(10.5.2024 15:34:09) Buřte, nevím, jestli je příčinou přímo synova základka, oni s nimi na přípravě dost pracovali, od října dělali starší cermaty, měli dvě hodiny přípravy týdně ještě k rozvrhu... Každopádně nikdy jsem ani na chvilku nelitovala a nelituji, že do té školy chodil, dala mu strašně moc, posunul se úplně jinam a v přátelském prostředí a mezi lidmi, kteří jsou poklad. To, že nevyjde škola hned napoprvé se prostě stává i jiným dětem na jiných školách a naštěstí vždycky jsou nějaké další cesty, jak jednou dosáhnout toho, co opravdu chtějí. Jen někdy je to prostě oklikou...
(10.5.2024 15:43:46) TaJ, no jak je vidět, tak to nevyšlo někomu s 88 body, jak se tady včera psalo, není přijatý na žádnou školu. Holt musí člověk bojovat. A vy jste, myslím, zvolili správnou strategii s tou záložní školou na prioritě 3 a ještě ve škole, která se mu líbí nejvíc, takže i kdyby nakonec došlo na ten učňák, tak buď zkusíte přestup nebo znovu příjímačky, případně nástavbu, ale je myslím dost důležité, že je velká šance, že někam přijatý bude.
(10.5.2024 16:44:53) TaJ, budu držet palce, moc moc...
Vzhledem k tomu, jaké byly výsledky loni a jak si dcera spočítala body, tak škola 3 je téměř 100%. Potichu doufám ve školu 2 ( za tu bych byla ráda, straší tam zrovna končí 8G a je moc spokojená) a škola 1 je v kategorii kéž by to všechno klaplo...
Já se vždycky nějak vyklidním, pak si přečtu nějaký článek nebo příspěvek a zase začnu propadat chmurám. Ani jedna škola nám zatím výsledky neposlala, musíme čekat na středu. Už jsme o tom s dcerou mluvila, asi budou mít ve škole povolené zapnuté mobily
(10.5.2024 17:08:01) ani netuším, kdo by to měl v dipsy pro rodiče zviditelnit, pokud školy tak odhaduji, že se do pondělí nic nestane a nejspíše ani do středy.
"Ve čtvrtek Cermat rozdělil všechny uchazeče podle jejich přijímacích zkoušek na jednotlivé střední školy a víceletá gymnázia. Výsledky ale dnes kvůli chybám řady škol musel stáhnout a rozřazovací mechanismus spustí večer pro všechny znovu......"
(10.5.2024 19:28:25) „Několik desítek ředitelů špatně stanovilo pořadí uchazečů. Šest ředitelů udělalo fatální chybu, kdy nastavili více než tisíci uchazečům, že nesplnili kritéria přijímacího řízení, ačkoliv je splnili. Ti všichni pak nebyli přiděleni na školu, kam mohli být přijati,“ řekl Deníku N ředitel Cermatu Miroslav Krejčí.
Zhruba dvacet pochybení se podle něj dalo řešit individuálně, kvůli zmíněné chybě šesti škol (Krejčí nesdělil, o jaké konkrétní školy jde) ale musí Cermat celý algoritmus dnes v 19 hodin spustit znovu. Problém se týká jen čtyřletých oborů, byť Cermat musí znovu rozřadit i víceletá gymnázia. „Tam bude ale pořadí uchazečů stejné,“ podotýká Krejčí.
(10.5.2024 20:17:42) „Několik desítek ředitelů špatně stanovilo pořadí uchazečů. Šest ředitelů udělalo fatální chybu, kdy nastavili více než tisíci uchazečům, že nesplnili kritéria přijímacího řízení, ačkoliv je splnili"
jak se tohle může stát, za tohle ale Cermat nejspíš nemůže..?
(10.5.2024 20:32:57) Vim kolik skol prvne nastavilo chybne povinne pozadovane dokumenty pri prihlaskach (napr. povinne potvrzeni o dokonceni dochazky, potvrzeni o olympiadach..), v prubehu prijimac. rizeni pak bylo opraveno. Takze verim vsemu..
"Aplikace DiPSy se od února stále postupně dodělává, nikdo se od té doby nenamáhal školám poskytnout jakýkoliv "návod k použití". Jediný fungující je ten od Vilmy: "Hledej, Šmudlo."
A tak ředitelé hledali, tu v DiPSy, tu v Certis, občas v mailu, ba i v nějakých videích se našly úplně nové informace. Pokyny ke správnému zadávání údajů jsme se často dozvídali pár hodin před termínem, někdy i po něm (s tím, že se termín milostivě posouvá do 23:59).
Výsledky JPZ nám Cermat zpřístupnil 6. 5. ráno, opravené po chybě pak ve 12:20. Na stanovení jednoznačného pořadí měli ředitelé celý jeden školní den, během něhož se jinak nudou kopali do hýždí, protože tou dobou se konaly jen maturitní didaktické testy, potvrzovaly se výkazy maturitnímu komisaři, připravovaly se ústní maturity a další zbytečné prkotiny. Nalít výsledky do Excelu a seřadit je podle součtu bodů skutečně není problém. Ale letos se navíc muselo stanovit naprosto jednoznačné pořadí, takže v případě duplicit (u nás jich byla téměř čtvrtina) nastalo nimravé posuzování dalších kritérií a nakonec došlo i na losování (vytvořit protokol, sehnat svědky, vylosovat, podepsat... prostě drobnost, ne?)
Jednoznačné pořadí se muselo nahrát zpátky do DiPSy. Každá normální školská aplikace akceptuje import i z xls, DiPSy vyžadovalo striktně csv s oddělovači v podobě středníků, nic jiného. Kdo měl nevhodnou verzi tabulkového programu (například starší verzi Office), měl problém a musel hledat náhradní cestu, třeba exportem přes OpenOffice.
DiPSy import mlčky spolklo bez jakékoliv zpětné vazby. Každá normální aplikace dokáže například zkontrolovat, zda se v seznamu pořadí nevyskytují duplicity, DiPSy nikoliv. Takže na to (asi) přicházely školy později samy a opravovaly.
Rozřazení podle algoritmu mělo být školám k dispozici 9. 5. po půlnoci. Teprve v průběhu dopoledne se v DiPSy objevila zpráva, že kvůli těm nepořádným školám (nevěřím!) budou výsledky ve 13:00. Pak "ve 14:00", nakonec "ve 16:00". Ve skutečnosti byly v 16:28, s tím že termín potvrzení je milostivě posunut do 10. 5. do 23:59. Checkbox pro potvrzení šmudla chvíli hledal, nakonec ho našel na stránce s nastavením oboru pod výrazným nápisem "Nastavení oborů je uzavřeno."
Zatím poslední radůstka je tohle "všechno špatně, znovu". Zlé ošklivé školy, hloupí ředitelé, no fuj. Odplivněme si.
A vůbec, verbež je to, na těch školách. Na dotazy rodičů trpělivě podle metodiky odpovídáme, že výpisy výsledků a ohodnocené záznamové archy od 10. 5. uvidí v DiPSy. A ejhle, dneska v 16:53 se dozvídáme, že je uvidí až 15. 5. Proboha proč? Aby měli důvod chodit do školy a "nahlížet do spisu", kde je uvidí? No jasně, aspoň se ředitelé nebudou nudit, na školách touhle dobou chcípl pes."
(11.5.2024 10:47:51) Ředitelé škol, zástupci a administrativní pracovníci mají můj obdiv. Pracují teď pod šílenou zátěži a ve zmatku. Mají tlak ze všech stran.
Bavíme se tady o 150 000 dětí, které čekají co z Dipsy vypadne.
Je to amatérské, neprofesionální, nepřipravené.
Body mi sdělila na dotaz škola. Nic oficiálního nepřišlo.
(11.5.2024 10:53:21) A GVP na nátlak MŠMT muselo stáhnou výsledky. Tedy "předběžné výsledky". Ještě že je znám, fuj, už bych nechtěla čekat ani minutu. Taky proč, školy výsledky dávno mají. I další školy komunikovaly aspoň mejlem.
(11.5.2024 11:04:46) Ne. Ale prej je do 15.5. embargo na sdělování výsledků. Přitom ale od začátku ty termíny byly jinak, v tuhle dobu mělo být nahlížení do spisů, ale skeny v Dipsy a bodové výsledky měli děti i rodiče mít.
(11.5.2024 11:18:26) Kolem mě taky všichni nervozní. Naše kamarádka s 99 body za Cermat chce na školu č.1 a je jako na trní, spíš to nedopadne. Ta její máma už několik dní není schopná spát. A""t to vše nějak klapne. Moje dcera už si ze života udělala mejdan, doufám, že se aspoń do září vyblázní a zklidní
(11.5.2024 11:22:24) Vlad., jo, mou dceru taky s podobným, jen o málo nižším počtem nepřijali, tady rozhodovala školní zkouška,jejíž výsledky byly fakt absolutně nepředvídatelné
(11.5.2024 12:17:13) Vlad., to ne, spíš taková všehochuť, mělo to tři části. My jsme se rozhodovali na základě přijímaček nanečisto, čekali jsme na výsledek a dcera i ta kamarádka se umístily na prvních místech, oběma nám napsali,že by to určitě mělo klapnout. A neklaplo Předběhli je jiní, kteří v těch přijímačkách nanečisto byli klidně na konci. Osud, asi Ale já na to docela věřím, mám v životě různá znamení, že něco má být jinak a kupodivu pak zjistím,že to souhlasí.
(11.5.2024 12:22:32) Fed, myslela jsem, že jste tam byli nahlédnout do spisu. My ani nevíme kolik má bodů, tušíme kolik může mít za druhý pokus pokud zaškrtla tak jak má vyznačeno, ale poprvé jim nenechali podklady.
(11.5.2024 12:47:38) Monam,jo, viděli jsme školní test, u úkolů” dobře, špatně”, musela bych to dopočítat, případně projet všechny úkoly, se svou matikou a logikou bych tam byla pak di večera, takž jsem sjela jen některé úlohy, co vypadaly spíš jako čeština A jak to napsali ostatní, netušíš. Ale očividně minimálně těch 25 líp
(11.5.2024 11:16:14) zveřejnění bodových výsledků snad nevadí, třeba gymnázium Botičská je na webu zveřejněné má. ale tam nemá u nich info o přijetí, což gymnázium Na Vítězné pláni. řekla bych, problémem bylo právě to přijat X přijat jinam X nepřijat.
(11.5.2024 11:18:12) Přijímací řízení na střední školy je správní řízení, kdy musí být účastníkovi umožněno během celého řízení nahlížení do správního spisu. Takže to MŠMT jen zbytečně komplikuje, počet bodů je informace, na které se již nic nezmění a pokud ji nezpřístupní online, účastníci mají právo se ji dozvědět na místě, což situaci všem zbytečně komplikuje. Tedy kromě MŠMT fakt hlava XX.
(11.5.2024 11:15:36) Na bodech ne, ale na pořadí a přijetí/nepřijetí ano. Přišlo mi to jako trochu hurá akce, že tam dali i info o přijetí, před kontrolou a validací. Proč nedávají školy rodičům a uchazečům info o počtech bodů, to nechápu.
(11.5.2024 11:20:56) Moment, jednak se ten seznam opravdu na 99 procent měnit nebude. a jednak tam měli napsáno, že jde o "předběžné" výsledky, definitivní seznam bude toho 15.5. Tohle se vyhlašovalo každý rok a každá školy trochu jindy, tím odvolacím procesem taky nebyl ten seznam finální.
(11.5.2024 11:26:18) ale i tak GVP fandím. Na jeho příkladu jsou transparentně vidět některé nedomyšlené věci typu "co se třemi uchazeči se stejným výsledkem", ano, dá se losovat a použít další kritéria, ale také se dá navýšit kapacita třídy, což by šlo dříve, ale letos jen v případě, že by dotyčný nebyl přijat v prvním kole nikam. A hodně to ukázalo, jak která škola komunikuje. Většina bohužel zjevně bídně.
(11.5.2024 11:43:58) Meli asi zustat jen u tech bodu. Je skoda ze ohodnocene archy neposlaly vsechny skoly, cas by se vyuzil. Ale asi opravdu se letos vychytavaji mouchy a vse dele trva. Vim o jinych skolach, ktere uchazecum info o prijeti telefonovali.
(11.5.2024 12:03:42) Me na tom hodně štve, že ty "naše" školy, ač nemají žádné stovky studentů, ta jedna bude mít tak 180 uchazečů a druhá se všemi obory tak 150, nekomunikují vůbec.
(11.5.2024 12:45:00) Cim mensi skola, tim mene bude mit administrativnich pracovniku. Takze paradoxne vetsi skola muze nasadit cloveka jen na prijimacky a bude to mit driv nezta mensi.
(11.5.2024 12:56:07) větře, dvě ty školy jsou soukromé a mají "někoho na přijímačky". Navíc s tím stejně pracují, mají podklady které musely vložit do dipsy, takže je to fakt spíše o ochotě
(11.5.2024 12:18:29) Okolíku, přesně tak, dávat přímo výsledky stylem přijat/nepřijat bylo dost unáhlené. Počty bodů klidně...nám přišel od školy, kde syn dělal oba pokusy oficiální výsledek Cermatu mailem v PDF, je tam rozepsané kolik bodů za který pokus, percentil a u každého předmětu u jednotlivých úloh dosažený počet bodů. Ne přímo scan papírů z přijímaček, ani konečný verdikt přijat/nepřijat. Tak si musíme počkat na středu, protože počet bodů nám stejně neřekne nic.
(11.5.2024 12:24:15) TaJ ale to vůbec nemusí být stylem přijat X nepřijat, stačí přehled všech uchazečů a jejich bodů. Přijetí z toho nečiší, ale dá se odvodit jaká je pravděpodobnost. Kdyby to uvedli i s prioritami, tím by to bylo samozřejmě lepší.
(11.5.2024 12:50:04) Monam, jo, ale pořád je to jen pravděpodobnost a může to dopadnout jinak... já si říkám že kdybych se na ty body nekoukla včera, tak jsme mohli být do středy víc v klidu...nervovat se stačí bohatě až pak, stejně s tím už nic neuděláme. Syn to teda nese zatím dobře, prostě nějaké řešení vždycky najdeme...
(11.5.2024 14:32:40) Tak já teda považuju tady to zbytečné napínání za psychické týrání. Dcera dělala talentovky na začátku ledna a fakt mi to připadá na palici. Za nás jsme měli písemně výsledky do týdne, kdo se nedostal do 3 dnů (doporučený dopis), výsledky visely na dveřích školy už druhý den. Navíc si myslím, že talentovky by nemělo dělat stádo lidí, co chtějí raději na gympl a pod., a mají um. školu jako zálohu. Prostě bych dala podmínku, že kdo uspěje u talentových zkoušek, už nemá možnost podat přihlášku na jinou střední školu v tomto školním roce. A změnila bych tam i počet přihlášek. Teď jsou na talentovky přihlášky dvě, dala bych možnost se hlásit na dvě školy s tím, že si může uchazeč napsat na přihlášku dva obory. Uzavřít přijímací řízení talentovek a teprve ti, co se nedostali, ať se hlásí na ty ostatní školy. Proč se tam má hlásit třetina lidí, kteří nevidí umění jako svoji cestu? Tam mají být snad nadšenci, ne lidi, co tam jsou, protože napsali blbě matiku.
(11.5.2024 14:38:49) Letos je to pozde, protoze se cekalo na nahradni terminy prijimacek. Pak ale asi mohlo byt mnohem driv. Verim, ze za rok bude lepsi. Ted pro nekoho na nervy, aby "system" opravdu spravne vyhodnotil. V tomto zase dobre, ze skoly vysledky prochazeji.
(11.5.2024 14:58:31) Magrato, naprosto souhlasím, je to nesmyslné. Když se dcera letos chystala na talentovky, kladla jsem jí na srdce, že pokud chce mít brzo klid, musí se umístit bezpečně v poli přijatých, protože kdyby skončila těsně pod čarou, bude mít nervy do května, jestli a jak se to posune. Naštěstí se to podařilo, získala úplně nejvíc bodů a tak jsme o přijetí věděli už pár dnů po talentovkách, ale lituju ty, kteří skončili pod čarou a doteď neví, jestli je nakonec vezmou nebo ne a za celou tu dobu s tím nemohli nic dělat.
(11.5.2024 15:27:54) Naše dcera se dostala taky, jen nevíme, na který z oborů. Na jednom byla pod čarou, na druhém první. Ale právě je řada těch, co netuší nic, protože byli pod čarou na obou oborech. Před dcerou bylo z 20 uchazečů 12 s průměrem za dva roky do 1,1 a 5 s průměrem do 1,3, na SUPŠ moc děcek s takovým prospěchem nenastupuje. Na dalších oborech to bylo podobné. Na prvních místech děcka s vynikajícím prospěchem a spoustou bodů za osobní pohovor. A tihle tam pravděpodobně nenastoupí, ale jak se to přemixuje, nikdo neví. Takže třeba 30 děcek se zbytečně nervovalo s cermatími zkouškami, přitom už uspěli na talentovkách, na školu nastoupí, jen netuší, kolik lidí chce jít jinam. A to není ten "jenom" měsíc od přijmaček, to jsou 4 a půl měsíce a zbytečný stres s dalšími přijmačkami.
(11.5.2024 16:08:25) Magrato, to je přesně ono. Letos teda převažovaly i na konzervatoři děti, které měly buď samé jedničky nebo přinejhorším vyznamenání, takže získaly ten kýžený bod navíc. Rozhodně neplatilo to, co dříve, že tam jdou děti, které nemají dobrý prospěch. Ale jsem v kontaktu s jednou maminkou, jejíž dcera skončila právě těsně pod čarou a je vysoká pravděpodobnost, že se tam nakonec dostane, ale jisté to není a ti mají holt nervy už od ledna a nemůžou s tím nic dělat.
(11.5.2024 18:52:37) u uměleckých škol mi přijde extra pitomé, že se většinou musely učit i na cermatovské zkoušky. I když hodně dětí říkalo, že vědí, zda jsou přijaty nebo ne.Ale chápu, že nakonec se díky prioritám mohou i ty pod čarou a pro ty je to stres.
(11.5.2024 19:11:55) Tinko, moc ráda Tě čtu, líbí se mi Tvůj vyrovnaný přístup k životu a smysl pro rodinu. Ale...myslíš, že s 10 body z matiky u PZK je vhodné pro J. uvažovat o maturitním technickém oboru. Jasně, jeho zapálení pro obor je nadprůměrné. Jen aby se pak v prváku netrápil jako syn myslím od vrrtak. Přece jen na ZŠ byl relativně v bavlnce.
(11.5.2024 19:53:20) Inko, těžko říct, tady jedou ve velkém hlavně gymply...jinak synův nejlepší kamarád se hlásí na stejnou školu, chodí na úplně běžnou základku, která funguje o dost jinak, než ta synova, v bavlnce tam fakt nejsou...a kamarád dopadl u přijímaček ještě hůř, než syn... přitom jinak je do té dopravy stejně zapálený jako syn, oba mají obrovské znalosti a přehled, i celkově, když s kamarádem mluvím, tak je to evidentně chytrý kluk, má přehled o všem možném...je docela škoda, že takové děti nemají moc šanci se prosadit, pokud nezískají požadovaný počet bodů u jednotných přijímaček.
(11.5.2024 20:13:10) Já u své dcery vidím, že jí chybí v matice úplné základy, taková ta matematická představivost, kterou si člověku buduje tím, že matematiku aktivně používá. Důvodů je více, přes vysokou nemocnost a změnu školy na prvním stupni až po hrozně hodnou matikářku na druhém. Myslela jsem si, že to s ní zvládnu dohnat, ale to byl omyl, jednak se se mnou absolutně nechtěla učit, druhak je to ve škole samozřejmě učili jinak a za třetí jsem vůbec nevěděla, kde začít s vysvětlováním tak, aby to plynule navazovala. Že by to spravil jen lepší učitel na střední nemyslím, protože tam navážou na to, co ty děti ze základky mají umět.
(11.5.2024 21:36:22) "Mám zkušenost, že ze škol, kde je pohoda, žádnej stres, málo písemek, všichni se maj rádi, se pak děti špatně dostávaj." Ja ne, ani z okoli, ani od svych deti. Kluci chodili do alternativy, pisemek minimum, stres nula, pulka deti je na prazskych gymplech. O tom to fakt neni. Jasne, ze jsou skoly, kde je vyuka nevalna (a s pohodou to nesouvisi), tam pak musi prijit na radu motivace ditete a vypomoc s pripravou (nejlepe individulani, pro dite s chatrnymi zaklady je hromadny kurz k nicemu). Zajem rodicu o vyuku je u nas bohuzel dulezity, rada z nich si mysli, ze jednicka znamena, ze neni potreba nic resit. Hodnoceni je u nas obrovska bida.
(11.5.2024 19:58:56) To s tím mazáním včetně názvu tu píšu pořád dokola asi 10 - 15 let tak co měsíc dva Jsem ráda, že se toho tentokrát ujala Inka - díky
(11.5.2024 19:39:21) CisloPi - upřímně? Já nevím...ale chci, aby tu možnost a šanci dostal, přece mu hned teď neřeknu "sorry, ale tohle asi nezvládneš, vybereme něco jiného a vlaky si necháš jako koníčka...". Jo, je klidně možné, že to tak dopadne. Ale je taky možné, že to zvládne. Tohle je asi prostě věc, kterou dokud nezkusíme, tak nezjistíme. Navíc, tohle není zase až tak technická škola, je to obor provoz a ekonomika dopravy, nemají ani technické kreslení, kromě jazyků a všeobecných předmětů mají fyziku a chemii po jedné hodině týdně a jen první dva roky. Matematiku 4 hodiny. Hodinu ekonomiky. Logistiku, IT... A pak odborné předměty - osobní přeprava, nákladní přeprava, doprava apod. Z matiky maturovat nemusí. Jinak on má na přihlášce jako třetí školu učební obor na té samé škole, kam chce na ten maturitní obor a kde se mu moc líbilo. A taky je možné, že stejně nakonec vyjde jen ten... A nebo pokud se dostane na maturitní a nebude zvládat, tak třeba bude moci přestoupit na nějaký tříletý. Ale to teď prostě nemůže vědět nikdo, tak uvidíme, jak se to vyvine. On je dost problém vybrat vůbec nějaký jiný obor, když je tak úzce zaměřený. Těžko půjde třeba a kuchaře, nebo truhláře apod... A tříletý učební obor železničář je jen asi na třech místech v republice - Bohumín, Nové Město na Moravě a České Velenice (v tom posledním jsme se na dovolené byli i podívat a tam by fakt sám na intru být nechtěl, vlastně by na intr nechtěl nikam).
(11.5.2024 19:55:41) Inko, na strojvedoucího chtějí maturitu a nejlepší je nějaký elektrotechnický, nebo dopravní směr. Jinak ten kurz samozřejmě víme, že pak ještě musí následovat, syn i ví, jak takový kurz probíhá apod. Ale prostě tak jako tak potřebuje maturitní obor a učit se 4 roky něco, co ho vůbec nezajímá, není asi ideální začátek.
(11.5.2024 20:01:29) Tak to prostě je, když člověk potřebuje maturitu, čtyři roky se učí mimo jiné i to co ho nebaví. Prošli jsme tím všichni. Pochybuju, že někoho na střední baví všechno. Asi se s tím člověk musí smířit.
(11.5.2024 20:08:23) Inko, jenomže syna kromě té dopravy a věcí s tím souvisejících nebaví prakticky nic. Aktuálně nemá ve škole žádný oblíbený předmět, možná trochu dějepis, ale spíš kvůli učiteli a trochu angličtinu. V žádném předmětu si nikdy k ničemu nehledal další informace doma sám, nebo nějaké knížky k tomu apod. Ve svém oboru má znalosti neskutečné, ale ostatní věci prostě jen tak nějak akceptuje.
(11.5.2024 20:19:45) státní maturita je jedna věc, na odborné škole jsou stanovené odborné předměty. V tomhle se mi strašně líbí, že na gymplu jde většinou maturovat i z hudebky a výtvarky.... ááách
(11.5.2024 20:21:54) Monam, synova vybraná škola má na stránkách maturitní okruhy z odborných předmětů a tam bych rozhodně problém neviděla, to jsou přesně ty věci, které ho baví, o kterých už teď dost ví a bude ho i bavit se to učit
(11.5.2024 20:23:59) Moam, co si myslíš, že ta maturita z hudebky a výtvarky obnáší? Jakože zazpíváš Prší, prší, nakreslíš zátiší a matura v kapse? Součástí jsou dějiny umění/hudby, znalost technik a materiálů... A na gymplu je o dost náročnější k té maturitě vůbec dojít, než nějaká závěrečná zkouška. Pokud student hodlá pokračovat třeba na akádě a už ví, že se dostal, protože talentovky jsou v lednu, proč by měl maturovat z fyziky?
(11.5.2024 20:44:47) magrato, vím co to obnáší. Raději bych se prostě učila dějiny umění a mollové stupnice (i když ty asi nikdo chtít nebude, leda na konzervatoři) než to, co jsem se na maturitu učila já. To je celé.
(11.5.2024 20:50:34) Bože magráto, napsala jsem něco takového? Studovala jsem těžkou technickou školu, kde se dostat k maturitě bylo zhruba stejně těžké, jako ji udělat. Záviděla jsem spolužačce, že maturovala z výtvarky. Pro mě by to bylo za odměnu, třešnička na dortu, i když mě jinak umění vůbec nezajímá. Hledáš v tom, co jsem napsala něco, co tam není.
(11.5.2024 21:09:24) Monam, v mailu od jedné školy. Zveřejnili také i body všech uchazečů, takže známe i pořadí, je to teda u nás škola č.2. ano, já jsem připravovala nakonec ČJ i M, ale M je mi mnohem bližší
(11.5.2024 21:35:02) Dneska ve zprávách říkali, že ty body zítra cermat zverejni v dipsy, aby rodiče nezahltili po a úterý školy. Tak se necháme překvapit.
(11.5.2024 20:57:20) Super, gratulace, krásný výsledek- jsi to ty, jak jsi připravovala děti z matiky, že jo? Mně to letos chybělo, jedna dvojice vnuček už na stř. školách je, druhá dvojice ještě malá:))))
(11.5.2024 21:04:00) Jinak, my máme výsledky bodů z maturitních cermatů i z přijímaček na VŠ. Má tak strašně moc bodů a tak dokonalé percentily, že mi přijde, že zpychla a je tak v klidu, že se na ty ústní skoro vůbec neučí. Akorát na úsních se zkouší zase trochu jiné věci. Že někdo není z maturity ani trochu ve stresu, to je úplně mimo mou fantazii. Proležela svaťák ve vaně se slovy "to zandám, tak jako všecko". Tak teda doufám, že jo a není to jen pýcha, co předchází pád...
(11.5.2024 21:14:18) Půlko, můj syn maturuje ve středu,první den. Nepřipravoval se vůbec na nic a teď si místo svaťáku odjel na výlet do Německa. Přijede v úterý večer. Roztrhnu ho, jestli tam bude muset naběhnout v září
(11.5.2024 21:34:22) Jako, já jim ten klid přeju. Jen se divím, jak se ta mentalita posunula. Já byla rozhodně z maturity na nervy, ale být v klidu a uspět úplně stejně je zaručeně lepší postoj.
(11.5.2024 21:41:09) Já se přiznám,že jsem se celej svaťák válela a opalovala na zahrádce a když přišla 15, hodina, kdy rodiče přicházeli z práce, tak jsem kolem sebe rozházela papíry, aby je proboha nenapadlo něco po mně chtít
(11.5.2024 21:50:11) Já se učila hrozně moc. Klidně půl roku v kuse mnoho a mnoho hodin denně. Ale maturovala jsem na škole, kam jsem po několik let vůbec nechodila na výuku a neznala jsem tam lidi, tak pro mě bylo těžký si vůbec zjistit, co se probíralo. Vypracovat otázky bylo strašně náročný. Na internetu tehdy skoro nic nebylo a knihy jsem neměla moc dostupné. Dneska bych otázky bezpracně našla rovnou vypracované.
(11.5.2024 21:55:59) Já jsem byla těhotná, blbě mi přestalo být druhý den svaťáku. Všichni se učili a já dodělávala boty a plakáty. Učila jsem se asi 3 dny. Naštěstí jsem na SUPŠ už měla rozum a bavilo mě to tam, takže jsem se učila se zájmem o věc po celé 4 roky, takže v pohodě 6x1, jen z AJ 3.
(11.5.2024 21:52:30) Fed, tvuj syn má přesně ten postoj, který našemu A. teď doporučovala jejich češtinářka. Ta říká, že maturita má být hezký zážitek a že žádný stres, o svaťáku občas zalistovat poznámkama a hotovo, protože všechno umí průběžně, tak nač se stresovat. Já s ní teda úplně nesouzním, ale když ona je přesvědčena, že to dobře dopadne, tak má asi pravdu. Bohužel nás se maturita týká až poslední den, 5. června, což je hrozně dlouhé čekání, A. by šel nejraději hned v pondělí, aby už měl klid.
(11.5.2024 22:02:34) Pole, oni měli nějakou zkoušku nenačisto, naběhnul tam po svým Laponsku a přišel se čtyřkou (nanečisto), s tím,že "nějaký nablblý žvatlání o knížce, kdy chtějí fakt totálně nedůležitý věci, ho teda vůbec nebaví" Tak jsem zvědavá, jak pak dopadne, protože on jinak čte strašně moc, na rozdíl od staršího syna, který maturoval z češtiny za jedna a nepřečetl ani jednu z těch knížek.
(11.5.2024 22:04:37) Naše ty knihy fakt poctivě čte. Na hry teda kouká, ale básně a prózu opravdu četla. Až mě to překvapilo, že se i básnickou sbírkou prokouše.
(11.5.2024 22:06:28) Fed, on je ten systém maturity celkově podivný, podle mně v těch 15 minutách nemají šanci říct všechno co říct mají ani kdyby jel jak kulomet, přičemž podle Cermatu se právě hodnotí, zdali řekl ke všemu něco, tak jsem na to sama zvědavá. Ale knihy přečetl, o autorech toho ví dost, nějakej rozbor provede, tak asi dobrý, no. Nejvetší stres bude nutnost mluvit spisovně Docela se těším ,až bude letos po všem, letošek je na zásadní události výživný.
(11.5.2024 22:09:27) Já se spíš obávám aby zase nechtěl bejt vtipnej. On je vždycky tak vtipnej, až z toho má průs...a nechápe, že aspoň občas je lepší nebejt vtipnej.
(11.5.2024 22:25:21) Fed, z té třeskuté vtipnosti už A. naštěstí vyrostl, ale je dost impulzivní, takže je klidně možné, že z něj něco vylítne mimo přípravu, co nebude úplně ideál. Ale ono to nějak dopadne, praktickou maturu dělá teď v pondělí na jeden nástroj a ve čtvrtek na druhej, tak se v tom čekání tímhle zabaví a pak se uvidí. Ví, že to udělat musí, protože přijetí na HAMU je podmínečné, musí do konce června dodat maturitní vysvědčení, tak se snaží. Ale mají ve třídě pár exotů, kterým se podařilo se v něčem neklasifikovat, čímž se jim matura posouvá na září.
(11.5.2024 22:38:53) Taky se moc těším, až bude konec příštího týdne. U syna maturity začínají ve čtvrtek a on maturuje hned první den. A fakt se s ním musím učit. On všechno potřebuje slyšet ode mě mnohokrát. Knihy přečetl všechny poctivě, čte hodně a rád, takže to problém není. Ale on prostě neumí mluvit. Teda v uvozovkách. Pro něj je těžké začít. Pak už to jde. No už aby to skončilo. A kéž by to udělal. Je přijatý na VŠ, ale samozřejmě taky musí odevzdat to maturitní vysvědčení.
(11.5.2024 23:31:58) Termixi, to určitě udělá, je chytrý a oni to vědí, tak ho rozmluví. Já taky "přednáším" dokola, ukazuju a všemožně udávám souvislosti a pak mi překvapuje, kolik si toho pamatuje a vybaví u zkoušek. Tak snad to nebude jinak i u té maturity.
(11.5.2024 23:39:02) Pole, tohle dělám přesně tak. Vysvětluju, dávám souvislosti, hledám mnemotechnické pomůcky. Takto jedu dva předměty. Ten druhý neumím vůbec česky. Všechny ty termíny znám jenom anglicky, náhodou to je dost užitečné i pro mě. Jen můj syn je takový spíš líný typ ))).
(12.5.2024 8:54:34) Termixi, take jedu dva predmety. Ten druhy jsou dejiny hudby, ty spolu delame uz od prvaku, protoze to je predmet, pred kterym nelze utect ani na konzervatori ani pak na VS. Ted uz jen opakujeme, ale to mi bavi moc, je to takove obohaceni i pro me. Dalsi je hudebni teorie, formy, harmonie..., ale to mu vzdycky slo samo, on to proste vidi. Tam nemusim zasahovat vubec, to pak bude az od zari s dcerou.
(12.5.2024 9:50:20) lepím náhodně, konečně máme alespoň výsledky JPZ čeština lepší, konečně to na oba pokusy vytáhla nad těch 40 matika lepší průměr toho, co psala i dříve. Alespoň, že to není horší Je to v Dipsy, žádná škola nám neposlala nic
(12.5.2024 10:15:47) Termix, zase tvého syna na Sš znají, ví jak na tom je a určitě mu u maturity pomůžou, aby začal.
Dcera maturuje až za týden a půl v e čtvrtek a chvilkama je ve výborné náladě a chvilkama se tady lehce hroutí - ale přijde nám to jako běžný stav. V pátek jsme jí vytáhla na sushi a včera jsme zajeli do Berouna na trhy, tak aspoň na chvíli vypadla a vyčistila si hlavu.
A MM hlásí, že máme v Dipsy zprávu o bodech. Ještě že byly dva termíny, jednou se povedla čeština - 43 bodů a jednou matika - 47 bodů. A překvapilo nás, že se 47 body z matiky je na 95. percentilu... takže problém je fakt na těch nejlepších gymnáziích, u nejchytřejších dětí. Co jsme koukali na loňské výsledky ( ano, vím, že letos bude všechno jinak), tak loni na škole č. 2 měl nejlepší přijatý 92 bodů a nejhorší 62...
(12.5.2024 10:23:34) Senedro, dcera s 50 body z matiky je na 98. percentilu ale podle mě je to za školu, ne celostátně, ne? A holt když je té škole řada dětí s padesátkou, tak to takhle vyjde.
(12.5.2024 10:36:11) Fed, to nemůže být za školu. přišel jen přehled získaných bodů v jednotlivých dnech. Kdyby se uváděly percentily za školu, musely by se uvádět tři různé údaje. A v pondělí měla méně bodů za ČJ, ale vyšší percentil - takže pondělní čeština musela být těžší ( nebo se na ní dost velká část už lehce vybodla a zaměřila se na matiku).
(12.5.2024 10:56:07) Fakt celostátní? To se mi moc nezdá. Syn má z čj jen 39 bodů a je uveden v pátek percentil 88, což mi přijde moc, vzhledem k tomu, kolik lidí tady píše, že 50 bodů byl letos častý výsledek. Stejný počet měl i v pondělí a tam to uvádí dokonce percentil 93.
(12.5.2024 11:26:43) Percentily jsou stopro celostatni a jsou z kazdeho pokusu zvlast. Cili je v poradku mit treba stejny pocet bodu z obou pokusu, ale pokazde to odpovida jinemu percentilu. Napr. v patek das 40b z cestiny a je to percentil 90 cili byl jsi lepsi nez 90 % uchazecu. V pondeli das 40b a je to percentil 85 cili byl jsi lepsi nez 85 % uchazecu. Takze kvalitnejsi vykon jsi podal v patek.
(12.5.2024 11:36:20) Takže když syn v pondělí napsal čj na 39 bodů a má percentil 93, tak je lepší než 93% všech dalších studentů napříč obory, školami atd? Tento pokus psal na prumce, tak jsem spíš předpokládala, že z této školy je to brané.
(12.5.2024 11:40:56) Ne, to nesouhlasí, je to tedy podle mě školní percentil. Dcera měla v pondělí 47 bodů a je to 94. percentil. Nemůže být tedy 39 bodů v pondělí 93. percentil.
(12.5.2024 11:56:54) No, ale u které školy ( případně)? 1. den psala dcera PZ na škole č.2, druhý den na škole č.3 ( škola č.1 je v jiném městě). Žádná taková informace u těch výsledků nebyla.
(12.5.2024 11:58:27) třeba jedna kamarádka dcery psala oboje PZ na jedné škole, bo ty další dvě má hodně daleko... fakt mi to nedává smysl, že by byly percentily vzhledem ke školám.
(12.5.2024 11:59:32) Na FB cermatu je vysledkem diskuse: percentil se vztahuje ke konkrétnímu termínu a konkrétní škole a oboru. Proto mate v protokolu uvedenou školu a obor.
(12.5.2024 12:03:07) cili jestli to chapu dobre, tak ani jednotliva skola, ale obor celostatne.
Cili Fed dcera ma ten percentil vztazeny ke vsem pokusum na oboru gymnazium v dany den. Senedrin syn ke vsem pokusum na oboru napr. strojirenstvi v dany den.
(12.5.2024 12:10:43) Já to nepočítala,když vím výsledek,ale je pravda, že od rána jsem slyšela pár svých známých, s. tím,že pokud je to školní percentil, tak si vypočtou, jako mají šanci.Ta asi ne, teda.
(12.5.2024 12:37:30) Vidím to stejne. Počkáme do středy a pak budeme případně řešit, co dál, kdyby to neklaplo. Ale věřím, že aspoň jedna vyjde. Vzhledem k percentilum na škole 2 a 3.
(12.5.2024 11:47:26) Fed, mas pravdu, to nesedi. Ale cermat urcite pracuje s temi celostatnimi percentily, premyslim, proc by pocitali ta skolni ... a kolik ma uvedeny percentil u te 50b matiky ? My mame ty body poslane od skoly a tam percentily nejsou, zverejnili ale zaroven podobne jako GVP body vsech uchazecu, bez uvedeni info o prijeti ci neprijeti.
(11.5.2024 21:53:44) Půlko, kam se dcera hlásí? Přeju, ať všechno vyjde a v rodině je klid
Dcera taky maturuje, něco se učí, prý to taky zandá hlavní starost ale je, že jí kadeřnice zrušila termín na barvu kolik má bodů z didakťáku neříkala, zkusím se zeptat
(11.5.2024 22:04:54) Naše píše bakalářku na mediteráních studiích, ale moc rychlá teda není. Dnes jsem si vzpomněla na sebe, jak jsem tři týdny před termínem neměla skoro nic, až na výzkum teda. Tak jsem jí poslala píseň, kterou jsem v té době posílala jako odpověď na dotazy na diplomku
(11.5.2024 22:05:54) Půlko, tak pokud má dobré scia, má přijetí jisté ještě si může vybrat. Ale chtělo by to tu maturitu
Dcera si vybrala ekonomické obory mimo VŠE, někde ji vezmou na průměr, ale tam, kam by chtěla nejvíc, musí dělat přijímačky z matiky, té se prý ale teď nemá čas věnovat, ale vybartrovala si doučko s nějakým mimopražským spolužákem, kterému poskytla azyl po předsvaťákovém mejdanu, aby stihl ráno scia chlapec je matfyz typ, tak snad to dopadne.
(11.5.2024 20:10:18) "učit se 4 roky něco, co ho vůbec nezajímá, není asi ideální začátek"
Je to sice blbý, ale obávám se, že to tak má úplně každý. Sama ani nepamatuju, že by mě ve škole něco nějak význačně bavilo. Za základce snad nic, na vysoké taky ne a na střední sem tam něco, ale byla to menšina předmětů. Řekla bych, že snad nikoho nebaví ve škole úplně všechno, ale kdo má vysněné povolání, které nějaké vzdělání vyžaduje, tak se holt musí hecnout, no. Nebo ne, ale pak to povolání zkrátka neklapne.
(11.5.2024 20:13:29) Půlko, upřímně, to že někomu v devítce nevyjde jeho vysněná střední škola, vůbec neznamená, že tím pádem jsou šance na jeho vysněné povolání ztracené. Existuje vždycky víc různých cest, jak se dostat ke stejnému cíli... No, nakonec, řídit tramvaj může i jen se základním vzděláním plus kurz a pak si může časem dodělat další školu a jednou třeba i ten kurz na strojvedoucího
(11.5.2024 20:18:40) Po pravdě mi není jasné, proč musí mít strojvůdce maturitu. K čemu mu to jako je, když má řídit vlak. Holt je to tak nastaveno, ale přijde mi, že zrovna tady by to zapotřebí nebylo.
(11.5.2024 20:21:57) no, tak to já zrovna docela chápu, z celého toho systému je v tom vlaku od ten, který má za vše zodpovědnost, leccos si musí umět zkontrolovat, přepočítat, každou chvíli musí absolvovat nová a nová školení
(11.5.2024 20:27:52) Já i trochu vím, o čem ta práce je. Velmi rámcově teda, ale taky mám dopravní vzdělání, takže aspoň zhruba tuším. A jsem si naprosto jistá, že třeba maturita z češtiny je tam prakticky k ničemu. Nicméně, je to tak nastaveno, tak se člověk musí hecnout a nějak to udělat, když o věc stojí.
(11.5.2024 20:29:13) Já teda nejsem strojvedoucí, ale moje představa je taková, že v lokomotivě je nějaký řídicí panel, který bude trochu složitější než tachometr a otáčkoměr v autě, že musí mašinfíra umět počítat s tou vahou, co lokomotiva táhne, a která působí odstředivou a setrvačnou sílu... Myslím, že požadavek maturity je v pořádku. Spíš mě teď překvapujete tím, že maturita stačí.
(11.5.2024 20:32:55) Ono je to fakt náročný povolání s neskutečnou zodpovědností. Jenže umět správně psát čárky v podřadném souvětí z nikoho dobrého strojvedoucího neudělá a obráceně. Ten potřebuje úplně nesouvisející kvality.
(11.5.2024 20:40:34) Jenže umět správně psát čárky v podřadném souvětí je pro valnou většinu profesí zcela k prdu, ale zase to není až tak náročné, aby to člověk s určitým IQ zvládl.
(11.5.2024 20:48:56) Půlko, mě jo, stejně jako u toho městského strážníka to odfiltruje určité typy lidí. Nějaká houževnatost, psychická odolnost, ochota se učit a v neposlední řadě i ty vědomosti mi ke strojvedoucímu celkem seděj. Máme v rodině někoho, kdo to taky strašně chtěl dělat ale na mnoho pokusů v průběhu mnoha let a studií se k té maturitě nedokázal ani dohrabat. Je to prostě filtr. Mít rád vláčky a umět unést zodpovědnost jsou dvě odlišné věci.
(11.5.2024 22:13:07) Inko, jo, dřív nemusela být maturita. A mám takový pocit, že vzhledem k velkému nedostatku strojvedoucích budou muset asi i z něčeho ustoupit, stejně spousta těch chlapů, kteří teď jezdí a dělají to celý život, pravděpodobně žádnou maturitu nemají.
(11.5.2024 20:40:01) Maturita samozřejmě nestačí. Musí mít odbornou zkoušku, která se dělá nějak přímo u provozovatele. Maturita je nutná, ale ne postačující podmínka. Vůbec to není tak, že svěří vlak komukoliv, kdo dokázal odmaturovat.
(11.5.2024 22:11:31) Magrato, maturita samozřejmě na strojvedoucího nestačí...ani dopravní škola. Musí pak ještě absolvovat několikaměsíční celkem náročný kurz, to syn ale dávno ví, včetně toho, co takový kurz zhruba obnáší. Je v kontaktu i s několika strojvedoucími, kteří různě píšou svoje zkušenosti, jeden z nich absolvoval i stejnou školu, kam chce syn. Jinak syn to nemá tak úplně postavené, že chce být jedině strojvedoucí a jinak je konec světa. Je úplně klidně možné, že se najde v nějaké jiné profesi okolo železnice a právě ta jeho vybraná škola je seznamuje se všemi možnými profesemi - od dílen, přes výpravčího, dispečera, průvodčího...až po strojvedoucího. Navíc i s kroužkem, kam chodí od 9 let, se dostávají na exkurze do různých provozů, kam se veřejnost normálně nedostane a vidí, co ty profese obnášejí, jaké jsou tam podmínky...v jeho případě to fakt dávno není je "zájem o vláčky", jak tu někdo psal...zajímá ho to nepřetržitě už od 3 let. A pokud se takové dítě nedostane na nějakou takhle zaměřenou školu, tak kam s ním?
(11.5.2024 22:19:13) Vlad., bavíme se tady ale o tom, jestli má na maturitní obor. Jaký učební obor bez maturity takovému dítěti vybrat? Vyloženě na řemeslo tak manuálně zručný není...jako třetí školu jsme horko těžko vybrali obor elektrikář - to se mu bude hodit i okolo vlaků, ale jinak jsme nepřišli na nic, co by ho aspoň trochu zaujalo.
(11.5.2024 22:30:23) Monam, o tom Novém Městě na Moravě víme...taky je v Bohumíně a ještě v Českých Velenicích. To jsou snad jediná tři místa v republice. Jedno lepší, než druhé. Kdyby to bylo v Praze, nebo někde za Prahou v dojezdové vzdálenosti, tak nemáme co řešit, ale takhle bohužel...
(11.5.2024 22:32:49) My máme v rodině několik železničářů a snad všichni šli na intr do ČT. Jedině ten, co už je v důchodu, tak ten má elektroprůmyslovku. Je z nich ale nejstarší.
(11.5.2024 22:30:26) Taj, pak jedině opravdu pokud je ten zájem tak veliký, obětovat Prahu a jít na intr, učební obory železničář přece jsou. Prostě není možné mít vše, vždy je něco za něco.
Ale jak říkáš, ono to nějak dopadne, vždycky je nějaká cesta
(11.5.2024 22:35:22) Wexi, na intr on nechce, to u něj fakt ne...a učební obor železničář je právě na těch třech místech, co jsem psala. Ale ona se nějaká cesta najde...
(11.5.2024 22:43:53) Jasný, že to nějak dopadne. Pokud letos neklapne škola c.1, zkusila bych to za rok. Ale co je důležité, je podle mě najít příčinu tak nízkého počtu bodu z té matiky. Protože ještě měl přece polovinu času navíc, to mi přijde skoro až divné, že to dál tak špatně - navíc s tou placenou přípravou od To dáš. Něco asi udělá ta základka, další věc je, jak efektivní bylo to doučování. Nebylo to třeba jen tak, že to nějak vždycky napsal a pak už nedával pozor na ty rozbory správnych řešení, jakože šenk tomu nedonutil? Nebo jim nerozuměl. Taky bych asi určitě dala rec s jeho matikářem, co si o tom myslí. Někde musí bejt zakopanej pes. A určitě není nereálný se na tuhle školu dostat třeba o rok později, ale musí se zjistit, kde byl problém. A asi bych volila doučování individuální.
(11.5.2024 22:52:41) Buřte, no, matikářku nemají poslední dva roky asi zrovna nic moc. Jinak na ty rozbory od Todáš se díval sám, on už se se mnou prostě neučí, nechce... No a jeho kamarád, co chodí na běžnou základku mimo Prahu, dopadl ještě hůř, než syn, tak nevím, no... Každopádně i s těmi 10 body se tam předloni jeden jeho kamarád dostal, jenže to ještě nebyl tenhle nový systém. Byl prý snad první nebo druhý pod čarou, dostal se na odvolání. Uvidíme, jak to dopadne ve středu. Myslím, že to syn bude chtít zkusit příští rok znovu...ale taky může klidně nastat situace, že se do té školy letos dostane na ten tříletý obor a sedne mu to, nebo mu sedne kolektiv, nebo něco...a rozhodne se to dodělat a pak případně bude řešit nástavbu s maturitou...myslím, že tyhle věci se nikdy nedají moc předvídat a plánovat...
(11.5.2024 22:54:56) TaJ, jasně, ale to pasivní dívání se na nějaký rozbor je často o ničem. Lepší se na to podívat a pak to třeba nějaký další den zkusit vyřešit sám.
(11.5.2024 22:57:10) No, moje dcera se taky dívala... když se člověk chytá a jen hledá chybu, není to špatné. Ale když tápe.... Taj nemyslím, že letos bude potřeba více bodů než loni. Lehký test pomohl dětem, které matiku celkem zvládají v tom, aby ji zvládly mnohem lépe. Tedy nejvíce dětem hlásím se na gymnázia.
(11.5.2024 23:02:26) Dcera se učila na přijímačky podle placených video kurzů na learntube a byla s tím hodně spokojená. Byl rok 2020, takže lockdown. Učila se na přijímačky sama podle těch videí a fungovalo jí to skvěle. Z toho jsem usoudila, že videa s připravou jsou něco jako zázrak.
(11.5.2024 22:58:27) Buřte, to já dobře vím a taky jsem mu to asi stokrát říkala, i jsem se nabízela, že to budu dělat s ním (i když je to pro mě náročné, protože většinu těch věcí už jsem dávno zapomněla a musím se to v podstatě učit znovu, takže to taky není ideální). Ale on nechtěl. Tak třeba mu to teď dojde, že třeba mohl dělat ještě trochu něco víc...
(11.5.2024 23:07:02) TaJ, kdyby nevyšla ta škola, co chtěl, s učebním oborem elektrikář chybu neuděláte, bude mít vždycky o práci postaráno, pár jich znám, jednoho šikovného máme v rodině, firmy se o ně přetahují. A tu maturitu, k ní ta cesta bude, už jsem to psala jednou, dcery přítel právě končí práva a jeho první škola byl učební obor číšník. Na tu matiku by to chtělo asi individuální přípravu, jeden na jednoho.
(11.5.2024 23:17:17) Renko, doufám, že aspoň ten učební obor vyjde, i když je tam taky dost vysoký převis...a s tou přípravou jeden na jednoho - možná na tom něco je, aspoň máme (a hlavně syn) z letoška zkušenost, že na tu přípravu asi musíme jít jinak, ten kurz nám přišel fajn řešení, známí kolem si to moc chválili, přišlo nám to jako dobrá cesta...no, chybami se člověk učí a někdy to prostě chvíli trvá, než se najde to, co vyhovuje víc. Tak teď už aspoň víme...nic není ztraceno, vždyť má celý život před sebou...
(11.5.2024 23:19:50) TaJ, kurs od to dáš je dobrý. Ale pokud má syn velké mezery v matematice, tak to nestačilo. To jste nemohli vědět, to neber jako vaši chybu. Otázkou taky je, jak syn přistupoval k těm rozborům. Jestli jen koukal na video, tak koukáním se těžko něco naučí. A jak mu vlastně dopadl test z češtiny?
(12.5.2024 0:03:02) Mně na přípravný kurz chodilo kolem 15 dětí. Od školy byl nastavený systém "jeden týden test, druhý týden rozbor". Došla jsem k závěru, že to není moc efektivní, většina dětí se vlastně nikam neposunula, testy psaly pořád na plus minus stejná procenta. Přitom u toho rozboru jsem se snažila, aby hodně mluvily děti, aby se ptaly nejvíc ti, co jim něco nešlo apod.
Příští rok zkusíme jiný systém, méně testů, více se zaměřit na jednotlivé jevy.
(11.5.2024 22:56:45) TaJ, no je taky podstatné, jakou známku z matiky měl ten synův kamarád z běžné základky. Jestli měl čtyřku, dá se to pochopit. Ale tvůj syn měl vyznamenání, ne?
(11.5.2024 23:52:52) Jedno z mých dětí dělalo přijímačky na čtyřletý gympl z osmiletého, tedy žádného extra, ale pořád to byla výběrovka, navíc s malým počtem žáků. No a napsala matiku na 17 bodů, i když z ní nikdy neměla horší známku než dvojku.
A i tak vystudovala gympl, maturitu udělala, dostala se na VŠ, kam brali jen 10 lidí.
10 bodů z přijímaček z matiky neříká nic o tom, jestli a jak moc bude student úspěšný při studiu toho, co ho baví.
(12.5.2024 0:00:57) Delete, tohle asi vidí spíš rodič než cermat. Já bych dceru třeba nikdy nehnala na výkonnostně orientovaný gympl, to by ji zničilo. Navíc vím, že logické myšlení ona moc nemá. Cermat na to udělá 16 příkladů a z dítěte je pomalu slimák.
(12.5.2024 0:22:48) Nevím, na co je reakce "tohle asi vidí spíš rodič než cermat", už to nezobrazuje návaznost.
Každopádně my žádné dítě nehnali na výkonnostně orientovaný gympl, nikdy jsme děti nikam nehnali. Pro nás byl gympl vždy útěk ze špatné ZŠ a snaha vyhnout se domácímu stresu kolem přijímaček z 9. třídy, protože se dalo tušit, že by na přípravu kašlaly . Ale s tím, že klidně po kvartě ať jdou kamkoliv, což tedy ta jedna využila....a šla na jiný gympl .
Ale pro dítě nadané na jazyky je střední škola dost problém, protože i dříve kvalitní obchodní akademie jsou dneska v tomto směru daleko za gymnázii. Navíc holka byla ročník, který měl povinně maturovat z matiky, než se to zrušilo, takže gympl byl v tomto směru lepší volba, protože měl na matiku větší hodinovou dotaci a tedy větší šanci na tu maturitu připravit.
Holka teď hledá školu, kde by si dodělala výučák nebo odbornou maturitu, na VŠ zatím jít nechce a gympl jí prý nestačí . A protože konečně začala projevovat o něco zájem, konečně našla obor, který by ji bavil, což v těch 15 jaksi neměla, tak jí fandím. Chce studovat dálkově, při práci.
(12.5.2024 0:11:50) Delete, děkuju za povzbuzení, já si to taky myslím... Jinak jsem tedy zvědavá, jestli zítra budou na Dipsy zveřejněné ty opravené archy, protože z toho přehledu bodů u jednotlivých úloh, co nám poslala škola, mám takový pocit, jestli tam něco nezapomněl zapsat do toho archu. I když on říká, že to tam psal všechno, tak nevím...
(12.5.2024 16:38:23) Ja uz nevim, co si myslet, ty percentily jsou podle me celostatni, ale dite se 16 body z matiky je na 51 percentilu, coz by znamenalo, ze z te lehke matiky polovina deti mela mene nez 16 bodu?? To se mi nejak nezda...
(12.5.2024 16:47:48) Mne se to nezda, hledim do toho papiru, ano, je tam datum a skola, ale to je proste skola, ve ktere v tom danem terminu dite konalo zkousku.
(12.5.2024 18:17:48) on říká, že se nebude nutné přihlašovat přes bankovní identitu, že bude stačit ID c uchazeče.... jako fakt ale nevím, zda se smát nebo plakat
(12.5.2024 18:31:57) Balbíno, ale ty tak můžeš jít spát, ne? Jo a dcera asi už zjistila milion věcí-třídního, zájezdy, vybavení na tělák, kolo,snowboard, skříňky jazyky, spojení na sporty, dojednala si milion schůzek na Václaváku s kamarádkama, který roky neviděla...Ó bože
(12.5.2024 18:41:32) Tak to je fajn, že si to užívá Já doufám, že moje dcera taky bude... po středečním sladkém probuzení. Jí je jedno, kam se dostane, hlavně aby se dostala někam. Já bych raději lyceum, je pro ni asi vhodnější, muž z finančních důvodů preferuje trojku.
(12.5.2024 18:29:49) Mně to přijde docela jako schválnost. Bože, tak už to mohli třeba dát od osmi ráno. Fakt tam ti idi u toho budou sedět a klikat. Taky bych seděla a klikala.
(12.5.2024 19:18:19) Mohli vyhlásit, že to tam dají v 8 ráno a úplně v klidu to tam dát ve dvě ráno a byl by klid, lidi by začali klikat až v těch osm, nedočkavci třeba o chvíli dřív. Vyhlášení, že to tam dají mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ráno mi přijde jako nějaký vtip nebo hra, protože je úplně jasné, že spousta lidí nebude dobře spát a budou zkoušet, jestli to tam už není.
(12.5.2024 20:19:35) Třeba já klikat jak dívá rozhodne nebudu Ale pokud by řekli konkrétní hodinu a minutu dal by se ocekavat masový nával a systém by spadl
(12.5.2024 20:34:12) já si tedy myslím, že konkrétní hodinu řekli dost přesně. Mě by za jiných okolností ani nenapadlo, že by to tam mělo přistát v noci, nechala bych klikání na ráno
(12.5.2024 20:40:02) jinak podle mne zverejneni v noci je celkem rozumne, aspon nebudou klikat vsichni najednou
pamatuju, jak se nevlastni syn hlasival na zkousky na VS, klikat se mohlo od 20:00 Hod a ve 20:00 uz bylo doklikano, bud se system zhroutil nebo nezbyly zadne terminy...
(13.5.2024 6:48:26) No kdyby řekli, že to tam bude od rána - klidně v těch 8, a dali to tam přes noc, tak to lidi začnou zkoušet opravdu tak, jak se probudí - někdo už v pět, další kolem šesté, sedmé... někdo to chytí už v noci a začne se šířit info po sítích, že už to tam je, a pěkně se to rozloží, a hlavně většina půjde spát. Takhle odhaduji většina lidí počká do půlnoci s nadějí, že už... a půjde spát ráno ve čtyři, až to tam konečně bude. Po půlnoci bych čekala, že bude systém zahlcený. Možná to ustojí. Držím všem palce, i když tedy každé desáté dítě bez místa v prvním kole - v Praze dokonce snad pětina - mi přijde dost zklamání na středu
(13.5.2024 7:21:41) Blbý je, že v té Praze může být velká část neumístěných s vyšším bodovým ohodnocením. Pokud si podali přihlášky na 3 lepší gymply, tak se asi může stát, že se nikam nedostane dítě třeba s 90 body.
(13.5.2024 10:52:31) Ale těmi neumístěnými se myslí ci, co se nedostali na SŠ s maturitou, ne ? Takže pokud někdo má na trojce prioritě učiliště a bude přiřazen tam, tak sice technicky vzato je neumístěný, ale prakticky nemá problém, jen to není maturitní obor.
(13.5.2024 12:02:15) Jsem tak ráda, že tohle už nemusím řešit. Přijde mi to šílené, ty 3 školy. Když chce někdo jenom jednu a šoupnou ho na druhou nebo třetí a nemá šanci se z toho dostat. Rozdělí to podle bodů a ne podle toho, kdo kam chce. Pořád mi to přijde nepochopitelné.
(13.5.2024 12:08:05) Inko, asi to chápeš špatně. Tři školy si mohl každý vybrat a na první míst holt dát tu, na kterou chce nejvíc. Nijak zvlášť se to od předchozích let neliší-jen tím,že místo dvou škol si mohl vybrat tři. A rozmyslet si musel hned na začátku, na jakou chce nejvíc.
(13.5.2024 12:13:10) Inko, Oni si určili sami uchazeči priority, kam chtějí a počet přihlášek. Mně to naopak přijde skvělé. Proti sepisování odvolání, vyzvedávání lístku a nevím co ještě. Tohle je jasný a stručný. Jen si pořadí škol museli určit v únoru a ne v květnu. A kdo si nechtěl dávat 3 školy vůbec nemusel. Mohl dát třeba 2. Vyplněno a nahrání během 20 minut. Žádné vložení přihlášek, hlídání pošty, atd…. Za mě super. Pozvánky na JPZ přišly přes Dipsy, žádné lítají na poštu, atd…
(13.5.2024 12:29:07) Řekla bych, že to chápu, ale nelíbí se mi, že na školu se nedostane ten, kdo ji má na prvním místě a dostane se tam někdo, kdo ji má na třetím jenom proto, že měl o pár bodů víc. I když tam ani moc nechtěl. Přijde mi divný to prolínání, proč se každá škola nanaplní těmi co tam opravdu chtěj a zbylá místa nenabídnou těm ostatním.
(13.5.2024 12:34:43) Inko, ale třetí škola je taková, kam taky cgceš, jen o něco míň. Když by sis dávala přihlášku jen na jednu školu, v druhém kole budeš v případě neúspěchu vybírat ze strašně omezené nabídky škol, nejspíš skutečně takových, kam fakt nechceš. Teď se navíc nehlásíš na školu, ale přímo na obor, např. na jednom gymnáziu, kam se hlásíme (tetkovský plurál) otvírají 3 třídy 4g, ale na každou musíš dát přihlášku zvlášť, protože ikaždá ta třída má své zaměření (výuka částečně v AJ, rozšířená výuka AJ, normální všeobecný gympl). Takže klidně přihlášku zaplníš jen tím jedním gymplem.
(13.5.2024 13:09:48) Inko, dcera si třeba psala školy, které by se jí všechny líbily.Proč by si psala nějakou, kam by nechtěla? Mimochodem, lípnu to třeba sem,Todáš se vyjádřilo k tomu percentilu:
"Tento percentil je za daný termín konání, školu a obor, nejedná se o plošný republikový souhrn. "
(13.5.2024 13:12:47) Fed, takže pokud je to vážně za školu, dá se z toho dedukovat šance na přijetí ? Např. mám percentil 75 z M, 50 z Čj, v priůměru 62.5., takže jsem (pokud má škola jen cermat) v 38.5 procenta nejlepších. Pokud berou třeba 20 procent (20 přijatých / 100 přihlášených), tak vidím, že pokud to ti lepší než já měli jako prioritu 1, moc to nevypadá.
(13.5.2024 13:15:53) Buřte, čistě teoreticky jsem to teď vypočítávala známé , takže pokud to souhlasí, tipla bych si, že vám to ještě vyjde, protože tam každý neměl prioritu 1. Ale za předpokladu,že je to fakt za tu školu a termín a že škola má jen body za cermaty.
(13.5.2024 14:30:13) jak, ano, vime, protoze ta skola zverejnila seznam vsech uchazecu a jejich bodu (podobne jako GVP, takze jsem si spocitala, ze je na 8.miste.
(13.5.2024 14:13:06) "Tento percentil je za daný termín konání, školu a obor, nejedná se o plošný republikový souhrn. "
pokud je to takhle, pak to o ničem nevypovídá, dcera dělala první JPZ na škole č. 3 a protože se tak hlásili téměř všichni s prioritou 2 a 3, nedalo by se z toho nic vyvodit. Stejně jich bude velká část patrně přijata na jinou školu.
(13.5.2024 12:17:01) Inko, tak mohli si podat jen jednu přihlášku, ale pokud by se nedostali, tak musí čekat na druhé kolo, kde už toho asi moc nezbyde. Takže takhle si dali přihlášky na tři školy, které je zaujaly nejvíc, no a když se nedostanou na tu první, tak se pořád můžou posunout na ty další, které jim taky přišly ok, a nemusí pak čekat, co na ně v druhém kole zbyde. Blbé je, že se nemůžou prostě dostat třeba na dvě a pak si teprve vybrat, třeba podle toho, kam se dostal kamarád, ale museli si to vybrat dopředu, která z nich je ta nej.
(13.5.2024 12:23:32) Inko, tak princip je ten, že když se nedostaneš na tu NEJ školu, máš v záloze ještě 2. a 3. náhradní. To je snad lepší, než kdyby v případě, že nevyjde ta první škola, nebylo dítě přijaté nikam??? Do loňska se psaly školy dvě, dítě se mohlo dostat na obě a potom si vybrat. Ti, co se nedostali nikam (nebo na tu "horší" školu), tak čekali, až se ti 2xúspěšní rozmyslí a jak se pořadí posune - pak se to posunovala třeba ještě několikrát ... Teď je to všechno v 1 kroku, nevýhoda je, že se prostě musí děti jasně rozhodnout o pořadí předem ...
(13.5.2024 12:40:51) Chápu ten princip, asi blbě vysvětluju o co mi jde. Zkusím to ještě jednou. Na nějakou jednodušší střední školu vzali třeba 30 žáků, kteří měli míň bodů, horší vysvědčení, nebyli tolik nabušení, ale chtěli ten obor. Ti lepší se tam nehlásili. Dneska tam systém nafrká ty, co se nedostali na výběrové gymply a tu školu měli jako pojistku na třetím místě. A ty, co by se tam původně dostali, odsune.
(13.5.2024 12:47:19) Kam šli pochopitelně nevím, ale určitě neodsunuli někoho, kdo se už dostal na nějakou třeba průmyslovku. Šli tam, kde zbylo místo.
(13.5.2024 13:37:16) Inko, ale to, že se na školu dostali ti méně zdatní žáci, je blbý předpoklad. Pokud dítě ještě loni mělo zapsané dvě školy, tak udělalo přijímačky, na školách si udělali svoje pořadí a dítě s vyšším počtem bodů se umístilo výš = dostalo se i na tu průmku. A ti tebou zmiňovaní se buď dostali s odřenýma ušima nebo vůbec a doufali, že ti lepší půjdou na jinou školu a pro ně se uvolní místo. Pak nastal taneček s čekáním na výsledky na jednotlivých školách, odvoláními, zápisový lístky a podobně. Školy čekaly, kdo jim milostivě sdělí, že nenastupuje, případně podává odvolání... a tenhle kus se letos odstranil.
(13.5.2024 13:41:15) Jo, tanečky odpadly, a je to dobře. Elektronickému systému fandím, jen mi přijde, že tři školy jsou moc. Nejsem si úplně jistá. Ale myslím rozumím tomu, jak to myslela Inka.
(13.5.2024 13:47:12) pravdu má Inka zase v tom, že ten vysokobodáč by si loni nejspíš nezapsal školu č. 3 na přihlášku, tudíž by se o něm na té škole ani nevědělo. Ale to by se spekulovalo, některé děti loni zapisovaly různé varianty letošních přihlášek. Někdo ví, že není až tak extra, tak jel rovnou na jistotu a dal si letošní školy č.2,3. ( což by možná byl případ mojí dcery, fakt hodně o škole č.1 přemýšlela a nebyla si jistá), někdo si věřil a dal si letošní č.1 a č.3 ( vysněné + jistota) a někdo zariskoval nebo si byl fakt dobrý a dal si č.1 a č.2...
(13.5.2024 13:54:17) babi, ale mozna to neni v realu takovy problem, to o cem pise Inka, treba se to netyka tolika deti...leda fakt u tech dvojcat, trojcat, ctyrcat a patercat
(13.5.2024 13:56:31) vlastne to dite, ktere ma skolu vedle v dome a cely zivot na ni touzi jit a pak ho tam nekdo predbehne, ani nakonec nevi, jestli ho tam predbehli ti, kteri meli skolu na 1. miste a chteli tam jit vic nez tohle dite, nebo na 3. miste a skola byla jen z nouze
(13.5.2024 14:05:11) Třeba některé VŠ dávaly pár bodů navíc za to, že se tam člověk hlásí podruhé a minulý rok nebyl přijat - jakože tím demonstruje zájem o obor...
(13.5.2024 14:03:13) fed, u vás ne, ale je fakt hodně dětí, které si vybírají stylem - tam se dobře dostanu busem/nic mě nebaví, nevím kam jít/táta a máma mi řekli, že na tuhle školu není potřeba moc bodů...
(13.5.2024 14:08:44) Fed, ale jo.. nechce se mi nikam, tak půjdu tam, kam mi řeknou rodiče nebo kam to mám nejblíž nebo kde bude nejmenší opruz. Fakt takové děti jsou a není jich úplně málo.
(13.5.2024 14:08:07) Senedro, ale tak pokud ty děti neměly žádné preference a vybraly něco téměř "nablind", tak to je snad stejná situace loni jako letos ne? A když samy nevědí, co by chtěly, tak by jim nemělo ani nijak zvlášť vadit, co jim vybral (většinou s dobrým úmyslem) někdo jiný?
(13.5.2024 14:11:18) Moniko ano, ale Fed tady píše, že její dcera hodně chtěla i na školu č. 3.. A já jen psala, že ne všechny děti to mají tak ujasněné jako ona.
A to už vůbec nepíšu o 8G, kde pro děti třeba rozhoduje, jaká je ve škole jídelna nebo že v ní mají vystavené obří vycpané ryby ( moje dcera v 5. třídě).
(13.5.2024 14:20:21) Tak moje dcera letos chtěla na jednu školu, protože tam na DOD měli všude hodně kytek a bylo jí líto toho zmateného pána, co nám měl podávat informace a nějak to nezvládal. Tuhle cestu jsem nepodpořila a zeptala se jí, zda by pak chtěla, aby jí učil?
(13.5.2024 15:20:58) Senedro, tak přijímačky na 8G a motivace k jeho studiu je úplně něco jiného (když se dítě nedostane, není to takový problém), než přijímací řízení na 4 leté SŠ, kdy se každý potřebuje někam dostat. A když se při volbě rozhoduje podle jídelny nebo vycpané ryby (a rodiče to nedákáží korigovat), tak holt to tak má, to ale přeci nejde vyčítat systému? Kdo vůbec nedokáže vybrat 3 školy, na kterých by byl ochoten studovat, může si dát 2 přihlášky nebo jednu. Co bude dělat, když to neklapne, to už je pak holt jeho věc ...
(13.5.2024 17:51:43) Moniko, to o vycpané rybě na odlehčení tématu prostě v 5. třídě naprostá většina dětí ještě nemá kapacitu na to, aby vyhodnotilo, proč na 8G jít...
Teď tady sedím, je mi smutno... kamarádka dcery poorala PZ, dala si tři velmi úzce profilované školy s obrovským převisem a asi ji nepřijmou nikam Tak budu do 15. moc a moc držet palce. je to přesně to dítě, které od už od školky k něčemu směřuje a teď tohle
K 50% - dcera taky chodila na zkoušky nanečisto, přípravky, dělala doma a výsledky testů byly na hranici přijetí na školu č. 1. Takže měla vybrané tři školy a možnost tří přihlášek. Kdyby si vybírala jen ze dvou, tak by možná ani školu 1 nezkusila. takhle byla lehce víc v pohodě, že má ještě další dvě (a ne jednu) možnosti.
(13.5.2024 19:44:11) Už v pátek se to přiepočítávalo... A zase chybne seznamy pořadí od některých škol...už nejde systemove opravit Celkem by mě zajimalo kde nejsou schopní si to prekontrolovat
(13.5.2024 20:16:28) Boží ženo, teď jsem to zrovna četla a upřímně, od začátku jsem měla pochybnosti, jestli to ten systém seřadí správně...a kolik těch oprav ještě bude a přijde se na všechny případné chyby? A jak dlouho to bude trvat? Posunout vyhlášení výsledků nechtějí...a jde je záruka, že to pak už bude správně?
(13.5.2024 20:21:13) TaJ já myslím, že v zásadě ano. Ostatně ředitelé tam dávali svoje pořadí, měli by si umět přijaté zkontrolovat, a pak vyvěšené seznamy s body by měly být veřejné, můžeš si to zkontrolovat. Co asi nebude úplně transparentní budou odvolání, případně upozornění na nějaké nedostatky a nejasnosti, protože ty půjdou úplně mimo dipsy.
(14.5.2024 6:11:31) TaJ, nám ředitel včera večer napsal e-mail, že s ohledem na další zprávy o omylech by nás jen chtěl upozornit, ze ač nemůže výsledky oznámit dřív, tak abychom nebyli ve stresu, že má všechno správně a jen čeká na středu.
(14.5.2024 7:57:34) Naše školy sice mlčí jako hrob a bojí se i jen naznačovat, ale obecně si myslím, že na té hromadné úrovni se to řeší a vypadá to trochu jinak, než potom na individuální úrovni konkrétních škol a uchazečů. Asi nemám pocit, že by to špatně rozřadili, jde to zkontrolovat a řešit v rámci odvolání. Blbé je, že na odvolání jsou jen tři dny, což naprosto odporuje správnímu řádu a pro někoho, kdo má školu daleko, to může být problém.
(14.5.2024 11:38:30) Monam, v lhůtě pro odvolání stačí dát dopis na poštu, nemusí to být v té lhůtě doručeno (ale 3 dny jsou teda málo i tak, když navíc se rozhodnutí o nepřijetí ani nedoručuje).
(14.5.2024 12:56:57) Moniko tři dny pro někoho mohou byt malí na to, aby se jel.podivat do spisu aby vůbec věděl, na čem odvolání založit
Aleno s těmi tridicimi příklady pro elitní gymply v rámci jpz píšu v podstatě to samé co ty, a přesto mi oponujes. A ano, myslím že není neřešitelný problém dát po češtině a matice ještě nějaký test studijních předpokladů, které na gympl podle mě i patří. Dost lidí to i odradi, počet uchazečů se lehce sníží, a výtěžnost je vyšší. Vždyť ta pražská státní elitní gymnázia měla vetsinove jen cermat, celých 100 % vahy
(14.5.2024 12:59:50) Vůbec jsem nenaznacovala, aby skončil cermat, ale že by mohly skončit prijimacky plně speku, s kterými si někdy nevíme rady ani.my, myslim celkem inteligentní a vzdelani rodiče.
(14.5.2024 13:11:01) Já jsem naštěstí nikdy žádnej matematickej test od Cermatu neviděla Myslím,že bych pak zjistila,že by mě na střední školu určitě nevzali
(14.5.2024 13:16:36) Já jsem vlastně asi neviděla nikdy test pro deváťáky. Nejstarší dcera sice šla na gympl až po devítce, ale tehdy teprve probíhalo to pokusné ověřnování Cermtu na některých školách, takže ani moc nebylo podle čeho se připravit. Na jedné škole ho dělala a druhá měla vlastní testy. Což teda bylo zvláštní v tom, že ne úplně definovali, co v nich bude, takže velká neznámá. V tom vidím výhodu, že jsou ty přijímačky jednotné a děti trošku tuší, jak testy vypadají.
(14.5.2024 13:14:07) Senedro, nemluvím o povinnosti, jsou rodiče kteří maturitu ani nemají. Ale když se doma dva exaktne vzdelani vysokoškoláci dohadují, jak spočítat ten ci onen příklad či jak chápat zadání, nejsem si jistá, že je to dobre
(14.5.2024 13:15:19) Monam, já jsem tedy neměla problém se zadáním matiky. Hele, ten exaktně vzdělanej vysokoškolák už z toho prostě vypad, je to něco jiného než když jsi posledních 9 let měla matiku alespoň čtyřikrát týdně.
(14.5.2024 16:01:44) je fakt, že největší problém jsem měla s úlohami pro osmiletý gympl a ano, přesně jak někdo píše, nedokázala jsem se oprostit od řešení pomocí soustav rovnic a nedokázala jsem pochopit, že dítě rovnice fakt ještě nejenže neumí, ale na první dobrou se je nenaučí.
Ale i teď u deváťačky jsme vedli spory, který postup je lepší, pochopitelnější, proč to sakra nevychází..... Dcera měla tedy na druhém stupni fakt smůlu na matikářku takže jsme věděli, že matiku řešit musíme.
(14.5.2024 16:39:40) No ale i u deváťačky musíte řešit "po deváťačsku", tedy s tím, co má v učebnici, sešitě, co je k danému typu úloh na YT, a né na to jít svým přezrálým rozumem a nástroji, které to dítě nemá. Zbytečně se "zavařujete" nahazováním řešení, která vůbec nepřipadají v úvahu, a naopak (už) neznáte snadné postupy, které by mělo umět to dítě.
Přístup Rose je funkční - vyjít z toho, co a jak se učí dítě, a svoje fígle přidat až/jen poté, co jasně vidíte, že mají potenciál se uplatnit (minimálně, že i s nimi "to vychází").
(14.5.2024 17:10:02) babi, náš přístup na matematiku fakt funkční nebyl, ale snažili jsme se Když dítě chodí ze školy s tím, že sice neví, ale ty ho to rozhodně učíš jinak a špatně, pomoci není. Nedávno jsem přesně pochopila, jak klíčový je u matematiky dobrý učitel, který umí tu didaktiku (a není nervák). Zní to jako banalita, ale není to banalita.
(14.5.2024 18:11:27) No ale ve škole řeší např. slovní úlohy obtížnosti typu "Pepíček má 2 hrušky, Maruška 3 hrušky, kolik jich mají dohromady?". A v Cermatu je pak "Pepíček má 2 hrušky, Maruška 3 hrušky, Vašík snědl 5 jablek. Kolik zbylo pomerančů?"
(14.5.2024 18:36:36) No ale ve škole řeší např. slovní úlohy obtížnosti typu "Pepíček má 2 hrušky, Maruška 3 hrušky, kolik jich mají dohromady?". A v Cermatu je pak "Pepíček má 2 hrušky, Maruška 3 hrušky, Vašík snědl 5 jablek. Kolik zbylo pomerančů?"
(14.5.2024 16:54:46) monam, mela jsem to stejne pri priprave na dcerino 8G....furt jsem se snazila tvorit rovnice....a naprosto jsem nechapala a doted nechapu, ze to dcera resila i bez rovnic
(14.5.2024 17:16:31) Naprosto souhlasím, připravovat děti z matiky na 8 G bych nemohla, zkoušela jsem to, ale nešlo to, jak píšete, všude jsem "cpala" rovnice:) Za to na přijímačky z devítky to bylo v pohodě k spokojenosti jak mé, tak vnuček.
(14.5.2024 17:23:18) Na 8G připravuji děti z matiky už pěkně dlouho, pomáhám jim různými schématky a podobně. Rovnice používám pro svoje ověření. Ale ony vlastně rovnice používají, ale neví o tom.
(14.5.2024 20:04:50) Já to teď mám v práci "befelem", jsem tam "pro ty malé", tedy učím jen primu a sekundu a vedu přípravný kurz.
Mě hrozně baví vymýšlet to vysvětlení pro ně. A přistihla jsem se, že ač vím, že je to úloha na rovnice, tak mi sestavení rovnice dá zabrat víc, než to řešení bez rovnic.
Podobně si pak dokážu poradit i s některými úlohami z maturitních testů. Tu školní látku už neovládám, ale logicky k tomu řešení často dokážu dojít (klasicky u vektorů nebo v analytické geometrii a u funkcí).
(14.5.2024 20:18:14) Analytiku a základ funkcí dávám už jen tím, kolik jsem spočítala kdysi příkladů. Zjistila jsem, že hodně kroků přeskakuju a když to mám někomu yysvětlit, tak se musím hlídat a rozebírat úlohy pomalu.