(30.11.2019 20:12:49) Buchli, je to několikátá debata, kde se ptám JAK má ta péče o nadaný vypadat. Dozvídám se jen to, že učitel dává jinou práci dítěti, co je v něčem napřed, ale dítě, co je v něčem napřed, najmě na prvním stupni pro mě fakt není automaticky nadané dítě.
(30.11.2019 20:22:17) Buchli, pokud si ale dobře pamatuji, šlo o akce mimo školu. Jak se těm nadaným věnují přímo v té škole, během výuky? Akce "navíc" může dítě z velkého města využívat i na základce, na malém městě/venkově je to složitější, to chápu.
(30.11.2019 20:31:37) Buchli, a na osmiletém gymplu se jim teda přímo v té škole věnují jak? Nebo tam už je to jedno, protože jsou tam nadaní všichni rovným dílem? Ironie není mířena na tebe, ostatně ty tu jako jediná to mimořádně nadaný dítě prokazatelně máš.
(30.11.2019 21:17:25) Tak treba u nas jsou na gymplu uplne normalni lidi a uci skvele, motivuji deti a fakt se je snazi neco naucit. Ve srovnani s byvaliu skolou je to az neuveritelny rozdil. Tam se mi deti v pate tride regulerne hroutily, prakticky je tam ucili jen vyjimecne, ale deti byly demotivovane, otravene, nekterych ucitelu se baly a byla tam sikana. Ucitele si jako sve favority vybrali sikanujici jedince a na hodne a sikivne deti pohlizeli s ostrazitou nelibosti. Privolani komercni odbornici na sikanu s pomoci ucitelu opet posilovali sikanu a potirali ty, kdo byli nepohodlni (deti, ktere se se sikanou do posledni chvile nesmirily a protestovaly proti ni). Dite, byt mimoradne nadane (jedna z mych dcer), tuhle situaci nemuze unest. Kdyz se o jejim nadani ucitele dozvedeli, nekteri se snazili ji i me dokazat, ze je vlastne pitoma, a ze ji nejspis zanedbavam. Oukej, na jazyky je mozna nadana, ale jinak vubec nefunguje.
Ale nemyslim, ze to je rozdilem gympl x zakladka, ale spis dobra x spatna skola.
(30.11.2019 21:24:19) "Ale nemyslim, ze to je rozdilem gympl x zakladka, ale spis dobra x spatna skola."
Větře, myslím si totéž. Mmch., rodiče dětí na 8G možná mají pocit, že ty rozvíjecí mimoškolní aktivity jsou výsadou víceletých gymnázií, ale není tomu tak. Na spoustě druhých stupňů mají děti ty aktivity rovněž. Předmětové olympiády, soutěže různého typu, projekty jako Paměť národa atd. atd. Že má někdo smůlu na mizernou školu je blbý a nepříjemný, ale neznamená to nic víc než právě jen to.
(30.11.2019 21:52:44) Presne. Dodnes se tlucu do hlavy, jak jsem je tam mohla tak dlouho nechat. Nejakych 20 km od nas je bezna zakladka, pritom zazrak. Odpoledni rozvijejici krouzky zdarma (kazde dite ma narok max. na dva) jsou jen tresnicka na dortu. Ucitele se strasne snazi naucit, chovaji se k detem slusne (je smutne, ze mam potrebu zduraznit zrovna tohle), podporuji normalni vztahy. Objevila jsem skolu pozde, ale kdo tam od zari od nas presel, je v sedmem nebi. Loni od nich odeslo na G8 10 deti ze dvou trid (normalni je zde na okrese 1-2 deti z 2-3tridni skoly). Proste dokazou naucit.
(30.11.2019 21:29:38) větře, i na jedné škole jsou učitelé dobří a špatní
to záměrný srážení nadanýho dítěte znám taky, týkalo se to staršího, na konci školního roku měl psychosomatický obtíže, přešlo to okamžitě po změně školy, taky tam učitelka podporovala agresory proti nadaným hodným dětem, na gympl se z celé té třídy dostal jen můj syn, který po třetí třídě přešel do jiné školy, a to rozhodně nebyl jediný chytrý v první a druhé třídě, bylo jich asi pět, ale jen on odešel
první dva roky měli jinou učitelku, tu druhou měli od třetí do páté
(30.11.2019 21:56:30) Psychosomaticke obtize mely deti ke konci taky. Kdyz ve skole “zaklekli” na jednu dceru, ten den onemocnely obe. Tahlo se to az do cervna. V zari sok, deti nadsene, pozorne, zdrave, tesi se do skoly, bavi je snad vsechno.
(30.11.2019 22:13:46) Byla nepohodlna (sedela vedle sikanovaneho ditete a vedela, kdo a co dela) a snazili se to otocit tak, ze ona + jeste jedna slusnacka pronasleduji jednoho z hlavnich sikanujicich. Velkolepe ji zastrasovali, zafungovalo to. Predtim zastrasovali, nikoli tak velkolepe, jinou slusnou a vzornou holcicku, o tom jsem tu dokonce psala. Pak zkusili totez jeste na jeji mladsi sestricku, matka uz na nic necekala a dite okamzite prehlasila jinam. Ve skole jsou kvuli tomu stale urazeni...
(1.12.2019 8:11:55) Buchli, já jsem jako všichni mé generace absolvovala čtyřletý gympl a chodila jsem do třídy, která byla složena z uchazečů z devítek, nastoupila jsem z osmičky na odbornou školu a víceméně z osobních důvodů jsem pak přešla z poloviny druhého ročníku do prvního ročníku gymnázia.
A i tenkrát bylo zakořeněno, že kdo jde později než může (z devítky, ne z osmičky) je hloupý. Pamatuji se, jak na mě tělocvikář při plnění odznaku zdatnosti, na který jsem mu zvysoka.. řve, že jsem ten devítkovej plebs, ať se pohnu a já mu srdnatě vracím, že nejsem žádný devítkový plebs, že mě vzali na výběrovou školu "až do Prahy" už z osmé třídy A táhlo se to se všemi a celým studiem, takže vím, jak je to nepříjemné a pochybuji, že se to zcela ztratilo.
Taky váhám, jestli dát dítě na čtyřletý gympl, na osmiletý se nehlásilo, jelikož jsem v té době ze známých důvodů preferovala její klid a zázemí v dobré škole. Není pravda, že se na čtyřletá gymnázia nazírá stejně jako na osmiletá.
(1.12.2019 8:25:08) tak to je asi taky krajove, u nas nebyl rozhodne nikdy gympl povazovan jako skola pro blbecky, kteri se nedostali na prumyslovku a to jsem z prumysloveho kraje, u nas i technicky zalozene deti sly studovat na gympl a pak na techniku vysokou
(1.12.2019 8:33:24) Tak u nás se gympl jednoznačně vnímal jako škola chytrých, co půjdou na výšku(byl to jeden z důvodů, proč jsem chtěla opustit SŠ), průmyslovky byly pro kluky, co neměli čtyřky, holky chodily na sestřičky (zdravotnická) a na úřednice (ekonomická).
Já jsem byla přijata na záhadnou knihovnickou, o něčem tak zvlášním do té doby nikdo na okrese neslyšel
Když se podívám na absolventy svého "plebsového" ročníku, jsou tam velké kariéry, ale je tam dost lidí, co nepokračovalo z různých důvodů nikam. Možná jsme byli fakt plebs, ale dralo nás to označení.
(1.12.2019 8:43:53) podle me je pozitivni- kdyz se neznamkuje, minimalne do druhe tridy - deti naprosto nevi, jakou mel spoluzak znamku, vi jenom prumer ve tride, ale znamka kazdeho je jeho tajna vec - je dusledne postihovano jakekoliv ponizovani - deti se vubec nekritizuji a to ani ze strany ucitelu, velmi se dba na idividualitu kazdeho
(1.12.2019 8:43:56) Byla výborná, ale já jsem neměla mentálně na internátní život ve 14, ačkoliv jsem byla rebel, strašně mě šikanovali. A trochu mi vadilo, že je to škola pro holky, chtěla jsem něco náročnějšího.
(1.12.2019 8:53:22) jo to jsou ty vedlejsi faktory, ktere si clovek neuvedomuje, ze knihovnicka skola zni hezky, ale je to kolektiv zen, vyhradne zen, pocinaje studiem az do duchodu v praci, to je zajimave, taky by me to nenapadlo
jinak jak kdo dopadne vubec s zadnym studiem ani nadanim ani inteligenci vubec nesouvisi, jak jsem dopadla ja
(1.12.2019 9:01:51) My jsme gympl vnímali jako "sice hezká věc, ale po ukončení musíš na VŠ, pokud se ti to nepodaří, budeš dost nahraná, protože máš všeobecnou kvalifikaci a značně zúženej počet možností, co dělat".
I z tohoto praktického důvodu jsem na gympl nešla, a v mém dalším profesním životě to nehrálo vůbec žádnou roli.
Nikdy mě nenapadlo přemýšlet o tom, že by lidi z gymplu měli být nějací jiní, chytřejší ani "lepší lidi", nemluvil tak v mým okolí nikdo jinej, a i proto by mi přišlo absurdní na ně jakkoli nasazovat.
(1.12.2019 9:13:34) Buchli " za nás devítka nebyla, tuto zkušenost nemám, za nás byl gympl vnímanej celkově jako škola pro blbečky, kteří se nedostali na průmyslovky. Pořád ale existovalo zdravé jádro rodičů, kteří chtěli svoje děti poslat na studia, a věděli, že gympl je nejlepší základ. "
To je zvláštní, já jsem už taky neměla devítku, na ZDŠ jsem ještě nastupovala, devítka zmizela v průběhu mé docházky. Šla jsem na gympl a na ten šli jedničkáři, na střední odborné školy šli ti, kteří neměli samé jedničky (neplatilo to stoprocentně samozřejmě, ale ten trend byl zjevný). Rozhodně nebyl v Praze v 80. letech gympl považován pro blbečky, ani pro ty, kteří se nedostali na SŠ.
(1.12.2019 8:22:08) ja jsem sla taky z devitky a u me to bylo z duvodu, ze jsem nastupovala do skoly jako petileta, tak abych nesla na gympl moc ehm mlada, jo trochu na nas koukali jako na blbecky, to je pravda a devitky byl nejlepsi rok meho studia, nedelalo se nic, pamatuju se, ze jsem chodila na ONV pro mladsi rocniky okresni narodni vybor vyrizovat veci pro skolu, bylo to pres cele mesto a zastupkyni reditele se nechtelo, ja mela tehdy novy pravy kozisek, coz bylo prudce moderni a cele vyucovani jsem stravila prochazkou po meste na urad a zpet a pripadala jsem si hrozne dospela
(1.12.2019 8:27:55) moje mama zazila, ze se rusila osmilety gymnasia, byla rocniky 1935, rikala ze nastoupila na gympl do pate tridy a prisla do skoly, kde studenti meli kurarnu, proste zu to byly studenti ne deti a pristi rok ji poslali zpet do zakladky nebot nastupoval model ctyrletych gymnasii
(1.12.2019 8:30:00) tak Valkyro, techniky nebyla nikdy lehka skola, prave proto se na ni vezme kazdy, kdo odmaturuje a pak se s tim bud popere nebo ne, to prece vime
(1.12.2019 8:41:38) Valkýro, já si myslím, že i vlivem mediálního probírání "neužitečnosti" některých oborů a klesající úrovně vzdělání (tak za nás absolvovalo VŠ 30% populace, dneska 80%) se éra středních škol vrací. U dcery na ZŠ se nejeden génius hlásí třeba na elektrotechnickou obor informační technologie, případně zdravotnickou obor fyzioterapeut. A úplná špička je stavárna s technickým lyceem.
Rodiče začínají přemýšlet prakticky.
Fakt nevím, kam ji směrovat, tuhle mi řekla, že na čtyřletý gympl chodí jen "exoti".
(1.12.2019 8:48:25) Libliku, dulezite je, aby mela povolani, to znamena aby byla ucitelka, zdravotni sestricka, floristka nebo doktorka, neni nic blbejsiho, nez kdyz je inzenyrka, protoze to nerika vubec nic, muzes byt atomovy inzenyr steine jako stavar lide s povolanim nebyvaji casto na uradu prace, pokud da zdravotnictvi, tak ma pak otevreny cely svet, na rozdil od jinych profesi
(1.12.2019 10:05:01) Valkýro a to mě přijde na hlavu. Z čeho má teda mít tu maturitu, aby mohla dělat fyzioterapeuta? Z gymplu? Proč? To samý co provedli sestrám, mám obě ségry sestry, obě mají ještě klasickou střední zdrávku, po ní byly hotový sestry. Obě mají ještě VOŠ, ale ne na to, aby mohly být sestry, ale specializace. Najednou to přestalo stačit a sestra s maturitou není nic Je jich pět a půl a místo aby šly do praxe, musí dál studovat, stejně obě říkaj, že většinu se naučili až v práci...
(1.12.2019 10:14:42) Dabo, fysioterapeut s maturitou? Sestra s maturitou?
U as "sestra s maturitou" Muze tak uklizet v nemocnici. Sestra se teda nenazyva. Pomocne sestry maji 2roky vysoke, Plno vecka v nemocnici nesmeji mit v prac. Uvazku, to maji zdravotni sestry, 3az 4 roky vysoke. Fysioterapeut taktez.
(1.12.2019 10:17:28) Eudo, tady to desetiletí fungovalo jen s maturitou, zdrávka byla náročná prakticky zaměřená škola, chodilo se tam i na praxi, vycházely hotové setry. A pak jsme najednou museli být děsně světoví... a teď těch sester máme hrozně málo...
(1.12.2019 10:55:14) Fyzioterapie hned po ZŠ snad nešla studovat nikdy, leda snad v nějakém dávnověku.
Dlouhá léta to bylo až jako nástavba, čili další SŠ de facto. Mám v rodině, osoba mně blízká, má dvě maturity. A to je někdy v 70 letech. Pak kamarádka v 90sátkách jako nástavbu, taky dvě maturity.
Ale už pár let je nutná VŠ. A dokonce si museli dodělat VŠ i ti co získali vzdělání za těch dřívějších podmínek. Před pár lety jim všem jinak zrušili zdravotnické registrace. Aspoň ty letité s praxí tedy mohli nechat dosloužit, do důchodu to mají obvykle za pár.
Takže osoba mně blízká řekla že kdy po skoro 40 letech praxe co to nepřetržitě dělá je najednou ze dne na den nedostatečně odborná, tak že jim na to (pojišťovnám) může vy... A zařidila se "jen" jako masérka na živnost.
A to je to co může dělat ten absolvent toho zdrav.lycea nebo co to tady byl za odkaz. Jen maséra na živnost, nebo ve fitku, ale v žádném případě ne jako samostatný zdravotník. Na to musí mít tu vysokou.
(1.12.2019 11:25:12) Valkýro, my jsme nevyhraněná generace, která pokud neměla jasný plán od 6 let, zkoušela v toku možností kde co.
Dneska už se asi nestane, aby někdo vystudoval techniku, pokračoval účetnictvím, pohrál si s obchodem, otevřel si kurzy kreslení, pak jeden čas vykládal karty a v padesáti se rekvalifikoval na kadeřníka.
(1.12.2019 11:35:02) libik, treba to pujde, aby clovek stridal obory...ale jasne, ze je dobre se zamlada zamerit na jeden obor a tomu se venovat do hloubky.....tedy pokud ten obor nezanikne nebo se nezredukuje
(1.12.2019 11:40:06) Val, taky hledam, kde jsem za poslednich 30 let udelala zasadni chyby...a rikam si, ze jsem mela byt flexibilnejsi v uvazovani, nemela jsem se upinat na nadnarodniho zamestnavatele, kdyz vedle nej vznikala ceska konkurence...ale proste jsem si rikala, ze ten zahranicni je tak velkej, ze nepadne
(1.12.2019 11:29:58) Val, ja myslim, ze dulezite je (nikoliv v poradi dulezitosti): - anglictina - vsemu rozumet, rychle mluvit a dobre psat..nebat se mluvit v AJ po telefonu - jiste osobni kouzlo nebo aspon schopnost vypadat úpravně - kontakty....cim vice, tim lepe - schopnost zaujmout posluchace vykladem
ponechavam stranou, nakolik jsou nutne odborne znalosti a pilna prace...v pravu napr. je mozne mit na hluboke znalosti lidi, ktere clovek zamestnava - nebo cely tym lidi....v medicine je to jinak, ale ne bezvyhradne
(1.12.2019 11:53:48) 77krasko, ja ti nevim ta kontakty, tech ja mam dost a kdyz se nahodou zeptam, zda by me nekdo zamestnal, tak dostanu odpoved, zda jsem se nezblaznila, nevim co mam z toho vycist…
dokonce muj partner mi rekl, ze tedy v jeho firme NIKDY, ale rozhodne nikdy pracovat nebudu
(1.12.2019 11:59:52) ToAr, ja spis myslela kontakty, kdyz treba clovek podnika a hodily by se mu kontakty na obchodni partnery nebo zakazniky.....ale kontakty na mozne zamestnavatele jsou taky dulezite
(1.12.2019 12:08:59) .ToAr, po tolika letech, kdy jsi nebyla zaměstnaná se po pravdě ani nedivím. Já si po pár letech rodičáku připadala jako úplný začátečník. Být doma 10 let a více.....
(1.12.2019 12:17:24) Okoliku, ale kdyz neco nutne potrebuje, protoze mu neco nebo nekdo vybouchl, tak to vola rychle, prosim te dojed tam a udelej to nebo to zarid, to najednou vi, ze jsem
(1.12.2019 12:36:33) .ToAr, pracovat s partnerem v jedné firmě je při mě noční můra. Nikdy bych to nechtěla. Kdyby potřeboval nějaké jednorázové pochůzky a měla bych na to čas a sílu, zařídila bych to. Většinou jde max.o dovezení agendy když je nemocný. On to pro mě též dělá.
(1.12.2019 13:23:17) Okoliku, ja pro nej taky rada cokoliv kdekoli zaridim, o to vic me mrzi, ze kdyz reknu, zda by me zamestnal, tak mi rekne naprosto v zadnem pripade, on uz toho dela miminum, bezi to samo, takze nejde o to, ze bychom byli stale spolecne, ja bych sveho partnera zamestnala ve sve firme,
(1.12.2019 10:02:08) myslela jsem toto, asi je to nepřesné nebo předstupěň, můj trenér ve fitness tam má od září syna a hlásí, že bude fyzioterapeut?) https://www.zdravka-plzen.cz/?q=verejnost/szs-studijni-obory/obor-zdravotnicke-lyceum
(1.12.2019 10:08:54) Libiku, to bude muset ještě na vejšku, tohle je něco mezi zdrávkou a gymplem, po maturitě nejsi nic odbornýho. Existuje i pedagogické lyceum a známá která z osobních důvodů přerušila peďák, s tím mohla dělat jen vychovatelku v domově, ani družinářku ne, přitom říkala, že znalosti by na to byly, ale všude chtějí Bc...
(1.12.2019 10:14:30) Dabo, nejsem si jistá, jestli on nedělá obor rekondiční a sportovní masér, ale je fakt, že druhého študovaného fyzioterapeuta znám až jako absolventa VOŠ z téhož ústavu.
Je to poměrně nová záležitost, tato poptávka, před 10-15 lety to ještě nikoho moc netankovalo. Neumím odhadnout, jestli to vydrží.
Já bych chtěla zubařku nebo učitelku, pravděpodobně budu mít zuřivou ekologickou aktivistku , absolventku nějakého abstraktního oboru, ale nebojím se toho, jedna taková už mi lítá po světě a stran práce je spokojená.
(1.12.2019 10:18:36) Jednou jsme se s matkam z jiné diskuse bavily, co by bylo nejvýhodnější povolání našich potomků a shodly jsme se, že geriatr a psychiatr
(1.12.2019 9:11:52) "Nemyslím si, že někdo považuje děti ze čtyřletého studia za debily. I když dnes se často stává kvůli přebytku středních škol, že je zájem menší a dostane se i pár dětí, které tam bohužel nepatří..."
No tak vidíš, Buchli. A to je přesně o tom. "Na čtyřleté gymnázium se dostane každý, čtyřleté gymnázium je pro ty slabší žáky, co se nedostali na osmileté gymnázium", vždyť to tu bylo mockrát. I když Kudla bude tvrdit opak. Stejně jako tu bylo 100 x o tom, že se náročný víceletý gympl pozná podle toho, že tam mají děti špatný známky atd. atd. A když si z té adorace víceletých gymnázií člověk dělá legraci, tak to najednou všichni začnou popírat a obviní tě, že musíš mít určitě nějaký mindrák.
(1.12.2019 9:29:37) Buchli, nezažívám, čtu to jen tady. Roky. Jak je ve školách s oběma typy gymnázií vždycky vidět rozdíl, jak jsou ty děti z víceletých gymnázií vždycky napřed, mají lepší výsledky u maturit, lépe se dostávají na VŠ... To, že dítě po devítce nejde na gympl, když neuspělo na osmiletém gymnáziu vcelku chápu, holt se ve společnosti na ta čtyřletá gymnázia takto nahlíží a ne každý má dostatečně hroší kůži.
(1.12.2019 9:40:11) Monty, a ja s tebou souhlasim.
Vyplyva to temer prubezne z kazdej diskuze.
Kdyz uz pominu vubec ty diskuze o"priprave" Na prijimacky. Kde je to uplne jasne."moje nadany dite Patri mezi ostatni nadany Na osmilety, at to stoji co stoji"
(1.12.2019 10:05:50) Monty, manžel na gymnáziu učil, rozdíl v dětech podle něho opravdu je ty na osmiletém od začátku dělají, všichni se musí učit, protože nároky jsou velký, září od šesté třídy do deváté se některý děti nudí, tím pádem se nemusí učit, neumí se učit, přesto jsou ve třídách nejlepší, pak odejdou na gympl a mívají problém, učí se učit, zvykají si na větší množství práce a vůbec na to, že musí něco dělat, takže to mají těžší. ale během prvního roku se to srovná, a nebo odejdou
(1.12.2019 10:11:18) Yuki, psala jsem to tu včera. Náhodou si to ještě pamatuju, rodičák byl minulý týden. Ze tří druhých ročníků čtyřletého gymplu je nejhorší synova třída, s průměrem známek 2,06. Na konci roku byl průměr celý školy tuším 1,8 - píše to ředitel mailem. Logicky to musí být buď tím, že jsou na ně kladeny nižší nároky než na víceletý gymnazisty, což se mi zdá, že převažuje jako názor zde, nebo holt mezi nimi a víceletými zas až takový rozdíl nebude.
a konstatování, že třeba na jednom konkrétním gymnáziu byl v jednom roce v jeho osmileté části několikanásobný převis poptávky nad nabídkou, kdežto na čtyřletou se muselo vypsat druhé kolo přijímaček, protože bylo méně zájemců než míst je co?
Adorace víceletých gymnázií nebo konstatování faktu (protože to tak skutečně bylo)?
To se nesmí říkat, nebo ten, co to říká, bude označen za elitáře (i když neřekl vůbec nic o kvalitě těch žáků, sám ji nijak nehodnotí, neb ji nezná a výsledky obou skupin ve srovnatelném ročníku nezná a nesrovnává, ten gympl je ten samej, tj. učitelé stejní,)?
(1.12.2019 9:38:06) Kudlo, adorace je tak nějak obsažena už v té skutečnosti, že na stejnou školu se stejnými učiteli rodiče/děti chtějí, jen když je to osmileté gymnázium. Nebo tobě to snad nepřijde absurdní? Stejná škola, stejní učitelé, v jednom cyklu narváno, ve druhém nezájem?
(1.12.2019 9:46:17) Monty, ach jo vid. Mohla jsi v pate tride sedet denne s klukem a pripravit ho.Testy se daji stahnout, nemusis utratit ani korunu. Je to jako volny trh, kazdy dela, co muze. Nekdo ma s vejskou 30 , nekdo 150. Proste je to na jednotlivcich. O klacku to rikas jen ty. me osobne je jedno, co delaji ostatni deti, zajimaji me ty moje. na cizi deti nemam kapacitu.
(1.12.2019 9:47:52) Jak, sedět denně s dítětem nad přípravou? Nikdy bych to nedala a to mám o svý děti zájem, i o jejich budoucnost. Považuju to za kravinu. Nedaly by to ani moje děti. nestálo by jim to za to.
(1.12.2019 10:06:44) Jak, jo, to tak dramaticky nevypadá. Já myslela celý testy. My ani na těch dvacet minut čas nemáme, ale sehnala jsem přípravku v neděli, kde zatím byla kvůli závodům jen dvakrát. Já bych s ní potřebovala hlavně matiku,v češtině je to asi OK. A na matiku nejsou lidi, mě to nebaví a klidně přiznávám, že některý úkoly ani nedávám.Matika mi nikdy moc nešla A hlavně-ona sama neví. teď jsme byli na Dni otevřených dveří, čekala jsem,že ji to odradí a ona kráčela důležitě k autu a povídá:" Tak mně se to jako docela líbilo,docela bych sem chtěla chodit..." A dva dny předtím pletla v autě náramky a povídá:" Hele, já nevím, s tím vzděláním, já bych asi radši spíš pletla ty náramky,,"
(1.12.2019 10:14:05) Federiko, u nas ve meste pripravka neni. Museli bychom do Prahy, uvazuju o dvoumescnim kurzu, ale zejo, je to od 4 do 6,2x tydne, to proste nemuzu z prace.Leda, ze ukecam dedu,aby s nim jezdil. Ja na to nemam kapacitu, tak sedime v kuchyni a bastlime to u stolu. Co vim, u nas jednou ostatni rodice podobne.Je to vopruz, me to neba, ale kluka jo, tak aspon ze tak.
(1.12.2019 9:54:30) jak, nechápu, proč mi to píšeš, já o žádný osmiletý gympl pro dítě nestála, dítě o něj nestálo taky, řeči o tom, že je cokoli kromě 8G varianta pro "slabší děti" jsou jak mě tak jemu směšný. Doba, kdy jsem si myslela, že je víceletý gympl správný řešení trvala poměrně krátce a to ještě dítě ani do školy nechodilo. To jsem pravda podlehla masírce a myslela si, že co základka, to škola v chánovským ghettu a brala jsem víceletý gympl jako druhej stupeň pro děti, co do toho ghetta nezapadaj. Jenže ono to tak není, tudíž jsem ten zcestný názor opustila.
(1.12.2019 9:59:11) MOnty, je to tvoje dite. Delej si co chces, mY ostatni muzeme taky a nase nazory mohou byt odlisne. Ale jses to ty, kdo tu neustale vytahuje klacek a elity. My ti nemame snahu stale dokazovat, ze nase volba je lepsi. Ty kecy o klacku a Chanove… tak jo.
(1.12.2019 10:22:48) Milado, zajímavé, a jak si tedy mám vysvětlit to poměrně vysoký procento dětí, co jdou na medicínu shodou náhod zrovna ze 4G, kam chodí moje dítě? Pro úplnost, nemyslím tím jen to, že se tam hlásí, ale že se tam dostanou a tu medicínu vystudujou.
(1.12.2019 10:27:58) Monty, budeme se muset smířit s tím, že G8 je lepší příprava pro cokoliv včetně pobytu v domově důchodců, to bylo jasné od začátku
(1.12.2019 11:53:51) Monty, jestli ono to nebude tím přírodovědným zaměřením synova gymnázia. Logicky se pak dá předpokládat, že jeho absolventi budou ve větším % volit další studium na přírodovědě, VŠCHT, medicíně, apod ...
(1.12.2019 11:59:27) Okolíku, ale je to 4G, osmiletý gympl už na té škole nefunguje. Což je proti tezi, že 8G lépe připraví na studium medicíny, která zde zazněla. Nehledě na to, že neodpovídá ani teorie "dobrý gympl se pozná podle toho, že tam mají děti špatný známky".
(1.12.2019 12:01:16) V tom případě můj mladší syn chodí taky na blbej gympl, byť podle výsledků je to momentálně nejlepší gympl v Evropě. Tam totiž ani děti se špatnejma známkama nenechávají. Buď studuješ v přepočtu na jedničky a dvojky, nebo už dělají bububu,,nechceme tě tady
(1.12.2019 12:06:12) Monty, přírodovědne zaměřené gymnázium na medicínu může připravit líp než ostatní. Zbytečně hyperboluješ ad absurdnum. Moje zkušenost s gym. dětí kde je 4g i 8g je taková, že studijní průměry i úspěšnost u maturity jsou výrazně horší na 4g. Ale je to stejný gympl, stejní učitelé, tedy stejná kritéria. 2 různé školy hodnotí různě, nevím, proč tohle děláš, aby proudila diskuse???
(1.12.2019 12:17:29) Okolíku, včera jsem sem dávala odkaz na článek o víceletých gymnáziích. Pokud je benefit víceletých gymnázií v tom, že se tam děti drtí mraky informací, z nichž je jim většina ve výsledku stejně k ničemu, je klidně možné, že mají "lepší výsledky u maturit". Jenže lepší výsledky u maturit neznamená "lepší" ani "chytřejší" děti. V tom je tragédie českého školství. Za mohutné podpory rodičů konzervuje model z dob Rakousko - Uherska. Protože ten avizovaný jiný přístup je, dle mnoha analýz a výzkumů, jen v tom biflování, při kterém nepřekáží žádný "pětkař ze základky".
(1.12.2019 12:21:48) prokousavanim se tunou informaci, ktere nevstrebas nebot je nemas k jake zivotni zkusenosti zaradit, je bohuzel realitou skolstvi
nicmene me asi ve ctvrty tride sokovala dcera se kterou prejizdmime Alpy nekolikrat za rok, kdyz napsala nejaky sloh, kde psala, ze v Alpach zijou ledni medvedi
jsem se ji ptala, jak takovou blbost muze napsat, kdyz jsem v tech Alpach nekolikrat uz s ni byli, ona mi rikala zcela vazne jo aha to jsou tyhle Alpy...
(1.12.2019 12:26:58) Monty, souhlas. V tomhle je prave rozdil v tom nasem systemu, a to uz hoooooodnelety. Od deti se chce vlastni ktivni pristup. Coz se Ale posleze tezko Meri a porovnava, hlavne v mezinarodnich "testech"
A cesky rodice, co se sem premisti se skolnimi detmi, to jaksi neocenuji. A i jine narodnosti.
(1.12.2019 12:31:56) Eudo, njn, u nás je pořád cílem "jednička", ale jestli je nabiflovaná nebo ne, to skoro nikoho nezajímá. Jednička je etalon. Ovšem samotní učitelé ti často řeknou, že v reálu to hodnocení nevypovídá o znalostech, orientaci v problému, že je to mnohdy jen "copy+paste".
(1.12.2019 12:49:44) Monty,to ja taky vim. Ovsem Ono je jednodussi sazet ty jednicky za neco, co se lehko a rychle opravi a muze jako dukas komukoli predlozit, nez za neco, kde dite je znamkovano za popremejsleni a dojiti k vlastnimu vysledku.
Coz je teda muj styl prace, za 15 slovicek znamky nedavam. Dam je napr. za spravny samostatny pouziti ve vlastnimtextu.
(1.12.2019 12:44:09) Bichon, opet mobil, nejde mimodpoved Na tvuj text.
Kvanta znalosti, kterymi jsi krmena jen pro fakta, ktery nechapes, bez procvicovani je pouzivat v kontextu s jinymi fakty, jsou prakticky jen zasobou fakt. Ktery casto zapomenes rychlosti blesku hned Po ty jednicce z testu. Ani procvicovani pameti to nijak moc neprospiva, kdyz se prakticky jinymi zpusobem nic neucis. Orazitkovani chytry dite neznamena jednickar, Ale dite, ktery Na tech znalostech umi Samo dal stavet.
(1.12.2019 14:20:40) Eudo, jo jo, s těmi znalostmi skandinávských samostatných vzdělanců - školních dětí od základky přes gympl- až po dospělost, se setkávám každý měsíc. Mohla bych sepsat sbírku šíleností a nikdo by mi to nevěřil. Ale hlavně se dětičky nemusí nic biflovat, že? Být Tebou, tak bych se tady moc s Vaším vzděšlávacím systémem nekasala, ono to zas tak úžasné není.
(1.12.2019 13:07:54) Eudo, prosím tě, nešiř bludy. Tady v ČR jsou kupodivu také školy, kde se aktivní přístup od žáků očekává. Ba je přímo žádoucí. Obě moje děti chodily do běžné pražské základní školy a teď je jedno ba 6G a druhé na 8G. A žádné šprtání zpaměti se nekoná.
(1.12.2019 13:13:25) Eudo, já jsem teda četla, ale asi nepochopila. V jednom příspěvku napíšeš, že se takovým lidem vyhýbáš, a v dalším napíšeš, že ho už dva roky učíš. Tak nevím, co jsem to vlastně četla. Nebo co jsi napsala. A tak je to u tebe se vším. Nikdo nepochopí tvoje příspěvky, ale chyba není nikdy u tebe. Ty si myslíš, že Termix vůbec nečetla, co jsi napsala, a přesto ti odpovídá? No tak to jo. Na tvoji logiku jsme tu asi všichni blbí.
(1.12.2019 13:42:07) Eudo, prostě mě vytáčí ta tvoje adorace švédského školství a činění závěrů tady. Mám osobní zkušenosti se školstvím zrovna tam a vím, že zase až tak skvělé a úžasné to nebylo a není. Pravda už tam nebydlím. Ale se Švédy jsem stále v blízkém kontaktu a ti tam žijí. A stejně tak se ti snažím vysvětlit, že kupodivu ani tady nežijeme mezi dinosaury a je spousta skvělých učitelů a spokojených rodičů. Jen o nich holt nejsou založené diskuse.
(1.12.2019 13:53:02) Prisazuji si s u nas adorovanym Finskem. Jejich vyrazovaci system zpusobuje, ze je pro ne kolikrat jednodussi vystudovat v zahranici - v jazyce, ktery se zacnou ucit az v 18-19 letech. Nebo jsem byla prekvapena, ze treba stredni skola bez uzardeni tvrdi, ze uci nejaky jazyk, ale umi ho ucit jen 2 roky - a pak smytec
(1.12.2019 13:59:23) A já si zase přisadím s UK a jejich adorovanou inkluzí. Není to tak, jak se všude prezentuje - že jakákoli škola musí přijmout jakkoli postižené dítě. Neustále čtu stesky, že dítě s tělesným postižením musí denně jezdit hodinu a čtvrt, protože blíž školu nesehnali. O dětech s nějakým mentálním handicapem nemluvě. Ale hlavně že se musí kritizovat české školství, které dokázalo děti s MR připravit aspoň na praktický život. K čemu je jim sedět ve škole, kde většině věcí vůbec nerozumějí?
(1.12.2019 14:15:29) Termixi, kdybys laskave vubec vnimala, co pisu, mozna by te napadlo, ze psat Sve nazory neznamena neco smahem kritizovat (obzvlast, kdyz se Na to casto i upozornuje, s naivni myslenkou, ze Tim padem nedojde k mylce.....)
Na rozdil od tebe, ktera pobyvala ve Svedsku nejakou dobu pred 20 lety, tu ziji, a dokonce v tom podstatne dlouho pracuju. Jestli te tak nadzvedlo, ze ten cesky styl vyuky a skolstvi jako takove vami tady hodne casto kritizovany - ne MNOU!!! Je tak rozdilny od naseho svedskyho (-naseho, spravne), ktery Nam vyhovuje, krome tvych svedskych konekci, ze,) No tak s Tim ja nic nenadelam, a Ani nemam zajem. A jako obvykle - kdyz nekoho neco Stve, tak to nezmeni nakym prikazovanim menit nazor nebo styl nebo prestat. Kdyz nesouhlasis s mymi nazory, ja si asi poplacu, ze Jo, Ale rozhodne to preziju.
(1.12.2019 14:28:57) vysvětluju děckám, že podmínka pro to, aby všechno našli na internetu, je ta, že musí vědět, že vůbec něco chtějí hledat, musí umět hledat a pak musí znát souvislosti, takže ano, najít se dá všechno, ale oni to neumí a druhá věc, musí spoustu věcí umět použít, při řízení auta taky nemůžu hledat význam značek, ale musím je znát zpaměti, Na druhou stranu fakt nevím, proč by sedmák měl vědět, co je to investitura
(1.12.2019 14:34:48) Buchli, doktorem se ovšem člověk nestane složením maturitní zkoušky. Ty informace, které musí nosit v hlavě v rámci svého oboru získává především studiem na VŠ. Hodí se mu pochopitelně i mnoho věcí ze střední školy, ale nepatří k nim ani Tudorovci, ani to, kdy a kde se narodil Karel Jaromír Erben.
(1.12.2019 14:48:28) Monty, ale doktori tyhle veci obvykle znaji, ty Tudorovce atd. - aspon podle moji zkusenosti nimi, nikoliv v tim jednim
musi mit dobrou pamet, kdyz si zapamatovali vsechno uceni na medicine
a kdyz si neco nepamatuji, tak si to hned vyhledavaji na wikipedii nebo na google...nesnesli by, kdyby neco nevedeli ....to je hrozne soutezive prostredi a nikdo tam nechce vypadat jako nevzdelanec
(1.12.2019 14:52:57) Buchli, tady s tebou souhlasím, navíc schopnost se něco naučit chce morálku, která je ke špičkovénu výkonu profese také třeba, život prostě není interaktivní hra.
Já třeba vím, že jsem téměř nadané dítě, ovšem u ničeho jsem pořádně nevydržela a osud žertéř zařídil, že jsem pro to měla objektivní alibi (brzy děti a tak). Jenom já vím, že kdybych měla ze sedmičky pořádnej návyk se trochu šprtat, asi by to bylo všechno jinak.
(nicméně já mám za sebou i před sebou velmi pestrý a veselý profesní život a nelituji)
(1.12.2019 15:12:22) libik, ja to mam presne opacne.....jsem trochu natvrdla a pomala, ale mam znacny sicflajš (dle wikipedie: sitzfleisch [from German, "sitting flesh"]) a kdyz zasednu k uceni/psani cehokoliv, tak jedu a nedam pokoj, dokud to nedodelam v maximalni kvalite, ktere jsem schopna, i kdybych mela umrit (tedy v vekem ta ochota se dřít trochu klesa, napr. jsem skoncila v druhe praci)
ale jsem k tomu trenovana odmalicka od otce....takze to neni uplne moje vlastni zasluha....ja musela cele letni prazdniny pocitat priklady, a protoze jsem byla hodna holcicka, tak jsem je fakt pocitala
(1.12.2019 15:14:58) 77krasko, to si myslím, že je pro některé obory neocenitelné. Já se nenaučím, co mě nebaví, to je v některých případech problém. Asi bych nedala ani tu zdrávku.
(1.12.2019 15:31:04) Kudlo, ja mluvim za vsechny Svedy????
Nam Muze celkem jednoduse znamenat mouu rodinu, ne?
Jinak jelikoz to je leta letouci pravidelne upravovano skolskym uradem ve spolupraci se skolsmi, tak vychazim z toho, ze to skolam vcetne personslu a zactva vyhovuje...
(1.12.2019 12:35:21) Buchli, nikdo tu neosočuje osmiletá gymnázia. Mmch, když se tedy bavíme o nadaných dětech, podmínka nadání je toužit po hromadě informací ze všech oborů vědění? Být nadaný na matematiku a nemít zájem o hromady dat a faktů např. z dějepisu, to už nadání není? A co to teda je? Nějaký rozmar "průměrňáků"?
(1.12.2019 12:39:35) Pokud jde o matematiku, tak bonus pro moje děti byl hlavně ten, že nemuseli jet podle jednoho mistrů, ale mohli si úlohy řešit dle své úvahy, což byli na ZŠ a to i na 2. stupni nemožné. Pokud jde o jiné předměty, nic nebiflovali, co byli třeba se dozvěděli v hodinách a pamatovali si to. Nejlepší byly volitelné předměty již od přímý.
(1.12.2019 12:51:51) Njn, já bohužel žádné mimořádně nadané děti tohoto druhu neznám. A asi ani "jen" nadané. Třeba téměř všechny děti, co se v mém okruhu rodiny, přátel a známých hlásily na 8G proto, že byly velmi dobré na matematiku měly problém s češtinou v tom směru, že kdyby se fakt na ty PZ nenadrtily, tak to nedaj, ale na matiku se nemusely ani podívat. No a některé to fakt nedaly, zůstaly na ZŠ a kupodivu je tam ten zájem o matematiku - když už to tedy není nadání - nepřešel, nikdo ho v nich neubil a byly na ni velmi dobré i na druhém stupni.
(1.12.2019 12:56:36) Jen si tedy ještě dovolím podotknout, že v mnoha minulých diskuzích naopak zaznívalo, že "mimořádné nadání" rozhodně neznamená, že je dítě génius renesančního typu, takže v tom začínám mít trochu zmatek, jak to vlastně je. Jestli je možný být nadaný a nemít zájem o kvanta informací např. o Tudorovcích nebo ne.
(1.12.2019 12:38:57) Buchli, nevim, jestli to je zasluha tech 8G, ze se deti dostaly s vetsim uspechem na prava a medicinu....jestli to neni temi detmi samymi a rodinnym prostredim....ale to se samozrejme objektivne zjistit neda
(1.12.2019 13:00:36) Vždyť to už si musí i zdravotní a tak platit sám ne? V tomhle věku bych se na něj fakt vykašlala, pokud je o něj postaráno, může si to protahovat do nekonečna...
(1.12.2019 13:06:32) Federiko, neni to moje dite, tak do toho nemam co kecat do toho, jestli ho financne podporovat ci nikoliv
ten podnik, kde ma brigadu, mu plati zdravotni pojisteni, socialni si neplati, ale blby je, ze uz asi treti rok plati skole poplatek za delsi studium, na to si pujcil penize (ne u nas)
(1.12.2019 13:25:37) tak pravnika muzes delat do smrti, blby je to u chirurga, do 35 studovat a pak moci do 40 operovat, protoze pozdeji se ti klepou ruce, to jaksi ztraci vyznam
(1.12.2019 13:04:20) Milado, tak znovu, nikdo vč. mě tu neosočuje osmiletá gymnázia, pouze část lidí nesouhlasí s tím, že kdo tam není, ten je automaticky slabší, "hloupější", má horší výsledky u maturit nebo vyletí z VŠ.
(1.12.2019 13:09:15) "část lidí nesouhlasí s tím, že kdo tam není, ten je automaticky slabší, "hloupější", má horší výsledky u maturit nebo vyletí z VŠ."
(1.12.2019 16:40:25) Hany, to přece psala píše a bude psát Monty. Je to její hlavní argument a bude se tu o něj hádat do roztrhání těla. Tedy sama se sebou....
(1.12.2019 14:21:50) "pouze část lidí nesouhlasí s tím, že kdo tam není, ten je automaticky slabší, "hloupější", má horší výsledky u maturit nebo vyletí z VŠ."
Já myslím, že s tím nesouhlasí NIKDO. Akorát ty jak beran se pořád vymezuješ proti nějakýmu imaginárnímu protivníkovi, kterej ale NEEXISTUJE, aspoň ne tady.
(1.12.2019 12:33:31) Monty, nezlob se, ale mě je úplně jedno, co se kde píše. Já jsem ráda, že mým dětem 8gympl vyhovuje, zbytek je mi jedno. Že by se tam něco biflovali, to si nějak nepamatuju, ale zas tak v merku tu jejich přípravu do školy nemám. Možná názvy prvků v chemii a slovíčka v jazycích.... Za tragédii českého školství považuju asi něco jiného než ty.
(1.12.2019 13:36:43) Asi jak kde. A jak ktery ucitel. U nas je memorovani asi jen v dejepisu. Ale ted treba maji takovy ukol z fyziky, ze jsem uplne dojata, ze takovi ucitele vubec jsou - a ze na nej maji kliku zrovna moje deti. Odpust to rozruseni, ale ja furt nechapu, jaky muzou byt mezi skolami rozdily a od zari je to pro me jeste cerstvy.
(1.12.2019 10:25:55) Já si teda myslím, že na medicínu musí člověk hlavně umět šprtat, možství informací co musej dostat do hlavy je příšerný a řekla bych, že až zbytečný...
(1.12.2019 15:18:14) "já o žádný osmiletý gympl pro dítě nestála, dítě o něj nestálo taky"
Monty, pamatuju si to špatně, nebo to bylo tak, že dítě by o něj stálo, ale nechtělo se mu učit matiku, a tys mu řekla, že s takovejma známkama nesouhlasíš s tím, aby se tam hlásil?
(1.12.2019 15:21:42) Kudlo, paamatuješ si to špatně, to byl šestiletý gympl, a při tom, jaký k tomu mělo dítě přístup jsem s tím nesouhlasila a nepodepsala mu ani přihlášku.
(1.12.2019 15:24:56) Kudlo, no, a co z toho má vyplývat? Kdybych stála o to, aby bylo dítě na víceletým gymnáziu, asi bych k tomu měla dost odlišný přístup, ne?
(1.12.2019 15:32:16) fakt škoda, že každá diskuse na téma nadaných dětí skončí stejně, ale je z toho vidět, proč se v našem státě nemůžeme věnovat nadaným, je to směs nezájmu, odmítání, závisti a rovnostářství
a nesmyslný pocit, že my přece nepotřebujeme žádnou elitu, která by vznikla něčí pomocí, protože ti nejschopnější vzešli z těch nejhorších podmínek, takže ideálně vůbec žádná podpora, naopak, srazit, jen ať ukážou, že na to mají
že v ostatních civilizovaných zemích nadání dostává maximální podporu, aby ty země byly konkurenceschopný, to nás fakt nezajímá, my o elitu nestojíme ještě by se inteligenti vyvyšovali nad dělníky a přitom i jejich práce je důležitá
(1.12.2019 15:40:46) Yuki, to je absurdní, že nám podsouváš komunismus, když už chceš vést téma do absurdity, tak já bych to shrnula tak, že nechci podporovat ukňouranou elitu, která má strach, že na ni někde někdo s průměrnou inteligencí promluví. Nevím totiž k čemu by mi taková elita byla a zároveň se domnívám, že sama o sobě by své elitní postavení brzy ztratila.
(1.12.2019 15:44:44) Co se čílíte, vždyť Yuki má pravdu.
Co vám na tom tak vadí?
Právě vy dvě tady nejvíc sočíte na lidi, kteří by snad mohli být nedejbože chytří, a automaticky předpokládáte, že se tím budou nad vás chtít vyvyšovat a elitařit.
A ano, opravdu to připomíná postoj "inteligence jako vrstva je sprosté slovo", kterého si tato země v minulosti myslím užila už docela dost.
Nesmyslná předublíženost a vztahovačnost, fakt to nechápu.
A opravdu to nemá nic společného s lidmi, kteří se vytahujou DOOPRAVDY a bezdůvodně, to nemá rád nikdo.
(1.12.2019 15:50:30) co vadí? myslím, že se něco někde říká o potrefené huse...
slovo elita totiž u nás funguje jako rudý hadr na býka, jenže elita jsou skutečně ti, kdo mají co nabídnout ostatním, jenže nesmí Češi se bohužel mnohem víc zajímají o celebrity, který se předvádějí vrealityshow než o ty, kdo něco skutečně dokázali
(1.12.2019 15:52:55) Yuki, jasně, a ten, kdo nesdílí názor, že každý dítě, co se nudí na prvním stupni je malý Einstein a tudíž budoucí elita je závistivý tupec, co se zajímá maximálně o to, jaký měl Karel Gott šaty do rakve. Čím dál tím líp.
(1.12.2019 16:49:32) Monty, omyl, já za tupce považuju ty, kdo brání komukoliv v jeho rozvoji, a je mi úplně jedno, jestli je to dítě s nadáním, nebo s postižením, jestli chce dělat matiku, jezdit na koni nebo se věnovat třeba svahilštině
(1.12.2019 16:55:48) Yuki, a brání mu přesně jak? Tím, že se s ním nenaučí dopředu římský číslice, aby mohlo jít na víceletý gympl? Nebo to dovedeme do extrému, jako tu minule psala tuším Sally, že ho spolužáci chtějí rovnou zabít? Vůbec nevím, co si pod tím mám představit. Sama mám doma jen dítě, který má ty vyhraněný zájmy a že by mu dokázal někdo nějak zabránit v tom, aby je provozoval, to fakt nevím jak by dokázal. Natož pak u nadání/mimořádného nadání.
(1.12.2019 17:03:24) Monty, třeba minulý gympl trval na nějaké maximální absenci, přitom se ale nedá dost dobře studovat na vš, pro nás totiž není vš půl hodiny metrem, ale výlet na celý den, základní škola zase trvala na tom, že bude pracovat s ostatními, bez ohledu na to, že se nudil, maximálně dostal sloupeček stejných příkladů navíc, a přitom stačilo umožnit dělat si po svým, sám, jako mohl na jiné škole, tím se dostal o úroveň nebo dvě dál, bez výrazné pomoci, jen mu to nikdo nezakazoval a nikdo nezesměšňoval, nikdo netvrdil, že nejdřív řízen zlepší výslovnost, písmo a sociální dovednosti a až pak bude moct dělat matiku, jak chtěl ředitel první školy, takové škole je dobrý zamávat
(1.12.2019 17:09:33) Yuki, jinými slovy, mimo školu mu nebránil nikdo nijak a narazil zrovna na školu s konzervativním přístupem. Což je sice otravný, ale pořád v tom nevidím žádnou zásadní životní komplikaci.
(1.12.2019 17:14:36) Monty, znovu dokola? do školy jde dítě proto, aby se učilo, šestiletý, ale i starší dítě potřebuje odpoledne odpočívat, být s rodinou a taky mít svý zájmy, třeba pohyb nebo umění, ale proč chodit do školy, kde se nic novýho nedozví a nudí se a ještě ho šikanuje učitelka a spolžáci? ale rozumím, ty to nejspíš chápeš, jenže když jsi to neudělala ty, proč by to měl dělat někdo jiný? ale vypadá to už dost hloupě
(1.12.2019 17:22:51) Yuki, když si odmyslím šikanu, což je samozřejmě špatně, tak třeba proto, aby se naučilo sociálním dovednostem, poznalo různorodost charakterů a typů chování a naučilo se s nimi bez rodiče za zadkem vycházet a spolupracovat. Ve škole je na prvním stupni tak 4 hodiny denně, proboha. Kromě toho, naučit se sám zaměstnat tak, abych se nenudil je taky celkem užitečná dovednost.
(1.12.2019 17:24:57) Ve škole je tak dlouho, kolik je schopno udržet pozornost, celou tu dobu žádná smysluplná činnost, sociální interakce o ničem, protože děti kolem mají jiný zájmy, takže proč? a vůbec, už se opakuju, najdi si nějakou starší diskusi, kde jsme to probraly, teď na to nemám čas ani chuť
(1.12.2019 17:30:09) Yuki, máš pravdu, je to o ničem. Už jsme zase u "jiných zájmů" a tudíž naprosté nemožnosti vzájemné komunikace a interakce génia s "klackaři". Víš co, já jsem fakt hodně velkej nepřítel komunistů, ale v tomhle pojetí, kdybych si měla vybrat mezi elitářem a komunistou, tak toho elitáře si rozhodně nevyberu.
(1.12.2019 17:36:28) Monty, no "moje" speciální dítě se teda fakt nenaučí dobře začlenit tím, že bude a je hozeno do skupiny 25 a více dětí. Protože naopak TY tu píšeš, že děcka např. na 8g jsou takoví exoti, že už asi ani nejsou dětmi a tudíž žádná socializace neprobíhá. Což je úplně hloupý.
(1.12.2019 17:38:50) Kat, nepíšu, dokonce si to ani nemyslím, píší to tu už dlouhá léta matky dětí na 8G. Ty, které znám já jsou úplně normální děti, některé na něco nadané, jiné ne, stejné děti jako na základce po odečtení "pětkařů".
(1.12.2019 17:47:52) Monty, mne uz se nechce porad dokola vysvetlovat ruznym nickum, ze osmilety gymnazium nemuze zachranit naky genia, tak to bez jakyhokoli umyslu prilepim Na tebe. Souhlasim s tebou a libikem.
Nechapu, ze kdyz je diskuze o problemu Skol, ktery znedbavaji nadany deti, ze se to najednou sveze do hadani o prijimackach a gymnaziich a ucitelkach, skolach, Ktery deti Na prijimacky zamerne nenaucej a musej to dohanet rodice bud ve svym volnym case a nebo financne dotovat. A kdyz Na neco shnileho ve state dansken poukazu, najednou nevim, o cem plksm a nicemu nerozumim. Osmilety gymnazium neni zadna skola pro elitu, ktera ty genia zachranuje, kdyz se tam dostanou deti, ktery se tam dostavaji tomhle zpusobem. Ruzne nadane deti s diagnozami taky neni vubec jednoduchy pripravovat k prijimackam tomhle zpusobem, to je pro Kat.
K Tomu muzu jen dodat, ze ten komunismus trval 40 let, obdivuhodny jako obvykle svadet på 30 letech vsecko Na totalitu... Na misto aby byla kaka snabba Po zmekne jinymi zpusobem nez obligantnim "No Ale to u nas nejde a ty nic nechapes"
(1.12.2019 17:57:15) K Tomu muzu jen dodat, ze ten komunismus trval 40 let, obdivuhodny jako obvykle svadet på 30 letech vsecko Na totalitu... Na misto aby byla kaka snabba Po zmekne jinymi zpusobem nez obligantnim "No Ale to u nas nejde a ty nic nechapes" a minimálně šest let před komunismem tu byla válka a s ní jiná totalitní vláda a je celkem běžné, že když někdo prožívá nějaké těžké trauma (a tímt život v totalitě je) tak stejnou dobu trvá než se z traumatu dostane...
(1.12.2019 19:39:31) Tak jahalo, yuki i dalsi, Ono to CSR, Böhmen und Mähren, CSR, CR proste v Dobe Po prvni svetovy Valve i pred tim nejsou zadnou ubohou vyjimkou, ruzne v ruznym obdobi postizeny ruznyma katastrofama. Ale jiny zeme nemaji neustale v zaloze vysvetleni "to je vsecko vina totality, komunismu, toho co Onoho, kde My sme mohli bejt nebejt..."
Ale jiny zeme koukaj, aby videly, a delaj, co muzou a besvären to furt Na naky okolnosti, ktery Jim v tom branej.
K Tomu lze i dodat, ze dnesni ucitele Na skolach jsou vase generace. Pri nejhorsim vy studovany tesne pred a po r. 1989. Ta totalitni je v duchodu. Vcetne reditelu.
to tvoje " Ono to CSR, Böhmen und Mähren, CSR, CR proste v Dobe Po prvni svetovy Valve i pred tim nejsou zadnou ubohou vyjimkou, ruzne v ruznym obdobi postizeny ruznyma katastrofama.
Ale jiny zeme koukaj, aby videly, a delaj, co muzou a besvären to furt Na naky okolnosti, ktery Jim v tom branej."
atd. se fakt nedá číst.
Spousta vět nedává smysl, ani když si je vyluštíš. A už i to luštění je pracný. Jestli chceš diskutovat, měla by ses snažit, aby ti lidé rozuměli.
(1.12.2019 20:11:36) "Spousta vět nedává smysl, ani když si je vyluštíš. A už i to luštění je pracný. Jestli chceš diskutovat, měla by ses snažit, aby ti lidé rozuměli."
Už jsi několikátá, kdo to Eudo píše. Ale podle ní jen špatně čteme, ona je naprosto v pořádku a píše srozumitelně.
(1.12.2019 18:01:48) eudo, od roku 1938 do roku 1989 tu byla totalita, a lidi vychovaní v ní dál vychovávali svoje děti, pád režimu nezměnil myšlení lidí, taky po roce 1989 dál učili učitelé zvyklí na socialistický způsob, ještě teď učí, jak by mohli učit jinak? jakákoliv změna je problém, protože pořád je víc těch, kdo jsou zvyklí učit jak před30 lety, až naše děti jsou tou první generací, která se narodila do jiných podmínek, ale pořád se stejnými vychovateli a učiteli, jenže oni jsou už jiní, ale my je pořád kazíme tím, že je chceme průměrný, bohužel
(1.12.2019 17:30:22) Monty, sociaLNI DOVEDNOSTI se nenaucis vrzeny mezi lidi kolem, to je jako kdyby si se chtela fobii z pavouku naucit tim, ze si vlezes mezi pavouky a spousta lidi socilani dovednosti v zivote nepotrebuje, maji povolani, ktera jsou individualni svoji povahou a nepotrebuji pracovat v tymu
(1.12.2019 17:43:47) Jak vynikají koho tím myslíš? Einstein? No dobře takových je opravdu opravdové minimum ostatní opravdu sociální dovednosti potřebují a to tak, že velmi..
(1.12.2019 17:55:51) jahalo, moji synové se socializovali až tam, kde potkali stejně postižený, neboli jeden na táborech a dalších akcích matfyzu, dodneška je to pro něho ta ideální komunita, druhý tam začal a pak teprve byl schopný najít si lidi i jiné, škola to nedala ani jednomu stejně jako se postižený dítě nebude socializovat mezi danými zdravými desetinu s průměrným iq, tak ani tyto děti nemají jak se socializovat a někým tak rozdílným, nejde to, v dětským věku fakt ne
(1.12.2019 17:35:25) X_x, no jistě, učitel v tom nemá dítěti bránit, pokud svou činností nikoho neruší. A pravdou je, že někteří bohužel brání. Opět to ale neplatí paušálně pro všechny učitele.
(1.12.2019 15:50:37) Kudlo, jo, to jsou ty místní "pravdy", hezky navazující na minulou debatu o Normandii a klaccích, jak ti nepřející závistivci nechápou těžký život mimořádně nadaného domovníka za polárním kruhem. Já si zas myslím, že pravdu má Libik. Vidím to prakticky stejně.
(1.12.2019 15:46:13) Libiku, tu elitu a uknouranou znáš jen ty a Monty. To je nějakej vás speciální osobní VESMÍR. Vaše obsese. Úplně praštěný myšlení. Děti na 8G, které znám já, jsou velmi normální, pokorné, pracovité a moc bezva.
(1.12.2019 15:43:46) Yuki, ano. Musím říct, celý problém je v tom, že naše školství neumí a nemá (jen tak mít nebude) potenciál tohle zvládat jako +- samozřejmost. Podporu nadaných. Těžko se zvládá i podpora děti slabších. Průměr +- proplouvá. A když toto nedávají (leckdy úplně pochopitelně) běžné ZŠ, tak díky za 8,6,7-4G. Mám dítě průměrné. Znám spolužáky i z rodiny děti na 8-4g. Ne, žádné vyvyšování, ponižování,extra buřty nikdy nikde nebyly. Prostě jsou ale na těch G ve svém světě. Dokud toto nezvládnou nabízet ZŠ, tak proč sakra z toho dělat problém?
(1.12.2019 15:47:38) Yuki, Ale ze dite se distans Na 8g diky doucovani, financnim " obetem" rodiny, vysedavanim hodiny s rodicema nad latkou, ktera bude v prijimackach, neznamena, ze to dite je nadane. To by se prece Na ty skolu melo dostat bez pripravy. Cili proto povazuju diskuzi o tom, jak ty nadany deti dostanou konecne prilezitosti Na tomhle gymnaziu (zatimco mezi raskt ty hloupejsi zustanou Na zakladce a nebudou Jim kamenem kolem krku)za diskuzi o necem uplne jinem.
(1.12.2019 16:00:00) Eudo,realne ti chybi zkusenost.mame v rodine dedu a stryce inzenyra,ja mam gympl,babicka gympl.ty primacky ted jsou uplne jine.letos v zari mi rikal synuv deda co blbnu,ze kluk je chytry.pak jsem mu vytiskla jedny testy a rikal aha,to se na to radsi podivejte. Soucasna pata trida te nato extra nepripravi,deti do te doby moc sanci k takovym testum nemaji.to je cele. Muj bracha ma 8.g a bylo to driv jine.
(1.12.2019 16:02:39) Jj,Yuki napsala to same.ucivo x latka primacek.... nebe a dudy. Synova tridni rekla,ze primacky delat nebudou,chtela je predtim videt,ze to je moc tezke. V zari rikala,ze pojede pripravu s detma a nic.z puvodnich 8 deti se pry nakonec hlasi 2,rikal kluk.nikdo se nechce ucit mimo.
(1.12.2019 16:17:07) No Eudo,ty pises plky.realita ceskych primacek je jina.memu kolegovi rekla tridni,ze schvalne se veci proberou az po primackach,ze nechteji,at deti odchazi. Co ted vidim,zlomky,rovnice,rozvity podmet,metafora. Tohle ja dovysvetluju klukovi,neucili se to. A kazdy rodic chce pro deti to nejlepsi.
(1.12.2019 16:48:36) Eudo, ty brdo. Nadprůměrně nadané dítě může mít klidně ADHD, SPU, nebo libovolný dílčí deficit v nějaké oblasti. A vzhledem k tomu, že jsem pouhá uca v MŠ bez VŠ diplomu, mě trochu děsí, jak z tebe Eudo může něco takového vypadnout.
(1.12.2019 16:51:27) Náš pan učitel na matematiku "nemá rád slovní úlohy" (konec citátu) a tak je s dětmi nedělá😟. Taky se nejdříve Všichni musí POŘÁDNĚ naučit kupecké počty a pak mohou dělat něco více. Co mají v mezičase při vyučovací dělat děti, které kupecké počty ovládají již několik let nesdělil.
(1.12.2019 16:56:47) Buchli , ja tomu neverila. Kolega v Praze nejdriv zkousel 8g, pak 6 g a pak ctyrlety. Ma dva syny. Rikal, ze uplne zesedivel a ze arogance skoly byla hrozna.
(1.12.2019 17:03:09) jak, ja bych tomu taky neverila, ze skola schvalne oddaluje ucivo, co bude u prijimacek na 8G, pripada mi to hrozne podle....ale myslim, ze se to delo
u nas ve skole se jeste delo to, ze kdyz dite melo v pololeti 5. tridy znamku mezi 1-2 nebo 2-3, tak i kdyz napsalo rozhodující pisemku na konci pololeti na jednicku, stejne dostalo horsi znamku z tech dvou... vim o nekolika takovych pripadech....ucelem mohlo byt snizeni bodu za vysvedceni a zmenseni sance, ze by dite odeslo na 8G...ale fakt nechci byt paranoidni
nebo jim ucitelka v pololeti rekla "ted jsem Ti nerozhodnou znamku snizila na tu horsi, ale na konci roku Ti ji vylepsim na tu lepsi" a fakt to udelala....chapala ucitelka, ze by bylo pro dite vyhodnejsi udelat to opacne? nebo to mela prikazem od reditelky?
jestlize jsem paranoidni, neznamena to, ze po mne nejdou (jak se rika)
(1.12.2019 17:06:55) 77verim. Muj starsi sel na 8g pred 7 lety, ted mi to prijde horsi. Tridni syn rekla, ze zlomky a rovnice staci v 6. Tride. Jako tak jo, pro me to je motivace ho to naucit.
(1.12.2019 17:07:20) 7 krásko u mladšího syna na gymplu se vyhnuli povinnosti dávat za známky ze základky body tak, že dají všem, kdo má v pátý třídě průměr známek lepší než "2", jeden bod
(1.12.2019 17:08:39) Sedmi, fakt ta naše obyčejná sídlištní základka se čtyřmi třídami o třiceti dětech v každém ročníku byla asi z jiného vesmíru. Pokud to tak bylo se známkami, tak rozhodně dali dětem lepší známku. A vím o několika takových. Termixáci to nepotřebovali, ale bylo to tak. A dokonce se tam moje dcera byla nedávno na jeden den podívat do své třídy a všichni vyučující se jí vyptávali a podporovali. Fakt měli radost, že se jí daří a je spokojená.
(1.12.2019 17:06:42) jak, a jak dopadly deti toho kolegy? dostaly se az na 4G?
ja jsem se psychicky vycerpala v pate tride pripravou na 8G; na 6G jsme uz zadnou pripravu nedelali, stejne bylo malo mist, sla tam z voleje....a ted uz dite vubec nechce jit na gympl, nybrz na odbornou skolu ale asi to bude lepsi, z ji vybraneho typu skoly se da ji na VSE, na prava apod.....ona by stejne nesla na medicinu ani na nic podobneho
(1.12.2019 17:18:34) Tak co znám ZŠ tak v 9 na přijímačky připravují, protože, žáci už někam odejít musí s úspěšnost u přijímaček sr jim tedy sakra hodí k prezentaci...
(1.12.2019 17:22:32) jj, v 9 se připravují, jenže se těžko učí něco, co nikdy neviděli, není to chyba přijímačem ani dětí, ale škol, že tupý počítání absolutně vede nad logikou, jenže co dělat, když ve třídě logicky myslí menšina a většině vyhovuje použít naučený postup, nakonec jde k přijímačkám polovina třídy, maximálně, takže se připravují většinou formou nepovinných cvičení
(1.12.2019 16:20:06) Úplně fér to není, pokud se to neprobírá. Ale je to tak asi schválně. Tak já taky zjistila, že nebrali geometrii, stupňování přídavných jmen, římská čísla, slovní úkoly na to či ono. Ale když to vím, povím jí to, je to otázka pár minut ke každýmu tématu.Zas nic šílenýho v těch testech není. Spíš jde o to, že ty děti neumějí pracovat s textem, čtou povrchně, nerozumí zadáním. A taky-ty přijímačky mají prostě za úkol vybrat zrno od plev, jakkoli odporně to zní. Jinak by nemusely bejt. Což by vlastně špatný nebylo ale nesměl aby u nás ta situace v osmiletých gymplech bejt taková, jaká je.
(1.12.2019 16:35:38) no geometrii se musí doučit, ale ne ode mně, já jsem ráda, že vím co je přímka a úsečka Je za to šest bodů, to by byla škoda a není to tak těžký, jen se tím ve škole ještě nezabejvali. Ale on je čas, třeba to do dubna taky budou brát. Stupňování přídavných jmen prej berou s Termixem na angličtině Musím se jí zeptat, jestli tam berou taky češtinu, třeba mi Termix pomáhá s přípravou na přijímačky.
(1.12.2019 16:44:49) No zrovna v pátek jsem u páťáků na soukromém doučování vyšilovala, když nevěděli, co to je podmět a přísudek . Učila jsem je poznat osobu ve větě . Protože fakt byli schopní tvořit větu: Hraješ tenis … play tennis …. a nechápali, že musí říct toho člověka. Ale s tvojí dcerou češtinu nedoučuju . V obou skupinách jsou fakt šikovné děti.
(1.12.2019 17:00:33) Temix, ona mi tvrdila, že stupňování přídavných jmen v češtině umí od tebe, že ve škole se to neučili, ale že to zná od tebe, z tvých hodin angličtiny
(1.12.2019 17:03:44) Jo, to je vlastně fakt. To byl dril. Hezký hezčí nejhezčí ….. Vidíš, ani mě nenapadlo, že je to učím i česky . A jak to teď říkáš, tak mi dochází, že ve vyšších ročnících asi učím i větné členy . Nenápadně.
(1.12.2019 17:11:47) Geometrie byla moje nejoblíbenější část matematiky. A i doma děti s geometrií vždy šly za mnou. A to tu máme matematika s červeným diplomem . A na tamto se domluvíme po Vánocích. Šlo by to? Já toho teď mám už fakt moc.
(1.12.2019 17:31:34) jak, najednou v 9. tride se na nasi ZS muzou s prominutim po.rat, aby se deti dostaly na slusne skoly....furt s nima probiraji, jake existuji stredni skoly, a vedli je na veletrh strednich skol a maji s nimi cviceni z M a z CJ a jeste nejaky placeny kurs v 7 hodin rano
kdyz jsem se na zacatku 5. tridy naivne ptala, jestli budou na ZS mit pripravny kurs na 8G, tak mi reditelka s usmevem rekla "my mame tak sikovne deti, ze neni treba, abychom poradali pripravne kursy na 8G".....no, ted uz vim, ze meli spis sikovne rodice, kteri si deti pripravili....uspesnost deti z naseho rocniku byla obrovska, jednu tridu ze tri zrusili, protoze jim tolik deti odeslo
(1.12.2019 17:35:05) Jj, 77 dmi, to 8.g je o rodicich... hlavne. Pro me to treba bylo u starsiho jedine obdobi, kdy potreboval pomoci.tj, jet na test a tak. A myslim, ze je vystarano. Vse uz je na nem. Tak nechapu to navazeni, tuto moznost maji vsichni rodice.
(1.12.2019 17:35:43) uspesnost deti z naseho rocniku byla obrovska, jednu tridu ze tri zrusili, protoze jim tolik deti odeslo
a teď si vem, kolik dětí by jim mohlo odejít, kdyby škola přípravu na 8G podporovala ;-) dobré umístění deváťáků na SŠ je v zájmu ZŠ, aby ukázala, že umí děti připravit. hodně umístěných dětí na 8G či 6G je zpravidla proti zájmu školy, protože jim ubydou žáci
(1.12.2019 17:48:28) X_X ano, kdyby se detem ucitele v 5. tride venovali a probrali s nimi veskere ucivo uz do pulky dubna a jeste pro ne poradali pripravne kursy, tak by treba za chvili nemeli zadny druhy stupen
ovsem tady je neco spatne, rekla bych stat umozni detem chodit na 8G, ale pak zakladni skoly demotivuje, aby tam deti poustely ...takze je to na bedrech rodicu, aby si deti pripravili navzdory ZS
(1.12.2019 17:21:59) Jé, to by bylo super a jasně, to počká, my už teď stejně spíš nic moc dělat nebudeme o Vánocích chci klid a pak letíme do toho Singapuru. pak se do toho ale už musí pustit
(1.12.2019 16:38:46) Federiko, odděluješ děti, co se naučí něco napřed ve dvou předmětech od těch, co se to nenaučí. Bavíme se o pátý třídě, ne o PZ na VŠ. Jinými slovy, ze sta dětí jich zvládne učivo víceletýho gymnázia třeba 50, dostane se 20, těch 50, co se pro tento typ školy nehodí se tam obvykle ani nehlásí. Tvrdit, že těch 80 ze sta jsou plevy mi přijde poněkud odvážný.
(1.12.2019 16:41:07) Proto jsem to psala,že to blbě zní. Jenže jaksi-je to tak, můžeš si to pojmenovat líp. Nejde o to, že ten, koho nevezmou, je pleva. Jde o to, že ty přijímačky musí prostě nějak VYBRAT. A taky netvrdím, že vyberou vždycky správně, dokonce bych o tom polemizovala.
(1.12.2019 16:47:52) Eudo, přijímačky jsou státní. Tedy stejní pro všechny školy. Ale školy mají vlastní plán, kdy se co bude učit. Tudíž některé věci klidně po těch zkouškách. Pak je holt na rodičích, aby dětem pomohli. Ne že by byly přijímací zkoušky z něčeho, co se nebralo. Zrovna třeba římské číslice se obě moje děti učily už ve čtvrté třídě. A některé až na konci páté.
(1.12.2019 16:55:15) Eudo, blbost, dítě nadprůměrně nadaný s poruchama učení existují, stejně jako existují děti snadprůměrným nadáním a třeba aspergerem dohromady, no a třeba já mám nadprůměrně nadaný s aspergerem a poruchama učení, díky dobré základní škole to zvládl, díky dobrému gymplu může pokračovat a být ve svým oboru fakt hodně dobrý, a už teď se od matematiky dostává k vědě, začíná spolupracovat na nějakým výzkumu pro medicínu ale podle některých by bylo lepší ho nechat, aby ukázal, jak moc je dobrý bez pomoci, to je o zkušenosti, a kdo ji nemá, ten nemůže rozumět
(1.12.2019 16:58:28) souhlas s Juki, d2ti nadprumerne nadane maji dost obvykle poruchy uceni, tedy ono co to je porucha uceni, spis bych rekla, ze nereaguji adekvatne na normalni vyucujici proces- to je hezka veta, to se mi libi…
(1.12.2019 17:01:07) nadprumerne nadane deti maji Problem se zarazenim do kolektivu, protoze si svoji jinakost uvedomuji a z toho mohou vyplyvat ruzne komplikace socialniho dazu pri navsteve skoly, pak zu je ani informace ve skole nezajimaji, protoze se tak upnou na komplikace pro komunikaci s okolim, ze se uplne uzavrou
(1.12.2019 17:09:35) ToAr, komunistická výchova nese ovoce, rovnostářství, potlačování inteligence, to všechno totalitní režimy dělají, a tady to dělaly 50 let, není možný změnit myšlení lidí moc rychle
(1.12.2019 17:12:32) Yuki, tak jestli to, co popisuješ má být nějaká perzekuce inteligence a přirovnáváš to k totalitě, nejspíš toho o totalitních praktikách moc nevíš.
(1.12.2019 17:16:48) Monty, nemá smysl s tebou diskutovat, to už jsem dělala dřív, takže dost, tak hloupá nejsi, abys nechápala, takže je to póza, s tím nechci bojovat, to nemá smysl
(1.12.2019 17:25:17) Yuki, já nevím, jestli na někoho působí elita jako rudý hadr na býka, ale na mě v rodinkářském pojetí působí jako trpký vtip, zvláště je-li jí míněn Pepíček, co nebude kamarádit s Lojzíkem skrze své vznešené zájmy.
K čemu vlastně je ta diskuse? No popleskat po ramenech jste se chtěly, fajn, máte super geniální děti, budoucí elity. Diskusí nelze vyřešit ani obecné změny systému ani potřeby skutečně tápajících (což může být Cheldon a další 2% populace - tedy samozřejmě vy, vaše děti a vaši předci)
Vyprošuji si, aby mě někdo v této honibrčské diskusi nazýval komunistou. Bavit plkáním se můžeme do aleluja.
(1.12.2019 17:30:01) Libiku, ne. Z tebe mluví zřejmě nějaká tvá újma, selhání, nebo co já vím. Nikdo tu chválit nechce. Ony totiž zdejší matky tak nějak ví, co mají doma. Já mám průměr. A Yuki má dítě matematicky zřejmě vysoce nad průměrem. Se můžeš třeba vzteknout, ale chválení, ještě po takových reakcích, fakt nikdo nechce.
(1.12.2019 17:34:20) libik, uspechy deti uzivatelek bych hodnotila, az bude detem treba 40 nebo 50 let napr muj nevlastni byl hvezdou sveho 8G a ted...uz jsem to psala :-(
(1.12.2019 17:41:01) Buchli, Libika podle mého názoru neserou nadané děti, ale matky, které berou svoje děti jako elitu, jakmile jsou v něčem o trochu napřed.
(1.12.2019 17:51:01) Monty, mne spis vadi tvrzeni "ja jsem si svoje dite pripravila, takze se dostalo na 8G, Ty sis dite nepripravila, takze se nedostalo na 8G" ...kez by to bylo takto jednoduche
(1.12.2019 23:20:45) Buchli, "o problematice" tu celkem můžeme od svých adventních věnců hlásit kdokoliv cokoliv, ty jsi sice učitelka, takže vědecky bys mohla přinést nástin, ale odpovědi by byly stejně kompetentní jako kdyby nějaký místní lékař zadal téma o léčbě haluxů. Navíc vývoj pedagogiky jako vědy prochází za poslední desetiletí takovými kotrmelci a výsledky jednotlivých směrů jsou tak košaté, že bych na tvém místě zůstala při zdi.
Opakovaná Slupčina témata vybízí k jakémusi lidskému inženýrství, Zaměřme se na jeden aspekt projevu, potlačme přirozený chod života i přirozený výběr a vytvořme ideálního člověka. Dovol mému zdravému rozumu pochybovat jak o smyslu, tak o motivaci těch, co se o to snaží. Navíc jsem reagovala na geniální úvahu (sorry Yuki, normálně tě mám ráda), že lidé odlišného názoru či alespoň rezervovaného přístupu, jsou ti, co nevykročili z komunismu.
respektovat to, že nejsou všechny děti stejný, je potlačování přirozenýho chodu života a přirozenýho výběru?
Tomu fakt nerozumím.
Jako třeba že učitel pro toho nadanýho, co je v nějakým předmětu napřed, udělá něco navíc, aby si třeba mohl číst knížku, když už to umí, a nemusel slabikovat s ostatními m-a - máma a nudit se u toho k smrti, je něco špatnýho, co by se nemělo dělat, aby si ten hajzlík třeba o sobě moc nemyslel (co na tom, že na matiku třeba tak nadanej není a naopak by tam něco takovýho potřeboval spolužák, co zas plave v tý češtině, ale počítá s prstem v nose)?
(1.12.2019 23:31:10) já nerozumím tomu s tím "přirozeným chodem života", co jsi tím myslela a čemu v rámci toho chodu překáží, když škola uzná, že Pepíček je hodně dobrej na matiku, tak ho nebudeme nutit počítat "jedna a jedna jsou dvě", aby se u toho otravoval, ale dáme mu něco těžšího, čím se zabaví, bude to mít dvojí efekt - on se nebude nudit a tudíž nebude vyrušovat spolužáky ani učitele?
Přece to není a nemá být o tom, aby z Pepíčka kvůli tomu, že je napřed v matice, udělali zlaté tele a chodili se mu klanět.
(1.12.2019 23:36:36) Přirozené, že se rodina domluví se školou a nedělá se z Pepíčka oběť nadání, Pepíček bude podporován, ale zároveň dá kousnout svačiny Lojzíkovi, někdy se bude nudit (jako ostatně každý) o to nadšeněji se pak bude realizovat. Klidně může jít na G8 už po 4. třídě (popisovala jsem takový případ), ale vsadím botku, že se tam zase občas ponudí jako na té ZŠ,
(1.12.2019 23:35:48) libiku, já si skutečně myslím, že těch 50 let nesvobody poškodil myšlení lidí. Nadání se věnuju přibližně 10 roků, velice intenzivně, a hodně zblízka vidím tu bezmoc postarat se o nadaný dítě, skutečně potřebují pomoc, pokud jednou chceme využít jejich potenciál. pokud nechceme, pak jim pomáhat nemusíme. pak můžeme mluvit o elitářství, zesměšňovat a vůbec shazovat potřeby těchto dětí, ale i potřebu mít vzdělaný lidi ve státě. Náš stát dává nejmíň z oecd do vzdělání i do vědy, to určitě není zrovna dobrý pro budoucnost. a skutečně mi to připomíná dobu, kdy se inteligence trestala, teď se netrestá, ale určitě se jí nepomáhá a navíc se zesměšňuje. a mrzí mě, že to dělají i ti, kdo jsou sami inteligentní a mají šikovný děti
(1.12.2019 23:40:44) ještě dodám, že považuju za strašně důležitý podporovat všechny děti, úplně bez ohledu na jejich nadání a inteligenci, každý by mělo maximálně využít svůj potenciál a každý by mělo být šťastný, a je jedno, jestli je to dítě s mentálním postižením nebo dítě s mimořádným nadáním, nebo úplně normální průměrný dítě, který podle našeho školství žádnou podporu nepotřebuje. čím dýl jsem ve škole, tím víc vidím, jak ty děti, který nejsou v ničem extrémní, potřebují pomoc, podporu
a souvisí to s tím, že se jim čím dál míň věnují rodiče, že je v rodinách spousta stresu, že mají mizerný sebevědomí
(1.12.2019 23:45:22) Yuki, základním lidským potenciálem je lidskost a spolupráce, v ní může vyniknout i ten kdo umí dobře počítat nebo vládne 17 jazyky. Náš spor je hodnotový.
Ty si skutečně myslíš, že osamocení géniové přivedou svět k dokonalosti? Já ne.
A není to proti elitám, elita není pejorativní slovo. Ale je to jistá komplexnost, ne umetená cesta a vštípený pocit jinakosti.
ale Yuki přece jasně říká, že nebojuje za žádné osamocené génie, ale za pravý opak.
Přece nelze hledat lidskost a spolupráci na základě toho, že Pepíčkovi schválně nepomůžem a necháme ho, aby se ve všem okoupal a všechno si pořešil sám, bez ohledu na to, jestli je toho schopen, a očekávat, že na základě této zkušenosti se Pepíček stane lidským a spolupracujícím?
(a všimni si, že jsem schválně nespecifikovala, jestli má Pepíček IQ 90, 100 nebo 150, protože ta lidskost a spolupráce nemá z čeho vzniknout, když nebudeme aspoň trochu vycházet vstříc VŠEM Pepíčkům)
(1.12.2019 23:57:36) libik, a zcela pragmaticky, on ten genialni Pepicek, kdyz se nebude kamaradet s ostatnima Pepickama, bude mit v nejlepsim pripade nejakou zastrcenou pracovnu na fakulte a nikdy nedosahne zadneho povyseni, natoz sefovske funkce
tak z hlediska společnosti by asi bylo přínosnější, kdyby geniální Pepíček nechtěl být za každou cenu šéfem, ale věnoval se té konkrétní práci, na kterou je geniální, ne?
(2.12.2019 7:53:26) Kudlo, ma spis dojem, ze kazdy chlap chce byt jednou sefem nebo aspon podsefem, i kdyby to byl genius vyživajici se ve vedeckem badani....a k tomu samozrejme potrebuje mit schopnost spolupracovat a komunikovat
(2.12.2019 0:04:03) libiku, já chci, aby nebyli osamocení, já jsem mohla volit domácí školu, mohla jsem volit domácí školu i pro střední školu, ale právě že nechci, aby byli odtržení od okolí, od lidí, od běžných problémů, ale zároveň vím, že mají svoje omezení daný inteligencí, ale i povahou (ten straší) nebo ne úplně ideálním vývojem (ten mladší) takže vím, že potřebují nejen podporu nadání, ale i pomoc při zvládnutí svých obtíží, jako ostatní děti, jenže tady je ta kombinace, která to znesnadňuje, která způsobuje, že oba byli snadným terčem pro šikanu,a že zvlášť ten mladší potřebuje nebrzdit, a přitom tolerovat, že je jiný, což se pozná jen co otevře pusu
to ale vůbec neznamená, že by neměli kamarády, jen to chce podporu učitelky, která pomůže toto dítě mimo jiný začlenit do kolektivu, to platí pro všechny děti
no a pak už jen nechat ho, aby se vzdělával svým tempem, to přece není mimořádný požadavek, jen naše školství chce průměrný děti, kterým předhodí všem to stejný a oni si to všechny stejně přebwrou a cokoliv navíc je extrabuřt, to je přece blbost, učím úplně normální děti, maloměstskou směs, a snažím se přesně o to, bez ohledu na to, jestli někdo má, nebo nemá nějaký papír, jenže všichni to fakt nedělají, a snad i proto, že to rodiče nevyžadují, já jako rodič dítěte s opačným problémem narážím, protože rodiče se bojí chtít změny, nadávají před školou, nadávají před třídní učitelkou, ta potvrdila, že problém mají všichni, ale nikdo nemá odvahu se ozvat, smutný
(2.12.2019 0:19:04) Yuki, já teda teď nevím, jestli kolem tebe mám chodit po špičkách, ptž tvé dítě má nějakou nemoc nebo jestli řešíme ten jeho ohrožený potenciál.
Začínám se opravdu ztrácet, nic ve zlém, dobrou noc
(2.12.2019 0:32:24) libiku,a to je přesně ono, já nechci nic extra speciálního, já chci, aby každý dítě mohlo pracovat ve škole podle svých možností, využít na maximum svůj potenciál, a přitom se začlenilo do kolektivu
je to tak nepřijatelný?
když má někdo zlomenou nohu, tak dostane berle, na blbý oči brýle, když má někdo problém, který není vidět, je to špatný, ale ono tím problémem je cokoliv, čím se odlišuje, včetně nadání, dokonce i naše zákony si všimly, takže máme vyhlášku 27 z roku 2016, přitom stejně jako není potřeba vyhláška na péči a pomoc dítěti s brýlema by nemělo být potřeba žádnou vyhlášku ani pro děti s jinýma schopnostma učit se
(2.12.2019 8:52:20) Yuki, ale tyhle možnosti jsou. Už jsem mnohokrát psala, že děti byly na zš v obyčejné okrajové sídlištní škole. Po měsíci v první třídě si mě zavolala třídní syna, že je opravdu matematicky šikovný, a že by na matiku chodil do druhé třídy. Jestli souhlasím. Že je chytrý jsem jim neříkala. Knížku na čtení si nosily obě děti. Protože plynule číst uměly dávno před první třídou. Syn nakonec zvládal i matematiku druhé třídy rychleji a chodil na ni ještě výš. Dcera ne, ale dostávala různé náročnější úlohy. Vždy měla jinou práci. Asi jsme měli štěstí. Je to na učiteli. Ale já tyhle pozitivní zkušenosti mám. Teď jsou na těch gymnáziích. Hned po dvou měsících si mě zavolali s podezřením na dysgrafii syna. On je dysgrafik, jen do té doby na to neměl papír. Za mě tyhle věci fungují skvěle.
(2.12.2019 9:17:33) Kat, ono to zas tak výjimečné není. Problém je bohužel opravdu v tom, co napsala Zimní slunce, přestože je to nejspíš Mraková. Svět netvoří masy průměrných, ze kterých sem tam osamoceně vyčnívá nepochopený génius. Pochopitelně pokud to tak někdo vidí, tak ten problém má, ale primárně je v jeho vlastní hlavě.
A souhlasím, je to hlavně o lidech , o systému až v další řadě.
Doufám, že to není moc od věci, ale připomnělo mi to jeden fascinující příběh z toho vysmívaného Rakousko-Uherska, kdy se i díky učiteli, kterej se zajímal a nebylo mu to jedno, stal z kluka, kterej by byl kvůli fyzickýmu handicapu jinak odepsanej, normálně fungující úspěšnej a soběstačnej podnikatel.
(chlapec se narodil bez rukou, učitel zapřemýšlel a nechal mu vyrobit u místního truhláře lavici na míru, aby mohl psát nohama. Mladík se těma nohama naučil nejen to, ale později i se sám oblékat, holit, psát na stroji a dokonce řídit auto. Jistě to bylo hodně i o jeho vlastní povaze a houževnatosti, ale to, že na začátku potkal někoho, kdo nebyl línej se zamyslet, ho jistě hodně postrčilo kupředu)
(2.12.2019 7:40:07) Tak právě že nemají být osamocení. K tomu je dobré je vzit na vědomí. Navíc nejde jen o génie, ale o ty daleko početnější a snadno podporovatelné nadané.
(1.12.2019 23:40:09) Co je přirozeného (ať ve smyslu výběru nebo chodu života) na škole, nastavené tak, aby se všechny děti vzdělávaly ideálně průměrným tempem ve stejných věcech podle věku? Škole, která často s těžkou nechutí či nešikovností reaguje na potřeby těch, co tomu tempu nestačí, a ignoruje potřeby těch, kterým naopak nestačí tempo?
Čím dál víc dospívám k názoru, že celé naše vzdělávání je z gruntu blbě.
(2.12.2019 0:12:12) Nemyslím, že to říkám. Říkám spíš, že mučednictví vlastní genialitou je dobrá výzva
Ale dejme tomu, že při představě, že dítě xy ani nemluví, jiné je z takových poměrů, že navzdory průměrné inteligenci stejně skončí na dávkách nebo jako prostitut, další je nemocné..a k tomu máme matky zkroucené hrůzou, že jejich dítě prosperuje a počítá o 3 lekce dál než ostatní a nikdo nevyužívá ten ohromný potenciál,,, mohu být trochu "neobjektivní".
(2.12.2019 0:15:07) libiku, není nad vlastní zkušenost, já jsem taky nechápala spoustu věcí, dojud jsem je nemusela denně řešit, možná díky tomu jsem teď schopná chápat i to, co jsem sama nezažila, ale všichni ti tak nemají
(2.12.2019 0:27:05) Libíku, ty mi připomínáš jednu učitelku, která na prosbu matky, jestli by dítě s brýlema nemohlo sedět vpředu odpověděla, že "od toho má přece brejle aby vidělo" a nechala ho sedět v poslední lavici. Stejný přístup máš k nadaným dětem - když jsou tak chytré, ať si pomůžou samy - a ještě raději je trochu sejmem, aby si nemysleli... Přitom si nemyslím, že péče o nadané děti jsou nějaké extrašpeky - např. aby dítě sedělo na nějakém místě ve třídě, aby se neházelo do pytle "nevychovaný spratek", když se při zeměpise dotazuje na Pythagora, aby škola neházela klacky pod nohy pokud si dítě / rodiče najdou nějaké doplňovací vzdělání (viz. dojíždění na přednášky VŠ). Bohužel znám pár nadaných dětí, které nakonec skončily poměrně špatně (nezaměstnanost, závislost - na drogách, hrách, deprese atd.) - prostě tahle skupina je taky poměrně ohrožená - tím spíš, že jsou inteligentní a vidí, jak moc nezapadají, jak moc jsou neúspěšní v krysím kolečku zářných kariér atd. Ta hrůza (strach o dítě) fakt není v tom, že "počítá o tři lekce dál".
(2.12.2019 0:52:54) No, já vůbec nejsem překvapena, že nadané děti jsou ohrožené punkem, když mají maminky tragédky.
Jinak tedy, pokud mi chce někdo v zemi, kde rodič bez problémů omluví dítě kvůli dovolené, nemocnému křečkovi nebo rodinnému nákupu, tvrdit, že jeho nadanému dítěti je skrze striktní školní docházku zapovězena přednáška na univerzitě, tak to už možná spím a zdá se mi to
(2.12.2019 6:18:35) libiku, je fakt docela smutný, že lidi překrycují a shazují něco, čemu nerozumí, ale to je nejspíš nějaký druh povahy, možná, každopádně je to nejspíš důvod, proč to tady mají těžký všichni, kdo nejsou úplně podle tabulek
(2.12.2019 7:05:30) Yuky, jsem hodně překvapená, jak moc se tu drží komunistický myšlení ze 70. let, držet hubu a krok, nestěžovat si a hlavně nevyčnívat z řady. Vyšlapujeme všichni stejně.
(2.12.2019 7:19:04) Vynechala bych slovo "komunistický". Aby to zbytečně nezkreslovalo pohled na věc. Tento stát potřebuje z občanů stádo, bez ohledu na to, jestli se nosí jedna velká hvězda nebo 28 malých. /a pokud tady vyrůstá nějaký nový Wichterle, tak prosím, jen ať si roste a neotravuje/
(2.12.2019 7:48:48) Libiku, kde se v tobě to pohrdání a výsměch bere? Jako že tvůj nadaný syn šel cestou průměru a je spokojený, tak nejsou třeba žádný okolky? Hlavně aby někdo někde nevyčníval, hlavně aby si rodiče moc nemysleli, a hlavně prosím vás neříkejte, že vaše dítě JE NADANÝ. Mmch dovolená 1* ročně a nákup 2x za rok neřeší těch x let a xy měsíců, kdy to dítě ve škole je.
(2.12.2019 9:14:33) Kat,já nikde žádný pohrdání ani výsmívání od libika nečtu.A rozumím tomu,co říká.Ale tahle diskuse je už tak zacyklená,že v ní nevidím žádný smysl.
(2.12.2019 10:48:57) "A kdyz uz te tak pobavil muj autokorekt: az budes v tvym smartfounu psat bezne texty v ruznych jazycich(cestinu z toho vyjimam, v ty s nikym nemam potrebu korespondovat) a neni nutny Ani psat bezne, mozna ti dojde, o cem vubec pisu.n"
Eudo, nevím, jak konkrétně Kudla, ale řada lidí používá mobily zcela běžně na na psaní textů v různých jazycích, to opravdu není nic raritního ani obdivuhodného. A přesto se jejich texty na rozdíl od tvých dají číst. Víš proč? Protože si je po sobě přečtou a alespoň ty největší nesmysly opraví!
(2.12.2019 13:31:17) Lio, srdecne dekuji za poucovani co se tyce mobilu.
Posledni dobou jaksi sem frkas neustale nazory Na mou osobu. Neco k tematu by nebylo? Az Prilis narocny?
Doporucuju ti precist si(opakovany) text kudle, co je diskuze. Pokud mas nutkani hazet nazory Na prispevatele, pridej se k diskuzi v nakym ceskym deniku. Tam urcite najdes sve spriznene duse. Ja Na tvy nazory Na mne nejsem nijak zvedava.
Jinak si pokecej s nakym it experten. Co se tyce myho mobilu, nedelej si s tim hlavu. Omezovat autokorekt Na mezinarodni konferenci, kde cestina nijak nefiguruje, nemsm v umyslu.
(2.12.2019 9:55:33) Kat, jestli jsem někdy napsala, že mám geniálního syna, tak ať se propadnu do západního Německa.
Moje výhoda je, že já jsem schopna přijmout i zcela obyčejného máchače klackem jako svého a jedinečného.
Od rodičů nadaných dětí bych čekala víc, než, že sklouznou k primitivismu "jsi komunista a rovnostář, pokud neuznáš, že nadané dítě je kříž k neunesení, dlouhá šňůra smutku a neštěstí", zřejmě ty děti nemají nadání po nich
(2.12.2019 10:42:38) Bez ohledu na to, jak to kdo nazývá, pořád mi není jasná jedna věc. Dítě jde do školy šesti, sedmi letech. Může být napřed ve spoustě věcí, podle toho, jak se mu rodiče věnují, někdy může být v nějakém oboru více zvídavé, protože ho to prostě baví, umím si i představit, že na matematiku výjimečně nadaný žák bude zvládat klidně i učivo druhého stupně a vcelku nelze zpochybnit, že se takové dítě bude v hodinách matematiky nudit, stejně jako se čtenář bude nudit při slabikování. Už jsem tu několikrát psala, že první stupeň je určený spíše pro ty děti, kterým se doma nikdo nevěnuje tak intenzivně, že by četly, počítaly a měly potřebný všeobecný přehled, jenže díky internetu a obecně všem mediálním výstupům dnešní doby jsou dneska děti obecně jinde, než jsme byli my, a ta nuda nastupuje i u těch, co "mimořádně nadané" nejsou. A dokonce si umím i představit, že se opravdu extra nadaný dítě, co v těch šesti/sedmi letech počítá kvadratický rovnice bude mít nějaký individuál na matematiku, ať už to je co chce. Problém je v tom, při počtu nudících se dětí, že bude těžko někdo těm nudícím se automaticky předkládat kvadratický rovnice, jestli se náhodou nechytí. I chytrej prvňák je pořád poměrně malý dítě a na rozvíjení jakýchkoli talentů má prostě čas. Ano, je fajn děti zabavit, dát jim přiměřenou práci, zaujmout je něčím, ale eliminovat ze školy nudu jako takovou nelze u žádného dítěte, protože těch renesančních géniů s hlubokým zájmem o všechno všecičko je fakt málo, nesedí v každé třídě dva nebo tři. Nesedí tam v 99 % případů ani jeden. Kde se bere ta panika z toho, že "nadaný/chytrý" dítě o něco zásadního přijde, když nebude v první třídě počítat ty kvadratický rovnice? Nebo že mu to nadání někdo sežere jen tím, že si k němu sedne do lavice? Když už se tu vytahovalo moje dítě a jeho vztah k matematice, tak vzhledem k tomu, že malý dítě z prostředí, kde není široko daleko žádnej matematik těžko jen tak přijde k něčemu víc, než jsou kupecký počty, a "nadání na matematiku" se podle vztahu ke kupeckým počtům nepozná, tak se to, že je dobrej na matiku holt zjistilo až ve chvíli, kdy na tu matiku nad rámec kupeckých počtů narazilo. A neuteklo mu teda vůbec nic. Kromě toho, že nemá napočítáno a tak je v těch praktických operacích pomalejší než ti, co mají. Jenže to není podstatný nikde jinde mimo nějakou soutěž nebo písemku, a soutěžemi ani písemkami se lidstvo tak úplně neobohacuje. Takže to, co nechápu je tlak na to, aby dítě od první třídy makalo na nějakým nadání, který potenciálně může jednou někoho obohatit, protože obohacovat může až do penze a dál, ale dítětem je jenom jednou. Chápu požadavek na to, aby dítě škola nestresovala, necítilo se tam nešťastný a nikdo ho nešikanoval, ale tlak na to, aby nadání nepřišlo vniveč kvůli nudě na prvním stupni nebo kontaktem s dětmi, co ty kvadratický rovnice nedají ani ve dvaceti, ten je mi tak nějak proti srsti, včetně formy, jakou se prosazuje.
Ono to extra nadani jednak neni tak casty, jak se obzvlast matky domnivaji, a jednak k Tomu jsou zapotrebi jeste i dalsi kvanta veci. Napr. Takova ta houzevnatost. Kdy si dite najde cestu Samo k Tomu, co chce umet. Aniz by Tim nejak drazdilo pancelku a spoluzaky. Ve skole to bejt Ani nemusi. Zadna totalita nezabrani skutecnym talentum v rozvoji. No a pak musi clovek taky umet bejt mezi Lidma. Coz se v ty skole nejspis nauci od stejne starych, ne od zaku o nekolik let starsich, kde se musi uplatnovat uplne jinak.
A v dospelosti, jak tu psal jiny nick, prave to socializovani, pokud teda to nadani ma, urovna i nakou tu cestu k naky zadouci kariere.
Ona ta Matika fakt Sama nestaci, aby clovek uplatneni nasel, zivil se s tim a miril k zarnym vyskam.
(1.12.2019 17:46:37) libiku, ne komunista, ale komunismem postižení, takoví Češi jsou
jo, mám geniální dítě, právě proto rozumím potřebě věnovat jim úsilí stejný jako dětem postiženým
nikdo nepochybuje o tom, že dítě s iq 50 potřebuje specifický přístup školy, ale proč pochybuje o potřebě dítěte s iq 150? obě jsou od průměru stejně daleko, obě mají úplně jiný potřeby, jen to s vyšší inteligencí třeba společnosti pomůže najít lék na dětskou obrnu, a pak výrazně ubyde dětí s postižením ale o to nejspíš v našem rovnostářství nestojíme
(1.12.2019 17:53:46) Já si teda myslím, že ani dítěti s IQ 50, ani s IQ 150 už nemá běžná ZŠ jak pomoct. Rozdíl je, že to s IQ 150 jí nejspíš bez pomoci zvládne, to druhé určitě ne. Ale myslím, že speciální školy mají v sytému své místo a to pro oba případy. Ideální by samozřejmě bylo, aby to byla třeba mikrotřída v rámci běžné základní školy, ale je jasné, že by bylo možné pouze v těch velkých školách.
(1.12.2019 18:04:41) dabo, přesně tak, děti s iq 50 mají svou školu, ty druhý ne, oni ti běžnou zvládnou, ale škodí jim to, už proto, že nikdo nemá pochopení pro jejich jinakost a oni neumí být průměrní, oni se neumí nezajímat o dění kolem sebe, ale školy pro nadané prostě nejsou, u nás je jedna v kraji a podpora ppp téměř žádná, není to snadný
(1.12.2019 18:10:08) "...ale škodí jim to, už proto, že nikdo nemá pochopení pro jejich jinakost a oni neumí být průměrní, oni se neumí nezajímat o dění kolem sebe"
Sorry, Yuki, ale tohle působí dojmem, že žijete někde na sídlišti Luník 9 a nejvyšší dosažený stupeň vzdělání vašich sousedů široko daleko je šestá třída pomocný školy.
(1.12.2019 17:53:55) Yuki, protože dítě s IQ 150 si svoje speciální potřeby fakt spíš obstará samo nebo s pomocí rodičů než dítě s IQ 50. Mmch, věř tomu nebo ne, ale taky mám doma dítě s IQ nad 150 a nejen, že bych o něm nikdy nenapsala, že je geniální, ale hanba by mě fackovala od pondělí do neděle, kdybych to měla srovnávat s mentálním postižením.
(1.12.2019 18:06:26) Monty, může tě fackovat co chce, i zákon dál dohromady děti s postižením a děti s mimořádným nadáním, protože obojí potřebují specifický podmínky akorát tím zákonem to pro ty nadaný skončilo, stálo by to moc peněz
(1.12.2019 18:27:53) Monty, dávkovat tě může co chce. Tvůj mladej neměl na výběr. Prostě se musel postarat. Ty buď ráda a hluboce vděčná, že to zvládl a ustál. Mmch "génius" je snad odborný termín. Nevím, proč tě tak štve. To, že máš nadaný dítě tu víme tak nějak všichni. Pouze ty se tomu roky tak nějak Braniš. Proč to bereš jako skoro ostudu, to netuším.
(1.12.2019 18:30:45) já už rozumím tomu, proč si nerozumím s Monty a není možný to změnit - já nechci být průměrná a jsem ráda, že moje děti vybočily z průměru ona průměrná být chce a její syn taky
každýho rozhodnutí, nikdo se nesmí nutit ani do jednoho, ale ani do druhýho
(1.12.2019 18:34:27) "já nechci být průměrná a jsem ráda, že moje děti vybočily z průměru ona průměrná být chce a její syn taky"
Yuki, no tak teď jsi tomu ovšem nasadila korunu. Ovšem jestli tou "průměrností" myslíš na nikoho se nevysírat a normálně fungovat s rozličnými lidmi, ať už mají zájmy a "IQ" jaký chtějí, tak jo, to máš rozhodně pravdu.
Mmch., pokud se cítíš být tak nadprůměrná, mohla bys vědět, že ani "pokleslé zájmy" ani "nízký intelekt" nejsou nakažlivý a není třeba se od toho v panice izolovat.
(1.12.2019 18:47:14) Okolíku, nevymýšlej si, nepsala jsem, že mu "nikdo ve škole nerozumí", ale že jeho kamarádi nemají stejný zájmy. A taky u toho rozhodně nebrečel.
(1.12.2019 19:12:52) Okolíku, tak blbě cituješ, to vyjde nastejno.
Ale i kdyby chudáček nepochopenej prvostupňovej "génius" doma plakal, jak mu kamarádi nerozumí obden, pořád si myslím, že je pro něj daleko přínosnější naučit se žít a fungovat v různorodé společnosti, než ho vychovávat v tom, že kamarádi nedosahují jeho intelektuální úrovně a rozumět si s nimi nemůže, neboť mu "nejsou rovni".
(1.12.2019 18:45:52) jak, nevím, co myslíš pod pojmem "nezapadá". Že nemá kamarády, se kterými by mohl sdílet svý zájmy? To je bohužel u některých zájmů normální, těžko můžeš očekávat, že bude republika plná lidí, co se zajímají např. o dialekty grónštiny.
(1.12.2019 19:14:22) Monty, tebe stvou lidi, co to maji jinak. No, je videt, ze nejsi z normalni rodiny, uplne ti chybi vzorce chovani. Me je jedno, co ostatni rodice a deti. Resim jen sve. Tak si tu poplacte s Libikem, prihodte hypoteky a nizke platy a mame komplet menu. Ja vidim, ze 8g synovi sedl a vic je jedno. Ty tu roky segmentujes spolecnost , zcela nepochopitelne.
(1.12.2019 19:27:34) jak, lidi, co to mají jinak mi neleží ani v patě. Ať si každý dělá co chce, je to jeho věc a jeho život. Nereaguju na to, co kdo dělá nebo nedělá, ale na to, jakými slovy to prezentuje, zejména když se tím na někoho vytahuje nebo dává různě najevo, že je "lepší", "chytřejší", "úspěšnější". Zvlášť když klávesnice snese všechno.
(1.12.2019 19:48:35) Monty, že někdo konstatuje, že jeho dítě je například výrazně jinde - tedy chytřejší - než třeba 95% třídy, nemusí nutně být vytahování. Ale pouhé konstatování faktu.... Když řeknu, že dcera je šikovnější na kresbu, než většina spolužáků, tak taky konstatují. Stejně jako konstatují, že je méně šikovnější, než její bývalá spolužačka - nyní na 6G.
(1.12.2019 19:51:27) Kat, ale o to konstatování přece nejde, jde o tu omáčku kolem. Že tvoje dcera kreslí líp než spolužáci je úplně jiný typ sdělení než "moje dcera je šíleně talentovaná, takže jí nikdo nerozumí, ona je tak jinde, že si s nimi nemá co povídat" atd.
(1.12.2019 20:02:21) Monty, no tak ale ty emoce a sobectví tam vidíš ty. To je tvoje projekce. Ta situace vadí tobě. To, že dítě může svou jinakostí způsobenou právě IQ (zájmy, vědomostmi, názory atd) vzbuzovat nelibost a tím šikanu, a blbě si hledá kámoše, to prostě vadí tobě - co si jako dovoluje? No prostě nedovoluje. Děje se to. Tomu dítěti v tom není dobře a logicky rodiče to řeší. Že ty si v tom hledáš vytahování, to je TVUJ PROBLÉM.
(1.12.2019 20:07:04) "To, že dítě může svou jinakostí způsobenou právě IQ (zájmy, vědomostmi, názory atd) vzbuzovat nelibost a tím šikanu, a blbě si hledá kámoše, to prostě vadí tobě - co si jako dovoluje? No prostě nedovoluje. Děje se to."
Kat, uvědomuješ si, že tím zároveň říkáš, že všichni ti "nenadaní" jsou netolerantní blbci, co se vysmívají jinakosti, a že přesně to je to, co mě - a nejspíš i Libikovi a ostatním - vadí? To předjímání, že se celej svět třese na to, aby mohl setřít nějakého malého mudrlanta, protože mu závidí nebo ho v lepším případě jenom nerozumí?
(1.12.2019 20:11:06) Monty, ne. Protože to neříkám. On stačí 1,2,3 šikanující ve třídě. Nebo 1 učitel třídní. Že jsou všichni ostatní nějací, to je to, co z toho usuzuješ ty a Libik. Kolektivy, tedy tridy, fungují kus od kusu. Někde stačí 1 tahoun, a hodně dětí se přidá. Nebo jen mlčící většina.
(1.12.2019 20:14:19) Kat, jenže šikanovaný může být chytrý dítě, tlustý dítě, koktavý dítě... Šikana je nemoc kolektivu a rozhodně ji nezpůsobuje výhradně to, že je někdo moc chytrej. Terčem může být kdokoli.
(1.12.2019 20:16:42) Monty, ano. To jistě. Pokud ale dítě JE chytré, a to je důvod šikany, navíc díky nadání nezapadá, nudí se, není mu v onom kolektivu, prostředí dobře, tak se prostě snažíš to nějak řešit.
(1.12.2019 20:15:01) "uvědomuješ si, že tím zároveň říkáš, že všichni ti "nenadaní" jsou netolerantní blbci, co se vysmívají jinakosti, a že přesně to je to, co mě - a nejspíš i Libikovi a ostatním - vadí? To předjímání, že se celej svět třese na to, aby mohl setřít nějakého malého mudrlanta, protože mu závidí nebo ho v lepším případě jenom nerozumí?"
Ne, to tím ovšem v žádném případě "zároveň neříká", rozhodně ne, že "VŠICHNI" ti nenadaní.
Kat říká - a já s ní souhlasím - že pokud je někdo v něčem výrazně jinej, tak to MUŽE (ne že MUSÍ) u NĚKTERÝCH (ne u všech) lidí vzbuzovat touhu "dát mu to sežrat".
Monty, Ty se tváříš, jako by si ten jinej za to vždycky mohl sám, protože je nesnesitelnej, vytahuje se a jeho rodiče jsou ještě nesnesitelnější a v tý nesnesitelnosti a vytahování ho podporujou. Jako bys popírala, že opravdu někde může existovat nezdravej kolektiv, kterej toho člověka bude šikanovat jen "protože proto", protože nezapadnul.
(1.12.2019 20:18:23) "Ty se tváříš, jako by si ten jinej za to vždycky mohl sám, protože je nesnesitelnej, vytahuje se a jeho rodiče jsou ještě nesnesitelnější a v tý nesnesitelnosti a vytahování ho podporujou. Jako bys popírala, že opravdu někde může existovat nezdravej kolektiv, kterej toho člověka bude šikanovat jen "protože proto", protože nezapadnul."
Kudlo, no a já mám zas pocit, že se ty a další tváříte, že neexistuje ta první možnost a vždy je to jen nezdravým kolektivem a nikdy ne tím, že by sám ten dotyčný mohl být nesnesitelný.
(1.12.2019 20:22:38) Monty, může. Ale pokud je dítě nesnesitelné, tak buď výchova, nebo může mít k IQ ještě například toho AS. Třeba. Soudě z mé zkušenosti, kolektiv blbě dává extrémně dominantní děti (ty se ale otrepou a zařídí se). Nebo děti "mimozemšťany", které mají svoje specifika. Ty děti ale extra potřebují jak podporu (užít úspěch + podporu v oslabených stránkách).
neměla jsem chuť číst tuhle megadebatu celou, když jsem zjistila, že se už zase jedou osmileté gymply, nicméně z posledních stran tvých příspěvků mám dojem, že děti na 8G jsou nesnesitelné šmahem nebo mají aspoň nesnesitelné rodiče.
Moje děti byly jedno na 8G, druhé na 6G, z tvého psaní mám pocit, že jsem hrozná namyšlená kráva a mé děti přinejmenším těžce podezřelé.
(1.12.2019 20:25:09) Ale já si i dost dobře umím představit, že takovej geniální druhák zlášť sociálně slabší může být pro vrstevníky dost nesnesitelnej, tak ho v lepším případě pošlou k šípku, v horším mu daj na budku.
Moje vsechny 4deti jsou vyrazne uplne jinde, to jsou proste fakta. Ovsem jak se zminim o tom, co Delaji, ohen Na strese, jak se furt vytahuju. . Nikdo je nikam netlacil, neucil se s Nima,zvladly to sami a jsou z jich vlastni zasluhou uspesni lide.na 8g nikdo z jich nechodil.
Totez ja osobne. Zadny 8g, uni v jinem jazyce.ten vnitrni pohon neco dokazat a nekam to dotahnout nemusi byt vzdycky podpalovan a udrzovan okolim. Ty nadany deti jedou samt, protoze Jim to neda.
(1.12.2019 19:52:01) Monty, ale tohle tady překrucuješ a vkládáš do klávesnice ostatním ty - to, že zejména když se tím na někoho vytahuje nebo dává různě najevo, že je "lepší", "chytřejší", "úspěšnější". Nemyslím, že se tady kdokoliv vytahuje...
Mě to přijde stejné, jako kdybys mámě s postiženým dítětem, která si povzdechne, že dávky, které dostává, zdaleka nepokrývají to, co by potřebovali, řekla, že se vytahuje s penězma a že má jít makat a přestat ze sebe dělat něco extra.
(1.12.2019 19:53:13) sally, ty chceš vážně srovnávat situaci matky postiženýho dítěte a chytrýho dítěte? Jsem jediná, komu to tady přijde až nehorázný?
(1.12.2019 19:52:43) Monty, na to jak ti to leží v patě tu pozoruhodně čile diskutuješ, pokud lze za diskusi považovat skryté i otevřené urážky studentů 8g a jejich rodičů.
(1.12.2019 19:55:52) Okolíku, jestli někoho urážím, tak to nejsou ani děti na 8G, ani jejich rodiče, ale pouze rodiče, kteří žijí v iluzi, že je jejich dítě na 8G automaticky nějaká elita, génius nebo něco podobného. I když, spíš než urážím bych řekla, že je ironizuju.
(1.12.2019 20:00:59) Já teda vůbec nechápu, proč se to zvrhlo na diskusi o gymnáziích, to v zadání nebylo Ale on i ten název diskuse není úplně vhodný, stačilo by říct, že školy zanedbávají nadané žáky, proč do toho motat ty podprůměrné. Vyznívá to jako by se na ně měly na úkor těch nadaných vykašlat...
(1.12.2019 20:04:37) Monty a myslíš, že to nemůže být pravda? Přinejmenším k tomu mají lepší podmínky - třeba se nemusí starat o ty podprůměrné, inkludované... Vynechala bych teda to nikoliv, protože i ZŠ to může zvládnout, ale určitě to není pravidlo.
(1.12.2019 20:11:30) dabo, první stupeň ZŠ nemá žádný víceletý ekvivalent. Pro děti na prvním stupni je toho obecně málo, všechny ty olympiády, soutěže, projekty... to se týká téměř výhradně druhého stupně. Zásadní rozdíl mezi nižším gymplem a druhým stupněm je v tom, že na nižším gymplu nejsou děti, co mají výrazné potíže se zvládnutím učiva, ale zapojit se do naprosté většiny těch organizovaných aktivit pro druhý stupeň může jak dítě z gymnázia, tak dítě ze základky.
(1.12.2019 20:21:36) Monty, ale řekla bych že olympiáda to nevytrhne, ale ten gympl si přece jen může dovolit víc individuální péče v tomhle směru, netvrdím že to automaticky dělá. Má vlastně i víc možností, může využít i vyšších ročníků, učitelé na gymplu jsou přece jen připravení i na složitěší témata... A ten první stupeňje vůbec problém, zvlášť první třída. Někteří už čtou, jiní jsou úplně bezradní, další mají různé poruchy, ale ještě se to neví, do toho se musí naučit ve škole fungovat.Tam by měl být mnohem větší prostor pro to, aby mohli pracovat individuálním tempem.
(1.12.2019 20:32:44) dabo, ale vždyť na tohle se tu už poněkolikáté ptám, jak ta podpora nadaných má vypadat, a zatím jsme pořád jen u aktivit mimo školu, u "posílání dětí do vyššího ročníku", což je v některých případech vcelku na pytel, pokud nejde o obor, ke kterému je vyloženě potřeba speciální podmínky typu laboratoř, tak to dítě klidně může být už dávno na úrovni mnoha ročníků dopředu i bez toho, aby někam docházelo, o individuálním věnování přímo ve škole v rámci hodiny jsem tu nečetla nic a upřímně, ani nevím, jak by to mělo fungovat.
(1.12.2019 20:39:13) Monty, několikrát jsem v této diskusi popsala, jak třeba vypadá podpora nadání, která nic nestojí, nedá práci, jenom vyžaduje pochopení, takže ideální pro všechny strany, mám znovu opakovat něco, co už jsem psala aspoň třikrát?
(1.12.2019 20:42:26) Yuki, pokud jsi něco takového psala - mimo to, co zmiňuju, tzn. ta podpora v mimoškolních aktivitách - tak mi to pravděpodobně uteklo. Od tebe jsem četla jen o uvolňování z hodin a dojíždění na nějaké přednášky na VŠ, což je totéž jako "poslat do vyššího ročníku".
(1.12.2019 20:54:51) Monty, je vidět, že tomu vůbec nerozumíš
pokud dítě pošlu do vyššího ročníku, ničemu to nepomůže, ono se bude nudit stejně, protože oni potřebuje pracovat úplně jiným tempem, takže toto téměř vůbec nepovažuji za dobrou možnost, je zbytečný který rychleji a povrchně, potřeba je jít do hloubky tématu když ho pustí škola třeba na vš, tam se pracuje jinak, vybere si téma, který ho zajímá, pracuje na své práci, spolupracuje na nějakým projektu pro školu to mimo jiný znamená, že mu umožní mít velkou absenci, syn má kolem 70 %, to jinde fakt není normální, má dohodu, jak musí zvládat gympl a pak má volnost, a nejen v tom, aby jezdil místo výuky na vš ale třeba jezdí na soustředění, i tři týdny za měsíc, dost pravidelně, jsou to různý sice různých organizátorů,
no a když je náhodou ve škole, tak si od čtvrté třídy pracuje v matematice svým tempem, svou práci, teď už nepotřebuje ani žádný rady učitelky, ona už mu nemá co dát, jak sama uznala
takže co to stojí školu? vůbec nic, ani práci, ani organizaci, ani žádnou snahu. co to dává jemu? možnost rozvíjet se a pracovat, nenudit se co to dává spolužákům? kluka, který jim kdykoliv poradí, pokud tam je, kterýmu sice moc nerozumí, ale dokážou se spolu bavit, a tím myslím dělat srandu, on je aktivní v parlamentu, dokáže prosadit nápady, který pak třeba pomůžou i jim.
stačí?
všimni si, že tam není žádný extrabuřt, podobné to měl na prvním stupni, tam teda občas zašel na gympl, ne na vš, mimoškolních aktivit bylo míň, ale jinak to bylo dost podobný
(1.12.2019 20:58:25) Yuki, no, zdá se, že tomu spíš nerozumíš ty. Pro gymnazistu je VŠ na úrovni "vyššího ročníku", dítě z prvního stupně tam asi nepošleš.
(1.12.2019 21:02:49) monty, zkusili jsme v první třídě zeměpis se sedmákama, pár minut zapisování do třídní knihy, zkoušení, opakování zápis do sešitu, nových informací minimum, k ničemu, zkusili jsme v první třídě chodil na matematiku se třeťákama, k ničemu, nakonec seděl v první a dělal třeťáckou práci ve své lavici svým tempem
jestli tomu já nerozumím? hm, Monty, řekla bych, že rozumím, ale skutečně nemám potřebu tobě vysvětlovat, proč si to myslím 😉
(1.12.2019 21:06:53) Yuki, fajn, tak když tomu nerozumím, zkus mi vysvětlit, jakou podporu si na tom prvním stupni představuješ. Budeš toho prvňáka vozit na gympl? Nebo rovnou na VŠ? Nebo očekáváš, že mu tu látku z VŠ bude vykládat učitelka na prvním stupni?
(1.12.2019 21:06:38) Monty, ono jde o to uvědomit si, že ten typ školy tomu děcku nic nedává a umožnit mu nechodit ten den do dějepisu, češtiny, chemie, ale strávit půl dne ve vlaku, aby mohlo být tři hodiny v matice na úrovni, kterou potřebuje, neřešit absenci, neřešit počet napsaných písemek, vymyslet, jak legálně zařídit, že v pondělí nechodí do školy, proto má nejde absenci přes 90%, musí se to nějak vyřešit, kdyby škola nechtěla, nedělali by to, jsme jim za to fakt vděční
(1.12.2019 20:39:33) Tak třeba jako v malotřídce? čtenáři potichu čtou, zatímco se ostatní učí písmena, pak čtenáři vyprávějí o tom co četli, zatímco ti druzí vyplňují nějaký pracovní list...
(1.12.2019 20:44:27) dabo, to jsme ale pořád na tom prvním stupni. Aniž bych se chtěla dotknout místních geniálních dětí, na prvním stupni může být dítě jakkoli napřed, ale prvňákovi kvadratický rovnice řešit nedáš a jestli má nadání dejme tomu na chemii nepoznáš.
(1.12.2019 20:55:02) dabo, ale to je právě to, co se tu snažím vyvracet, copak je dítě s IQ 150 nějaký dvouhlavý tele? A co přesně by mu mělo nebo nemělo stačit? OK, pokud je někdo univerzální génius renesančního typu, který by na jakékoli škole s ostatními méně geniálními ztrácel čas, může jít na VŠ rovnou nebo si celej gympl naplánovat individuálně na dva roky, třeba. Mám takový dítě doma a fakt nevím, v čem přesně by to mělo být tak speciální, aby k tomu byly i na gymnáziu v rámci výuky potřeba nějaké "extrabuřty". Navíc tam není jedinej, asi jako na žádný škole, takových dětí je docela dost.
(1.12.2019 21:06:28) Tak to nevím, teď jsem vygooglila, že lidí s IQ nad 140 je 0,2 % a myslím že běžná středoškolská výuka jim toho moc navíc už nedá. Jako určitě můžou být taky normálně líný a spokojit se s tím.
(1.12.2019 21:11:24) "... myslím že běžná středoškolská výuka jim toho moc navíc už nedá"
dabo, jako že se s těmi vědomostmi už roděj, jo? Nevím, když opustím fiktivní svět univerzálních géniů, tak opravdu málokoho, bez ohledu na výši IQ všechno zajímá, všemu se chce věnovat na 1000 % a o všem všechno vědět.
(1.12.2019 21:17:39) Ne, v něčem už budou napřed, nejspíš v matice, fyzice... protože je to zajímalo už dřív a něco normálně vstřebaj, ale jejich potenciál to určitě plně nevyužije.
Ale takových lidí je fakt málo, třeba my jsem na gymplu měli nějaký exoty, ale spíš měli exotický zájmy. Výuka mimo jejich zájem byla spíš nutné zlo a spokojili se s 3.
(1.12.2019 21:21:35) dabo, jenže oni ten potenciál spotřebujou na to, co je zajímá, a že se vedle toho okrajově dozví i o existenci Tudorovců, kteří jsou jim víceméně ukradení, i když ze sebe nebudou sypat ještě po dvaceti letech data a čísla, není to nic, co by jim mohlo uškodit.
(1.12.2019 21:29:38) distanční studium jde na některých soukromých gymnáziích, ale to jsme nechtěli, je potřeba mít normální život, vztahy, taneční, zajít se spolužáky na kofolu a časem na pivo, normálně se bavit
(1.12.2019 21:30:26) dabo, ale on je k tomu těžko může někdo nutit, aby tou matikou čas trávili. Na druhý straně zas asi nemůžou čekat, že jim matikář přivede do třídy rektora matfyzu, aby si měli s kým povídat. Navíc ber v potaz, že jsou děti, který to mají bohužel tak blbě "hozený", že ten jejich obor střední škola prakticky ignoruje nebo se ho jen zlehka dotkne, protože to holt není tak explicitní jako matematika. Což je třeba případ mého syna. Na druhý straně ale to dítě vidí provázanost souvisejících předmětů a do jaký hloubky si co kde studuje, to je jeho věc a rozhodně mu v tom nikdo nijak nebrání. To mu ostatně nebránil ani na té základce.
(1.12.2019 21:34:08) Monty, možná schválně, ale reaguješ úplně očekávatelně takže na popis možno fungujícího řešení vůbec a pak napíšeš, že nebude rektor z matfyzu na gymplu, nebo jak to píšeš představ si, já radši pošlu syna na ten matfyz, opačně by to totiž k ničemu nevedlo a představ si, tvůj syn by třeba taky mohl trávit den v týdnu tím, že by docházelo na přednášky, cvičení, konzultace za někým, od koho by se mohl učit, a jde to skloubit se studiem na gymnáziu, jde u toho vidět provázanost oborů, mnohem víc než jen z toho gymnaziálního učiva
"představ si, tvůj syn by třeba taky mohl trávit den v týdnu tím, že by docházelo na přednášky, cvičení, konzultace za někým, od koho by se mohl učit, a jde to skloubit se studiem na gymnáziu, jde u toho vidět provázanost oborů, mnohem víc než jen z toho gymnaziálního učiva"
Jenže nadaní nikoho nepotřebují. Nadání se prosadí samo - alespoň tady se to píše. Pomoc netřeba. Kdo chce, naučí se sám.
(1.12.2019 21:39:40) Yuki, viz níže, synovi nikdo nebrání v tom, aby se věnoval čemu chce mimo osnovy gymnaziálního učiva, takže tvou poznámku tak úplně nechápu.
(1.12.2019 21:41:10) Monty, já ti nenutím, že tvůj syn musí mít podporu, nemusí, je to vaše volba, samozřejmě by mohl a ty přestaň tvrdit, že mít podporu je špatně, je to naše volba
(1.12.2019 21:49:09) Yuki, když já hlavně pořád nevím, o jaké podpoře mluvíš. Že se mu nechce trávit 70 % času mimo "svou" školu a objíždět přednášky na VŠ znamená, že nemá žádnou podporu nebo se musí nutně věnovat jen tomu, co je v osnovách gymplu? Existuje dost přednášek mimo vyučovací hodiny. Existují různé zájmové organizace, soutěže, olympiády, díky internetu můžeš korespondenčně konzultovat s kýmkoli cokoli, pokud tě ten druhý nepošle do prdele. Můžeš se s ním i sejít a konzultovat to osobně. Jen ti to holt všechno nezařizuje škola, ale musíš se o to postarat sám.
(1.12.2019 21:54:49) Monty, synovi škola nezařizuje nic, ale nebrání mu v tom byl ale na gymnáziu, kde byla maximální povolená absence 20 %, nesměl na soustředění, běžné bylo, že nedovolili studentům stáže na vš Syn má hodně kamarádů podobně postižených matematikou, má nejtolerantnější školu proto mluvím o podpoře, která nic nestojí, nedá práci, ale škola musí uznat, že děcko potřebuje něco navíc
ale netvrď mi, žes to nepochopila, podobně baví mýho bratra dělat ze sebe úplného blbce, přitom má chytrého kluka, který zažívá ve škole nepochopení od učitelů i spolužáků
(1.12.2019 22:00:24) Yuki, fajn, tak zkus pochopit, že ani mému synovi škola v ničem nebrání, stáže jsou na té škole naopak podporovány, a že nechce nikam jezdit na soustředění a tudíž na to nepotřebuje žádné úlevy je čistě jeho věc.
(1.12.2019 22:01:29) Monty, já nenutím nikomu, že by musel podporu mít, ale ty neustále opakuješ, že je podpora zbytečná, nesmyslná a špatná, to mi vadí, ale končím
(1.12.2019 22:05:46) Yuki, ty vůbec nerozumíš tomu, co píšu. Nevím, jestli naschvál nebo to fakt nechápeš. Já se ptala na podporu přímo v hodině, ne na to, kam může nebo nemůže dítě jezdit/chodit mimo školu. To už tu zaznělo mockrát, to by si zapamatoval i debil.
(1.12.2019 22:11:07) v hodině dělá svou práci, řeší to, co potřebuje k různým svým třeba i olympiádám nebo korespondenčním soutěžím, zítra má nějakou zápočtovou písemku, tak se v pátek učil na tu, a jinak s ostatníma píše písemky, když tam je, ale rozhodně nemusí počítat to, co ostatní, nemusí vědět, o čem se zrovna mluví a to nejen v matrice, ale i ve fyzice, v informatice, podle potřeby i jinde, když stíhá jakou jinou podporu by mohl potřebovat? ať si dělá po svým, taková podpora je ideální
(1.12.2019 22:12:20) no a jinak, on tam moc není, za září a říjen asi týden, takže o podpoře ve vyučování není o čem mluvit 😁 ta podpora je právě v té maximální volnosti
(1.12.2019 22:21:39) jinak tady je škola,která se tím speciálně zabývá, tam jenapsáno, co pro studenty dělají https://mensagymnazium.cz/cs/skola/o-skole
(1.12.2019 21:36:48) No to ale znamená, že si to tam bude muset odsedět, protože ty běžný nezajímavý věci ještě neumí a tomu co ho zajímá se věnuje bokem. Kdyby ten jeho zájem spadal do běžných osnov a už ho tam neměli co naučit, viděla bych to nějakou zkoušku a osvobození z toho předmětu, když to škola umožní.
(1.12.2019 21:42:04) dabo, a on někdo jen proto, že má nějaký IQ automaticky umí a zná všechno, co se učí na všech typech škol? A jak se k tomu tak dostane? Nikdy se na to ani nepodívá, nic si o tom neposlechne, má to vrozený?
(1.12.2019 21:45:41) Monty, kdybys tomu rozuměla, věděla bys, že těmto dětem stačí jednou slyšet a umí, pamatuji si, nemusí opakovat, nemusí procvičovat. proto je pro ně i Gymnázium místo, kde se nenadřou, můžou klidně mít vyznamenání a přitom tam téměř nechodit, opravdu by mohli zvládnout gympl za rok, ale u nás to nejde, navíc já třeba bych nechtěla, aby odešel v15 z domu do Prahy, takto nám to vyhovuje
(1.12.2019 21:52:25) "...kdybys tomu rozuměla, věděla bys, že těmto dětem stačí jednou slyšet a umí, pamatuji si, nemusí opakovat, nemusí procvičovat"
Yuki, jasně, já tomu nerozumím, protože jedinej, kdo má doma "dítě s vysokým IQ" jsi ty. Kdybys ty rozuměla tomu, co píšu, tak bys věděla, že čas, který nemusí trávit opakováním a procvičováním, může věnovat tomu, co ho zajímá. Ano, stačí to jednou slyšet, ale může to slyšet v hodině ve škole, což jaksi neuslyší, když tam nebude.
(1.12.2019 20:50:03) Hehe, kvadratický rovnice Celej den někam v baráku zdrhám se svou adventní štolou, abych nemusela poslouchat hysterický výkřiky svýho asi teda negeniálního syna, kterak chce končit svý vzdělání kvartou, protože ty slovní úlohy na kvadratický rovnice prostě nechápe a chápat je nebude a k čemu mu budou a vúbec, taky může skončit, už se do školy nachodil dost!!
(1.12.2019 20:51:57) Monty, já jsem tu podporu měla, už dokonce před rokem 89. Moje tehdejší učitelka na prvním stupni mi dokázala zajistit individuální přístup. Jednak mi zadávala různou jinou komplikovanější práci, nebo třeba mě nechala malovat věci použité potom pro výzdobu třídy (věděla, že chodím kreslit), měla jsem oficiálně povoleno si číst knížky pod podmínkou, že u toho dokážu sledovat výuku, a ještě mi nabídla, že její dcera mě bude učit německy.... a to bylo v pedagogickém pravěku. Takže umím německy od celekm nízkého věku, na prvním stupni jsem ze školy nebyla nijak zvlášť zpruzelá a udržela jsem si radost ze vzdělávání se celých těch neuvěřitelných 22 let "chození do školy"
(1.12.2019 21:06:09) Angreste, ja takovou podporu mela v hluboky totalite. Tridni mne posilala ze trti tridy do ctvrty a paty za ucelem "pomahat" pomalym. Jejich tridni mne tam potom nechaly zbytek dne se ucit s nimi.
(1.12.2019 21:41:52) angrest, pred rokem 89 to nebylo asi tak svazane, proste ucitelka Te nechala cist knizku nebo malovat vyzdobu na nastenku, meho partnera v 1. tride taky nechali cist knizky, kdyz umel cist od 4 let, no a bylo to...nikdo si nestezoval a nikdo to neresil, dneska by na Vas museli napsal individualni studijni plan
jsem narozená v 70. letech, do školy jsem chodila v Praze a něco takového, co píšeše ("angrest, pred rokem 89 to nebylo asi tak svazane, proste ucitelka Te nechala cist knizku nebo malovat vyzdobu na nastenku, meho partnera v 1. tride taky nechali cist knizky, kdyz umel cist od 4 let, no a bylo to...nikdo si nestezoval a nikdo to neresil, dneska by na Vas museli napsal individualni studijni plan")
tedy u nás neexistovalo ani náhodou! Jel se tvrdý dril. Takže to bude velmi, velmi individuální a nezevšeobecňovala bych.
(1.12.2019 21:07:22) Jak má podpora nadaných vypadat?
Třeba tím, že je učitelé přestanou ignorovat (v lepším případě), či rovnou shazovat a zesměšňovat (současný stav).
Že učitelé budou vědět, jak s takovým dítětem pracovat a JAK ho učit - a nebudou zaskočení tím, že nadaný matematik třeba píše úžasné haiku (protože je to forma, která má poměrně pevná pravidla), ale není schopen napsat slohovou práci, a už vůbec ne slohovou práci na volné téma (protože najednou nemá, čeho se chytit, odkud začít) - a je na učiteli, aby ho dokázal nějak nasměrovat - buď navrhnout sadu témat, nebo (pokud mluvíme o základní škole) třeba připomenout, že je dobré napsat si napřed osnovu - prostě ten problém nějak zúžit nebo nakouskovat. Nadaní lidé mají často problém s pozorností - ale jiný než ADD - oni se prostě "přeskakují", i třeba při vyjadřování, začnou větu, a dokončí jí o něčem úplně jiném, protože než to dořeknou, tak mentálně přeskočí dva další kroky / věty a jsou někde úplně jinde než posluchač. S tím by měl taky učitel umět pracovat a umět to usměrňovat a regulovat. Tak jako toho pomalejšího žáka bude taky nějak usměrňovat a udržovat v nějaké myšlenkové linii a třeba mu "napovídat" a vracet ho do místa, kde se zasekl. Často jsou nadaní žáci více citliví na vzruchy a vjemy, takže pomůže třeba i to, když sedí na okraji třídy, kde alespoň z jedné strany nemají sousedy - jakmile jsou "v kotli", tak je ty vzruchy a vjemy zahltí. Běžný člověk dokáže odfiltrovat konverzace, které se ho netýkají, nebo to, že se kolem něj děje spousta dalších věcí (Pepa se drbe na nose, Máňa si povytahuje ponožku, Honza pšíknul, Andula si ořezává tužku) - člověk, kterému jede mozek zrychleně, tyto věci vyhodnocuje a řeší "proč se Pepa drbe na nose, nejspíš ho nic nekouslo, protože je prosinec, akné taky nemá, tak asi mu začíná rýma a nebo to je nervózní tik, nejspíš bude nervózní z té písemky z matiky, co píšeme další hodinu, tam bude nejspíš pythagorova věta, zajímavý, že něco takového vymysleli už před tolika tisíci let a jak na to asi přišel..." - a mezitím se ztratí hlavnímu proudu, takže z hlediska učitele "nevnímá" - nebo ruší (protože si vytáhne knížku o starém Řecku a jde si číst o Pythagorovi, nebo se přihlásí a zeptá se na to, a třeba je to zrovna hodina zeměpisu, nebo něčeho nesouvisejícího s Pythagorem). Přitom řešení není toto dítě seřvat, že ruší, ani z něj udělat debila, proč tahá Pythagora do dějepisu - ale řešení je mít takové dítě někde, kde bude méně rušeno, plus mu občas připomenout, že je třeba věnovat se současné látce (a někdy stačí pohled, u některých dětí třeba letmý dotek na rameno atd.).
K tomu je ovšem potřeba něco o nadaných dětech vědět, což začíná tím, že si školství přizná, že takové děti existují a že i ony se vymykají nějak standardu.
A že když se jim bude věnovat jen zlomek péče, tak se to "společnosti" vrátí. Třeba tím, že z Pepíčka nebude nezaměstnaný depresivní asociál, ale nadšený zeměměřič nebo etymolog nebo klidně malý výrobce specializovaných vrtulí. Třeba nevymyslí lék na rakovinu, ale alespoň nebude "zátěží". Tak jako tou zátěží nemusí být dyslektik, který je učitelem, nebo autista, který bude superpečlivě letovat obvody...
(1.12.2019 20:05:20) Monty, NIKDO kromě tebe si nemyslí, že dítě na 7g je elita - ve smyslu "heč, hele jak je dobrý!". Elita ve smyslu "má potenciál, možná bude jednou i co platné společnosti v nějakém společenském zájmu" - to ano. A mmch - že má jinak rodič radost, když je dítě šikovný, nadaný a chytrý - to je do háje snad normální!
(1.12.2019 20:09:10) Bohuzel se vam to nijak moc nedari krejt. Vyplyva to z kazdeho prispevku, kde se pise o 8g. A uz vam to tak jak pripada uplne normalni.
(1.12.2019 20:23:30) Tak to nám opravdu vysvětli, co tohle znamená (velké písmeno znamená začátek nové věty, takže pro názornost dávám každou větu na další řádek).
"Ale jiny zeme koukaj, aby videly, a delaj, co muzou a besvären to furt
"Ono to CSR, Böhmen und Mähren, CSR, CR proste v dobe Po prvni svetovy Valve i pred tim nejsou zadnou ubohou vyjimkou, ruzne v ruznym obdobi postizeny ruznyma katastrofama."
Ok, "Valve" je "válce", ale co znamená "ruzne v ruznym obdobi postizeny ruznyma katastrofama"?
(1.12.2019 20:30:58) Omlouvam se za to nebudu. Pred nekolika dny jsem Na otazku kat vysvetlila, ze pisu z mobilu s autokorekt ve 4jazycich, ktery naskacou pri pridavani prispevku. Opravit nejjde, a zrusit nemam v umyslu, protoze ty jazyky pouzivam bezne stejny den.
(1.12.2019 20:34:45) Neomlouvej se, nicméně se nediv, že ti lidi nerozumí. Jistě víš, že s rostoucím počtem chyb - a ty máš chyby v pravopise, skloňování i větné stavbě - srozumitelnost klesá. (Z mého hlediska se to v podstatě nedá spolehlivě číst a tvůj názor dedukuji z toho, komu celkově, jak se mi zdá, přitakáš a proti komu se ohrazuješ.)
(1.12.2019 20:47:04) Zatím nejlepší byla "kaka snabba Po zmekne". Ten, kdo neví o čtyřech jazycích, by si mohl myslet, že se píše o projímadle. Ale tak zase se rychle (snabb) naučíme, jak se švédsky řekne moučník (kaka).
Pro informaci, neni zapotrebi se ptat, jak se "mobil ovlada..." Kdyz mas mobil nastaveny Na text ve 4 jazycich, mobil si slovo vybere pro pridavani.
Kdyz ho mas nastaveny Na cestinu, neni tech slov zas tolik Na vyber. Ja ho Na cestinu nastavovat nepotrebuju, protoze Na mobilu cesky jinak nepisu a psat neplanuju. Pisu texty, Na kterych zas tak moc nezalezi.
(1.12.2019 21:23:49) Eudo, no jo, tak ale když na tom nezáleží, tak nezáleží. A asi není třeba reagovat, když z toho bohužel teď často leze hatmatilka. Tento příspěvek je však zrovna srozumitelný.
(1.12.2019 21:28:08) "Pro informaci, neni zapotrebi se ptat, jak se "mobil ovlada..." Kdyz mas mobil nastaveny Na text ve 4 jazycich, mobil si slovo vybere pro pridavani.
Kdyz ho mas nastaveny Na cestinu, neni tech slov zas tolik Na vyber. Ja ho Na cestinu nastavovat nepotrebuju, protoze Na mobilu cesky jinak nepisu a psat neplanuju. Pisu texty, Na kterych zas tak moc nezalezi."
Je hezké si přečíst, jak ti na zdejších diskutujících zas tak moc nezáleží, to je jistě milé.
Pro tvou informaci - není nutné nastavovat si mobil na (ó, hrůzo!) češtinu. V jakémkoli jazyce se lze vrátit a dané slovo opravit, protože žádný slovník nikdy nepojme celou slovní zásobu daného jazyka. Je to zcela jednoduché.
(1.12.2019 21:55:18) Zajiste, Lio, dekuji za informaci.
A muj text jsi cetla?(to tom, jak to preskoci pri pridavani?) A vyzkousej si nekdy psat texty v ruznych jazycich Na stejnym mobilu, jak ti automaticky naskacou do textu nejobvyklejsi formy nejcastejc pouzivanych slov. Pak sir sve rady.
(1.12.2019 22:01:28) "Zajiste, Lio, dekuji za informaci.
A muj text jsi cetla?(to tom, jak to preskoci pri pridavani?) A vyzkousej si nekdy psat texty v ruznych jazycich Na stejnym mobilu, jak ti automaticky naskacou do textu nejobvyklejsi formy nejcastejc pouzivanych slov. Pak sir sve rady."
Ano, já si to vyzkoušela. Možná to bude pro tebe překvapivé, ale co, alespoň si rozšíříš obzory: Nejsi jediný člověk na světě, který používá mobil ve více jazycích, víš? A ano, slova skáčou, slova jsou nezbedná... ale pořád existuje jedna prostá, úplně prostá možnost - před odesláním si text po sobě přečíst a ty největší nesmysly (v tvém případě švédská slova v českém textu) opravit. Nic to nestojí, jen trochu času.
(1.12.2019 22:20:37) me to taky zlobi, to automaticke opravovani a proste to pak nevidim, ted mam beste prepnutou klavesnici z ceske a vubec mi na tom nejde psat, protoze do toho delam neco v nemcine, ja chapu, ze si to ma clovek po sobe opravit, ale ja to taky nevidim a to to po sobe ctu, protoze u toho delam deset dalsich veci
(1.12.2019 22:23:20) Eudo, ale to je tvůj problém. Tak se nediv, že ti lidi nerozumí. Upřímně mi je fuk, jestli 2 jazyky, nebo 8. Ty se zapojujes, tak nějaký ohled na čtenáře by byl asi vhodný. Nechápu, za co bys chtěla fakturovat? Za nečitelné zkomoleniny?
(1.12.2019 22:52:19) Okolík "Eudo, poslední dobou se tvé texty nedají číst, obsahují zkomolená nebo cizí slova, nedává to smysl, přeskakuju tě...."
Přesně, já se divím, že se někdo pokouší luštit ty nesmyslné shluky písmen. Chápu sem tam překlep, ale tohle se už vůbec nedá. Obsah teď ponechám stranou.
Navíc teda když se tu bavíme o nežádoucnosti elitářství, tak Eudo je zrovna jeden z mála příkladů takovýho navýsost protivnýho elitářství tady na Rodině.
Kdyby se brala jen holá fakta, tak by to, co dokázala, bylo dost obdivuhodné (jestli vychovala prakticky sama 4 děti, které se všecky v životě dobře uchytily, a jí samotné se povedlo také dosáhnout úspěchu, navíc v cizí zemi), to opravdu klobouk dolů.
Ale neustálé řeči o tom, jak ona je úžasná, její děti jsou úžasné, ona sama je nesmírně vzdělaná v mnoha oborech, rozumí do hloubky situaci nejen v zemi, kde už x let žije, ale i v zemi, kde už x let nežije (mnohem lépe než lidi, kteří tam žijou), ve Švédsku je všechno dobře a v Čechách všechno špatně, a pokud s ní někdo nesouhlasí, je to proto, že je omezenej, z Čech nikdy nevystrčil nos a o nic se nezajímá, to je PŘESNĚ TO VYTAHOVÁNÍ, kterýho se podle Eudo (a Monty a Libika) údajně tady dopouštěj ti lidi, co maj děti na 8G (a podle mýho názoru tady nic takovýho prakticky nevidím).
Nemůžu si pomoct, ale mně jako nadutost a elitářství připadaj přesně tyhle Eudiny řeči, včetně toho, že když se proti tomu někdo ohradí (rozuměj ne proti tomu, že tvrdí "já a moje děti jsme dobrý", ale proti ZPUSOBU, jak o tom mluví ("JÁ JÁ JÁ a moje děti jsme mnohem lepší než vy, nesaháte nám ani po kotníky") tak je to proto, že sám je zaprděnej, nic neumí a závidí jim to.
Včetně okázalýho ohrnování nosu nad ostatními (já se přece kvůli vám nebudu namáhat psát srozumitelně), včetně nesmyslnýho "vystavování faktur" za poučování, o který nikdo nestojí (pokud se někdo bude chtít naučit švédsky, tak asi těžko zvolí takhle protivnej způsob), včetně předstírání neschopnosti poradit si s autokorektem.
(2.12.2019 7:30:50) Dekuji, kudlo, za velice vecnej rozbor My osoby. Jako obvykle ti uplne unika smysl diskuze, a to jak slova diskuze, tak diskutovani temat.
Dovoluju si te upozornit, ze v jakykoli diskuziji ma ucastnici pravo Na svuj nazor, a to ohledne tematu. Oponenti posleze vyjadri nazor svuj. Vyzadovani podlozenim nakych fakt nebyva vyjimkou. Opet, netyka se diskutvani osob, Tomu se rika styl pavlacovejch drben.
Naky tema Na rozbor ucastniku a jejich znalosti tady jsem za ta leta nijak nepostrehla.
Kdyz ti to dela natolik problem, jak z tvych osobne nadajicich vyplodu vyplyva, rada bych te upozornila Na moznost neco se eventuelne i priucit. Padaji z tebe dost trapny reakce.
(2.12.2019 9:10:54) Kudlo, opet jsi dokazala, ze bud me prispevky nectes krome pri nejlepsim prvni dva radky....(coz pro mne neni zadnou novinkou a nekladu Na tebe vubec zadny naroky), nebo je jaksi s prominutim vubec nechapes(coz by bylo z tvych odpovedi jaksi velice pravdepodobnejsi).
Behem tech par let, kdy si tady vymenujeme dlouhe nazory, obzvlast ty a ja, jsi mohla z mych prispevku jaksi pochopit, pokud to neni az Prilis narocny, co vsechno vyucuju plus co krome toho jeste delam. Napadnout mne opakovane, cim vsim se vytahuju, ti tak nak zadny potize nedela, ze.
A kdyz uz te tak pobavil muj autokorekt: az budes v tvym smartfounu psat bezne texty v ruznych jazycich(cestinu z toho vyjimam, v ty s nikym nemam potrebu korespondovat) a neni nutny Ani psat bezne, mozna ti dojde, o cem vubec pisu.n
a tobě uniklo, nečteš nebo to pomíjíš schválně, že jsem výslovně napsala, že pokud jsi věcně dokázala postavit do života 4 děti a sama dosáhnout úspěchu v cizí zemi, že to je dost dobrý? A to jsem myslela fakt vážně.
Co mi vadí, je Tvůj způsob prezentace a neustálé omlacování o hlavu ostatním "JÁ jsem dobrá, JÁ jsem dobrá, kdo se mnou v něčem nesouhlasí, je to proto, že je sám úplně marnej, nic neumí a měl by se ode mě poučit".
(2.12.2019 10:36:35) Åh, kudlo, Mam ti extra dekovat, zes uznala, ze my uspechy jsou dost???? dobry?
Ja zcela chapu, ze nektery lidi velice Stve, ze jiny maj (obzvlast lisici se) nazory. A hlavne v tom posleze ctou prevazne to, co je Muze nadzvednout jeste vice...
O me socialni nadani si starost vubec nedelej.
To je totiz to, co od zacatku podporuje ty My fantasticky uspechy.
No a Holt co nadelam....deti to rovnez zdedily Po mne.
Hele kudlo, nabizim zdarma kombinovanej kurs, extra a JEDINE pro tebe. To ze jsou ty vanoce Na krku!
(2.12.2019 11:02:48) Eudo, v poslední době se tvy ze zacatku zajimavy příspěvky scvrkly na to, jaka jses uzasna, jednak uz to není zajimavy a jednak mam pochybnosti o lidech, co mají potrebu to o sobe porad vytrubovat.
(2.12.2019 11:18:09) Rodinova, ovsem to tu pise hlavne kudla. V My anade o vubec nejakou reakci na ni uz to kleslo Na pouhy sarkasticky odpovedi, protoze to se uz fakt jinak neda.
(1.12.2019 21:24:02) Uz jsem to tu objasnila, Ale kdyz uz te to tak bere, muzen si ty sluzby vymenit. Tak för toho. Objasni Nam, jak nastavit smartphone, aby si bezne nevybiral slova v nevhodnym jazyce pro pridavani prispevku.
Na cestinu si ho nastavovat neminim, neni zapotrebi
vidíš, a já mám pocit, že rodiče dětí na 8G jsou tu spíš nuceni se neustále omlouvat a jsou tlačeni do defenzívy.
Ty se tu svejma dětma, který jsou všechny "někde jinde" a maj mnohostranný zájmy a jsou megaúspěšný a jánevímcoještě chlubit můžeš zcela nepokrytě a je to v pořádku, a ostatní lidi to "neradi viděj" (rozuměj jim tu jejich úžasnost záviděj a neradi slyšej, že sami tak úžasný nejsou), ale rodiče dětí na 8G budeš tepat za údajný vychloubání, i když výslovně a opakovaně píšou, že to tak necejtěj?
(1.12.2019 20:26:55) Ze Tomu nerozumis, kudlo, je nad slunce jasnejsi. Ja tepu do systemu. Do prohlaseni, ze deti, ktery nechodej Na 8g, nejsou stejne chytry. To je urazeni vsech ostatnich deti, ktery nemaji rodice, co by je Na to pripravili, a kolikrat jsou daleko schpnejsi, nez ty pripravovsny.
A ze jsme Na Svy deti hrdi mi u nikoho vubec divny nepripada.
(1.12.2019 21:09:43) "Do prohlaseni, ze deti, ktery nechodej Na 8g, nejsou stejne chytry. To je urazeni vsech ostatnich deti, ktery nemaji rodice, co by je Na to pripravili, a kolikrat jsou daleko schpnejsi, nez ty pripravovsny."
Do prčic, Eudo, a kde to kdo psal? Že děti, který nechoděj na 8G, nejsou stejně chytrý? KDO? KDE? Cituj, už mě to fakt nebaví.
(1.12.2019 22:51:51) Monty, když tedy máš potřebu takové lidi ironizovat, tak si nějaké najdi a ironizuj je do aleluja. Myslím, že z oka do oka si to ani nedovolíš. V této diskusi nejsou a to tvé "ironizování" příliš připomíná výsměch a urážky....
(1.12.2019 23:19:51) Okolíku, tak to se velmi mýlíš, když předpokládáš, že si to reálně "nedovolím". Ono je to spíš tak, že tady se ještě snažím určité výrazy nepoužívat, na rozdíl od živé komunikace.
jenže to je tvoje paranoia, fakt nemám pocit, že by se tu lidi na sebe vytahovali s tím, že je někdo "lepší", "úspěšnější" nebo "chytřejší".
Vlastně mám, to, že ti ostatní jsou nějak vadní a jedině vy to máte hozený "správně" tu dlouhodobě píšete ty a Libik (a proto to taky možná samy vidíte za každým bukem).
Když ty jsi psala, že máš výtvarně nadprůměrně nadaný dítě a někdo malinko zapochyboval, tak byl hned oheň na střeše. Ale ty sama se lidem kteří by si troufli jen špitnout, že maj nadaný dítě, dost nepříjemně posmíváš, a nejen to, pokoušíš se to dělat i lidem, kteří o svých dětech radši vůbec nic nepíšou, jen si dovolej vyjádřit nesouhlas s rovnostářstvím typu "hlavně nikomu žádný extrabuřty".
Nevím, proč by mě mělo jakkoli drát, když třeba Yuki napíše, že jedno z jejích dětí je hodně nadaný - tak asi je to pravda, a hlavně to nijak nesnižuje kvality těch našich, kdyby náhodou taky byli hodně nadaní.
Vytahování se "speciálními" dětmi, ve skutečnosti sociálně totálně mimo nepříjemnými a rozmazlenými fracíky jsem zažila, je to nepříjemné, ale věř, že to vypadá fakt jinak než konstatování, že má někdo chytrý dítě.
(1.12.2019 19:58:21) "Ale ty sama se lidem kteří by si troufli jen špitnout, že maj nadaný dítě, dost nepříjemně posmíváš..."
Kudlo, tak znova. "Neposmívám" se ani těm dětem, ani rodičům, co si o tom troufnou jen špitnout. Ironizuju lidi, co prohlašují věci typu "náš Pepíček je tak děsně chytrej, že se nemůže kamarádit s Lojzíkem, kterej tak chytrej není". Plus teda naprosto odmítám srovnání s postiženými, pokud to geniální dítě není zrovna autista, kde se to někdy jaksi překrývá.
(1.12.2019 18:43:33) Monty, ty jsi fakt zcela uboze trapná... Nechápu proč tě děti, které se realizují podle svých schopností tak serou, proč máš nutkavou potřebu je i jejich rodiče neustále shazovat a urážet. Ty diskuse s tebou už se nedají ani číst ...
(1.12.2019 19:10:49) Okolíku, no, tak když to nepobíráte oklikou, zkusím to na rovinu. Mě fakt nijak nedrásají nadaný děti, ať už opravdu nebo domněle, ale nedovedu pochopit myšlení rodičů, kteří v rámci stávajícího systému očekávají NA PRVNÍM STUPNI nějaké extrabuřty, který jsou nerealizovatelný i v mnohem pokrokovějších zemích se štědřeji dotovaným školstvím. Spousta věcí samozřejmě lze. Ale většinou jsou na úrovni "nepřekážet" nebo "vhodně zaměstnat v intencích prvního stupně". I kdyby měl prvňák IQ 200 a zajímal se o kosmonautiku, nebude mu školník na zahradě stavět model Bajkonuru z toho titulu, že je dítko mimořádně nadaný a má na to ze zákona nárok. Pokud po tom někdo touží, nechť si to zařizuje sám, třeba v rámci domácí výuky. Nebo ať si zařídí, že vezmou prvňáka rovnou na matfyz. Když na to má, třeba ho vezmou. Srovnání s postiženými mi přijde trapný a ubohý. Stejně jako vykřikování o tom, že dítě s IQ 150 je nesociovatelné a musí se pohybovat výhradně mezi "sobě rovnými", aby nedej Bože časem nedostalo chuť zajít si do OC na kebab.
To je totiž typicky český odezdikezdismus. Komunismus hlásal rovnost, bylo to fuj, takže budeme vyznávat segregaci a elitářství. Hlavně nebýt v něčem jako Pepíček odvedle. Kooperace, spolupráce, ne, to je špatně. Někdo by mohl náhodou brát náš "úspěch" za týmovou práci nebo něco podobně "průměrného".
Vždycky si při podobných debatách vzpomenu na tohle.
(1.12.2019 19:15:57) Monty, zabilo by tě, kdybys občas dodala, že myslíš těmi dětmi děti bez psych. a jiných diagnóz? Protože pak to vypadá jako výsměch.
(1.12.2019 19:18:42) Monty, bohužel si vymýšlíš Ty, tady na rodině nikdo žádnou segregaci nechce. Neznám rodiče, který by po něčem takovém toužil. Bývala jsem kdysi odpůrce 8g. No, po zjištění jak to vypadá na ZŠ v okolí šly děti tam, izolovaný ani segregovaný tam nejsou a ani šikanovány. Jsou spokojené a já taky. Ani náznakem nedoporučuji každému na potkání tuto cestu, nám vyhovuje. Nevyhovují mi přihlouplé výpady a urážky z tvé a Libikovy klávesnice, dlouho jsem si seděla na rukách. Vaše příspěvky v podstatě shrnují důvody, proč děti svoji ZŠ opustily. Ty jsi to pro syna zvolila jinak, ok, není třeba neustále nadávat těm, co zvolili jinou cestu než ty ...
(1.12.2019 20:02:38) Čtu diskuzi a lepím náhodně,ale chci reagovat na oponentky Monty.Proč nejste schopné diskutovat obecně, ale musíte být osobní a pořád argumentovat osobními výpady na Monty?Já vaše debaterske historie neznám, ale z nezaujateho pohledu vy ji jen napadat osobně.Cokoli napíše, vy rozeberete ji.Škoda,zajímaly mne názory na problematiku a musím se prokousavat tím, že zvrhavate debatu do pavlacoveho drbani.
(1.12.2019 20:05:23) Naprosty souhlas. Jakekoli diskuze se v tohle zvrhne a vzdycky, kdyz dojdou argumenty, dojde k osobnim vypadum a vystavovani starych "prostredky" v uplne jinymi kontextu.
(1.12.2019 20:12:52) Vokounku, k Tomu ovsem vzdycky patri nejaky z kontextu vytrzeny citat. Pokud mozno vlastni m tlumocenim prekrouceny a posleze pitvany. A Monty v tom neni Sama.
(1.12.2019 17:27:10) ucitelky, ktero dnes uci by mely byt vychovany v jinem nez v komunistickem rezimu, ja jsem byla na konci university, kdyz byla revoluce
(1.12.2019 17:37:45) Yuki, ale jestli jsi četla starší příspěvky, zrovna to rovnostářství ve vzdělání platí ve Švédsku, a to určitě nemůžeš nazvat komunistickou zemí. Žádní mimořádně nadaní vlastně "neexistují", takže žádná podpora. Pak jsi tu určitě četla o tom, že ani v Německu do 4. třídy nejsou programy pro mimořádně nadané. Tak zase není třeba adorovat ostatní země, jak to u nich funguje, není to tak.
(1.12.2019 17:52:26) renko, vím, že ne všude se nadaným věnují, ale třeba tam mají možnost chodit se staršími dětmi na výuku, v Anglii určitě, mají výuku jinou než frontální, učí se v souvislostech, dělají něco zajímavýho, pak děti nesedí a nečekají na konec, ale dozvídají se
(1.12.2019 17:01:32) Yuki, jo. Já řeším teď trochu podobné dítě pracovně. A obávám se, že první meta bude, aby rodiče vstřebali, že dítě je jiné. A strčit ho mezi 30 dalších v první třídě bez jakýkoliv podpory bude děsný. No, není to v mé moci.
(1.12.2019 17:06:20) kat, řešila bych to být tebou se školou, rodiče nejsou odborníci, můžeš jim doporučit, ale oni nemusí do ppp, a stejně, podpora nadání u nás prakticky není, takže upozorní školu, kam půjde, víc udělat nemůžeš
(1.12.2019 17:09:00) Yuki, hele, dostali rozcestník, info, zpětnou vazbu atd. Víc udělat nemohu. Pokud jeden rodič se snaží a druhý bojkotuje, musí si to srovnat doma.
(1.12.2019 9:46:39) Monty, ale jsou školy, který nevedou všechny cykly a není šance se tam dostat z devítky, učitelé i ředitelé tvrdí, že by se tam navíc deváťáci z jiných škol absolutně nechytali. A u těch gymplů, který mají všechny cykly, učitelé neradi připouštějí, že rozdíly jsou. Dodají ale, že někteří šikovní studenti čtyřletýho můžou klidně dohonit i předhonit ty z osmiletýho. Nakonec , je to logický, lidi jsou různí, že jo. To jen na okraj, protože jinak to běsnění kvůli osmiletým gymplům nesdílím. A sama mám teď páťačku, která váhá. A váháA zpětně třeba u nejstaršího syna vidím že snad kromě jazyků by se nic nestalo, kdyby šel na gympl až čtyřletej. Jen u nás to bylo trochu jiný, jeho škola končila pětkou.
(1.12.2019 9:49:38) Gympl mojí dcery letos už podruhé za sebou 4letý vůbec otevírat nebude. Mají 2 třídy 8G a jednu specifickou třídu 6G, kam se obecně moc dětí nehlásí.
(1.12.2019 9:52:58) Termix,gyml kam jsem chodila já 8G zrušil a mají už jen 4. Je to malá škola a nejspíš bylo s těma malejma dětma víc práce :) Jinak neteř se tam loni hlásila a nevzali ji, tak ani s tím, že berou každýho to tak hrozný nebude. Šla na zdravotnické lyceum. Jo a docela dost lidí od nich ze školy se nedostalo nikam, protože si napsali 2 gymply.
(1.12.2019 10:01:43) Termix, v době mého syna se hlásilo na ten specifický šestiletý ca 270 dětí a brali 28. To zas tak málo není. Teď se hlásíloo něco míň, což jsem ráda, protože mně by se pro dceru asi líbil. A nehlásí se míň, že by byl špatnej,naopak, jen je fakt specifickej a to studium v cizím jazyce je prostě náročný-a není to angličtina, že jo. To by pak vypadalo jinak
(1.12.2019 10:16:03) Hlásilo se loni 175, koukal jsem na tu Berušku F. je rozhodně spíš na jazyky, tedy aspoń ji to zajímá a nemusí se na nic učit.Jenže by taky chtěla víc tu angličtinu než španělštinu. A ještě by chtěla čínštinu, teď jí to na tý jedný škole na DOD ukázali a byla úplně nadšená, doma maluje čínský písmenka No a mně by vlastně nevadilo, kdyby se třeba živila jednou jako já, pro ženskou je to v pohodě.
(1.12.2019 10:25:16) Jo, my jsme to tenkrát taky udělali. Hlásil se z osmiletýho na šestiletej. Blbý je, že nemají už těch 1000 bodů navíc za samý jedničky, D. třeba neměl za známky jedinej bod. Tak jsem spíš čekala,že se nedostane, protože se navíc na rozdí,l od tý pátý třídy už nepřipravoval, ale nakonec byli všichni z toho osmiletýho na prvních místech,ačkoli za vysvědčení ty body neměli.
(1.12.2019 15:45:45) Kudlo, ani moc ne. Já studovala FF UK obor translatologie, moc jsem to chtěla a jsem ráda, že jsem to studovala, bavilo mě to.Ale poradila bych to max. svý dceři,synovi ne.Překladatel si moc nevydělá a tlumočník? To moc pro chlapa taky není.
myslela jsem, že právě tohle jsou velmi dobře placené profese. Nebo aspoň u Tebe jsem měla pocit, že jsi ve své profesi byla a jsi dodnes velmi slušně honorovaná.
A proč proboha dceři jo a synovi ne? To nechápu a přijde mi to sexistický (chápala bych to u těžké fyzické práce, že kluk jo a holka ne, ale toto?)
(1.12.2019 16:09:53) Kudlo, já nevím, myslím,že je to práce spíš pro ženskou Jednak tam studovaly hlavně holky a jednak ti kluci pak často stejně dělali něco jinýho, přidávali si k tomu něco nebo si založili svou agenturu, ale sami netlumočili. A já bych to jako chlap taky nechtěla dělat, nevim
(4.12.2019 8:24:11) Eudo, no a ten blog sem dáváš proč? Myslím, že tohle si většina lidí uvědomuje. Ať jde o ADHD, nebo metody výuky, které nejsou efektivní....
(4.12.2019 9:04:50) Kat, ten blogg sem davam z ucelem toho, aby si ho NEKDO precetl.
Unavny neustale kontrolovat druhe, co si smeji dovolit napsat/sem dat.
(jinak - pojednava prave o tom, jak je zapotrebi ceskou skolu zmenit. Nejen kvuli integrovanym detem z diagnozou. A jeste k tomu to pise Ceska….Fakt doporucuju precist).
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.