ty máš všechno srovnané, to už jsem pochopila, já jsem chaotik, já bych ty papíry lovila kdovíkde. A muž, ten co strčí do tašky, tak už nenajde, děláme si legraci, že tam má teleport do jiné dimenze, my musíme faktury zaplatit okamžitě z domova a nic nikam nenosit.
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:45:24)
Pekne by ses pred tim pocvicila v rucnim psani jako TaJ - vsechno pekne opsat " na papirek",doufajic,ze se neupises v nejake cislici a pak znovu a opet vse zadavat do bankomatu.

No panbozko nas ma holt roznych~d~
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:49:22)
Fern, no jo, tak upsat se můžeš i do toho mobilu, že jo...:-), nikdy se mi nestalo, že bych něco opsala špatně, na tyhle věci mám docela oko...obvykle se mi třeba často stává, že otevřu knížku a hned na mě vykoukne nějaký překlep, nebo chyba...aniž bych tu stránku přečetla... nevím, co je na tom tak k nepochopení, někdo to radši platí doma z obýváku, já to zaplatím cestou domů, když jdu stejně okolo...a doma v obýváku už to řešit nemusím:-)
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:56:20)
Do mobilu nedatluju nic, rec je internet.bankovnictvi. Takze u me ntb ci tablet nebo pevne pc.

Ty ses spravna konzerva TaJ,ano,mas 150 argumentu,jak ty to mas vychytano i s kabelkou pres rameno~t~, ale vubec si nikdy nechces pripustit,ze jde neco,co delas, delat lepe a efektivneji- napr.zbytecne neopisovat platebni udaje,protoze jak ja se mohu seknout jednou,tak ty se muzes seknout hned 2x,proste delas veci tuplovane; ale tak proc nedelat neco jednoduseji,kdyz to jde i slozite,vid,je to jen tvuj boj~d~
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:01:44)
Fern, jo, konzerva možná jsem, ale život nám běží hladce, s ničím nebojujeme, všechno organizačně zvládáme vždycky pořešit bez problémů a včas...chápu, že někomu to připadá zbytečné a málo efektivní...já třeba zase nechápu jiné věci - třeba jak může někdo 6 minut umývat pórek, jak tu bylo nedávno v diskuzi o salátech~:-D. A času mám dost, dneska mám třeba volno, od rána jsem nakoupila, něco jsem udělala na zahrádce, uklidila jsem celý barák a ještě přitom stíhám psát sem a to jsem ještě hledala na netu nějaké věci na zahradu a tak...nemyslím, že bych nedokázala dělat věci efektivně a rychle:-)
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:14:34)
Když má pórek pod každou vrstvou hlínu, opláchnou to nestačí. Musí se rozebrat a pořádně umýt. Když nechci jíst hlínu.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 16:08:06)
Inko, to nebylo myšleno nijak zle, s tím pórkem, to byl jen příklad:-)...a jinak, já vím, jak může být špinavý pórek, pěstujeme je na zahradě~;).
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:23:37)
Usmevne.Taj,ja kdyz byla ve tvych letech:jsem si hned rano,jelikoz jsem pracovala ve financnictvi,dojela vyridit uver na poboxku-vlastne na nem jen overit podpisy,jelikoz jako znala veci jsem si vsechny potr.formulare vypsala a vypocetla sama,dal jsem pokracovala do dalsiho mesta na katastr,kde jsem vlozila na vklad dalsi papiry ohl.kupovane nemovitosti,pak jela s puv.majitelem do te nemovitosti,kde mi ji ofiko predal i se stavy meridel atp.,pak jsem nemovktost musela rychle hodit do cajku,protoze za chvili zvonil domluveny najemnik. Tomu jsem tedy byt predala,vytahla jsem zase jine papiry,tentokrat smlouvy o najmu,pred.protokol,...vse probehlo jak melo,zikasovala jsem noveho najemnika a docela ustvana jak boruvka po tom celodennim uradovani a uklizeni a jednani ,jsem mohla konecne navecer sednout do auta a jet dalsi hodinu dom. A ano,jako ty jsem taky byla spokojena-vyreseny uver,koupena nemovitost,uklizena nemovitost a öronajata nemovitost a jeste jsme dom dovezla x tisic od najemnika~;)

Jen holt na tu zahradku mi jaxi nezbyl cas~t~
 Blanka+Adámek 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:14:35)
Ja zas nechapu, proc mas uz 3/4 hodiny potrebovu vysvětlovat Taj, ze to dela blbe a ma to delat jinak, nejlepe tak, jako ty a ještě se nad ni ofrnovat a posmívat se ji. Tak ji to asi takhle vyhovuje ne? Vzdyt ti to muze byt jedno.
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:27:19)
Proste mistni folklor jedubabo!
A vis co ty osobne? - vyser si oko!
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:33:13)
Tady ta jeduplna zmije mi v posl.dobe dost ZAMERNE slape na paty.Takze pritvrzeni nebylo samo o sobe,vsak ona vi.
 Blanka+Adámek 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:43:49)
Jeduplna zmije??? Říká nejprotivnejsi a nejzavistivejsi nick na rodina.cz ~t~ HAHA, uz se tresu.

Ale ještě jsi se porad nezamyslela nad tim, co te vede k tomu se tady furt vytahovat a rikat ostatním, ze něco delaji blbe. Ze by tva mila holubici povaha? ~b~~8~ Chudinko ~6~
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:46:16)
Ubozacko ~6~~6~
 Blanka+Adámek 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:51:21)
~t~~t~~t~ Fern, uz zase??? Tyty, takhle se nechovaji ani deticky v matersky skolce. Snupni si prasek.

Nelze, nez z tebe mit legraci.
 Blanka+Adámek 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:10:55)
Vůbec nevim, o cem mluvíš. Muzes mit názor jaky chces.

Muzes mit názor, ze platit u bankomatu/prostřednictvím IB je blbost. Muzes i normalni slusnou formou rict, proc sve preference povazujes za lepsi a proc ti tvůj způsob vyhovuje. Ale nechapu smysl opirat se do cizi dospele zeny na internetove diskusi, ze ona to dela blbe (navíc obvyklym Ferninym stylem), protože to dela jinak nez ja.

To není o nazoru.
 Ina z Radešína 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 16:20:24)
Někoho s hromadou složenek u bankomatu jsem zatím potkala 2x. Pokaždé jsem dotyčného povedla litovala: že musí být v totálním srabu, doma mu už odpojila elektřinu, data v mobilu mu žádný operátor nedá a na poslední chvíli platí vodu, aby měl jak uvařit večeři a umýt dětem tlamicky.
😁
A ono je to jinak.
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 15:24:53)
Jak nemuzes mit jinou legraci,posluz si klidne tady a ted,a jak pisu - ses zakomplexovana ubozacka~d~
 Blanka+Adámek 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 16:37:58)
Blablabla. Plky vesnicky nany mi jsou vis kde ~3~
 libik 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:51:04)
Souhlas s Blankou, to je jak ve školce , já mám íbé ta ty néé.

Nevím, proč by TaJ nemohla nepoužívat internetové bankovnictví, když navíc chodí kolem bankomatu do práce. Dokonce si myslím, že když kačky nejsou na 1-2 kliky, tak se tolik nerozlítají.~;)

 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:55:27)
Tak já jsem třeba netušila, že v dnešní době lze IB nemít. Tak díky za rozšíření obzorů. Ale já si teda radši dál budu platit z mobilu třeba o půlnoci, tohle bych nedala. Třeba takový poplatek za odpad, co musím platit 6x pokaždé s jiným nekonečným VS.
 libik 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:07:29)
Muumi, jak to myslíš? Že je to povinné???

Protestovala jsem u RB proti finančnímu zvýhodnění RB klíče(ačkoliv zrychluje proces, pokládám to za diskriminační aneb, kdo nemá chytrý telefon, platí za bankovní převod.

Nedovedu si představit, že v by tomto státě existovala nějaká obecná služba výhradně pro "bílé, mladé, chytré, movité, vidomé, bez hendikepu", tak daleko snad ještě nejsme~;)
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:10:31)
Prostě jsem netušila, že by dnes bylo možné zřídit si účet bez IB. A tipnu si, že to tak ve většině bank i bude. A bez IB to nechávají pro stávající klienty. Ale jinak tomu samozřejmě fandím, jen ať co nejvíc lidí používá tyto zpoplatněné služby:) jinak by zaměstnanci bank neměli co žrát, že jo.
 77kraska 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:14:57)
moji rodice (80) treba nemaji IB, ac jsou na netu denne nekolik hodin...ale IB proste nechteji a delaji platby na pobocce (nevim jak) ...zrovna tak moje teta (75)
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:16:01)
Moje máma taky.
 77kraska 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:18:52)
ale vlastne moji rodice meli jako jedni z prvnich sporoziro....takze najemne apod jim odchazi automaticky kazdy mesic pres sporoziro

ale v posledni dobe se sporoziro stalo slozitym a hrozne tezko se na nem zrizuji a rusi platby...na poste to vzdycky trva pul hodiny
 77kraska 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:25:06)
pardon, ted pletu dohromady sporoziro a inkaso
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:12:54)
Tak mít účet v bance snad není žádné základní lidské právo? Banky jsou soukromé subjekty, když se rozhodnou, že IB u nich mít musíš, tak máš prostě smůlu a musíš hledat jinde, ne? To přece není žádná diskriminace. Asi jako spousta obchodníků ve Švédsku nebere hotovost. Prostě bez karty si u nich nekoupíš a nazdar. Opravdu mě nenapadlo to považovat za diskriminaci.
 77kraska 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:16:00)
Muumi, v CR zase spousta obchodniku nebere karty....treba mistni pizza ve vydejnim okne

maji tam nalepku Cash Only s obrazkem Johnnyho Cashe
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:18:24)
No vždyť jo. Ať si každý dělá, co mu vyhovuje a obchodně dává smysl. Ale nějaké řeči o diskriminaci mi v tomto případají teda dost mimo.
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:28:52)
Opravdu mě nenapadlo to považovat za diskriminaci.
né? a co jiného to je?
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:55:47)
Vážně? Takže když stánek se zmrzlinou nebere karty, tak je to diskriminace? Já teda za diskriminaci považuju vyvěšenou ceduli "cikány neobsluhujeme", ale ne to, že obchodník nemá nekonečné množství způsobů placení. Neboť kartu/hotovost si může pořídit každý, že nechce, je jeho věc.

A v tom případě by zrovna u těch datovek teda diskriminoval stát, neboť naprostá většina lidí (včetně FO podnikajících) může třeba daňové přiznání podávat na papíře, ale pak je zákonem určené, že některé FO podnikající musí přes datovku. Jinak pokuta. Je to opruz. Ale dost pochybuju, že by nějaká žaloba na to, že to je diskriminace, byla úspěšná. Však mě nikdo podnikat nenutil. Takových situací je přece milion, je všechno diskriminace?
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 10:42:33)
no to Ty jsi to postavila tak, že nechápeš, jak někdo může existovat bez internetového bankovnictví (takže konfrontačně)
mi je to fuk, ať si každý žije, jak chce, ale ať mě nenutí do způsobu života, kterým žít nechci (pokrok tomu teda rozhodně neříkám, spíš úpadek)
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 11:17:41)
Já konfrontačně? Já se pouze divila, že se dneska ještě nabízí produkt bez IB. Takže jsem to pojala leda na základě své neznalosti. To asi reaguješ na někoho jiného...
Jinak vzhledem k tomu, že tady pláču nad včera mi povinně zřízenou DS (což je samozřejmě taky iracionální, protože v něčem to může skutečně být ulehčení), tak jestli z toho plyne, že nějak nekriticky obdivuje digitalizaci, tak se asi musím naučit psát srozumitelněji, neb jsem zůstala nepochopena.
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 13:51:00)
no tak to jsem ráda, že si rozumíme:-)
já kdybych měla plakat, tak nejen nad datovkou nebo IB, ale i nad sítěma a další internetizací či digitalizací všeho
vadí mi na tom hodně věcí a nejvíc ta, že společnost mě donutí, že to jinak nepůjde (stejně v koutku duše věřím, že jo, že se mi podaří dožít jako zastara - jsem prostě konzerva, co se týče všeho digitálního, krade mi to totiž podstatu, jsem hodně uzemněná a potřebuju si na všechno šáhnout...)
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 14:23:18)
Radko, jo, člověk je ke spoustě těch věcí vlastně dotlačený okolnostmi, protože to už prostě jinak nejde...dneska spousta věcí už ani nejde, když nemáš mobil, e-mail, účet v bance apod...jako jasně, má to samozřejmě spoustu výhod, na druhou stranu někdo třeba o to nestojí, nepotřebuje tyhle věci apod. a stejně je časem donucený si je zřídit...
 Rigel 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 14:28:41)
a je ta datovka opravdu ulehčení, nebo ulehčení pro úřady, neboť jí je vše po nějakých dnech doručené, ať jsme to otevřeli či ne ?
a podávat už se pak musí taky jen datovkou, či ne ?
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:24:07)
Jinak situací, kdy se něco dělá povinně elektronicky, není úplně málo. Zrovna mi byla ze zákona zřízena datová schránka a dost mě to sejří a mít a používat ji prostě musím.
 77kraska 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:26:04)
Muumi a to bud rada, ze se povinne datovky nezavedly pro uplne vsechno obyvatelstvo....takove uvahy na zacatku taky byly
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:27:34)
https://www.lupa.cz/clanky/zpravy-z-depa-4-senatori-chteji-odlozit-automaticke-zrizovani-datovych-schranek-o-rok/

Ono to ale tak částečně bude. Pro ty, co "projeví počítačovou gramotnost":)
 77kraska 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:30:05)
povinne jsou i pro nektere fyzicke osoby - treba pro advokaty
 libik 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:33:24)
Datovku pokládám za stejně užitečnou jako internetové bankovnictví.
 libik 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:40:32)
Prosím? Datovka je nejjednodušší způsob , jak online platně podepsat cokoliv a jak mít přehled o všem, co úřady sděluji.
 libik 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:44:12)
datovku si příčetný uživatel nastaví tak, aby ho příchozí zpráva upozornila SMS nebo mejlem.
 Lída+2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 16:25:57)
Libik, datovku nemám, úřad mi nic nezděluje nic.

Jen já odevzdam daňové přiznání ( tam to nosí manžel a je tam 2 minuty), sociálku ( tam dojdu) a zdravotní( to vyplním na netu) Jinde nechodim.

Zatím netuším k čemu bych ji potřebovala.
 Lída+2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 16:43:52)
Romano, no jo exekutor to mě nenapadlo. Snad mi nikdy žádný nepsal.
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 15:12:05)
Datovku de facto nepotřebuju, protože můj styk s úřady je tak akorát daňové přiznání 1x ročně + hlášení na sociálku a zdravotní pojišťovnu. Datovka je mi tak akorát k prdu, tudíž ji nemám. Pokud něco fakt nepotřebuju, tak to ani nemám. Dcera má, ta ji potřebuje.
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:27:18)
ale jsme, holka, sama to tady vidíš:-)
vždyť to říkám, za chvilku zmizím v lese (teda jestli ještě nějaké zůstanou, už i ty Jeseníky jsou dost vybrakované, samá holina)
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:12:52)
Jsi myslela, že je to povinný ? Jak ba tě donutili?
 Muumi 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:14:32)
Donutili by mě tak, že jako novému klientovi by mi službu nezřídil. Já taky neberu hotovost. Je to moje svobodné rozhodnutí a možná o nějaké klienty přijdu, ale prostě vyhodnotila jsem to tak, že hotovost přijímat nechci.
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:15:23)
Účet máme od roku 1991.
 Monty 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 14:23:44)
"Nevím, proč by TaJ nemohla nepoužívat internetové bankovnictví, když navíc chodí kolem bankomatu do práce."

Libiku,
podstata celé věci je v tom, že internetové bankovnictví je bezpečnější než platba z bankomatu.
Jak kdo co platí je fakt jeho věc, ale pokládat internetové bankovnictví za "nedůvěryhodné" a reálně dělat něco mnohem nebezpečnějšího je zkrátka zvláštní. ~;)
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:33:48)
vybrala sis jeden argument a na něm se točíš, ale ten nebyl hlavní:-)
 K_at 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:41:43)
Fern, ano, je TaJ boj, takže tobě to může být úplně u pr.... pozadí. Přesně tak.
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:17:20)
i v bankomatu si můžeš nastavit šablony, takže nic opisovat nemusíš
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:18:20)
nechápete furt to základní paradigma - že pro nás je ten bankomat mnohem jednodušší než bankovnictví přes počítač (i rychlejší) - teda aspoň pro mě
 Monty 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:23:25)
Ale já chápu, že je to pro někoho jednodušší, jen konstatuji, že je to podstatně méně bezpečné než internetové bankovnictví. Bankomat ti někdo hackne přes mobil jako prd. ~;)
 Kaliope X 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 13:24:26)
Já a čísla, to nejde moc dohromady, takže jsem naštvaná, když musím zadat příkaz, kde nemůžu všechny údaje jen překopírovat. Představa, že to datluji do bankomatu, tak se mi to nikdy nepodaří poslat tam, kam to mělo jít.

Nevzpomínám si, kdy jsem naposled použila bankomat, pokud se nejednalo o výběr v zahraničí a i to už moc často není nutné.
 TaJ 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:41:51)
Rose, aha, tak při výběru mám kabelku normálně přes rameno, kartu si připravím do kapsy, pak vezmu peníze, vytáhnu kartu a dám to do kabelky...ale já nosím jedině tašky přes rameno, nesnáším nosit něco v ruce...takže mám obě ruce volné...a naštěstí tam, kde chodím já, tak u bankomatu v tu dobu nikdy žádná fronta nestojí, snad jednou byl přede mnou jeden člověk, ale za zády mi nestál nikdy nikdo...
 Buřt 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:43:52)
TaJ a byvalaRadko, proti gustu zadny disputat, ale je to trosku jako drbat se za pravym uchem levou rukou~;)
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:35:45)
procvičíš zádové svalstvo:-)
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:00:59)
Bankomat spíš někdo hackne než běžnej účet s bezvýznamným zůstatkem.
tak zatím jsem slyšela jen o vybrakování bankomatu zloději (hotovost), zatímco o nabouraných účtech je slyšet každou chvíli
průser je, když někdo hackne banku, to jo:-)
to říkám pořád, že nejlepší jsou prachy doma v šuplíku
 Monty 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:11:05)
Bývalá Radko,
kdeže loňské sněhy jsou, kdy se bankomaty max. vylamovaly krumpáčem. ~t~
 77kraska 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:13:09)
ja vylozene nesnasim mit prachy doma v supliku....kdyz se mi to nahodou stane, tak je bezim vlozit do vkladaciho bankomatu
 Inka ..|-.|-.-|.- 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:14:06)
Podívám se na výpis, když přijde. Na účtu nic řešit nepotřebuju.
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 7:59:09)
proč bych si ho probírala a dívala se na něj? jednou za měsíc by dojde výpis do mailu, to stačí
zůstatek si kdykoli zjistím v bankomatu a co kde platím kartou, vím
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 7:58:05)
bylo málo případů, že někomu vybrali účet?
 Len 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:08:54)
Tak zase ale platit kartou je bezpecnejsi, alespon nektere druhy karet maji i pojisteni toho, co pres ne kupujes a taky dodatecnou zaruku, kdyby byla potreba reklamace a obchod nechtel uznat (ted jsme to vyzkouseli na MacBook Pro, podle Apple to byla chyba v manipulaci, ac u predchozich modelu uz uznali, ze je to vyrobni chyba, oprava by prisla na 600 liber, diky platbe kartou nam vratili bez dalsiho dohadovani celou castku). U nas vsechny banky vyslovene varuji pred placenim prevodem.
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 7:23:59)
zrovna u vyplňování přihlášek na SŠ jsem nadávala jak špak - papír bych měla vyplněný za 5 minut, formuláře se furt rozhazovaly, některá okna nešla vyplnit, každé druhé okno bylo nastaveno jiným písmem, no děs běs
a taky v práci - pro mě je rozhodně jednodušší zvednout telefon a oběhnout kancl než vypisovat maily
na poštu chodím se sipem, pěkná procházka a lidí pomálu (malá zapadlá pošta)
a spoustu věcí přes internet odmítám právě z toho důvodu, že zapomínám hesla
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 9:56:03)
Me se si po automaticky plati samo z účtu, ale je to děsná blbina a zbytečnost v dnešní době a už to uvnitř sebe řeším jak dlouho,ze tuto jedinou platbu - rozhlasu musím zrušit a na vést jako TP.
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 11:48:48)
tak já mám na sipu asi 5 plateb, které bych musela platit každou zvlášť za poplatek...
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:17:51)
~e~~e~ za jaky poplatek? Mam vsechny platby z uctu zdarma,jak trvalky,tak jednorazovky.A pravda,ve sve bance jsem krom vyrizovani hypo nikdy jinak nemela duvod byt,chodit tam cokoli vyrizovat. Mam jako tu hlavni Mbank.
 byvala radka 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(20.5.2021 8:41:14)
za každý trvalák platím mírný poplatek
platby z bankomatu nevím, kdysi bylo něco kolem 5 kaček
to je malá daň za ten klid, že nemusím nic řešit přes počítač:-)
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(21.5.2021 0:57:57)
Mám 3 banky a poplatky nechce žádná. Kdyby je chtěla, šla bych jinam. Nehodlám platit za to, co mají jinde zadarmo.
 77kraska 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 7:41:46)
v rijnu 1992 jsem prijela do Anglie s tim, ze mam chodit na prednasky a napsat rocnikovou praci....byla jsem odhodlana si koupit psaci stroj a napsat ji na stroji....skola mne dokopala chodit na kursy o praci s pocitacem a tak jsem se naucila na pocitaci...po cele univerzite byly "computing centres", kde se zdarma dalo psat a tisknout, poskytli i papiry....kdyz jsem se v lete 1993 vratila do prace v CR ve statnim sektoru, tak tam jeste zadne pocitace nebyly a psala jsem zase na psacim stroji nebo doma veci do prace na pocitaci (mezitim jsem si ho koupila domu)....na podzim 1994 se to uz fakt nedalo a sla jsem delat do soukromeho sektoru
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 10:01:29)
Jej,tak v červnu 92 jsem už měla 2 malé dětičky a nastupoval jsem po 4 létě md do nové práce, v novém bydlišti.
Jednalo se o sw firmu,kde nejenže se vše už dělalo na pc,ale dokonce už ani nepoužívali t602 šílenou pro mě, ale pro mě pochopitelně a přehledné Office.~;)~;)
 Lída+2 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:07:33)
Fern, na PC se pracovalo už dávno.

Moje mamka se jezdila školit na PC už dávno před revolucí. 1985-1986. A v 87 už měla PC v kanceláři.

Když jsem nastoupila na Sš, programovali jsme v BAsicu do dvou předmětů a v 1990 jsem poprvé viděla PC, který dorazili do školy cca 15ks. Takže po opuštění ústavu 1992 jsem uměla programovat i osluhovat PC. Ale mamka s PC uměla fakt dobře a dodnes si nějak ty znalosti udržuje.~;)

MAnžel teda 100% používal místo t602 AMIPRo. Předchůdce wordu jestli nekecám.~:-D
 Fern 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:20:48)
Lido,to samozrejme vim moc dobre,v r.88 na nem manzel bastlil neco ke statnicim; ja odpovidala spis na fakta od Sedmi.
 77kraska 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(19.5.2021 12:36:01)
Fren, ja delala zamlada u soudu....v roce 1994 pri mem odchodu tam byl pocitac jen jeden, ten mel predseda soudu na stole a neumel na nem, tak jej pouzival jako podstavec pro vazicky a sosky, pod nimi mel hackovanou dečku, nekecam....pritom zrovna u soudu se pozdeji pocitace vyuzily skvele - pro databaze a psani rozhodnuti atd.
 Analfabeta 


Re: Jak se to dělalo dřív 

(21.5.2021 1:07:55)
V r. 1993 ještě počítače ve formách běžně nebyly. Mně koncem r. 1994 holky propašovaly na kurs ovládání počítače, protože věděly, že odcházím z firmy do IT-firmy, tak abych tam nepřišla úplně blbá a PC nedotčená :-) S počítačem jsme se učili za chodu. Řada starších účetních v té době radši odešla do předčasného důchodu, protože řekly, že si na práci s počítačem už netroufají. vrcholem techniky byla do té doby ASCOTA, mašina, na které se sčítaly nekonečné sloupce čísel.
V tom r. 1994 ještě po Windowsech nebylo ni vidu, ni slechu. příkaz se do počítače vypisoval ručně, třeba: copy C:/firma/blabla.txt to A:/blabla.txt. V tom se dost často dělaly chyby. Už Norton, kde to bylo vypsané a který zobrazoval soubory ve dvou sloupcích, byl obrovským ulehčením práce. No a se zavedením Windowsů se práce zjednodušila a uživatelsky zpříjemnila ještě víc.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: Jak vše fungovalo v době před internetem? 

(20.5.2021 10:50:41)
to je super, že doba předinternetová byla přesunuta do Historie ~t~
a ještě hezčí je, že stálo za to přejmenovat téma, ale archaismy zůstaly zachovány ~t~
 Muumi 


Re: Jak vše fungovalo v době před internetem? 

(20.5.2021 11:18:53)
Přemýšlím, jak fungovala Roni v době před internetem. Ale napadá mě třeba, jak Betty MacDonaldová v kanceláří důlního inženýra srovnala mapy podle velikosti, nikoliv podle například místa.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.